Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa zaoszczędzi na sześciolatkach?

Stołeczny ratusz będzie namawiał rodziców, aby zapisywali sześciolatki do pierwszych klas

Niedziela warszawska 5/2016, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Artur Stelmasiak

W tych rejonach Warszawy, gdzie brakuje miejsc w przedszkolach można przywrócić zerówki szkolne, które kilka lat temu władze stolicy skasowały

W tych rejonach Warszawy, gdzie
brakuje miejsc w przedszkolach można
przywrócić zerówki szkolne, które kilka
lat temu władze stolicy skasowały

Reforma przeprowadzona przez rząd PO i PSL polegała na obniżeniu obowiązku edukacji w szkołach z wieku 7 lat do 6 lat. Od początku nie zgadzała się na to część rodziców, którzy zorganizowali akcję „Ratujmy Maluchy” oraz założyli stowarzyszenie „Rzecznik Praw Rodziców”. Choć dwukrotnie zebrali kilkaset tysięcy podpisów, to jednak obydwie inicjatywy obywatelskie zostały wrzucone do kosza w Sejmie poprzedniej kadencji.

Po objęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwszość reforma została cofnięta. Od września to rodzice będą decydowali czy ich dzieci pójdą do pierwszej klasy, czy będą kontynuowały edukację w przedszkolu.

Wiceprezydent namawia

Reklama

Przywrócenie sytuacji sprzed kilku lat nie podoba się jednak władzom Warszawy. W stolicy zaplanowana jest szeroka kampania, która ma przekonać rodziców, by zapisali dzieci do pierwszych klas.

– Jeżeli stołeczne sześciolatki nie pójdą do I klasy, to nie będzie miejsc w przedszkolach dla trzylatków, a ponad tysiąc nauczycieli może mieć problem ze znalezieniem pracy. Miasto będzie zachęcać rodziców do posyłania sześciolatków do szkół – mówił na konferencji prasowej wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński. – Będziemy organizować spotkania, będziemy pokazywać rodzicom szkoły. W ostatnich latach włożyliśmy mnóstwo pieniędzy w modernizacje, remonty, nie mówiąc o budowie całkiem nowych placówek.

Jest jednak inne wyjście z tej sytuacji. W tych rejonach Warszawy, gdzie brakuje miejsc w przedszkolach ratunkiem może być przywrócenie „zerówek” w szkołach, które kilka lat temu zostały skasowane. Choć jest to jedyne logiczne wyjście z sytuacji, bo miasto zaniedbało budowy przedszkoli, to jednak władze Warszawy wolałyby, aby dzieci poszły jednak do I klasy. – Mam nadzieję, że uda nam się namówić rodziców, żeby posłali dzieci do szkoły. Naprawdę nasze dzieci 6-letnie w niczym nie są gorsze od swoich rówieśników w Europie i na świecie, znakomicie radzą sobie ze szkołą – argumentował Wiceprezydent.

Zakazane „literki” i „cyferki”

Reklama

Można się spodziewać, że podobne argumenty zostaną użyte również w kampanii „informacyjnej” miasta. Zasadne jest więc pytanie, dlaczego władzom Warszawy tak bardzo zależy, aby dzieci szły do I klasy, a nie do „zerówki” szkolnej, albo do przedszkola?

– Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Prawda jest taka, że najbogatsze i największe miasto w Polsce chce zaoszczędzić na dzieciach – mówi Małgorzata Lusar, członek zarządu Stowarzyszenia „Rzecznik Praw Rodziców”. – Samorządy walczą też o to, aby dostać pieniądze z subwencji oświatowej, które są znacznie większe na uczniów w szkole niż na przedszkolaki. Chodzi więc wyłącznie o pieniądze, a nie o dobro dzieci i europejskie standardy edukacyjne.

Jest jeszcze jedna oszczędność w reformie PO, o której niewiele osób mówiło. Cały pomysł nie polegał wcale na rozpoczęciu edukacji o rok wcześniej, ale na tym, aby zlikwidować wszystkie klasy „zerowe” zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach. Chciano skrócić o rok edukację dzieci, co byłoby gigantyczną oszczędnością w skali budżetu państwa, ale także wielkiej Warszawy. – Nie chodziło o to, by podnieść poziom kształcenia, ale o to, by edukować szybciej i taniej – wyjaśnia przedstawiciel stowarzyszania rodziców.

W 2009 r. minister edukacji całkowicie zakazała nauki liter i cyfr w przedszkolach. O ile prywatne placówki zignorowały rozporządzenie minister i dalej uczyły, to w większości publicznych przedszkoli przestrzegano tego zakazu. – Przekaz był taki: Chcesz, by twoje dziecko rozwijało się i uczyło literek w wieku 6 lat, to zapisz je do I klasy, bo w przedszkolu już niczego się nie nauczy – tłumaczy Lusar.

Powrót do normalności

W roku szkolnym 2016/2017 rodzice będą mieli pełne prawo wyboru, gdzie zapiszą swoje dzieci. Jednak wiceprezydent Paszyński zapowiedział, że miejska kampania promująca sześciolatków w szkole ma ruszyć tuż po zimowych feriach. – Moim zdaniem rodzice nie dadzą się nabrać na argumenty stołecznego ratusza, bo wszystkie są już nieaktualne – mówi Luser.

Obecna minister edukacji Anna Zalewska już zapowiedziała, że nauczyciele w przedszkolach znów będą uczyć liter i cyfr. Sześcioletnie dzieci rozpoczną edukację – będą się uczyć czytać i liczyć, ale nie na sztywno w ławkach, tylko poprzez dostosowaną do swojego wieku zabawę.

2016-01-28 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rządowy program „Dzieci rodzą dzieci”

Nowa minister edukacji, zamiast zająć się naprawą polskiej szkoły, zaczęła od lansowania edukacji seksualnej. Według Joanny Kluzik-Rostkowskiej, zamiast jednego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” dla wszystkich uczniów, zostaną wprowadzone różne programy. I tak jednym uczniom szkoła zaproponuje „konserwatywne” zajęcia o życiu w rodzinie, natomiast inni będą mieli do wyboru „postępową” edukację seksualną promującą antykoncepcję albo dodatkowe rozmowy o homoseksualizmie i prawach kobiet.
Obecnie w Polsce mamy w szkołach edukację typu A, polegającą na połączeniu odpowiedzialności z wiedzą o seksualności człowieka i wychowującą do abstynencji seksualnej nastolatków, czystości przedmałżeńskiej oraz wierności małżeńskiej. Zajęcia z „Wychowania do życia w rodzinie” prowadzone są w szkołach podstawowych (w klasach V-VI), gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Zajęcia są prowadzone z podziałem na chłopców i dziewczęta, a o tym, czy uczniowie w nich uczestniczą, decydują rodzice. Joanna Kluzik-Rostkowska, najwyraźniej pod naciskiem środowisk lewicowo-liberalnych i „postępowych” oraz lobby seksedukatorów chce wprowadzić w Polsce edukację typu B, czyli czysto biologiczną edukację seksualną, pozbawioną wartości etycznych, prezentującą techniczne aspekty współżycia seksualnego w połączeniu z promocją antykoncepcji.
Jest to o tyle dziwne, że edukacja typu B, jak wskazuje przykład brytyjski, prowadzi do katastrofy. Na Wyspach wprowadzono obowiązkową edukację seksualną w szkołach oraz wyjątkowo liberalne prawo aborcyjne, co wywołało efekt odwrotny do zamierzonego. Obniżył się jeszcze bardziej wiek inicjacji seksualnej, aborcje są wykonywane na skalę przemysłową, odsetek nastoletnich mam drastycznie wzrósł, dzieci rodzą dzieci, zwiększa się zachorowalność na choroby weneryczne, narastają problemy społeczne, a państwo ponosi coraz większe nakłady na wydatki socjalne. W Polsce na razie na tak masową skalę takie problemy nie występują, ale obecny rząd najwyraźniej dąży do tego, aby je wprowadzić w Polsce.
Są one pochodną myślenia, że sens życia człowieka polega na „satysfakcjonującym seksie”. Życie ma być lekkie, łatwe i przyjemne, zawsze „na luzie”, bez pracy nad sobą, samokształcenia, wymagania od siebie, samodyscypliny. Człowiek ma bezwzględnie, „do bólu”, realizować swoją wolność, zwłaszcza w sferze płciowości. W tym celu lansowana jest edukacja seksualna, która instrumentalizuje wyłącznie do wymiaru obiektu seksualnego drugiego człowieka, jest oparta na ideologii „bezpiecznego seksu” i ma mieć charakter instruktażu korzystania z seksu w oderwaniu od małżeństwa i odpowiedzialności rodzicielskiej. Rzecz jasna w takiej perspektywie każda religia, a zwłaszcza religia katolicka, jest „obciążeniem”, „cieniem przeszłości” ograniczającym człowieka.
Ta permisywna kultura jest zakorzeniona w liberalnej demokracji. Charakterystyczne jest w Polsce to, że tak wielu wczorajszych zaciekłych marksistów jest dziś gorliwymi liberałami i zajmuje się konstruowaniem genderowej utopii „nowego lepszego świata”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję