Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Symbole ŚDM w Sanktuarium w Resku

W dniach 6-20 lutego archidiecezja szczecińsko-kamieńska gościła symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitanie ich odbyło się 6 lutego w Resku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

M. Wesołek

Wierni w sanktuarium maryjnym

Wierni w sanktuarium maryjnym

Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.

Następnie w uroczystej procesji z trzema stacjami udaliśmy się do sanktuarium. Każda stacja była okazją do uczczenia Krzyża i wysłuchania Ewangelii, przez którą Bóg dotykał naszych serc. Przez Bramę Roku Jubileuszu ze śpiewem hymnu „O Pani Reska” weszliśmy do sanktuarium, w którym ks. prob. Marian Kaptur, kustosz sanktuarium, powitał symbole w naszej parafii i dekanacie.

Następnie słowa powitania skierowała młodzież. Młodzi przedstawiciele parafii – Marcin i Klaudia – wyrazili radość z tego, że jako pierwsi w archidiecezji możemy witać symbole ŚDM w tym szczególnym sanktuarium, które w Roku Jubileuszu jest kościołem stacyjnym. Wyrazili gotowość bycia ludźmi błogosławieństw, do czego wzywał młodych Jan Paweł II.

Reklama

W homilii abp Andrzej Dzięga wezwał do wpatrywania się w Krzyż, który nosi na sobie ślady dłoni młodych ludzi z całego świata przez lata noszących go zgodnie z prośbą św. Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Ukazywał młodym, że także i oni – niosący ten znak wiary – wpisują się w rzesze tych, którzy modlili się przy tych symbolach. Odwołując się do wprowadzenia Krzyża do sanktuarium, zauważył, że wielokrotnie Krzyż niesiony na rękach młodych powstawał pionowo, by być dla wszystkich wyraźnym znakiem zwycięstwa i mocy Chrystusa. Zachęcał do takiego patrzenia na nasze powstawanie – ku Chrystusowi i dzięki Niemu. Ksiądz Arcybiskup mówił także o radości i entuzjazmie młodych, którzy idą za Jezusem w myśl błogosławieństw. Odniósł się także do śpiewanego w sanktuarium hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który ma radować serca i otwierać nas na miłosierdzie Boga.

Zaprosił także młodych, by pielgrzymowali za tymi symbolami, nasłuchując, gdzie aktualnie przebywają i gdzie można nabierać ducha w modlitwie, by to pierwsze spotkanie z symbolami ŚDM na terenie archidiecezji nie było ostatnim. Pod koniec uroczystej celebracji wierni uczcili symbole ŚDM i nastąpiło pożegnanie. Krzyż i Ikona Matki Bożej powędrowały do następnych wspólnot w naszej archidiecezji.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: wskazówki dotyczące diecezjalnych obchodów ŚDM

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Pamięć o głównym przesłaniu Światowego Dnia Młodzieży, które nie zmienia się pomimo nowej daty obchodów, traktowanie diecezjalnego święta jako ważnego etapu codziennej pracy duszpasterskiej, a nie jednorazowego "eventu", przekazanie młodym ludziom większego pola do działania, ale zarazem troska o to by jak najpełniej ukazać im głębię i różnorodność Kościoła - to niektóre sugestie zawarte w opublikowanych 18 maja br. "Wskazówkach duszpasterskich dotyczących obchodów ŚDM w Kościołach lokalnych".

DYKASTERIA DS. ŚWIECKICH, RODZINY I ŻYCIA

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję