Reklama

Głos z Torunia

Odważ się na miłosierdzie (I)

Apostoł miłosierdzia

Otrzymał od papieża Franciszka mandat na misjonarza miłosierdzia. Ojciec Święty udzielił mu i ponad 1,1 tys. innym kapłanom z całego świata (w tym 76 z Polski) władzy absolucji z grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej

Niedziela toruńska 11/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Anna Głos

O. Maciej Ziębiec CSsR

O. Maciej Ziębiec CSsR

W toruńskim Centrum Dialogu Społecznego 27 lutego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Odważ się na miłosierdzie” zorganizowane przez „Głos z Torunia”. Gościem był misjonarz miłosierdzia o. Maciej Ziębiec CSsR.

Ekskomunika

O. Ziębiec CSsR przypomniał, że ekskomunika, czyli wykluczenie z Kościoła, pozbawia osobę nią obłożoną prawa uczestniczenia w życiu religijnym. To efekt przestępstwa wobec porządku i nauki Kościoła – tak ciężkiego, tak oddalającego od wspólnoty wierzących w Chrystusa, że dana osoba nie może już być uznawana za jej członka. Kara ta nie ma charakteru definitywnego. Rozróżnia się ekskomunikę „ferendae sententiae”, nałożoną przez biskupa ordynariusza po przeprowadzonym procesie kanonicznym, oraz ekskomunikę „latae sententiae”, czyli wiążącą z mocy samego prawa, następującą automatycznie po dokonaniu czynu.

Reklama

Ten drugi rodzaj ekskomuniki grozi w 12 przypadkach. Są to: profanacja Najświętszego Sakramentu, użycie siły fizycznej wobec papieża, rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika w grzechu nieczystości, udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża, naruszenie tajemnicy konklawe przez personel pomocniczy, symonia i zmowa elektorów przy wyborze papieża, naruszenie tajemnicy spowiedzi, usiłowanie udzielenia sakramentu święceń kobiecie i przyjęcie ich przez kobietę, przeprowadzenie i dobrowolne poddanie się aborcji, apostazja, herezja i schizma. W pierwszych ośmiu przypadkach z kary kościelnej może uwolnić tylko Stolica Apostolska. W ostatnich czterech od kary uwolnić może również uwolnić biskup ordynariusz lub upoważnieni kapłani.

Papieski przywilej

Posługa misjonarzy miłosierdzia została opisana w bulli „Misericordiae vultus”, ustanawiającej Rok Miłosierdzia. W myśl jej wskazań szczególnym zadaniem misjonarzy jest głoszenie miłosierdzia Bożego oraz spowiadanie. Na mocy papieskiego przywileju mają oni też prawo do rozgrzeszania z czterech przypadków grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej: profanacji Najświętszego Sakramentu, użycia siły fizycznej wobec papieża, rozgrzeszenia przez kapłana wspólnika w grzechu nieczystości oraz naruszenia tajemnicy spowiedzi.

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego z ekskomuniki działającej mocą samego prawa może zwolnić każdy spowiednik, ale penitent ma obowiązek zwrócić się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o stosowne potwierdzenie, a w tym czasie nadal nie może przyjmować sakramentów. W Roku Miłosierdzia posługa misjonarzy uprości tę procedurę, bowiem grzesznik będzie mógł udać się od razu do kapłana posiadającego specjalne uprawnienia.

Doświadczenie

Reklama

O. Maciej mocno uwydatnił duchowy wymiar tajemnicy miłosierdzia. – Zostałem posłany, aby w imieniu Boga okazywać miłosierdzie, ale nie wolno mi zapominać, że przede wszystkim sam go potrzebuję – podkreślił. – Nie pomogę innym w dostąpieniu łaski miłosierdzia, jeśli sam wcześniej nie stanę w prawdzie o swojej słabości, jeśli nie doświadczę miłosierdzia od Boga, który przebacza mi moje grzechy. Czuję się posłany do tych, którzy popełnili tak ciężkie grzechy, że stracili wiarę w to, iż mogą im one zostać odpuszczone, i w związku z tym nie podejmują już żadnych wysiłków duchowych. Dodał też, że nic nie prześwietla tak dogłębnie wnętrza człowieka, jak Boże miłosierdzie. – Tego właśnie najbardziej my sami potrzebujemy od Pana Boga, a nasi bliźni, szczególnie najbliżsi – od nas. Gdy się pogubię, upadnę, Bóg zawsze mnie poszukuje, zabiega o mnie. On nigdy się ode mnie nie odwraca, zawsze czeka na moje nawrócenie, zawsze jest gotów mi przebaczyć. Nie może zatem tak być, że On mi przebacza najcięższe upadki, a ja nie potrafię wybaczyć komuś, że stłukł szklankę…

* * *

W diecezji toruńskiej posługę misjonarza miłosierdzia pełną: ks. prał. Roman Sadowski, Toruń, pl. ks. S.W. Frelichowskiego 1, tel. (56) 658-46-05, oraz o. Maciej Ziębiec CSsR, Toruń, ul. św. Józefa 23/35, tel. (56) 654-47-62, kom. 512-426-636.

Podczas spotkań z cyklu „Odważ się na miłosierdzie” będą rozważane uczynki miłosierdzia względem duszy.
Kolejne spotkanie odbędzie się 2 kwietnia o godz. 15 w CDS przy ul. Łaziennej 22 w Toruniu.
Konferencję „Grzeszących upominać” wygłosi ks. dr hab. Czesław Kustra CSMA, prof. UMK, wieloletni egzorcysta diecezji toruńskiej.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Monika Łukaszów

·

Katedra w Legnicy ·
Bazylika w Legnickim Polu ·
Bazylika w Krzeszowie ·
Bazylika w Jeleniej Górze ·
Bazylika w Bolesławcu ·
kościół św. Bonifacego w Zgorzelcu ·
kościół św. Jana Bosko w Lubinie ·
kościół Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję