Reklama

Dar pomagania

2016-02-04 10:08

Anna Gliwa
Edycja lubelska 6/2016, str. 4-5

Archiwum Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Medale prezydenta miasta otrzymali wolontariusze z najdłuższym stażem

Dla lubelskiej Caritas styczeń był wyjątkowym czasem podsumowań i spotkań. Świętująca w tym roku 25-lecie istnienia organizacja podziękowała swoim darczyńcom, przyjaciołom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu wielu akcji charytatywnych

W pierwszej dekadzie stycznia odbyło się oficjalne podsumowanie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja, w której lubelska Caritas uczestniczy już od ponad 20 lat, służy niesieniu pomocy najmłodszym. Dzięki sprzedaży wigilijnych świec co roku udaje się pozyskiwać fundusze na konkretne wsparcie, m.in. na dożywianie dzieci w szkołach, stypendia socjalne i organizację wakacji. Dzięki darczyńcom 21. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w 2015 r. lubelska Caritas objęła 100 dzieci programem dożywiania przez cały rok szkolny, przekazała 93 stypendia socjalne oraz zorganizowała kolonie wakacyjne dla 600 dzieci, w tym z Białorusi i Ukrainy. Podczas Adwentu 2015 na terenie naszej archidiecezji zostało rozprowadzonych ponad 60 tys. świec, co przekłada się na ponad 200 tys. zł. Zgromadzone środki pozwolą w tym roku na przygotowanie kolonii dla 600 dzieci, ufundowanie 60 stypendiów socjalnych oraz objęcie programem dożywiania kolejnych 100 uczniów. – Jestem szczęśliwy, że na tak wielu stołach zagościła świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To znaczący gest, za który wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas. Wyrazem wdzięczności wobec przyjaciół i darczyńców był koncert kolęd w wykonaniu Krzysztofa i Wojciecha Cugowskich oraz scholi z Ludwina.

W połowie stycznia w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie odbyła się III Gala Wolontariusza, w której uczestniczyło kilkuset wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas oraz centrali CAL. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, podczas której dziękowano Bogu za dar pomagania innym. Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, konferencji o miłosierdziu, wygłoszonej przez dominikanina o. Michała Murzyna oraz w prezentacji inicjatyw przygotowanych przez nowych liderów w ramach projektu „Kuźnia Liderów”. Zostały także rozstrzygnięte konkursy: „Wolontariusz Roku” i „Mam tę moc”. Laureatami zostali: Agnieszka Struzik, Mateusz Jóźwiak, Michał Prus i Paulina Błaszczuk.

23 stycznia podczas III Gali Darczyńców kilkanaście osób otrzymało specjalne podziękowania za swoje zaangażowanie na rzecz lubelskiej Caritas. Statuetkę w kategorii proboszcz Caritas odebrał ks. prał. Adam Lewandowski z archikatedry lubelskiej – kapłan nietuzinkowy, zawsze przychylny działaniom Caritas, uśmiechnięty i pochylający się nad człowiekiem. Wśród Parafialnych Zespołów Caritas została doceniona grupa wolontariuszy z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, których reprezentowała Jadwiga Leleń. Wolontariuszem Caritas została Anna Kurkiewicz, w imieniu której statuetkę odebrali rodzice. Spośród Szkolnych Kół Caritas doceniono działalność młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie, których reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Ćwir i ks. Tomasz Atras. W kategorii firmy odpowiedzialnej społecznie laureatem został Maciej Herman. Wyróżnionym darczyńcą regularnym okazał się Sławomir Góźdź, który co miesiąc przekazuje na rzecz Caritas darowiznę finansową, a ponadto kieruje pracami Parafialnego Zespołu Caritas i wspiera swoją żonę w prowadzeniu Szkolnego Koła Caritas. W kategorii wizerunek wyróżnieni zostali: lubelska edycja „Gościa Niedzielnego”, agencja reklamowa MAIK i Urszula Buglewicz. Nasza redakcyjna koleżanka otrzymała statuetkę w kategorii dziennikarz za to, że nieustannie gotowa jest do słuchania i pisania o podopiecznych, wolontariuszach i działaniach Caritas. Przyjacielem lubelskiej Caritas został Przemysław Gąbka.

Reklama

Podczas uroczystego wieczoru, ubogaconego koncertem zespołu „Por Fiesta” zostały wręczone medale prezydenta miasta Lublin. Otrzymali je wolontariusze Caritas z najdłuższym stażem pracy: Barbara Soćko – koordynatorka Centrum Pomocy Doraźnej, Stanisław Pawlina i Andrzej Michoń, którzy odpowiadają m.in. za wydawanie żywności, ubrań i darów rzeczowych dla podopiecznych oraz Wojciech Krawczyk, odpowiedzialny za transport zagranicznej pomocy humanitarnej. Medal otrzymała również Agnieszka Zańko, która mimo swojej niepełnosprawności koordynuje funkcjonowanie „Domu Spotkania” w Dąbrowicy oraz organizuje turnusy rehabilitacyjne i kolonie. W roku 25-lecia istnienia, specjalne wyróżnienie od prezydenta miasta Krzysztofa Żuka otrzymał cały zespół Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

* * *

Dzięki darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom lubelskiej Caritas, w 2015 r.:

• 600 dzieci wyjechało na kolonie;
• 500 uczniów otrzymało wyprawki szkolne;
• 93 uczniów otrzymało stypendia socjalne;
• 82 uczniów otrzymało stypendia naukowe;
• 100 uczniów zostało objętych programem dożywania w szkołach;
• 113 ton żywności wydano w postaci paczek świątecznych;
• 100 uchodźców otrzymało pomoc;
• 190 bezrobotnych skorzystało z pomocy Biura Aktywizacji Zawodowej;
• 25 tys. osób zostało objętych opieką Centrum Pomocy Doraźnej;
• ponad 100 tys. zł przekazane zostało na operacje;
• 359 osób wypożyczyło sprzęt rehabilitacyjny dla osób starszych i chorych;
• została zakończona budowa Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie;
• mała Julka, której pomógł papież Franciszek, zaczęła samodzielnie chodzić.

Tagi:
Caritas

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Siła modlitwy

2019-10-01 13:55

Beata Pieczykura
Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 10-11

Ma moc większą od bomby atomowej. Jest najpotężniejszą bronią znaną ludziom wszystkich czasów, także w XXI wieku. To nie slogan – mówią ci, którzy doświadczyli siły modlitwy różańcowej. Dzięki niej niektórzy wciąż żyją

stock.adobe.com

Chwycili za różaniec, a sam Bóg uczynił cud we właściwym czasie. Zaufali, są pewni, że On wie, co robi. Wojownicy Maryi opowiadają o cudownej ingerencji Boga w swoim życiu.

Ocalony i nawrócony

Wielkiej siły modlitwy różańcowej, która ratuje od samobójstwa i kompletnie zmienia życie, doświadczył Marcin. Przez 15 lat pił i zrobił w życiu wiele złych rzeczy. Któregoś dnia, w 1. rocznicę śmierci swojej ukochanej babci, postanowił pójść trzeźwy na jej grób. Pamiętał, że babcia przez całe życie odmawiała Różaniec, głównie w jego intencji, więc zabrał ze sobą ten sznurek paciorków.

– W drodze na cmentarz próbowałem odmawiać Różaniec, choć właściwie nie wiedziałem jak, bo zapomniałem po I Komunii św. – opowiada Marcin. – Miałem omamy, jakbym widział diabła, który namawiał mnie, żebym się powiesił. W tym amoku zwątpiłem we wszystko i poszedłem na pole. Wiedziałem, że tam jest takie miejsce, gdzie są schowane sznury. Szukałem gorączkowo powroza, ale nie mogłem go znaleźć. To mi uświadomiło, że ta modlitwa ma wielką moc. Jestem pewny, że dzięki Różańcowi nie odebrałem sobie życia. Oszołomiony wróciłem na cmentarz i modliłem się, jak umiałem. Wtedy postanowiłem świadomie i dobrowolnie iść na terapię odwykową. Najpierw przez 3 miesiące byłem na oddziale detoksykacyjnym, a potem na oddziale odwykowym. Tam, po 15 latach, przystąpiłem do spowiedzi generalnej. Spowiednik powiedział mi, jak odmawiać Różaniec. Po powrocie do normalnego życia było mi ciężko, ale najważniejsze było to, aby „nie popłynąć”. Moją siłą i pomocą stał się Różaniec. Tak pozostało do dziś. Otrzymałem tyle łask – nie piję już 10 lat, a od 2 lat odmawiam Nowennę Pompejańską, jedną za drugą, zwłaszcza za kapłanów. Wierzę, że we współczesnym świecie najskuteczniejszą bronią jest Różaniec.

54 dni do szczęścia

Niełatwe życie odebrało jej radość i pokój serca, wszystko przestało mieć sens. Pracowała po 12 godzin dziennie, także w soboty i niedziele. Zaczęło jej szwankować zdrowie, pojawiły się konflikty w niedawno zawartym małżeństwie. Nie miała czasu dla przyjaciół, więc powoli ich traciła. Nie widziała wyjścia z tej sytuacji, a z całego serca pragnęła zmiany. – Wtedy przyjaciółka powiedziała mi, że Różaniec ma moc zmienić to wszystko – wspomina Magdalena. – Pomyślałam sobie: czemu nie, i postanowiłam spróbować. Byłam tak zdesperowana, że zdecydowałam się odmawiać Nowennę Pompejańską – każdego dnia przez 54 dni nie rozstawałam się z różańcem. Walczyłam ze sobą, z czasem, ze zniechęceniem. Wytrwałam. Dziś wiem jedno – niezależnie od tego, co by się działo, Bóg zawsze wyciągnie rękę, bo nie odmawia Matce Jezusa. Jestem szczęśliwa, wszystko powoli wraca do normy. Różaniec totalnie odmienił moje życie.

Potężniejszy od kul

Zenon różaniec otrzymał w dniu I Komunii św. i nie rozstaje się z nim do dziś. Od wielu lat modli się na nim codziennie. O trudnych dniach i modlitwie wbrew nadziei tak dziś mówi:

– Pamiętam, jak wiosną 1945 r. pijany radziecki żołnierz chciał rozstrzelać mojego ojca Jana. Mama klęczała na podwórku, na śniegu, przy ul. Paderewskiego w Grudziądzu, płakała i głośno odmawiała Różaniec, a my, dzieci, razem z nią. Baliśmy się. Po chwili przyszedł pułkownik, przełożony żołnierza, który trzymał ojca pod bronią, i zażądał dokumentów. Wtedy okazało się, że ojciec nie jest Niemcem. Pułkownik oddał ojcu dokumenty i powiedział mu, że jest niewinny. Potem znowu rosyjscy żołnierze zabrali ojca na przesłuchanie i uwięzili w piwnicach jednego z domów w Owczarkach k. Grudziądza. Długo nie wracał. Mama i ja poszliśmy tam. Cudownym trafem ojca właśnie zwolnili. Po wyzwoleniu Grudziądza całą rodziną wróciliśmy do domu – był zniszczony, ale stał. Jestem pewny, że codzienna modlitwa różańcowa naszej wieloosobowej rodziny ocaliła ojca od czerwonego zniewolenia i śmierci. Dlatego pytam młodych: Czy odmówiłeś Różaniec choć jeden raz? Może teraz weźmiesz go do ręki i będziesz się na nim modlić... To piękna przygoda spotkać Boga w tajemnicach rozważanych we wspólnocie Kościoła lub osobiście w domu, szpitalu, drodze, gdziekolwiek jesteście...

* * *

Powiedzieli o Różańcu

„Czepił się chłop Różańca jak tonący liny. Ale czegóż dzisiaj uchwycić się można, kiedy wszystko tak szybko się zmienia, przemija? Czegóż uchwycić się można w tym świecie, gdzie tempo przemian i zmian oszałamia, onieśmiela, ogłupia? Różańca babci, matki, swojego Różańca. Tego samego Różańca, co wczoraj, dziś i jutro. Najprostszego, jak prosta jest miłość. Uchwycić jego rytm, wejść w ten rytm, żyć tym rytmem – to uratować i ocalić siebie” – o. Jan Góra OP

„Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać z pomocą Różańca” – s. Łucja z Fatimy

„Różaniec jest modlitwą maluczkich i pokornych, ale też modlitwą najwznioślejszych duchów w Kościele; jest modlitwą teologów, doktorów, myślicieli i świętych” – kard. Stefan Wyszyński

„Jesteśmy szczęściarzami. Bo mamy Różaniec. Bo się możemy uczepić tajemnic, które dokonały największych rewolucji w dziejach świata. Bo się możemy dać wciągnąć w te tajemnice. Zresztą, czy nie są to też nasze tajemnice? Pełne radości i bólu, światła i chwały. Może dlatego modlitwa różańcem staje się wciąż, tak jak niegdyś, początkiem wielu rewolucji, w naszym życiu i życiu całej ludzkości” – ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

„Różaniec to nie wypracowanie teologiczne. Odmawiany w chorobie, w trudnej podróży, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora – jest najmądrzejszą modlitwą” – anonim z internetu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem