Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biały Domek już otwarty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2016, str. 2

[ TEMATY ]

senior

Małgorzata Godzisz

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek to dom pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim, na terenie gminy Łabunie. W połowie lutego został oficjalnie otwarty. Uroczystość rozpoczęła się w tamtejszej kaplicy Mszą św., której przewodniczył ks. Piotr Rawlik, proboszcz parafii Łabunie. Współkoncelebransami byli: ks. Julian Brzezicki, diecezjalny moderator Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Ks. Julian Brzezicki w kazaniu podkreślił rolę placówki w służbie osobom najbardziej potrzebującym: - Ta inwestycja, która tutaj powstała, ma służyć pomocą w duchu miłości. Ma służyć tym, którzy tego potrzebują. Bardzo rzadko są poświęcenia tego typu domów. Dziękuję, że mam łaskę w tym uczestniczyć. Myślę, że takie ośrodki, gdzie będzie opieka i pomoc tym, którzy sobie nie radzą, są bardzo potrzebne. Nie znaczy, żeby zastępować rodzinę, bo to jest obowiązek rodziny opiekować się najbliższymi w domu. Dzieci mają się opiekować rodzicami, starszymi. Wnuki babciami, dziadkami. Nieraz jest taka sytuacja, że przy najlepszej woli, chęci i pięknej postawie miłości najbliższych potrzeba tej opieki specjalistycznej, całodobowej, pielęgniarskiej czy lekarskiej. Wiemy, że w szpitalach chorzy są na krótki czas. Kaznodzieja zauważył też, że bardzo mało jest oddziałów z opieką długoterminową. Nieraz rodzina jest bezradna wobec problemu z wieloma dolegliwościami u bliskich. – Poświęcamy dom, gdzie będzie troska o chorych, starszych, potrzebujących, gdzie będzie opieka nad nimi, aż do tego dnia przejścia do domu Ojca. Trzeba nam się zamyśleć nad postawą Chrystusa, nad Jego ofiarą i gestami wobec cierpiących. Jezus uzdrawiał chorych, leczył z różnych chorób i mówił: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) – mówił ks. Brzecicki. Po Mszy św. poświęcenia obiektu dokonał ks. Adam Sobczak.

Reklama

Biały Domek działa w budynku po dawnej szkole podstawowej. Jolanta Markiewicz, właścicielka ośrodka, wyjaśniła, że pomoc medyczna będzie świadczona na trzech płaszczyznach: sama opieka, specjalistyczne zabiegi pielęgniarskie i pomoc lekarska. W zależności od tego, jaki jest stan pacjenta i jakie są jego schorzenia, będzie dokonywany ogólny plan opieki nad nim, a następnie będzie to realizowane. W to będą wchodziły zajęcia terapeutyczne, np. ćwiczenia pamięci, czy zajęcia w zakresie samoobsługi.

O pacjentów będzie dbał wykwalifikowany personel pod kierunkiem lekarzy współdziałających, w tym rehabilitantów i lekarzy rodzinnych. Jak zapewnia Jolanta Markiewicz, będzie to specjalistyczna opieka nad tymi osobami: całodobowa, na wniosek samego pacjenta, jego rodziny albo pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W otwarciu domu pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim wzięli udział m.in.: wójt gminy Adamów Dariusz Szykuła, wójt gminy Skierbieszów Stanisław Sokal, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu Jerzy Nizioł, wójt gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, radny gminy Łabunie i sołtys sołectwa Majdan Ruszowski Roman Krupa, kierownik GOPS w Łabuniach Anna Syska, a także mieszkańcy Majdanu Ruszowskiego.

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie przespać tematu

Media aż kipią od tematów związanych z „demograficzną bombą zegarową”. Najczęściej tematem jest szkoła i szkolnictwo wyższe. Prognozy straszą, że zabraknie niebawem kandydatów do szkolnej ławy i indeksu. Czy w równej mierze zastanawiamy się nad tematem seniorów?

Niedawno pojawiła się analiza związana z przyszłością uniwersytetów. Rzekomo już w 2020 r. zabraknie kandydatów na studia zaoczne, co przełoży się, oczywiście, na niebyt wielu prywatnych uczelni, które w ogromnej mierze utrzymują się dzięki studentom zaocznym.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przekazują zimowe kurtki dla ukraińskich dzieci

2022-10-02 14:10

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

abp Wacław Depo

Ukraina

Rycerze Kolumba

flickr.com

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny angażują się w niesienie pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Oprócz regularnych wysyłek konwojów z żywnością i innymi artykułami dla mieszkańców Ukrainy oraz organizowania pomocy na granicy w czasie największego kryzysu wiosną bieżącego roku, działanie tej międzynarodowej wspólnoty mężczyzn skupia się na potrzebujących przebywających już w Polsce.

By pomóc przeprowadzić kolejną inicjatywę pomocową Rycerzy, do Polski przybył abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Duchowny odwiedził punkty pomocy wspierane przez Rycerzy w diecezji częstochowskiej i przekazał zimowe kurtki dla kilkuset potrzebujących dzieci z Ukrainy mieszkających na terenie parafii św. Wojciecha w Częstochowie, a także dla stu ukraińskich sierot przebywających w ośrodku prowadzonym przez częstochowską Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję