Reklama

Aspekty

Gdzie do szkoły?

To dobry moment na to, żeby pomyśleć o wyborze szkoły, nie tylko dla maluchów, bo również dla nastolatków. Szkoły prześcigają się w ofertach, ale tylko niektóre podkreślają wychowanie zgodne z wiarą, jak to robi zielonogórski Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki

Gdy przed kilku laty powstawała w Zielonej Górze katolicka podstawówka, wiele osób podejrzewało, że nie utrzyma się na rynku. Te obawy okazały się bardzo na wyrost. – Nasza szkoła podstawowa ma się bardzo dobrze, rodzice i uczniowie są zadowoleni. Nauczyciele także – mówi dyrektor Bogna Świdzińska. – Zresztą nie tylko podstawówką możemy się chwalić, bo w ofercie mamy też gimnazjum i liceum.

Same plusy

Tym, co pozytywnie wyróżnia tę szkołę od innych, jest na pewno liczebność klas. – Nasze klasy pod względem liczby uczniów są w sam raz, bo ani nie są ani za duże, ani za małe. Dziecko w takiej klasie nie tylko lepiej przyswaja szkolny materiał, ale też dzięki kontaktom z rówieśnikami spokojnie może się uczyć umiejętności społecznych, które są bardzo ważne w codziennym życiu. Poza tym nieprzeludnione klasy dają zwyczajnie poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Każde dziecko można dobrze poznać i pochylić się nad jego potrzebami. Kiedy dziecko jest bardzo zdolne, możemy pomóc mu w rozwijaniu talentów. A kiedy dziecko ma jakieś problemy, szybciej to zauważamy i wiemy, nad czym pracować. Zależy nam na tym, żeby nasze dzieci lubiły szkołę, lubiły się uczyć, lubiły poznawać nowe rzeczy – tłumaczy dyrektor Świdzińska.

Reklama

Do tego dochodzą niebanalne projekty i zajęcia dodatkowe, bo samo przerobienie szkolnego materiału to w dzisiejszych czasach zdecydowanie za mało. – Dzieci bardzo dobrze się rozwijają, wykonując różne projekty i zadania, również w ramach zajęć dodatkowych. Angażują się dzięki temu społecznie i rozwijają swoją kreatywność. Młodzież ma niesamowite pomysły. Ja nie pamiętam, żeby moje pokolenie, będąc w tym wieku, potrafiło takie rzeczy wymyślić. Te dodatkowe formy aktywności uczą nowego myślenia, a poza tym sprawiają, że nasi uczniowie w niczym nie ustępują swoim rówieśnikom z innych szkół – opowiada Bogna Świdzińska.

Ale tak naprawdę zacząć trzeba było od wychowania w duchu katolickim, bo właśnie to jest wizytówką szkoły. – Przede wszystkim kładziemy nacisk na to, żeby własnym przykładem pokazywać młodzieży, że można żyć według zasad, że można żyć wiarą. I że to nie musi być smutne ani uciążliwe. Można się tym cieszyć, a zasady, które Pan Bóg nam daje, są nam wręcz pomocne do tego, żeby w tym świecie nie zwariować – mówi dyrektorka.

Szkoła podstawowa

Jej atutem są klasy do 20 osób – w takiej małej, przyjaznej szkole wszyscy się znają. W ofercie są liczne kółka zainteresowań: teatralne, muzyczne, językowe, matematyczne, przyrodnicze, plastyczne. Istnieje możliwość zapisania dziecka na dodatkowe zajęcia. W szkole działa świetlica, czynna od 7.00 do 16.30.

Gimnazjum

Reklama

Tu w ofercie są aż trzy profile: klasa artystyczna, politechniczna i językowa. W klasie artystycznej jest rozszerzony język polski, są zajęcia teatralne, taniec, zajęcia z dykcji, wyjazdy do teatru, opery itp. W klasie politechnicznej uczniowie mają rozszerzoną matematykę, informatykę, rysunek techniczny, zajęcia z architektury, wyjazdy do centrów naukowych, uczelni technicznych itp. Natomiast w klasie językowej są dodatkowe godziny języka wiodącego i zajęcia z native speakerem. W programie jest kontynuacja nauki języków angielskiego i niemieckiego oraz drugi język nowożytny (do wyboru angielski, niemiecki, francuski i hiszpański).

Liceum

Tu jest możliwość wyboru przedmiotów w rozszerzonych blokach: biologia z chemią, matematyka z geografią, język polski z historią. Dla wszystkich uczniów rozszerzony język angielski i dodatkowe godzina języka z native speakerem. W ofercie są również koła naukowe, warsztaty tematyczne, zajęcia przy Instytucie Filozoficzno-Teologicznym, współpraca z uczelniami wyższymi i dodatkowe zajęcia z filozofii, logiki, łaciny i teatru.

* * *

Kontakt: Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, ul. św. Cyryla i Metodego 9, 65-533 Zielona Góra, II piętro. Tel. (68) 327-39-93 lub 794-377-770. Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Adres strony: www.katolik.zgora.pl.

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kluczewsko dołączyło do rodziny szkół papieskich

Niedziela kielecka 24/2019, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Jan Paweł II

WD

Szkoła w Kluczewsku w stulecie istnienia przyjęła imię św. Jana Pawła II

Szkoła w Kluczewsku w stulecie istnienia przyjęła imię św. Jana Pawła II

Szkoła Podstawowa w Kluczewsku przyjęła 23 maja imię św. Jana Pawła II i otrzymała poświęcony przez bp. Jana Piotrowskiego sztandar szkoły. To dar i wielkie zadanie – mówili uczestniczący w uroczystościach szkolnych licznie zgromadzeni goście, wskazując na ogromny autorytet Jana Pawła II i wartości, jakie niósł swoim życiem. Teraz te wartości będą wytyczać drogę wychowawczą placówce w Kluczewsku. .

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję