Na lotnisku papieża pożegnał premier Kamerunu, Joseph Dion Ngute. Odegrano hymny Watykanu i Kamerunu. Oddano honory wojskowe. Delegacje wymieniły uściski dłoni.
Papieski samolot w drodze do Luandy pokona 1 627 km w 2 godz. i 30 min. Przeleci nad terytorium Gwinei Równikowej, Gabonu i Demokratycznej Republiki Konga. Samolot spodziewany jest na międzynarodowym lotnisku w Luandzie 4 de Febeiro po godz. 16.00 czasu lokalnego (17.00 czasu polskiego).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po przylocie do Luandy po krótkiej ceremonii powitania papież spotka się najpierw z prezydentem, następnie z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, a wieczorem - w formie prywatnej - z biskupami.
Drugiego dnia, w niedzielę odprawi Mszę św. dla wiernych w nowoczesnym mieście Kilamba, położonym niedaleko stolicy. Następnie uda się helikopterem do sanktuarium maryjnego Niepokalanego Poczęcia NMP, nazywanego Mama Muxima, które stanowi główny ośrodek maryjnej pobożności i pielgrzymek Angolijczyków. Po południu będzie tam przewodniczył nabożeństwu różańcowemu, a następnie powróci do stolicy.
Trzeciego dnia uda się do odległego o 1000 km. nadmorskiego miasta Saurimo, gdzie odwiedzi dom opieki dla osób starszych i odprawi Mszę św. z udziałem wiernych. Wieczorem, w stołecznej parafii MB Fatimskiej, spotka się z biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i zaangażowanymi w duszpasterstwo.
Reklama
Czwartego dnia rano papież odleci do Gwinei Równikowej.
„Papież Leon XIV - pielgrzym nadziei, pojednania i pokoju, błogosławi Angolę” - to hasło, które towarzyszyć będzie papieskiej wizycie w Angoli. Logo wizyty przedstawia zaznaczony na czerwono kontur kraju - symbol krwi, przelanej przez mieszkańców Angoli. Gałąź mulemby, afrykańskiego drzewa figowego, układają się w półokrąg, symbolizujący pracę, a wspólnie z krzyżem staje się symbolem Eucharystii. Wizerunek dopełniają linie symbolizujące rzeki, a jego przesłaniem jest ukazanie Angoli, pobłogosławionej przez Boga i prowadzonej przez Papieża ku przyszłości „pokoju, godności i odnowionej nadziei”.
Angola należy do najbardziej katolickich krajów Afryki – katolicy stanowią 57,8% populacji, czyli ok. 20,3 mln wiernych. W czasie podróży apostolskiej Papieża Leona XIV wspólnota Kościoła w Angoli jawi się jako liczebnie silna i dynamiczna, ale jednocześnie mierzy się z niedoborem kapłanów i wysokim obciążeniem duszpasterskim, przy znaczącym potencjale powołaniowym. Leon XIV opuścił Kamerun i udał się do Angoli - trzeciego przystanku w ramach podróży apostolskiej do Afryki.
Jak informuje Vatican News, Kościół katolicki w Angoli obejmuje 20 archidiecezji i diecezji oraz 519 parafii, wspieranych przez ponad 1400 ośrodków duszpasterskich, co świadczy o szerokiej, lecz rozproszonej sieci obecności Kościoła w kraju.
Reklama
Mimo dużej liczby wiernych, posługuje w nim 1511 kapłanów, co przekłada się na bardzo wysoki poziom obciążenia duszpasterskiego – średnio 13 441 katolików na jednego kapłana. Również wskaźnik przypadających wiernych na ośrodek duszpasterski pozostaje wysoki i wynosi ponad 10 tys. osób.
Jednocześnie Kościół w Angoli dysponuje znaczącym potencjałem rozwojowym. W seminariach wyższych formuje się ponad 2300 seminarzystów, co daje bardzo wysoki wskaźnik – 156 seminarzystów na 100 kapłanów. Dane te wskazują na możliwość stopniowej poprawy sytuacji duszpasterskiej w przyszłości.
Kościół odgrywa także ważną rolę w społeczeństwie: prowadzi setki szkół oraz liczne instytucje charytatywne, w tym szpitale, sierocińce i ośrodki pomocy społecznej, pozostając istotnym filarem systemu edukacji i opieki społecznej.
Wizyta papieska wpisuje się w kontekst Kościoła licznego, silnie zakorzenionego społecznie, ale stojącego przed wyzwaniami strukturalnymi, szczególnie w zakresie dostępności duchowieństwa i równowagi duszpasterskiej.
