Reklama

Niedziela Sandomierska

Pochylić się nad chorymi

Niedziela sandomierska 8/2016, str. 8

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Posługiwanie innym, szczególnie chorym i starszym, jest drogą, która prowadzi do nawrócenia

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Posługiwanie innym, szczególnie chorym i starszym, jest drogą,
która prowadzi do nawrócenia

Od wielu lat w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzi się Światowy Dzień Chorych. W wielu parafiach podczas Mszy św. udzielano namaszczenia olejem w sakramencie chorych. W parafiach, ale również w szpitalach i miejscach, gdzie przebywają starsi i chorzy modlono się w ich intencji.

Reklama

W naszej diecezji centralne uroczystości Dnia Chorego obchodzono w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Eucharystii, koncelebrowanej przez kapłanów oraz kapelanów Służby Zdrowia, przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W modlitwie uczestniczyli chorzy, cierpiący i ludzie w podeszłym wieku. Byli obecni przedstawiciele służby zdrowia. Na uroczystości nie mogło zabraknąć opiekunów i podopiecznych placówek prowadzonych przez diecezjalną Caritas.

Podczas homilii Biskup Ordynariusz zachęcił do świadczenia konkretnego miłosierdzia wobec chorych. Podkreślił, że posługa wobec potrzebujących jest drogą do osobistego nawrócenia i uświęcenia. – W przesłaniu na tegoroczny Dzień Chorego, Ojciec Święty Franciszek rozważa cudowne wydarzenie z Kany Galilejskiej. Kieruje do nas zachętę, abyśmy podobnie jak Chrystus i Jego Matka byli wielkodusznymi sługami drugich. Odwiedzanie chorych, opieka nad nimi i pomoc np. przy zakupie leków, mogą stać się naszą wielkopostną jałmużną. Chodzi o miłosierdzie, o wsparcie płynące prosto z serca, będące błogosławieństwem dla obdarowanego i darczyńcy – mówił bp K. Nitkiewicz w homilii. – Nieżyjący już włoski biskup Tonino Bello mówił, że Wielki Post jest wędrówką od głowy posypanej popiołem do stóp obmywanych w Wielki Czwartek. Mamy czterdzieści dni na pokonanie odległości nie większej niż dwa metry. Pozornie nic prostszego. Czasami jednak może nie starczyć życia, aby zrozumieć, iż za przykładem Chrystusa powinniśmy służyć innym. „Popiół i woda, dwie rzeczy używane niegdyś do prania. Przede wszystkim jednak, symbole pełnego nawrócenia, które ma nas ogarnąć od głowy po stopy”. Posługiwanie innym, szczególnie chorym i starszym, jest drogą, która prowadzi do takiego właśnie nawrócenia – wskazywał Ksiądz Biskup.

Po homilii była możliwość skorzystania z sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo eucharystyczne. Modlono się o łaskę zdrowia dla chorych i cierpiących. Przybyli na diecezjalne obchody Dnia Chorego mogli w ostrowieckim sanktuarium uzyskać łaskę odpustu zupełnego związanego z obchodami Roku Miłosierdzia, gdyż ta świątynia jest jednym z diecezjalnych kościołów stacyjnych. Po wspólnej modlitwie osobiste świadectwo nawrócenia dał zebranym Andrzej Sowa.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szpital miejscem promowania kultury spotkania i pokoju

[ TEMATY ]

szpital

Dzień Chorego

Franciszek

archidiecezja.lodz.pl

W tegorocznym orędziu na XXIV Światowy Dzień Chorego, obchodzony we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, papież Franciszek nawiązał do głównej idei swojego pontyfikatu, a mianowicie do potrzeby budowania „kultury spotkania”. W tym bardzo inspirującym orędziu wyraził przekonanie, że „każdy szpital, czy klinika mogą być widzialnym znakiem i miejscem promowania kultury spotkania i pokoju, gdzie doświadczenie choroby i cierpienia, a także profesjonalna i braterska pomoc przyczyniają się do przezwyciężenia wszelkich granic i podziałów”. To stwierdzenie zachęca nas do poszukiwania fundamentów w procesie budowania kultury spotkania, także w szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

[ TEMATY ]

alkohol

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję