Reklama

Dar pomagania

2016-02-04 10:08

Anna Gliwa
Edycja lubelska 6/2016, str. 4-5

Archiwum Caritas Archidiecezji Lubelskiej
Medale prezydenta miasta otrzymali wolontariusze z najdłuższym stażem

Dla lubelskiej Caritas styczeń był wyjątkowym czasem podsumowań i spotkań. Świętująca w tym roku 25-lecie istnienia organizacja podziękowała swoim darczyńcom, przyjaciołom i wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu wielu akcji charytatywnych

W pierwszej dekadzie stycznia odbyło się oficjalne podsumowanie Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja, w której lubelska Caritas uczestniczy już od ponad 20 lat, służy niesieniu pomocy najmłodszym. Dzięki sprzedaży wigilijnych świec co roku udaje się pozyskiwać fundusze na konkretne wsparcie, m.in. na dożywianie dzieci w szkołach, stypendia socjalne i organizację wakacji. Dzięki darczyńcom 21. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w 2015 r. lubelska Caritas objęła 100 dzieci programem dożywiania przez cały rok szkolny, przekazała 93 stypendia socjalne oraz zorganizowała kolonie wakacyjne dla 600 dzieci, w tym z Białorusi i Ukrainy. Podczas Adwentu 2015 na terenie naszej archidiecezji zostało rozprowadzonych ponad 60 tys. świec, co przekłada się na ponad 200 tys. zł. Zgromadzone środki pozwolą w tym roku na przygotowanie kolonii dla 600 dzieci, ufundowanie 60 stypendiów socjalnych oraz objęcie programem dożywiania kolejnych 100 uczniów. – Jestem szczęśliwy, że na tak wielu stołach zagościła świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To znaczący gest, za który wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił ks. Wiesław Kosicki, dyrektor lubelskiej Caritas. Wyrazem wdzięczności wobec przyjaciół i darczyńców był koncert kolęd w wykonaniu Krzysztofa i Wojciecha Cugowskich oraz scholi z Ludwina.

W połowie stycznia w „Domu Nadziei” Caritas w Lublinie odbyła się III Gala Wolontariusza, w której uczestniczyło kilkuset wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas oraz centrali CAL. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, podczas której dziękowano Bogu za dar pomagania innym. Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, konferencji o miłosierdziu, wygłoszonej przez dominikanina o. Michała Murzyna oraz w prezentacji inicjatyw przygotowanych przez nowych liderów w ramach projektu „Kuźnia Liderów”. Zostały także rozstrzygnięte konkursy: „Wolontariusz Roku” i „Mam tę moc”. Laureatami zostali: Agnieszka Struzik, Mateusz Jóźwiak, Michał Prus i Paulina Błaszczuk.

23 stycznia podczas III Gali Darczyńców kilkanaście osób otrzymało specjalne podziękowania za swoje zaangażowanie na rzecz lubelskiej Caritas. Statuetkę w kategorii proboszcz Caritas odebrał ks. prał. Adam Lewandowski z archikatedry lubelskiej – kapłan nietuzinkowy, zawsze przychylny działaniom Caritas, uśmiechnięty i pochylający się nad człowiekiem. Wśród Parafialnych Zespołów Caritas została doceniona grupa wolontariuszy z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, których reprezentowała Jadwiga Leleń. Wolontariuszem Caritas została Anna Kurkiewicz, w imieniu której statuetkę odebrali rodzice. Spośród Szkolnych Kół Caritas doceniono działalność młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Chełmie, których reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Ćwir i ks. Tomasz Atras. W kategorii firmy odpowiedzialnej społecznie laureatem został Maciej Herman. Wyróżnionym darczyńcą regularnym okazał się Sławomir Góźdź, który co miesiąc przekazuje na rzecz Caritas darowiznę finansową, a ponadto kieruje pracami Parafialnego Zespołu Caritas i wspiera swoją żonę w prowadzeniu Szkolnego Koła Caritas. W kategorii wizerunek wyróżnieni zostali: lubelska edycja „Gościa Niedzielnego”, agencja reklamowa MAIK i Urszula Buglewicz. Nasza redakcyjna koleżanka otrzymała statuetkę w kategorii dziennikarz za to, że nieustannie gotowa jest do słuchania i pisania o podopiecznych, wolontariuszach i działaniach Caritas. Przyjacielem lubelskiej Caritas został Przemysław Gąbka.

Reklama

Podczas uroczystego wieczoru, ubogaconego koncertem zespołu „Por Fiesta” zostały wręczone medale prezydenta miasta Lublin. Otrzymali je wolontariusze Caritas z najdłuższym stażem pracy: Barbara Soćko – koordynatorka Centrum Pomocy Doraźnej, Stanisław Pawlina i Andrzej Michoń, którzy odpowiadają m.in. za wydawanie żywności, ubrań i darów rzeczowych dla podopiecznych oraz Wojciech Krawczyk, odpowiedzialny za transport zagranicznej pomocy humanitarnej. Medal otrzymała również Agnieszka Zańko, która mimo swojej niepełnosprawności koordynuje funkcjonowanie „Domu Spotkania” w Dąbrowicy oraz organizuje turnusy rehabilitacyjne i kolonie. W roku 25-lecia istnienia, specjalne wyróżnienie od prezydenta miasta Krzysztofa Żuka otrzymał cały zespół Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

* * *

Dzięki darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom lubelskiej Caritas, w 2015 r.:

• 600 dzieci wyjechało na kolonie;
• 500 uczniów otrzymało wyprawki szkolne;
• 93 uczniów otrzymało stypendia socjalne;
• 82 uczniów otrzymało stypendia naukowe;
• 100 uczniów zostało objętych programem dożywania w szkołach;
• 113 ton żywności wydano w postaci paczek świątecznych;
• 100 uchodźców otrzymało pomoc;
• 190 bezrobotnych skorzystało z pomocy Biura Aktywizacji Zawodowej;
• 25 tys. osób zostało objętych opieką Centrum Pomocy Doraźnej;
• ponad 100 tys. zł przekazane zostało na operacje;
• 359 osób wypożyczyło sprzęt rehabilitacyjny dla osób starszych i chorych;
• została zakończona budowa Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie;
• mała Julka, której pomógł papież Franciszek, zaczęła samodzielnie chodzić.

Tagi:
Caritas

Reklama

Z wakacyjnych ofert Caritas Polska skorzysta prawie 27 tys. polskich dzieci

2019-06-19 11:25

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

W tym roku na letni wypoczynek z największą organizacją charytatywną wyjedzie około 25 000 dzieci z Polski i ponad 1800 dzieci polonijnych, pochodzących z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. „Wakacyjna Akcja Caritas” organizowana jest od ponad 20 lat. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem – w górach, na Mazurach lub nad morzem. Akcja trwa do 31 sierpnia.

Archiwum Caritas

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”. Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje.

– Programy kolonijne zostały tak skonstruowane, aby oprócz ekscytującego wypoczynku obejmowały całościowy rozwój dziecka i skierowane są na integralny rozwój osobowości. Podczas pobytu realizowane są wycieczki integracyjno – edukacyjne, warsztaty historyczne, artystyczne, taneczne a także zawody sportowe – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Dzieci uczą się współdziałania w grupie, a młodzież polonijna poszerza swoją wiedzę o polskiej tradycji, języku, kulturze i gospodarce. Czas wolny uczestnicy spędzać będą przy ognisku, grze na gitarze i śpiewaniu polskich piosenek.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

A może by tak grill w piątek?

2019-06-19 16:17

Anna Majowicz

Zapewne wielu z Was w najbliższy piątek – dzień po Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, ze względu na dzień wolny od pracy i wakacje dzieci, spotka się w gronie rodziny i przyjaciół. W związku z tym abp Józef Kupny udziela wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

freepik.com

Metropolita ufa, że taka inicjatywa przyczyni się nie tylko do pogłębienia relacji międzyludzkich, ale również do jeszcze większego zrozumienia obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w pozostałe piątki całego roku, który podkreśla rolę tego dnia w zbawczym dziele dokonanym przez Jezusa Chrystusa.

Przy okazji redakcja Niedzieli wrocławskiej życzy wszystkim uczniom bezpiecznych i słonecznych wakacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem