Reklama

Niedziela Legnicka

Z Biskupem Seniorem w górach

Niedziela legnicka 5/2016, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Feliks Rosik

Na dorocznym spotkaniu ludzi gór

Na dorocznym spotkaniu ludzi gór

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałkowy wieczór 11 stycznia przewodnicy sudeccy, ratownicy GOPR, przedsiębiorcy branży turystycznej, przyrodnicy, samorządowcy i przedstawiciele środowisk, którzy związali swoje życie z górami, spotkali się już po raz dziesiąty w schronisku „Sielanka” przy Wodospadzie Kamieńczyka na dorocznym spotkaniu ludzi gór.

Główny organizator uroczystości – burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, witając uczestników, zwrócił uwagę na niezwykły i wyjątkowy charakter, na który złożyło się wiele czynników. Pierwszy to sami uczestnicy. Ludzie rozumiejący siebie nawzajem, rozumiejący góry, identyfikujący się ze środowiskiem naturalnym i działający na rzecz jego zachowania, nastawieni na życie w zgodzie i harmonii z prawami natury, o wysokiej wrażliwości i otwarci na drugiego człowieka. Drugi – klimat tego zgromadzenia wiąże się z osobą inicjatora spotkań. To tutaj, w schronisku przy Wodospadzie Kamieńczyka przed 9 laty – przypomniał burmistrz – nasz proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Szklarskiej Porębie ks. Bogusław Sawaryn, wspomagany przez Dorotę Maj i Juliana Lachowicza, z błogosławieństwem bp. Stefana Cichego zorganizował kameralne spotkanie grupy przewodników, ratowników i przedsiębiorców branży turystycznej. Dzieło okazało się pomyślne i udane. Trzeci to niezwykłość tych spotkań, która polega na tym, że zawsze jest o czym rozmawiać, wnosić nowe wartości. Tu krzyżują się różne punkty widzenia. Rodzą się nowe pomysły i inicjatywy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycyjnie, na początku była modlitwa, opłatek, kolęda, życzenia. Biskup senior Stefan Cichy, oprócz przyjaciół i szczęścia, ludziom gór życzył śniegu, bo zimą, bez śniegu w górach nie ma dobrego życia.

– To spotkanie to doskonała okazja, by w jedynym dniu w roku spotkać się w takim gronie, porozmawiać o problemach środowiska ludzi żyjących z gór i turystyki czy po prostu pogawędzić o codziennych sprawach kolegów z branży – podkreślił prezes GOPR Mirosław Górecki.

Reklama

Nie mogło zabraknąć też wspomnień o początkach. Organizator pierwszego spotkania ks. Sawaryn otrzymał od władz miasta okolicznościową, symboliczną statuetkę. – Wszystko zaczęło się od przybycia do naszej diecezji bp. Stefana Cichego. Ksiądz Biskup szczególnie pokochał Karkonosze, Góry Izerskie i Szklarską Porębę. Często tu przyjeżdżał i wyciągał nas na górskie szlaki. Podczas wędrówek zachodziliśmy do schronisk, by odpocząć po trudach wyprawy. W schroniskach, w okresie Świąt Bożego Narodzenia śpiewaliśmy kolędy. I tak zrodził się pomysł, by w gościnnym schronisku państwa Sieleckich spotkać się z przewodnikami, ratownikami, gospodarzami schronisk i pracownikami wyciągów na spotkaniu opłatkowym, pomodlić się, zaśpiewać kolędy i porozmawiać. I tak to już trwa, bo tu jest dobre miejsce i dobry klimat – wspominał Ksiądz Proboszcz. Złożył także wszystkim życzenia noworoczne. Te specjalne skierował do dziennikarzy: – Życzę wam lekkiego pióra i giętkiego języka, gdyż to waszą pracą promujecie nasze góry, schroniska, narciarskie trasy i miasto.

Wieczorem, kiedy ludzie gór wychodzili ze schroniska, zauważyli, że spełniły się życzenia Biskupa Stefana, ponieważ zaczął sypać gęsty śnieg.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

S. Chmielewska: mamy cerować ten rozdarty świat

[ TEMATY ]

spotkanie

Radio Rodzina

„Nasze życie nie jest po to, byśmy się nim bawili i konsumowali w spokoju, tylko po to, byśmy jednali ten rozdarty świat i w imię Jezusa go cerowali” – mówiła wczoraj wieczorem w Bazylice Mariackiej w Krakowie s. Małgorzata Chmielewska ze wspólnoty „Chleb Życia”. Siostra wygłosiła prelekcję pt. „Uczynki miłosierdzia” w ramach cyklu „Mercy. Miasto się budzi!”, przygotowującego do ŚDM 2016.

Siostra Chmielewska przedstawiła przybyłym praktyczne podejście do zagadnienia miłosierdzia, wskazując, że odkrywa się go w trzech wymiarach obecności Chrystusa w świecie. „On jest w Eucharystii, w Kościele jako wspólnocie oraz przede wszystkim w drugim człowieku. Chrystusa można spotkać pod tymi trzema adresami naraz albo wcale – one są nierozerwalnie ze sobą złączone” – stwierdziła.

CZYTAJ DALEJ

Mistrz męczenników

Niedziela Ogólnopolska 24/2023, str. 18

[ TEMATY ]

bł bp Michał Kozal

pl.wikipedia.org

Bł. Michał Kozal

Bł. Michał Kozal

Znosił cierpliwie bestialstwo niemieckich oprawców, a swoją postawą wlewał w serca więźniów Dachau Chrystusową miłość.

Michał Kozal po ukończeniu gimnazjum w 1914 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie w 1918 r., na kilka miesięcy przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Dał się poznać jako gorliwy kapłan i w 1927 r. został ojcem duchownym gnieźnieńskiego seminarium. Zyskał uznanie jako doskonały przewodnik sumień przyszłych kapłanów. Wkrótce został powołany na funkcję rektora, którą piastował do 1939 r., kiedy to mianowano go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty ART Strefa w Starym Sączu w ramach rekolekcji Strefa Chwały Festiwal już 4 lipca. Zapisy trwają!

2024-06-14 14:06

[ TEMATY ]

festiwal

warsztaty

warsztaty

Strefa Chwały

mat. prasowy

Od 4 do 9 lipca w Starym Sączu odbędzie się Strefa Chwały Festiwal, czyli rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem. Podczas tych 6 dni, na Placu Papieskim przeprowadzone zostaną także warsztaty ART Strefa, gdzie młodzież będzie mogła uczestniczyć w zajęciach: aktorskich, wokalnych, fotograficznych, filmowych i montażu video oraz graffiti, a dla najmłodszych przygotowane są zajęcia muzyczne. 

ART Strefa to warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy mają okazję odkrywać swoje talenty i pasje, pracując pod okiem świetnych trenerów, w tym roku będą to: Małgorzata Mikołajczak, Adam Czapla, Mariusz Brodowski „Mgr Mors”, Grażyna Winiarz, Grzegorz Juziak, Krzysztof Mucha i Piotr Babisz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję