Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Symbole ŚDM w Sanktuarium w Resku

W dniach 6-20 lutego archidiecezja szczecińsko-kamieńska gościła symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich odbyło się 6 lutego w Resku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

M. Wesołek

Wierni w sanktuarium maryjnym

Wierni w sanktuarium maryjnym

Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.

Następnie w uroczystej procesji z trzema stacjami udaliśmy się do sanktuarium. Każda stacja była okazją do uczczenia Krzyża i wysłuchania Ewangelii, przez którą Bóg dotykał naszych serc. Przez Bramę Roku Jubileuszu ze śpiewem hymnu „O Pani Reska” weszliśmy do sanktuarium, w którym ks. prob. Marian Kaptur, kustosz sanktuarium, powitał symbole w naszej parafii i dekanacie.

Reklama

Następnie słowa powitania skierowała młodzież. Młodzi przedstawiciele parafii – Marcin i Klaudia – wyrazili radość z tego, że jako pierwsi w archidiecezji możemy witać symbole ŚDM w tym szczególnym sanktuarium, które w Roku Jubileuszu jest kościołem stacyjnym. Wyrazili gotowość bycia ludźmi błogosławieństw, do czego wzywał młodych Jan Paweł II.

W homilii abp Andrzej Dzięga wezwał do wpatrywania się w Krzyż, który nosi na sobie ślady dłoni młodych ludzi z całego świata przez lata noszących go zgodnie z prośbą św. Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Ukazywał młodym, że także i oni – niosący ten znak wiary – wpisują się w rzesze tych, którzy modlili się przy tych symbolach. Odwołując się do wprowadzenia Krzyża do sanktuarium, zauważył, że wielokrotnie Krzyż niesiony na rękach młodych powstawał pionowo, by być dla wszystkich wyraźnym znakiem zwycięstwa i mocy Chrystusa. Zachęcał do takiego patrzenia na nasze powstawanie – ku Chrystusowi i dzięki Niemu. Ksiądz Arcybiskup mówił także o radości i entuzjazmie młodych, którzy idą za Jezusem w myśl błogosławieństw. Odniósł się także do śpiewanego w sanktuarium hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który ma radować serca i otwierać nas na miłosierdzie Boga.

Zaprosił także młodych, by pielgrzymowali za tymi symbolami, nasłuchując, gdzie aktualnie przebywają i gdzie można nabierać ducha w modlitwie, by to pierwsze spotkanie z symbolami ŚDM na terenie archidiecezji nie było ostatnim. Pod koniec uroczystej celebracji wierni uczcili symbole ŚDM i nastąpiło pożegnanie. Krzyż i Ikona Matki Bożej powędrowały do następnych wspólnot w naszej archidiecezji.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM w diecezji toruńskiej

Podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II symbole Światowych Dni Młodzieży krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani wędrują po całym świecie, odbywając nieprzerwaną pielgrzymkę przez kontynenty. Odwiedziły już setki krajów, zbierały na modlitwie ludzi różnych narodowości w świątyniach, szkołach, szpitalach, a teraz przybyły do diecezji toruńskiej

W niedzielę 27 grudnia ub.r. na 2 tygodnie przybyły do diecezji toruńskiej symbole Światowych Dni Młodzieży. Uroczyste przyjęcie miało miejsce w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. – Rozpoczynamy właśnie wspólne, diecezjalne rekolekcje. Nieoficjalnie można powiedzieć, że wraz z przybyciem symboli, Światowe Dni Młodzieży już się dla nas rozpoczęły – mówił na zakończenie czuwania dla młodzieży ks. Łukasz Skarżyński, który odebrał symbole od diecezji pelplińskiej i przywiózł je samochodem kaplicą do Torunia na uroczystą inaugurację.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję