Reklama

Przed ŚDM

Paradise in the City

2016-02-03 08:47

Za: Wspólnota Chemin Neuf
Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 53

W ramach ŚDM, jako część programu Dni w Diecezjach, Łódź przygotowała Festiwal „Paradise in the City”. W dniach 19-25 lipca 8 tys. młodych osób z 42 krajów świata będzie uczestniczyło w programie przygotowanym przez katolicką wspólnotę o powołaniu ekumenicznym Chemin Neuf, pracującą dla jedności chrześcijan.

Program Festiwalu opiera się na formule „do wyboru”, pozwalającej uczestnikom wybierać każdego dnia spośród wielu propozycji. I tak będą konferencje na różnorodne tematy, prowadzone przez przedstawicieli Kościoła, jak również osoby świeckie, które kształtują oblicze współczesnego świata w biznesie, sporcie czy kulturze. Dalej uczestnicy będą mogli wybrać warsztaty, sporty (kilkanaście dyscyplin) lub propozycje zwiedzania miasta (szlaki w czterech grupach tematycznych: Miasto Świętych, Miasto naznaczone Historią, Miasto Sztuki i Miasto Ekumeniczne). Na koniec dnia jest przewidziany czas na modlitwy, koncerty uwielbienia, spektakle, wspólne świętowanie. Przez cały tydzień będzie dostępnych wiele propozycji „dla ducha”: modlitwa, adoracja, sakrament pojednania, rozmowy duchowe.

Reklama

22 stycznia bp Marek Marczak uroczyście poświęcił kaplicę i otworzył siedzibę wspólnoty Chemin Neuf. W homilii powiedział, że Bóg wybiera miejsca i ludzi, przez których chce mówić i działać. W trakcie inauguracji przedstawiciele Wspólnoty przekazali symboliczne klucze do siedziby młodym wolontariuszom, którzy przygotowują w tym roku Festiwal „Paradise in the City” w Łodzi. Jest to grupa 35 młodych osób, które pochodzą z różnych krajów – Polski, Francji, Brazylii, Mauritiusa i Libanu – i które łączy chęć uczestnictwa w historycznym wydarzeniu. Czas przygotowań to nie tylko praca nad konkretnymi zadaniami i zdobywanie nowych doświadczeń, ale także szkoła charakteru, tworzenia przyjaźni i braterstwa.

„PARADISE IN THE CITY” w liczbach:

• 7 dni Festiwalu

• 8 tys. uczestników z 42 krajów

• 40 tys. mieszkańców Łodzi zaangażowanych w przyjęcie uczestników

• 1 tys. wolontariuszy z 20 krajów

• 150 tys. posiłków i 80 tys. butelek wody

• 1 miejsce spotkań o powierzchni 50 tys. m2

• tłumaczenia symultaniczne na 12 języków

Jak w waszych diecezjach, parafiach, wspólnotach przygotowujecie się do ŚDM?
Napiszcie do nas: mlodzi@niedziela.pl .
Inicjatywy pokażemy na naszych łamach.

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Tobji: Syrię wciąż spowijają ciemności wojny

2019-06-16 17:06

vaticannews.va / Aleppo (KAI)

Mieliśmy nadzieję na zakończenie konfliktu, tymczasem wojna w Syrii trwa w najlepsze. Mówi o tym maronicki arcybiskup Aleppo przypominając, że kraj ten cierpi już dziewiąty rok.

Archiwum Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie
Krajem, w którym rozgrywa się największy dramat humanitarny ostatnich lat, jest Syria

Trwają ataki rządowych sił powietrznych wspieranych przez lotnictwo rosyjskie na pozycje oddziałów bojowników islamskich w północno-zachodniej Syrii. ONZ donosi o ponad 200 zabitych w ciągu ostatniego miesiąca i 270 tys. uciekinierów z powodu nasilającej się przemocy. Organizacje humanitarne biją na alarm, że coraz częściej bombardowane są placówki lecznicze. Zaatakowane zostały również obozy dla uchodźców w pobliżu granicy tureckiej oraz wiele szkół. „Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczone pola uprawne, plantacje owoców oraz oliwek. Zburzonych zostało wiele domów” – mówi maronicki arcybiskup Aleppo Joseph Tobji.

„Część zachodnia Aleppo, wraz z rejonem Idlibu oraz miejscami położonymi na północ od miasta Hama są nieustanie atakowane. Rządowe wojska syryjskie dążą do zajęcia tych terenów i posuwają się stopniowo w kierunku Idlibu – mówi Radiu Watykańskiemu abp Tobji. - W odpowiedzi na te działania terroryści zrzucają pociski na Aleppo, Hamę oraz inne miasta. Jest wielu zabitych i rannych, są ogromne straty materialne. Myśleliśmy, że ten dramat się zakończył, ale nadal panuje duża bieda, bezrobocie. Syrię wciąż spowijają ciemności wojny. Po ludzku patrząc wygląda to ponuro, ale nie tracimy nadziei w Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem