Reklama

Wielkopostny szlak stolicy

2016-02-04 10:08

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 6/2016, str. 6-7

Artur Stelmasiak

Rusza kolejna edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie szczególnie związane z Jubileuszem Miłosierdzia

Czterdziestodniowy maraton startuje w Środę Popielcową w kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, a zakończy się w Niedzielę Palmową w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Tak samo jak przed rokiem wielkopostne kościoły-stacje zostały wyznaczone po obu stronach Wisły. Pokutny szlak jest bowiem wspólnym przedsięwzięciem duszpasterskim obydwu warszawskich diecezji.

– W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę św. o godz. 20, poprzedzoną nabożeństwem „Gorzkich żali” – piszą we wspólnym liście kard. Kazimierz Nycz oraz abp Henryk Hoser.

Misjonarze miłosierdzia

W tym roku codzienne pielgrzymowanie będzie związane także z Rokiem Miłosierdzia Bożego. – W każdym kościele-stacji posługiwać będą misjonarze miłosierdzia, którzy zostali delegowani przez papieża Franciszka – tłumaczy Anna Puchalska z sekretariatu wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii.

Reklama

W archidiecezji warszawskiej posługę taką pełni duszpasterz akademicki ks. prał. Roman Trzciński, a w diecezji warszawsko-praskiej duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. Oprócz tego wspierać ich będzie o. Rafał Sztejka SI, który jest misjonarzem dla całej prowincji zakonnej ojców jezuitów. W ramach swej misji w Wielkim Poście misjonarze miłosierdzia są gotowi posługiwać w kościołach stacyjnych podczas głównej Mszy św. stacyjnej o godz. 20.

Wedle wskazań papieża Franciszka szczególnym zadaniem misjonarzy będzie głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań, katechez oraz posługi sakramentu pojednania w konfesjonale. Na mocy przywileju Papieża misjonarze mają prawo do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, czyli m.in. grzech profanacji Najświętszego Sakramentu, schizmy, apostazji czy herezji.

Codzienne rekolekcje

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników i kościołów. W średniowieczu tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne duże miasta chrześcijańskiej Europy. – Chcieliśmy, aby także warszawiacy z różnych części miasta mogli codziennie uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych oraz przystępować do sakramentów. Każdego dnia będą mieli stację, czyli miejsce, gdzie można się zatrzymać – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Centralnym punktem dnia będzie wieczorna Msza św. Przewidziano również nabożeństwa Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, oraz Godzinę Miłosierdzia. Przez cały dzień wierni będą również mogli skorzystać w tych świątyniach z sakramentu pokuty.

Kościół stacyjny otwarty będzie od świtu do nocy. Przez cały dzień na wiernych czeka kapłan w konfesjonale. Co więcej, wybrane świątynie znajdują się na terenie różnych dzielnic i dekanatów. Nawet, jeśli ktoś nie będzie mógł pojechać na drugi koniec miasta, to przecież będą takie dni Wielkiego Postu, gdy kościół stacyjny będzie blisko jego miejsca zamieszkania. – To takie czterdziestodniowe rekolekcje dla całej Warszawy. Szeroki wachlarz wybranych kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – mówi bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Więcej niż zwiedzanie

W zeszłym roku inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem wiernych. Były kościoły-stacje, gdzie przez cały dzień nie brakowało wiernych. W dzień powszedni w kościele Bogurodzicy Maryi na Jelonkach rano było kilkadziesiąt osób, po południu na Koronce do Miłosierdzia Bożego i „Gorzkich żalach” – ponad setka. Natomiast główna Msza św. stacyjna zgromadziła ponad 500 osób.

Wyznaczony jest też kościół Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych na Chomiczówce, gdzie stacyjny dzień wypada w sobotę. – Jakiś wielki tłumów nie było. Ale pomysł jest bardzo dobry i myślę, że z biegiem lat ludzi będzie przybywać – mówi proboszcz ks. Jan Szubka. Kapłani liczą na efekt śnieżnej kuli. Zainicjowane w zeszłym roku wielkopostne pielgrzymowanie stanie się tradycyjnym elementem warszawskiego duszpasterstwa. – Myślę, że ze względu na obchodzony Rok Miłosierdzia ludzi będzie więcej – dodaje ks. Szubka.

Pewnie niewiele jest osób, które przez wszystkie 40 dni mogą nawiedzać kościoły stacyjne. Jednak z tej duszpasterskiej inicjatywy można korzystać też na wyrywki. Jest to bowiem także pokutny dzień otwartych drzwi w konkretnym kościele. Wierni mają jasny sygnał, że tego i tego dnia w konkretnej świątyni będą sprawowane nabożeństwa i Msza św. o stałej godzinie. To także całodzienny dyżur, kiedy kapłan czeka w konfesjonale. – Jednak przede wszystkim, to propozycja wspólnego pielgrzymowania i podjęcie wielkopostnego trudu na pokutnym szlaku stolicy. To znacznie więcej, niż zwykłe zwiedzanie sakralnej architektury – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński.

* * *

Plan nabożeństw w kościołach stacyjnych

Godz. 12 – modlitwa Anioł Pański
Godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
Godz. 19 – nabożeństwo „Gorzkich żali”;
Godz. 20 – Msza św. stacyjna;
Godz. 21 – Apel Jasnogórski;
Spowiedź – przez cały dzień.

Kalendarz kościołów stacyjnych

10.02 Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
11.02 Bogurodzicy Maryi, ul. Powstańców Śląskich 67d;
12.02 Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5A
13.02 św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2
14.02 katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3
15.02 bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3;
16.02 św. Faustyny, ul. Żuromińska 2;
17.02 św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61;
18.02 Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1;
19.02 św. Ojca Pio, ul. Gen. A. E. Fieldorfa 1;
20.02 Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20;
21.02 bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8;
22.02 Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69;
23.02 Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9;
24.02 św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38;
25.02 Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72;
26.02 św. Maksymiliana Kolbego, ul. Rzymowskiego 35;
27.02 Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przyrynek 2;
28.02 bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kawęczyńska 53;
29.02 św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95;
01.03 Świętej Trójcy, ul. Solec 61;
02.03 św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12;
03.03 św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12;
04.03 Podwyższenia Krzyża, ul. Słomiana 2/4;
05.03 Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35;
06.03 bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3;
07.03 Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21;
08.03 Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 9/11;
09.03 św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a;
10.03 Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5;
11.03 Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8;
12.03 Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7;
13.03 konkatedra Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365;
14.03 św. Augustyna, ul. Nowolipie 18;
15.03 Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2;
16.03 Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9;
17.03 św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55;
18.03 Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16;
19.03 Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Zimowita 39;
20.03 Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. KEN 101.

Tagi:
Kościół

Reklama

Bp Libera: oby krytycy Kościoła nie zagubili duszy i nie stracili miary

2019-06-17 11:32

eg / Ciechanów (KAI)

Proszę wszystkich, którzy nazywają Kościół „organizacją przestępczą” nie zagubili swojej duszy i nie stracili miary – mówił w Ciechanowie bp Piotr Libera. W parafii pw. Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników przewodniczył on diecezjalnemu dziękczynieniu w 20. rocznicę beatyfikacji abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

Maciek 86/wikipedia.pl
Bp Piotr Libera

- Arcybiskup Nowowiejski sto lat temu tłumaczył, że Polska ma być demokratyczna, otwarta dla wszystkich. Powinna jednak zostać wierna chrześcijańskim, katolickim korzeniom - powiedział bp Libera.

Zdaniem duchownego, bł. abp Antoni J. Nowowiejski obecnie cieszyłby się z wolnej, kierującej się chrześcijańskimi ideałami Ojczyzny, ale z równą mocą sprzeciwiałby się wizji Europy, wstydzącej się inwokacji Trójcy Przenajświętszej w swoim dokumencie podstawowym, bojącej się Chrystusa i Ewangelii, bezdzietnej i porzucającej swoje katedry i kościoły.   Hierarcha dodał, że błogosławiony męczennik abp Antoni Julian wraz z błogosławionym bp. Leonem szerzyli w diecezji prawdę o Bożym Miłosierdziu. Krzewili to, co obaj określali „miłosierdziem zorganizowanym”. Wzruszają ich proste apele o pomoc głodnym dzieciom płockim, o odwiedzanie w domach obłożnie chorych i przekazywanie im treści niedzielnych kazań, o zbieranie płótna na opatrunki dla rannych żołnierzy, o nieurządzanie wielkosobotnich święceń pokarmów, gdy wiele rodzin nie mogło sobie pozwolić na świąteczny posiłek. 

Kaznodzieja przypomniał, że arcybiskup pozostawał w Płocku i podczas wojny polsko-bolszewickiej, i gdy Niemcy weszli do miasta. Zakazywał księżom opuszczania parafii. Niemcy nie mogli jednak znieść jego wzroku i głosu sumienia, wywieźli go do Słupna, a potem do Działdowa. Bezbożność, pogaństwo i nienawiść do świętości kazała im 83-letnego starca, szlachetnego człowieka, oddanego biskupa i rzetelnego naukowca, zamknąć wraz z biskupem pomocniczym i 56 księżmi w obozie koncentracyjnym, w pomieszczeniu opatrzonym napisem „Pfaffen” – „klechy”. 

Pod koniec kwietnia lub na początku maja 1941 roku miała miejsce osławiona próba zmuszenia biskupów do znieważenia Krzyża w obozowej „oprawni”. Arcybiskup czuł, że to już koniec. Oddał innemu torturowanemu więźniowi sweter. Krzyża nie zdeptał, próbę przetrzymał, ale 26 maja zmarł. Po kilku miesiącach, 10 października, Niemcy wykończyli także bł. biskupa Leona.  

- Proszę wszystkich, którzy tak łatwo dzisiaj nazywają Kościół „organizacją przestępczą”, którzy na nowo używają słowa „klechy”, bo rzeczywiście w naszych szeregach znaleźli się również ciężcy grzesznicy, aby pośród tych zmagań nie zagubili swojej duszy. Żeby nie stracili miary. Nie szukali usprawiedliwienia dla własnej niewiary, dla własnego zagubienia, oziębłości i moralnej wygody. Żeby nie przestali widzieć w Kościele, w którym zostali ochrzczeni strażnika światła i prawdy – poprosił bp Libera.

Na zakończenie Eucharystii bp Libera udzielił wiernym odpustu zupełnego, a także błogosławieństwa papieskiego.

Eucharystię na terenie parafii Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników – jedynej w diecezji noszącej taki tytuł, poprzedził koncert zespołu „Fragua” oraz wykład dr. hab. Zbigniewa Girzyńskiego o martyrologium Kościoła, począwszy od zaborów, po współczesne prześladowania chrześcijan. W programie rocznicowego spotkania była też agapa dla jego uczestników.

Św. Jan Paweł II beatyfikował abp. Antoniego J. Nowowiejskiego (1858-1941) i bp. Leona Wetmańskiego (1886-1941) 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Abp Nowowiejski został postawiony na czele 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmiany księży w internecie


Edycja warszawska (st.) 28/2004

O tegorocznych zmianach na stanowiskach proboszczów i wikariuszy w diecezji warszawsko-praskiej można się było dowiedzieć dzień przed ich ogłoszeniem. Wszystko dzięki oficjalnej stronie internetowej kurii biskupiej: www.diecezja.waw.pl/
Nowy sposób komunikowania zmian personalnych, jak nas zapewnia kuria biskupia, nie zastąpi tradycyjnego dostarczania zainteresowanym przez księży dziekanów imiennych dekretów Biskupa Ordynariusza. Ułatwia jednak rozeznanie wśród księży i parafian nowego miejsca pobytu konkretnego duszpasterza.
Z komentarzy zamieszczonych pod wykazem translokat wynika, że z nowej formy obiegu informacji najbardziej zadowoleni są młodzi księża, bo oni najczęściej korzystają z komputerów. Niektórzy wyrażali jedynie obawy o dehumanizację kontaktów z władzą diecezjalną. Przy okazji pojawiały się także, niezamierzone przez redagujących stronę, sugestie zmian w innych parafiach, niestety anonimowe. Należy więc sądzić, że podobnie jak to zrobiła wcześniej KAI, redakcja wycofa się z udostępniania forum dyskusyjnego pod dekretami biskupimi.
Drukujemy listę translokat z diecezjalnej strony internetowej uaktualnioną 25 czerwca br.

Zmiany proboszczów

Ks. Gaszkowski Zbigniew - z prob. par. Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie zwolniony na emeryturę
Ks. Gugała Dariusz - z wik. par. św. Izydora w Markach na prob. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach
Ks. Koć Witold - z prob. par. Żuków na prob. par. Kuflew
Ks. Kopytko Edward - z wik. par. św. Jana Kantego w Legionowie na prob. par. Starogród
Ks. Krzyżewski Janusz - z wik. par. św. Wincentego à Paulo w Warszawie na prob. par. Grzebowilk
Ks. Madej Wacław - z rektora Seminarium Duchownego na proboszcza parafii św. Marka Ewangelisty w Warszawie
Ks. Sałański Bogdan - z prob. par. Kuflew na prob. par. Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie
Ks. Sobieraj Józef - z prob. par. Starogród na rezyd. par. Dębe Wielkie
Ks. Waligóra Krzysztof - z proboszcza parafii św. Marka Ewangelisty w Warszawie na rektora Seminarium Duchownego
Ks. Wójcik Zenon - z prob. par. Grzebowilk na prob. par. Żuków

Zmiany wikariuszy

Ks. Balikowski Jarosław - z wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na wik. par. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie
Ks. Banach Paweł - z kapelana Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Hetmańskiej na wik. par. Wiązowna
Ks. Banaszek Adam - z wik. par. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce na wik. par. Nawrócenia św. Pawła Ap. w Warszawie
Ks. Bieniecki Przemysław - z wik. par. Kamieńczyk na wik. par. św. Łukasza w Warszawie
Ks. Brzeszczyński Marcin - z wik. par. Nieporęt na wik. par. Klembów
Ks. Chaciński Michał - z wik. par. Radzymin na wik. par. św. Izydora w Markach
Ks. Danecki Jerzy - z wik. par. Matki Bożej Królowej Polski w Aninie na wik. par. św. Antoniego w Mińsku Maz.
Ks. Dębiński Robert - z wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku na wik. par. Miłosierdzia Bożego w Legionowie
Ks. Filipczuk Marek - z wik. par. Kałuszyn na wik. par. Świętej Trójcy w Kobyłce
Ks. Gawor Andrzej - z wik. par. Latowicz na wik. par. Kołbiel
Ks. Główka Piotr - z wik. par. św. Jakuba Ap. w Tarchominie na wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku
Ks. Gosik Mariusz - z wik. par. św. Ap. Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz. na wik. par. św. O. Pio w Zagościńcu
Ks. Jarzębski Tomasz - z wik. par. Józefów k. Otwocka na wik. par. Chotomów
Ks. Jaśkowski Marek - z wik. par. św. Antoniego w Mińsku Maz. na wik. par. Miłosierdzia Bożego w Warszawie
Ks. Jeznach Marek - z wik. par. Kołbiel na wik. par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz.
Ks. Juszczuk Aleksander - z wik. par. Nawrócenia św. Pawła Ap. w Warszawie na wik. par. św. Józefa w Legionowie
Ks. Kalinowski Paweł - z wik. par. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie na wik. par. Narodzenia Pańskiego w Warszawie
Ks. Kloch Zbigniew - z wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy na wik. par. Wieliszew
Ks. Kopczyński Janusz - z wik. par. Miłosierdzia Bożego w Warszawie na wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie-Tarchominie
Ks. Korporowicz Ireneusz - z wik. par. św. Michała Arch. w Nowym Dworze Maz. na wik. par. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie
Ks. Krupa Krzysztof - wik. par. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie na wik. par. św. Jerzego w Zielonce
Ks. Mazurek Jarosław - z wik. par. Józefów k. Otwocka na wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie
Ks. Miliszkiewicz Wojciech - z wik. par. św. Marii Magdaleny w Warszawie na wik. par. Jabłonna
Ks. Moczulski Tomasz - z wik. par. Klembów na wik. par. św. Michała Arch. w Nowym Dworze Maz.
Ks. Ostojski Krzysztof - wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie na wik. par. Świętej Trójcy w Kobyłce
Ks. Owczarek Emil - z wik. par. św. Brata Alberta w Warszawie-Zielonej na wik. par. św. Faustyny w Warszawie
Ks. Ożóg Marcin - z wik. par. Narodzenia Pańskiego w Warszawie na wik. par. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie
Ks. Pieniak Wojciech - z wik. par. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Międzylesiu na wik. par. Radzymin
Ks. Płochocki Zbigniew - z wik. par. św. Franciszka z Asyżu w Warszawie na wik. par. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Międzylesiu
Ks. Rejmuza Dariusz - z wik. par. Wieliszew na wik. par. Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie
Ks. Rudzki Paweł - z wik. par. Świętej Trójcy w Kobyłce na wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy
Ks. Rzępołuch Paweł - z wik. par. św. Ap. Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz. na wik. par. Matki Bożej Królowej Polski w Markach
Ks. Serafin Marek - z wik. par. Jabłonna na wik. par. św. Marii Magdaleny w Warszawie
Ks. Sieńkowski Jerzy - z wik. par. Świętej Trójcy w Kobyłce na wik. par. Józefów k. Otwocka
Ks. Stanaszek Mariusz - z wik. par. Matki Bożej Królowej Polski w Markach na wik. par. Nieporęt
Ks. Staniszewski Artur - z wik. par. Matki Bożej Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze na wik. par. św. Antoniego w Mińsku Maz.
Ks. Stonio Dariusz - z wik. par. św. Antoniego w Mińsku Maz. na wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku
Ks. Sulej Andrzej SDB - od księży salezjanów na wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie
Ks. Szabaciuk Jacek - z wik. par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim na wik. par. Józefów k. Otwocka
Ks. Śpiewak Zbigniew - z wik. par. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach na wik. par. św. Faustyny w Warszawie
Ks. Trzciński Paweł - z wik. par. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie na wik. par. św. Włodzimierza w Warszawie
Ks. Walczyk Hubert - z wik. par. Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie na wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Starej Miłosnej
Ks. Wdowiak Kamil - z wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie na wik. par. Św. Ap. Piotra i Pawła w Nowym Dworze Maz.
Ks. Węglarz Krzysztof - z wik. par. św. Faustyny w Warszawie na wik. par. św. Patryka w Warszawie
Ks. Wnuk Bogusław - z wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Starej Miłosnej na wik. par. św. Jakuba w Warszawie
Ks. Wyszyński Sławomir - wik. par. św. Józefa w Legionowie na wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie
Ks. Yury Hrytsko ISChP - z wik. par. Miłosierdzia Bożego w Legionowie na wik. par. Celestynów
Ks. Zagórowski Grzegorz - z wik. par. św. Patryka w Warszawie na wik. par. Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie
Ks. Zając Dariusz - z wik. par. św. Jerzego w Zielonce na wik. par. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce
Ks. Zajkowski Andrzej - z wik. par. Chotomów na wik. par. Wiązowna
Ks. Zdanowicz Marek - z wik. par. św. Włodzimierza w Warszawie na wik. par. św. Brata Alberta w Warszawie-Zielonej
Ks. Zieliński Paweł - z wik. par. św. Jana Kantego w Legionowie na wik. par. św. Wincentego à Paulo w Warszawie

Nominacje neoprezbiterów

Ks. Piotr Błażejczyk - par. Latowicz
Ks. Rafał Goliński - par. Kałuszyn
Ks. Marek Grzegrzułka - par. Kamieńczyk
Ks. Sławomir Kielczyk - par. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie
Ks. Rafał Mieczkowski - par. Ostrówek
Ks. Rafał Paździoch - par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz.
Ks. Piotr Pierzchała - par. św. Jana Kantego w Legionowie
Ks. Stanisław Rychowiecki - par. Matki Bożej Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze
Ks. Tomasz Sztajerwald - par. Radzymin
Ks. Artur Więsik - par. św. Franciszka z Asyżu w Warszawie-Nowodworach

Zmiany wśród studentów

Ks. Kożuchowski Wojciech - ze studiów w Rzymie na wik. par. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie
Ks. Miętek Maciej - z wik. par. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku na studia z KNS w Rzymie
Ks. Walkiewicz Grzegorz - z wik. par. Wiązowna na studia z muzykologii na UKSW (kapelan Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Hetmańskiej)
Ks. Wróbel Marcin - ze studiów na wik. par. św. Jana Kantego w Legionowie

Zmiany rezydentów i inne

Ks. Adamczewski Bartosz - z rezyd. par. Miłosierdzia Bożego w Legionowie na rezyd. par. Miłosierdzia Bożego w Warszawie
Ks. Dudzik Andrzej - z wik. par. Radzymin skierowany do pracy w Moskwie
Ks. Mazurkiewicz Paweł - z rezyd. par. Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie na rezyd. par. Narodzenia Pańskiego w Warszawie
Ks. Szewczyk Rafał - z rezyd. par. św. Barnaby w Warszawie na rezyd. par. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów. Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny. Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem