Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biały Domek już otwarty

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2016, str. 2

[ TEMATY ]

senior

Małgorzata Godzisz

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek czeka na pacjentów

Biały Domek to dom pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim, na terenie gminy Łabunie. W połowie lutego został oficjalnie otwarty. Uroczystość rozpoczęła się w tamtejszej kaplicy Mszą św., której przewodniczył ks. Piotr Rawlik, proboszcz parafii Łabunie. Współkoncelebransami byli: ks. Julian Brzezicki, diecezjalny moderator Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz ks. Adam Sobczak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Ks. Julian Brzezicki w kazaniu podkreślił rolę placówki w służbie osobom najbardziej potrzebującym: - Ta inwestycja, która tutaj powstała, ma służyć pomocą w duchu miłości. Ma służyć tym, którzy tego potrzebują. Bardzo rzadko są poświęcenia tego typu domów. Dziękuję, że mam łaskę w tym uczestniczyć. Myślę, że takie ośrodki, gdzie będzie opieka i pomoc tym, którzy sobie nie radzą, są bardzo potrzebne. Nie znaczy, żeby zastępować rodzinę, bo to jest obowiązek rodziny opiekować się najbliższymi w domu. Dzieci mają się opiekować rodzicami, starszymi. Wnuki babciami, dziadkami. Nieraz jest taka sytuacja, że przy najlepszej woli, chęci i pięknej postawie miłości najbliższych potrzeba tej opieki specjalistycznej, całodobowej, pielęgniarskiej czy lekarskiej. Wiemy, że w szpitalach chorzy są na krótki czas. Kaznodzieja zauważył też, że bardzo mało jest oddziałów z opieką długoterminową. Nieraz rodzina jest bezradna wobec problemu z wieloma dolegliwościami u bliskich. – Poświęcamy dom, gdzie będzie troska o chorych, starszych, potrzebujących, gdzie będzie opieka nad nimi, aż do tego dnia przejścia do domu Ojca. Trzeba nam się zamyśleć nad postawą Chrystusa, nad Jego ofiarą i gestami wobec cierpiących. Jezus uzdrawiał chorych, leczył z różnych chorób i mówił: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) – mówił ks. Brzecicki. Po Mszy św. poświęcenia obiektu dokonał ks. Adam Sobczak.

Reklama

Biały Domek działa w budynku po dawnej szkole podstawowej. Jolanta Markiewicz, właścicielka ośrodka, wyjaśniła, że pomoc medyczna będzie świadczona na trzech płaszczyznach: sama opieka, specjalistyczne zabiegi pielęgniarskie i pomoc lekarska. W zależności od tego, jaki jest stan pacjenta i jakie są jego schorzenia, będzie dokonywany ogólny plan opieki nad nim, a następnie będzie to realizowane. W to będą wchodziły zajęcia terapeutyczne, np. ćwiczenia pamięci, czy zajęcia w zakresie samoobsługi.

O pacjentów będzie dbał wykwalifikowany personel pod kierunkiem lekarzy współdziałających, w tym rehabilitantów i lekarzy rodzinnych. Jak zapewnia Jolanta Markiewicz, będzie to specjalistyczna opieka nad tymi osobami: całodobowa, na wniosek samego pacjenta, jego rodziny albo pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W otwarciu domu pobytu dla osób chorych, niesamodzielnych oraz starszych w Majdanie Ruszowskim wzięli udział m.in.: wójt gminy Adamów Dariusz Szykuła, wójt gminy Skierbieszów Stanisław Sokal, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego w Zamościu Jerzy Nizioł, wójt gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, radny gminy Łabunie i sołtys sołectwa Majdan Ruszowski Roman Krupa, kierownik GOPS w Łabuniach Anna Syska, a także mieszkańcy Majdanu Ruszowskiego.

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dofinansowanie z MOPS-u dla seniora

W ramach wsparcia udzielanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej osoby starsze, które mają orzeczoną niepełnosprawność, mogą skorzystać z różnorodnych form pomocy wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję