Reklama

Z Watykanu

2016-02-03 08:47


Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 4

Prezydent Iranu u papieża Franciszka

Wartość dialogu międzyreligijnego

Papież Franciszek przyjął 26 stycznia br. prezydenta Islamskiej Republiki Iranu Hasana Rouhaniego. Ich rozmowa trwała 40 minut. Rouhani spotkał się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietrem Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami abp Paul Gallagher.

W komunikacie watykańskiego biura prasowego podkreślono, że w trakcie serdecznych rozmów mowa była o wspólnych wartościach duchowych oraz o dobrych relacjach między Stolicą Apostolską i Iranem, o życiu Kościoła w tym kraju, a także o działaniach Stolicy Apostolskiej na rzecz promowania godności osoby ludzkiej i wolności religijnej.

Omówiono rezultaty i wcielanie w życie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Podkreślono też ważną rolę Iranu i innych państw regionu w zakresie wspierania „właściwych rozwiązań politycznych” w związku z konfliktami na Bliskim Wschodzie. Wskazano konieczność przeciwdziałania szerzeniu się terroryzmu i handlu bronią. W tym kontekście „przypomniano znaczenie dialogu międzyreligijnego i odpowiedzialności wspólnot religijnych w promowaniu pojednania, tolerancji i pokoju”.

Reklama

KAI

Orędzie na Wielki Post

Dzieła miłosierdzia i rozesłanie misjonarzy miłosierdzia

Do pełnienia uczynków miłosierdzia względem ciała i względem duszy wzywa papież Franciszek w swym orędziu na Wielki Post 2016 r. Zapowiada także rozesłanie misjonarzy miłosierdzia, „aby byli dla wszystkich żywym znakiem Bożego przebaczenia i bliskości”. Orędzie nosi tytuł „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary (Mt 9, 13). Dzieła miłosierdzia na drodze jubileuszu”.

Papież zwraca uwagę, że „nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu” w zaspokajaniu jego potrzeb. Widzi w tym „sposób na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także na wchodzenie coraz głębiej w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani przez Boże Miłosierdzie”.

Ojciec Święty przypomina, że miłosierdzie Boże jest „przesłaniem skierowanym do świata, ale każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by sam go doświadczył”. Wskazuje, że ono „zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia”. Ojciec Święty pisze w orędziu o zaślepieniu wobec zła. Towarzyszy temu „pełne pychy delirium wszechmocy, w którym rozlegają się złowieszczo szatańskie słowa: «Będziecie jak Bóg», będące źródłem każdego grzechu. To delirium może przyjąć formę społeczną i polityczną, jak pokazały systemy totalitarne XX wieku i jak pokazują dzisiaj ideologie promujące jedyną słuszną myśl oraz techno-naukę, dążące do tego, by Bóg stał się nieistotny, a człowiek został sprowadzony do masy, którą można posługiwać się w sposób instrumentalny. Obecnie mogą to pokazywać także struktury grzechu związane z modelem fałszywego rozwoju, opartego na kulcie pieniądza, który zobojętnia na los ubogich bogatsze osoby i społeczeństwa, które zamykają przed nimi drzwi, odmawiając nawet ich zobaczenia” – podkreśla Papież.

KAI

Audiencja generalna

Misja wszystkich chrześcijan

O zbawczej obecności Bożego Miłosierdzia w dziejach Izraela mówił papież Franciszek 27 stycznia br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zaznaczył, że Boże Miłosierdzie jest obecne w całej historii ludu Izraela pomimo ludzkich słabości.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Bądźcie świadkami Bożej miłości

Witam przybyłych na tę audiencję pielgrzymów polskich. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia zaprasza nas, byśmy otworzyli serca na dary Bożego Miłosierdzia: nawrócenie, przebaczenie grzechów, odnowę ducha, miłość i pokój. Umocnieni tymi darami pamiętajmy, że Bóg nieustannie nas kocha, słucha, oczekuje naszej wierności przymierzu, które zawarł z nami w dniu naszego chrztu świętego. Bądźmy dla bliźnich i świata całego świadkami Jego miłości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 27 stycznia 2016 r.

RV

Z okazji roku jubileuszowego

Pierwsza sobotnia audiencja

Pierwsza nadzwyczajna sobotnia audiencja z okazji Roku Świętego Miłosierdzia odbyła się 30 stycznia br. na Placu św. Piotra w Rzymie i zgromadziła ponad 20 tys. wiernych. Papież Franciszek przypomniał, że jako chrześcijanie mamy obowiązek bycia misjonarzami Ewangelii. Zwrócił uwagę, że w dniu chrztu każdy z nas w pewnym sensie otrzymuje nowe imię, oprócz tego, które nadają nam rodzice. A tym imieniem jest „Cristoforo”, co oznacza: „Ten, który niesie Chrystusa”. – Każdy chrześcijanin przynosi Chrystusa! – podkreślił Ojciec Święty i wskazał na współdziałanie między miłosierdziem a misją. – Życie miłosierdziem czyni nas misjonarzami miłosierdzia, a bycie misjonarzami pozwala nam wzrastać coraz bardziej w miłosierdziu Boga. Dlatego traktujmy poważnie nasze bycie chrześcijanami i zróbmy wszystko, aby żyć jak ludzie wierzący, bo tylko wtedy Ewangelia może poruszyć ludzkie serca i otworzyć je na przyjęcie łaski miłości – powiedział Ojciec Święty.

KAI

Z twittera papieża Franciszka

Jako chrześcijanie nie możemy być zamknięci w sobie, ale zawsze otwarci na innych i dla innych.

Reklama

Watykan: Franciszek ogłosił pięcioro nowych świętych

2019-10-13 10:39

kg (KAI) / Warszawa

W Watykanie trwa uroczysta Eucharystia, podczas której papież Franciszek ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych – z Anglii, Brazylii, Indii, Włoch i Szwajcarii.

tv-trwam.pl

Transmisja z uroczystości: TV Trwam

Nowymi świętymi są: angielski konwertyta z anglikanizmu, kard. Jan Henryk Newman i cztery kobiety: Brazylijka s. Dulce (Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes), s. Mariam Teresa (Thresia) Mankidiyan Chiramel z Indii, Włoszka s. Józefina Vannini i świecka Szwajcarka Małgorzata Bays. Wszyscy oni żyli w XIX i XX wieku. Dzisiejsza kanonizacja jest pierwszym takim obrzędem w tym roku.

Na początku liturgii, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego ("Veni Creator Spiritus"), z prośbą o kanonizację pięciorga błogosławionych zwrócił się do Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Następnie przedstawił ich krótkie życiorysy. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych litanii do Wszystkich Świętych, papież wygłosił uroczystą formułę kanonizacyjną, za co kard. Becciu mu podziękował.

Dzisiejsza uroczystość na Placu św. Piotra jest pierwszą kanonizacją w tym roku a 17. od początku obecnego pontyfikatu. Podczas dotychczasowych 16 tego rodzaju obrzędów papież ogłosił łącznie 879 świętych, w tym dwóch Polaków: Jana Pawła II i Stanisława M. Papczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Brazylii: Amazonia nie będzie globalnym „parkiem ekologicznym”

2019-10-14 11:25

ts (KAI) / Aparecida

Prezydent Brazylii Jair Messias Bolsonaro nie chce, aby region Amazonii został przekształcony w „park ekologiczny dla świata” tak, jak to zaplanowały kraje „pierwszego świata”. Są one zainteresowane tylko bogactwami regionu, powiedział Bolsonaro 12 października podczas wizyty w katolickim sanktuarium maryjnym Aparecida. Bolsonaro jest zdecydowanym krytykiem obradującego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów dla Amazonii.

wikipedia.org

Zdaniem prezydenta Brazylii kraje „pierwszego świata” chciałyby widzieć „tylko tubylców, las i bogactwa kopalniane regionu”. - Niektórzy chcą, abyśmy całą Amazonię przekształcili w park ekologiczny dla świata, ale nie stanie się tak, póki mój rząd jest przy władzy - stwierdził kategorycznie Bolsonaro. Dodał, że jego rząd poszukuje możliwości rozwoju regionu z jednoczesnym poszanowaniem środowiska.

Pod rządami Bolsonaro znacznie wzrosła wycinka lasów jak i ilość pożarów w Amazonii. Ekolodzy i przedstawiciele ludów tubylczych Brazylii zarzucają prezydentowi, że celowo osłabia kontrolę państwową nad regionem ułatwiając w ten sposób nielegalne działania, jak przejmowanie ziemi, kopalnie złota oraz kradzież drzewa. Szczególnie narażone są regiony tubylcze, gdzie wzrosła liczba nieproszonych gości, rabunku lasów oraz podpalania zarośli.

W największym sanktuarium maryjnym Brazylii Bolsonaro uczestniczył 12 października w Mszy św. ku czci patronki kraju, Czarnej Madonny z Aparecida. Na obecność prezydenta część wiernych zareagowała buczeniem, ale były też i oklaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem