Reklama

Niedziela Małopolska

Na drodze nawrócenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 12 lutego, ponadstuosobowa grupa przeżyła Nocną Drogę Krzyżową. Jej uczestnicy reprezentowali różne środowiska, zawody, a i przedział wiekowy był znaczny! Połączyła ich wspólna modlitwa o dobre przygotowanie i duchowe owoce Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pątnicy spotkali się w Raciborowicach, w kościele pw. św. Małgorzaty, gdzie uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Damian Muskus. – Za chwilę wyruszycie na pielgrzymi szlak, rozważając Mękę Chrystusa. Ta modlitwa celebrowana w Kościele, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, stanowi wyjątkową szkołę pokory. Stanowi okazję do podjęcia wysiłku do kruszenia swego serca – mówił bp Damian, nawiązując do odśpiewanego psalmu responsoryjnego i dodawał: – Idąc Drogą Krzyża, w sercu każdego z nas będą rodzić się pytania: – Dlaczego Jezusowi zgotowano taki los? Dlaczego spotkało Go tak wielkie okrucieństwo ze strony ludzi? Dlaczego włożono Mu na głowę cierniową koronę? Dlaczego przygotowano Mu tak ciężki krzyż? Dlaczego bicze? Dlaczego gwoździe? Po czym Hierarcha przekonywał: – Miłość Bożego Serca jest jedyną odpowiedzią na te pytania. Krzyż jest najmocniejszym dowodem, przy pomocy którego Bóg pragnie nas przekonać, jak bardzo nas miłuje. Idąc drogą Krzyża, słuchajmy Bożego głosu, słów, które będą się rodzić w naszych sercach i umysłach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piętnastokilometrową trasę przeszliśmy z krzyżem i pochodniami na czele. Raciborowice, Kończyce, Książniczki, Młodziejowice, Michałowice, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki postój. W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski powitał nas proboszcz, ks. Władysław Dyrcz, który modlił się z nami. Zaś w holu budynku gminy podjęto nas kawą i herbatą. Dalej szliśmy przez Masłomiącą, Doły Więcławskie, Więcławice Dworskie, aby przed północą dojść do sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Zatrzymywaliśmy się przy kapliczkach i krzyżach wyeksponowanych nieraz od wieków w przestrzeni publicznej. W nocnej aurze wybrzmiały m.in. wielkopostne modlitwy: „Któryś za nas cierpiał rany…” i przepiękne, polskie pieśni rozważające mękę i śmierć Boga. Słuchaliśmy rozważań kolejnych stacji przygotowanych przez bp. Grzegorza Rysia.

Na zakończenie ks. Ryszard Honkisz odprawił w intencji uczestników Nocnej Drogi Krzyżowej Eucharystię, modląc się, aby każdy przeżył owocnie czas Wielkiego Postu, którego celem jest nawrócenie. Kustosz sanktuarium św. Jakuba przekonywał: – Prawdziwe nawrócenie to nie tylko wybór dobra, ale przede wszystkim wybór Chrystusa. Kto potrafi w swoim życiu wybierać Chrystusa, kto potrafi wokół siebie dostrzegać Chrystusa, ten jest na drodze nawrócenia…

Nocną Drogę Krzyżową zorganizowało Bractwo św. Jakuba i parafia w Więcławicach Starych oraz parafie: św. Małgorzaty w Raciborowicach i NMP Królowej Polski w Michałowicach. Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Michałowice zadbała o bezpieczeństwo pątników na trasie.

Na kolejny tydzień Wielkiego Postu redakcja proponuje lekturę przygotowanych tekstów, wierząc, że ich treść również pomoże w drodze nawrócenia.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podkarpacka Ekstremalna Droga Krzyżowa

Podkarpacka – drogami Podkarpacia z Jarosławskiego Opactwa do Archikatedry w Przemyślu/Bazyliki Grobu Pańskiego w Przeworsku/Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

[ TEMATY ]

św. Agata

BP Archidiecezji Krakowskiej

5 lutego w liturgii wspomina się św. Agatę, a w kościołach święci się chleb, wodę oraz sól. Skąd ten zwyczaj? Zapytaliśmy liturgistę i ceremoniarza Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr. Ryszarda Kilanowicza.

Św. Agata jest postacią, którą Kościół wspomina 5 lutego. Według świętego biskupa z Sycylii, Metodego, urodziła się ok. 235 r. w Katanii. Po przyjęciu chrztu złożyła także ślub życia w czystości. Podobno była niezwykle piękna, czym przyciągnęła uwagę namiestnika Sycylii. Kiedy odrzuciła jego zaloty, ściągnęła na siebie gniew senatora. Był to czas, gdy prześladowano chrześcijan. Odrzucony zarządca Sycylii próbował więc wykorzystać to, aby zniesławić Agatę.
CZYTAJ DALEJ

Głos niemających głosu. Statut Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu

2026-02-06 18:40

[ TEMATY ]

Burkina Faso

Fundacja Jana Pawła II

Papież Leon XIV

@Vatican Media

W Reskrypcie papież Leon XIV zatwierdził nowy Statut Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu, powołanej w 1984 roku w celu łagodzenia cierpienia mieszkańców tego regionu, dotkniętego suszą, pustynnieniem i głodem.

Podczas audiencji u kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, która odbyła się 29 stycznia 2026 roku, Papież Leon XIV zatwierdził zmieniony Statut „Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu”, dostosowując jej status kanoniczny do aktualnych przepisów dotyczących osób prawnych działających na rzecz Kurii Rzymskiej oraz do norm regulujących zarządzanie majątkiem Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję