Reklama

Wielkopostny szlak stolicy

2016-02-04 10:08

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 6/2016, str. 6-7

Artur Stelmasiak

Rusza kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie szczególnie związane z Jubileuszem Miłosierdzia

Czterdziestodniowy maraton startuje w Środę Popielcową w kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, a zakończy się w Niedzielę Palmową w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Tak samo jak przed rokiem wielkopostne kościoły-stacje zostały wyznaczone po obu stronach Wisły. Pokutny szlak jest bowiem wspólnym przedsięwzięciem duszpasterskim obydwu warszawskich diecezji.

– W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę św. o godz. 20, poprzedzoną nabożeństwem „Gorzkich żali” – piszą we wspólnym liście kard. Kazimierz Nycz oraz abp Henryk Hoser.

Misjonarze miłosierdzia

W tym roku codzienne pielgrzymowanie będzie związane także z Rokiem Miłosierdzia Bożego. – W każdym kościele-stacji posługiwać będą misjonarze miłosierdzia, którzy zostali delegowani przez papieża Franciszka – tłumaczy Anna Puchalska z sekretariatu wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii.

Reklama

W archidiecezji warszawskiej posługę taką pełni duszpasterz akademicki ks. prał. Roman Trzciński, a w diecezji warszawsko-praskiej duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. Oprócz tego wspierać ich będzie o. Rafał Sztejka SI, który jest misjonarzem dla całej prowincji zakonnej ojców jezuitów. W ramach swej misji w Wielkim Poście misjonarze miłosierdzia są gotowi posługiwać w kościołach stacyjnych podczas głównej Mszy św. stacyjnej o godz. 20.

Wedle wskazań papieża Franciszka szczególnym zadaniem misjonarzy będzie głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań, katechez oraz posługi sakramentu pojednania w konfesjonale. Na mocy przywileju Papieża misjonarze mają prawo do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, czyli m.in. grzech profanacji Najświętszego Sakramentu, schizmy, apostazji czy herezji.

Codzienne rekolekcje

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników i kościołów. W średniowieczu tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne duże miasta chrześcijańskiej Europy. – Chcieliśmy, aby także warszawiacy z różnych części miasta mogli codziennie uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych oraz przystępować do sakramentów. Każdego dnia będą mieli stację, czyli miejsce, gdzie można się zatrzymać – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Centralnym punktem dnia będzie wieczorna Msza św. Przewidziano również nabożeństwa Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, oraz Godzinę Miłosierdzia. Przez cały dzień wierni będą również mogli skorzystać w tych świątyniach z sakramentu pokuty.

Kościół stacyjny otwarty będzie od świtu do nocy. Przez cały dzień na wiernych czeka kapłan w konfesjonale. Co więcej, wybrane świątynie znajdują się na terenie różnych dzielnic i dekanatów. Nawet, jeśli ktoś nie będzie mógł pojechać na drugi koniec miasta, to przecież będą takie dni Wielkiego Postu, gdy kościół stacyjny będzie blisko jego miejsca zamieszkania. – To takie czterdziestodniowe rekolekcje dla całej Warszawy. Szeroki wachlarz wybranych kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – mówi bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Więcej niż zwiedzanie

W zeszłym roku inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem wiernych. Były kościoły-stacje, gdzie przez cały dzień nie brakowało wiernych. W dzień powszedni w kościele Bogurodzicy Maryi na Jelonkach rano było kilkadziesiąt osób, po południu na Koronce do Miłosierdzia Bożego i „Gorzkich żalach” – ponad setka. Natomiast główna Msza św. stacyjna zgromadziła ponad 500 osób.

Wyznaczony jest też kościół Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych na Chomiczówce, gdzie stacyjny dzień wypada w sobotę. – Jakiś wielki tłumów nie było. Ale pomysł jest bardzo dobry i myślę, że z biegiem lat ludzi będzie przybywać – mówi proboszcz ks. Jan Szubka. Kapłani liczą na efekt śnieżnej kuli. Zainicjowane w zeszłym roku wielkopostne pielgrzymowanie stanie się tradycyjnym elementem warszawskiego duszpasterstwa. – Myślę, że ze względu na obchodzony Rok Miłosierdzia ludzi będzie więcej – dodaje ks. Szubka.

Pewnie niewiele jest osób, które przez wszystkie 40 dni mogą nawiedzać kościoły stacyjne. Jednak z tej duszpasterskiej inicjatywy można korzystać też na wyrywki. Jest to bowiem także pokutny dzień otwartych drzwi w konkretnym kościele. Wierni mają jasny sygnał, że tego i tego dnia w konkretnej świątyni będą sprawowane nabożeństwa i Msza św. o stałej godzinie. To także całodzienny dyżur, kiedy kapłan czeka w konfesjonale. – Jednak przede wszystkim, to propozycja wspólnego pielgrzymowania i podjęcie wielkopostnego trudu na pokutnym szlaku stolicy. To znacznie więcej, niż zwykłe zwiedzanie sakralnej architektury – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński.

* * *

Plan nabożeństw w kościołach stacyjnych

Godz. 12 – modlitwa Anioł Pański
Godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
Godz. 19 – nabożeństwo „Gorzkich żali”;
Godz. 20 – Msza św. stacyjna;
Godz. 21 – Apel Jasnogórski;
Spowiedź – przez cały dzień.

Kalendarz kościołów stacyjnych

10.02 Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
11.02 Bogurodzicy Maryi, ul. Powstańców Śląskich 67d;
12.02 Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5A
13.02 św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2
14.02 katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3
15.02 bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3;
16.02 św. Faustyny, ul. Żuromińska 2;
17.02 św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61;
18.02 Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1;
19.02 św. Ojca Pio, ul. Gen. A. E. Fieldorfa 1;
20.02 Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20;
21.02 bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8;
22.02 Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69;
23.02 Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9;
24.02 św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38;
25.02 Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72;
26.02 św. Maksymiliana Kolbego, ul. Rzymowskiego 35;
27.02 Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przyrynek 2;
28.02 bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kawęczyńska 53;
29.02 św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95;
01.03 Świętej Trójcy, ul. Solec 61;
02.03 św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12;
03.03 św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12;
04.03 Podwyższenia Krzyża, ul. Słomiana 2/4;
05.03 Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35;
06.03 bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3;
07.03 Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21;
08.03 Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 9/11;
09.03 św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a;
10.03 Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5;
11.03 Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8;
12.03 Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7;
13.03 konkatedra Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365;
14.03 św. Augustyna, ul. Nowolipie 18;
15.03 Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2;
16.03 Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9;
17.03 św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55;
18.03 Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16;
19.03 Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Zimowita 39;
20.03 Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. KEN 101.

Tagi:
Kościół

Reklama

Bp Przybylski w DA Emaus: Twoja wiara może cię uzdrowić

2019-10-14 02:02

Maciej Orman

Jezus przypomina, że będzie mógł czynić w naszym życiu wielkie rzeczy, jeśli będziemy wierzyli. Wierzyć – to pójść głębiej. Podczas studiów zadbajcie o wiarę – apelował w homilii bp Andrzej Przybylski 13 października w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie podczas liturgicznej inauguracji roku akademickiego.

Maciej Orman

Jednym z uczestników uroczyści był Piotr, student II roku bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. – Dzisiejsza Msza św. to dla mnie duchowe rozpoczęcie roku akademickiego, rozpoczęcie z Jezusem. To w Nim mam wsparcie i to dzięki Niemu mogę się dobrze kształtować – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”.

W podobnym tonie wypowiadała się Helena, studentka pielęgniarstwa na UJD. – Ważne jest i naukowe, i duchowe powodzenie, dlatego tutaj jestem.

Ks. Rafał Grzesiak, proboszcz personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika podzielił się z „Niedzielą” planami na nowy rok formacji. –

Rozpoczynamy z pięknym słowem „błogosławieni”, bo ten czas będzie wiązał się z ośmioma błogosławieństwami. Każdego miesiąca będziemy się przybliżać do danego błogosławieństwa i będziemy chcieli je zrealizować na terenie naszego miasta – w areszcie śledczym, w hospicjum, w domu dziecka i w innych miejscach – powiedział ks. Grzesiak.

W homilii bp Andrzej Przybylski wielokrotnie podkreślał rolę wiary na każdym etapie życia. – Nieraz spotykam księży, którzy stracili wiarę i sens życia, jakąś energię, moc. Spotykam młodych ludzi, którzy nie tak dawno byli w oazie i innych wspólnotach, a później kompletnie się zatracili. Dlatego Jezus dzisiaj przypomina nam, że będzie mógł robić wielkie rzeczy w naszym życiu, jeśli będziemy wierzyli – zaznaczył bp Przybylski.

– Kiedy do Jezusa przychodzili chorzy, to nie było tak, że On bezwarunkowo pstryknął i uzdrawiał. O co pytał? „Czy wierzysz, że mogę cię uzdrowić?” Albo mówił: „Według twojej wiary niech ci się stanie”. I stawało się na tyle, na ile wierzyli – kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. – W Nazarecie Jezus niewiele mógł zrobić, bo mieszkańcy Go zlekceważyli, nie potraktowali jak kogoś ważnego. Chociaż chciał, nie mógł ich uzdrowić, uszczęśliwić. Twoja wiara może cię uzdrowić, może być źródłem sukcesu, ale jeżeli zlekceważysz Boga, nie dziw się, że On nie może zadziałać – radził bp Przybylski.

Hierarcha powtarzał również, że „w wierze jest próg, który trzeba przekroczyć”. – Trzeba przejść przez próg z doczesności w to, co niewidzialne. Wiara sięga głębiej.

Bp Przybylski podzielił się też doświadczeniem uczestnictwa w spotkaniach interdyscyplinarnych na Politechnice Częstochowskiej. – Fizycy uczyli mnie, że wiara to przekroczenie progu. Oni eksperymentują i odkryją prawa, ale ich nie tworzą, tylko się zadziwiają. Uczciwy fizyk zdumiewa się nad Bożą mądrością. Biada naukowcowi, któremu wydaje się, że jest Bogiem – przestrzegał biskup. –Uwierzyć – to pójść głębiej. To nie znaczy zanegowania nauki, bo ona jest bardzo ważna. Patronka tego duszpasterstwa, św. Edyta Stein, była wybitnym naukowcem. W czasach studiów była ateistką, ale rzetelnie szukała prawdy. Jako docent filozofii powiedziała: „Kto naprawdę szuka prawdy, prędzej czy później znajdzie Boga” – cytował bp Przybylski.

W nawiązaniu do uzdrowienia trędowatego wodza syryjskiego Naamana, opisanego w pierwszym czytaniu z Drugiej Księgi Królewskiej, bp Przybylski mówił, że „Bóg działa w prostych rzeczach”. – Prorok Elizeusz kazał Naamanowi wykąpać się w Jordanie mniejszym niż Warta. W takich prostych rzeczach jak modlitwa, Msza św., sakramenty jest moc. Tu przychodzi Bóg. Nie szukajcie cudowności, bo On jest cudowny, właśnie w takim zwykłym obmyciu w rzece, w takiej Mszy św. – podkreślił bp Przybylski.

– Podczas studiów zadbajcie o wiarę – zachęcał studentów biskup.

Na zakończenie przypomniał, że Jezus kazał 10 trędowatym, którzy prosili Go o uzdrowienie, iść, by pokazali się kapłanom. „A gdy, szli zostali oczyszczeni”. – Przychodźcie do księży po sakramenty, po wiarę, po uzdrowienie. Nie dlatego, że są bez skazy, ale dlatego, że Bóg ich wybrał – zaapelował bp Przybylski.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza i Politechniki Częstochowskiej na czele z rektorami: prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską i prof. dr. hab. inż. Norbertem Sczygiolem, studenci i sympatycy DA Emaus.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Rafał Grzesiak – proboszcz personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika w Częstochowie, ks. Norbert Tomczyk – wikariusz parafii i ks. dr hab. Paweł Wolnicki – wykładowca UJD.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy

2019-10-08 14:18

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Niedziela Ogólnopolska 41/2019, str. 29

pixel2013/pixabay.com

Uzdrowienie trędowatego Naamana potwierdziło zachętę proroka Elizeusza, by chory całkowicie zaufał Bogu. W czasach Starego Testamentu Bóg okazywał swą moc w nadzwyczajnych znakach, które towarzyszyły historii ludu Jego wybrania, ale jak świadczy uzdrowienie tego cudzoziemca, nie ograniczały się do Izraelitów. Stawało się jasne, że Bóg jest Panem dziejów i losów całej ludzkości. Także w naszych czasach, w których istnieją rozmaite wierzenia i religie, trzeba niestrudzenie świadczyć o Bogu jedynym, który w Jezusie Chrystusie „okazał ludom swe zbawienie”.

Ewangelia według św. Łukasza opowiada o uzdrowieniu przez Jezusa dziesięciu trędowatych. Pogranicze Samarii i Galilei zamieszkiwali Żydzi oraz ludzie innych narodowości. Ujrzawszy chorych, którzy błagali o pomoc, Jezus nie dociekał, z kim ma do czynienia, lecz przywrócił im zdrowie. O ile jednak Naaman pospieszył z podziękowaniem Elizeuszowi, to tylko jeden z dziesięciu uzdrowionych z trądu postąpił tak samo. W pytaniu Jezusa pobrzmiewa smutek: „Gdzie jest dziewięciu?”. W podziękowaniu, które okazał jeden z trędowatych, znalazło wyraz nastawienie serca podatnego na przyjęcie łaski większej niż zdrowie ciała. W cudownych znakach, które są częścią również naszego życia, spotykają się dwie miłości: Boża do nas i nasza do Boga.

Największy dar Boga dla ludzkości to zbawienie, którego dokonał On w Jezusie Chrystusie. Zmartwychwstanie Jezusa, otwierając perspektywę życia wiecznego, stanowi podstawę nadziei, która nadaje najgłębszy sens życiu chrześcijanina. Ta nadzieja nie ogranicza się do uwarunkowań, potrzeb i wymiarów tego świata, co pozwala nam – na wzór św. Pawła – godnie przyjąć i cierpliwie znosić wszystko, co trudne. Kiedy tak nie jest, wtedy słowo Boże ulega spętaniu, gdyż nie znajduje potwierdzenia w życiu, wskutek czego traci na wiarygodności. Apostoł podkreśla, że życie chrześcijanina powinno się odbywać w blasku Krzyża jako fundamentu niezachwianej nadziei: „Jeżeli bowiem z Nim współumarliśmy, z Nim także żyć będziemy”. Wyznawcy Chrystusa, żyjąc w doczesności, są ukierunkowani ku wieczności i to ona jest naszym ostatecznym celem i przeznaczeniem. Ta pewność przynosi radość, podczas gdy rezygnacja z niej, a tym bardziej jej odrzucenie, zapowiadają tragiczną w skutkach odpowiedzialność: „Jeśli się będziemy Go zapierali, to i On nas się zaprze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papieski tweet o świętych zachwycił kibiców futbolu w USA

2019-10-14 13:02

ts (KAI) / Nowy Orlean

Wpis papieża Franciszka na Twitterze na temat nowych świętych Kościoła katolickiego ucieszył kibiców piłkarskich w USA. Tweet z 13 października, w którym papież dziękuje Bogu za nowych świętych, opatrzony był hasztagiem #Saints. Nie zauważono przy tym, że ten hasztag wyświetla automatycznie logo zawodowej drużyny futbolu amerykańskiego New Orleans Saints z USA.

youtube.com

Do poniedziałkowego ranka tweet papieża Franciszka zarejestrował 100 000 polubień. „Dziś dziękujemy Panu za nowych świętych, którzy poszli drogą wiary i których wstawiennictwa upraszamy”, brzmiał papieski wpis, który wywołał tyle radości w sieci. Wydaje się, że przyniósł on też szczęście drużynie z Nowego Orleanu, gdyż tego samego dnia wygrała ona mecz z Jacksonville Jaguars wynikiem 13:6.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem