Reklama

Reklama

Niedziela 11/2016

Szczegółowy spis treści

edytorial

3

Pielgrzymka „Niedzieli” do Watykanu

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Z okazji 90. rocznicy wydania pierwszego numeru „Niedzieli” całym sercem zapraszam Czytelników, Przyjaciół i Pracowników naszego tygodnika na urodzinową pielgrzymkę do Watykanu. Będzie to nietypowe pielgrzymowanie, bo pociągiem, który zamieni się w kaplicę na szynach.

Wyklęci bohaterowie

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca br., cała Polska miała okazję przypomnieć sobie – bądź poznać – historię bohaterstwa Polaków, którzy po katastrofie II wojny światowej weszli w jej drugi etap, gdy władza, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej, znalazła się w rękach komunistów.

z Watykanu

4

Z Watykanu

ze świata

5

Ze świata

dookoła Polski

6

Dookoła Polski

Wojciech Dudkiewicz

Jaka była przyczyna pęknięcia opony w prezydenckim samochodzie, nie wiemy. Wiemy natomiast, że przemysł pogardy wymierzony kiedyś w prezydenta Lecha Kaczyńskiego dziś uderza także w prezydenta Andrzeja Dudę

z Polski

7

Z Polski

temat numeru: Zjazd Gnieźnieński • 1050. rocznica Chrztu Polski

8-9

Nowy początek

Ks. Marek Łuczak

W jaki sposób spotkanie z Chrystusem przemieniało mieszkańców dzisiejszej Wielkopolski u początków średniowiecza? Jak następnie przemieniali oni świat, w którym żyli? Bohaterowie tamtego wydarzenia nie tylko stali się przecież członkami wspólnoty Kościoła, ale też weszli na salony ówczesnej Europy

w drodze do Milenium • 1050. rocznica Chrztu Polski

10-11

Odnowiciel Polski i Europy

Piotr Piętak

Dlaczego polscy katolicy uważają, że prymas Stefan Wyszyński pozostawił niezatarty ślad nie tylko w historii Polski, ale także w dziejach Europy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przypomnieć, w jakim okresie żył i pełnił religijną służbę

nasza rozmowa

12-13

Kobieta i małżeństwo w islamie

Rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Z o. Samirem Khalilem Samirem SJ – światowej sławy islamologiem – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

Wielki Post

14-15

Wychowanie bez charakteru

Ks. Andrzej Zwoliński

Męka i śmierć Jezusa mają także walor pedagogiczny, wychowawczy. Są nauką Jezusa na temat sensu cierpienia, cierpliwości i wierności do końca.

16

Bogactwo wielkopostnej tradycji

Ks. Jarosław Krzewicki

Wielki Post jest czasem przygotowania do świąt Wielkiej Nocy. Okres ten jednak nie jest jednolity, ma swoją strukturę i dynamikę, która pomaga nam odkryć bogactwo liturgii, dawnych zwyczajów, duchowych praktyk, pobożności nowej i starej, opartej na dwudziestowiecznej ciągłości żywej wiary.

17

Misterium na Cytadeli

Artur Piotrowski

Plac pod Dzwonem Pokoju w Poznaniu wkrótce zmieni się w biblijną Jerozolimę. Już po raz 15. największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej – zostanie wystawione na Cytadeli 19 marca 2016 r., w sobotę przed Niedzielą Palmową o godz. 19.

formacja

18

Modlitwa 24 h/7

Lilianna Sicińska

Uczą relacji człowieka do Boga, do drugiego człowieka i do siebie. Porządkują życie, uczą odwagi i wytrwałości. Proste, ale skuteczne formy pobożności: post, modlitwa, jałmużna

inicjatywy

19

Zdecyduj, czy chcesz być wolny

Małgorzata Cichoń

św. Józef • wzór ojca

20-21

Malując obraz św. Józefa

Ks. Jarosław Krzewicki

Wydaje się, że napisano o nim wszystko, choć wiedzę pewną trzeba oddzielić od ludzkich domysłów. Skoro został wybrany na opiekuna Jezusa i męża Maryi, to musiał mieć w sobie coś, co spodobało się Panu Bogu.

22-23

Z życia mężczyzny

Karolina Mysłek

Powołany do bycia mężem i ojcem. Do bycia głową rodziny, czyli do służby. Mężczyzna dzisiaj. Jak sobie z tym radzi? Jaki jest?

dominikanie

24-25

Kronika zapisana w laptopie

Rozmawia Mateusz Wyrwich

Z o. Andrzejem Potockim, dominikaninem – teologiem i socjologiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, od 2009 r. kronikarzem konwentu dominikańskiego na warszawskim Służewie – rozmawia Mateusz Wyrwich

25

Wiosenne sympozjum biblijne

W imieniu Organizatorów Ks. dr Marcin Zieliński INB KUL

prezentacje

26

Gawędy o sztuce sakralnej

Marcin Tadeusz Łukaszewski

Bożena Fabiani jest wybitną popularyzatorką sztuki, z wykształcenia historykiem, od wielu lat zajmuje się historią sztuki, jest także poetką i tłumaczką. Znane są jej audycje „W stronę sztuki”, wygłaszane przez nią osobiście w Programie II Polskiego Radia. Pamiętam jej wspaniałe wykłady z czasów moich studiów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie

z żałobnej karty

27

Rozmodlona aktorka, poetka, mistrzyni recytacji

Maria Żmigrodzka

Głęboko wierzący, rozmodlony, piękny Człowiek – aktorka, poetka, mistrzyni recytacji. Całym życiem służyła Bogu, Kościołowi, Polsce i wszelkiemu dobru. Złożona długą nieuleczalną chorobą, straciwszy możność samodzielnego poruszania się, pokornie znosiła swoje cierpienia. – Tak musi być – mówiła do przyjaciół: – Opiekują się mną dwaj aniołowie: Janek (mąż) i moja siostra Terenia.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna

28-29

Talenty, które wzrastają pod okiem Maryi

Edyta Hartman

1 marca 2016 r. na stałe zapisze się w annałach Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Tego dnia uroczyście poświęcono i oddano do użytku nową siedzibę szkoły, która odtąd mieści się przy al. Jana Pawła II 126/130

lamentacje na Wielki Post 2016

30

Granica serca

Ks. Krzysztof Pawlina

Żalą się ludzie nad sobą. Rozważają swoje błędy. Upadają i podnoszą się z upadków. Boleść człowieczeństwa w drodze. Łzy obmyją, żal ukoi duszę. Wielki Post to czas na lament duszy, czas oczyszczenia, odwrócenia się od zła

wiara i życie

31

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Ewa Dudek

Stworzona spojrzeniem

Ks. Mariusz Rosik

W końcowym akcie epizodu na scenie pozostają tylko ona i On. Jak napisał Augustyn w „Traktacie o Ewangelii Jana”: „Dwoje pozostało, nieszczęśliwa i miłosierdzie – «misera et misericordia»”.

liturgia tygodnia

32-33

Od tej chwili już nie grzesz

Słowa Ewangelii według świętego Jana (J 8, 1-11)

Odczuć miłość miłosierną

Abp Wacław Depo

Człowiekowi nie wystarczy to, że uświadomi sobie miłość, która powołała go do życia. W każdym z nas tkwi bowiem pragnienie, aby w sposób wolny szukać odpowiedzi na tę miłość.

poradnik duszpasterski

34

Od czego zacząć? „Szukajcie!” (Mt 7, 7)

Odpowiada ks. Robert Grohs

Dziś nie potrafię już stać pod Krzyżem sam. Szybko dostrzegam innych uczniów Pana, nie wyłączając Maryi. Unieruchomiony Jezus nie stoi. Idzie dalej drogą miłości, jakby szukał wśród otaczających Go, kogo mógłby zaprosić do wspólnego życia. Mówi do mnie: chodź zobaczyć, gdzie żyję. Przyłącz się, pójdź za Mną.

felieton

35

Radość czy przerażenie?

Grzegorz Górny, Reporter, eseista, autor wielu książek i filmów dokumentalnych, stały publicysta tygodnika „wSieci”

W 2013 r. spotkałem się z amerykańskim prawnikiem, założycielem i prezesem Fundacji Obrony Bioetycznej – Nikolasem Nikasem. Zapytałem go, czy jest szansa na zniesienie aborcji w Ameryce. Odpowiedział mi: „Żeby znieść w USA niewolnictwo, potrzeba było niemal dwóch stuleci. Potrzeba więc czasu, by także w sprawie aborcji dojrzała świadomość moralna społeczeństwa”.

Strzeżmy życia przed jadem egoizmu

KAI

Nie wystarcza tylko wiedza i technika; by czynić dobro, potrzebna jest mądrość serca. Franciszek przypomniał o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia.

nasza rozmowa

36-37

Wprowadzam uczciwą równowagę stron

Rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

Z Jackiem Kurskim – prezesem Telewizji Polskiej – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

fakty • opinie

38

Dekomunizacja ulic i TW „Bolek”

Jan Maria Jackowski, Publicysta i pisarz, eseista, senator RP, www.jmjackowski.pl

Polityka na skróty i „gruba kreska” doprowadziły Polskę do punktu wyjścia.

Nowe rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej

39

Mobilny punkt pomocy duchowej

pr

Kim jest patriarcha Cyryl?

pr

Takie pytanie postawił na łamach największego włoskiego dziennika „Corriere della Sera” Andrea Ric

Echa audiencji

pr

O Kościele na Malcie

pr

Akcja usuwania krzyży

pr

Szybko rosnąca populacja chrześcijańska w Chinach – przypomnijmy, że od pewnego czasu mówi się, iż wkrótce Chiny staną się najliczniejszym krajem chrześcijańskim na ziemi – niepokoi komunistyczne władze tego kraju.

bezpieczeństwo w Europie

40-41

Odstraszanie z flanki

Wiesława Lewandowska

– Świat zdaje się trząść w posadach. Europa znajduje się obecnie przed wieloma różnymi wyzwaniami z zakresu polityki bezpieczeństwa. Powiem szczerze, od ponad 35 lat jestem dyplomatą i nie pamiętam takiego czasu, żeby było tyle kryzysów jednocześnie! – mówił w Warszawie Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Polsce

lekcja historii

42-43

Byli niezłomni, dlatego zostali wyklęci

Sławomir Błaut

W przeddzień centralnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, objętych patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, 29 lutego br. w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie miały miejsce zorganizowane przez europoseł PiS Jadwigę Wiśniewską konferencja historyczna oraz rozstrzygnięcie 1. edycji Wojewódzkiego Konkursu na Prezentację Multimedialną pt. „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”

mówi prezes PKP Intercity

44-45

Chciałbym pojechać do Rzymu

Rozmawia Artur Stelmasiak

Z prezesem PKP Intercity Jackiem Leonkiewiczem rozmawia Artur Stelmasiak

felietony

46

Przedwiosenne obrazki

Alina Czerniakowska

Naród polski czeka na dobre zmiany jak na wiosenne słońce, które na pewno przyjdzie.

Polaku, nie daj się!

Zdzisław Skotnicki

47

Gra unijnymi funduszami

Mirosław Piotrowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Opozycja nie daje za wygraną i skoro nie zdołała zawczasu opanować Trybunału Konstytucyjnego, jako główne pole bitwy wyznaczyła Brukselę i Strasburg.

rodzina • poradnik

48

Prostota

Michał Piekara

Mężczyźni potrafią łatwo pogubić się wśród swoich zabawek: gadżetów, gazet, nowych urządzeń, bajerów. Nadmiar rzeczy potrafi skutecznie okraść nasze rodziny z czasu, który się im należy. Nie mówiąc o środkach, które na nie przeznaczamy. Nasze życie staje się zabałaganione, relacje skomplikowane i koniec końców nie wiemy, jak się z tego wydostać. Odpowiedzią jest powrót do prostoty.

Czekają na naszą pomoc

przygotowania do ŚDM przyspieszają

49

Specustawa o Światowych Dniach Młodzieży

mk

Przyspieszają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce. Przedstawiony przez rządowy zespół koordynujący działania poszczególnych resortów premiera projekt specjalnej ustawy ma ułatwić sprawne zabezpieczenie organizacji ŚDM

Oto ja. Pielgrzymując do wnętrza siebie

Magdalena Wanot-Miśtura

Nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła ukazała się książka ks. Leszka Slipka pt. „Oto ja. Pielgrzymując do wnętrza siebie”. Publikacja, przygotowana w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, jest przeznaczona dla wszystkich młodych duchem, którzy chcieliby ten czas dobrze przeżyć i niebanalnie upamiętnić.

Niedziela Młodych

50-51

Koniec wymówek

Mateusz M. Fryc, Student IV roku prawa w Lublinie i III roku reżyserii w Warszawie

Wielkopostna droga prowadzi w tym tygodniu do przyjrzenia się naszym usprawiedliwieniom. Dlaczego, mimo pragnień i prób zmiany swojego życia, nadal stoimy w miejscu...? Co zrobić, żeby to zmienić?
Nie mogę, bo mam jeszcze naukę. Jestem zmęczony, przecież cały dzień spędziłem w szkole. Te i jeszcze inne powody stanowią często idealny sposób na ucieczkę od dokonania zmian w swoim życiu. Czy nie jest jednak tak, że usprawiedliwiamy nimi wszystko?

51

Uwaga! Konkurs!

52

To moje powołanie

Małgorzata Czekaj

Wychowałam się w katolickiej rodzinie: co niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy św., odmawialiśmy wspólnie Różaniec, ale nie miałam osobistej relacji z Jezusem. Moje modlitwy były automatyczne. Prowadziłam zwykłe życie nastolatki – opowiada Michele (27 l.).

52-53

A gdzie spaliście?

Ks. Paweł Kubani

Św. Jan Paweł II z troską o polską młodzież zadał kiedyś pytanie: „A gdzie spaliście?”. To czułe słowo niech zmobilizuje i nas, a także otworzy nasze serca na młodych pielgrzymów z całego świata

53

Z kroniki ŚDM

Oprac. bw

26 lutego wolontariusze ŚDM z campusu Legnica wraz ze swoimi opiekunami zorganizowali w ciemnościach parku miejskiego Ekstremalną Drogę Krzyżową za nienarodzonych.

kultura

54

Coś łączy, coś dzieli

Witold Dudziński

Już sam zapis rozmów trzech biskupów: luterańskiego, prawosławnego i katolickiego musi wywołać zainteresowanie. Tym bardziej że więcej niż pretekstem do tych dialogów jest 1050-lecie Chrztu Polski. Rozmowy są szczere, na ile pozwalają konwenanse. W książce mającej formę wywiadu rzeki zawarto deklarację jedności, ale też zostały wyraźnie zarysowane różnice między poszczególnymi Kościołami, m.in. w kwestiach chrztu św. i Chrztu Polski.

Mocne granie

wd

Dorobek wielu kapel rockowych to nie tylko płyty i koncerty, ale także rozstania, odejścia, reaktywacje i powroty. W przypadku „Perfectu” też było sporo tych wydarzeń – wszak zespół istnieje z przerwami i różną intensywnością działania od 1980 r.

Witajcie u Doctorowa

wd

Już samo nazwisko autora dla niektórych może być wystarczającą rekomendacją do przeczytania tej książki. Nieprzypadkowo: zmarły latem ub.r. Edgar Laurence Doctorow, autor takich powieści, jak „Witajcie w Ciężkich Czasach” i „Ragtime”, był jednym z czołowych amerykańskich pisarzy, a jego powieści często trafiały na ekran. „Ragtime” reżyserował Miloš Forman, „Witajcie...” – Burt Kennedy

Na granicy

wd

różne

55

Muzyczne dary

Kalendarium 13-19 III 2016

Ewa Aszkiewicz

Soudarion roku

wd

„Tylko miłość” zespołu „Soudarion”, została wybrana Płytą Roku 2015 w plebiscycie organizowanym przez Chrześcijańskie Granie. Wybrano ją w głosowaniu sms-owym spośród 16 innych krążków wydanych w ubiegłym roku.

Warsztaty

Koncert Pasyjny na Jasnej Górze

listy do „Niedzieli"

56

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Stały Czytelnik

To nie jest zupełna samotność

Chcą korespondować

58

Kieszonki z pieczarkami

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Kiedy szukamy pomysłu na proste, choć niebanalne danie mięsne, możemy zrobić zamiast zwykłych schabowych nadziewane kieszonki. Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Tajemnica krzyża

PB

Piąta niedziela Wielkiego Postu w zewnętrznym wymiarze odznacza się m.in. zasłoniętym znakiem krzyża w świątyniach. Uroczyste odsłonięcie dokonuje się w czasie wielkopiątkowej liturgii.

Tylko dla wybrańców

Mariusz Rzymek

Dwa tysiące sto osób – to limit dla tegorocznej Pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej do Centrum św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która 30 kwietnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

Głębia i pokora wobec Boga

Monika Jaworska

Z ks. Markiem Kuligiem, wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych – o fascynacji liturgią przedsoborową, uczestnictwie młodzieży i chrzcie w liturgii trydenckiej – rozmawia Monika Jaworska.

Edycja częstochowska

Biskup Założyciel

Ks. Ireneusz Skubiś

Pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina (1880-1951), budowniczy diecezji i założyciel „Niedzieli”, był człowiekiem o dużym doświadczeniu pastoralnym i wiedzy filozoficzno-teologicznej, uzyskanej także na studiach w Rzymie – pisał pod pseudonimem „Teodor Rzymski”.

Lokalnie i międzynarodowo

Anna Janowska

Z Janem Szymą – przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater” w Częstochowie – rozmawia Anna Janowska.

Edycja podlaska

Zaufać Bogu

Ks. Krzysztof Żero

Każdy może znaleźć się sytuacji trudnej. Brak nadziei często prowadzi do depresji, a nawet rezygnacji z życia.

Z czym idziesz przez życie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wolontariusze zaangażowani w działalność charytatywną przy siemiatyckich parafiach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pw. św. Andrzeja Boboli wzięli udział w spotkaniu rekolekcyjnym.

Boża miłość może nas uzdrowić i uczynić szczęśliwymi

Bożena Zdzieborska

Każdy potrzebuje Bożego miłosierdzia. Dlatego też każdy w tym sanktuarium może zwrócić się do Jezusa Miłosiernego. Jest to czas łaski, czas otwierania serc w sakramencie pojednania.

Edycja kielecka

Bez Wiślicy Polska nie ma historii przedchrzcielnej

Agnieszka Dziarmaga

O wyzwaniach Roku Jubileuszowego 1050. Rocznicy Chrztu Polski z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Św. Wojciech – patron od zawsze

Agnieszka Dziarmaga

W diecezji kieleckiej jest 9 kościołów pw. św. Wojciecha. Ich cechą wspólną jest to, że historycznym korzeniami sięgają głęboko w średniowiecze. Kościołowi w Janinie św. Wojciech patronował mniej więcej od wczesnego średniowiecza.

Życie – największa wartość

Katarzyna Dobrowolska

Z Anną Kramarz-Sańpruch – koordynatorem Hospicjum Domowego o pielęgnowaniu życia do końca – rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Edycja małopolska

Pokazać miejsce szczególne

Maria Fortuna-Sudor

Obrazy i rzeźby sakralne, medaliki, relikwiarze, szkaplerze, różańce, feretrony, modlitewniki, krzyże, kapliczki, nawet przenośne ołtarzyki...

Wyloguj się na trzy dni!

Małgorzata Cichoń

Siedziba Grup Apostolskich – Ruchu Apostolstwa Młodzieży archidiecezji krakowskiej znajduje się przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie.

Patron od konkretów

Wysłuchała Agnieszka Konik-Korn

Cztery i pół roku temu Sylwia Szulik przeprowadziła się z rodzinnych Świerklan do Krakowa. Świeżo upieczona pani psycholog po rocznej pracy w jednej z placówek Caritas zdecydowała się opuścić rodzinne strony, by wraz z mężem, który otrzymał w Krakowie pracę, osiąść tu na stałe.

Edycja lubelska

Źródło wciąż bije

Ks. Krzysztof Podstawka

Mijają dwa lata odkąd w naszej archidiecezji zainaugurowano rekolekcje ewangelizacyjne w ramach projektu „Źródło”.

Książę Aniołów

Urszula Buglewicz

Parafię pw. św. Brata Alberta w Lublinie nawiedziła cudowna figura św. Michała Archanioła z groty na Gargano.

Diamentowe jubileusze

Urszula Buglewicz

Niedziela 28 lutego w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży upłynęła pod znakiem diamentowych jubileuszy. Ks. Stanisław Łątka obchodził 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, a ks. Grzegorz Stąsiek 60. urodziny.

Edycja legnicka

70 lat bez krzyża

MK

Poprzedzając uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypadał 1 marca, w 3. niedzielę Wielkiego Postu w kamiennogórskim parku oddano hołd tym wszystkim, którzy leżą na tej ziemi.

Nocna Droga Krzyżowa

Ks. Marcin Kozyra

Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa wszystko po to, by spotkać się z Bogiem. Nocna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony.

Krzeszowskie sanktuarium bez lipy

MK

Z placu krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zniknęły lipy. Decyzja o ich wycięciu podyktowana była troską o bezpieczeństwo wiernych i turystów. Ekspertyza dendrologiczna nie pozostawiała wątpliwości. 16 drzew było chorych i tym samym należało je usunąć.

Edycja łódzka

Modlitwa za Ojczyznę

Dagmara Zalewska

Nie da się zbudować prawdziwie wolnej Ojczyzny bez takich fundamentów, jak Bóg, Honor i Ojczyzna – mówił abp Marek Jędraszewski w łódzkiej katedrze podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny, która jest częścią cyklu modlitw archidiecezji łódzkiej za Polskę.

Język gestów, miłości i przyjaźni

Agnieszka Piechota

Pod koniec lutego delegacja młodzieży z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży wraz z duszpasterzami odwiedziła Triest, aby zaprosić swoich włoskich rówieśników do przyjazdu do naszej archidiecezji.

Edycja przemyska

Jeszcze o Soarze

Ks. Zbigniew Suchy

Kiedy, drodzy Czytelnicy, zajrzycie do kolejnego odcinka papierowych rekolekcji, będą już liczył godziny dzielące mnie od powrotu do Tekoa.

Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w górach 2016

Ks. Kazimierz Bełch

Hasło tegorocznego roku duszpasterskiego: „Nowe życie w Chrystusie” – kieruje naszą myśl w pierwszej kolejności ku sakramentowi chrztu świętego. Otrzymaliśmy wówczas nowe życie, życie nadprzyrodzone. Jesteśmy jednak ludźmi słabymi i grzesznymi.

Uwolnić się od przeszłości

Julian Ostrowski

Cieniem na naszej codzienności kładzie się, jak to słyszeliśmy u Izajasza, nasza nie zawsze udana przeszłość. Wikła nas, pętli. Nie umiemy się od niej uwolnić.

Edycja rzeszowska

Bp Kazimierz Górny

Ks. Janusz Sądel

Biskup Kazimierz Górny 23 lutego 2016 r., podczas Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, otrzymał medal „Bene Merenti” – Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Pieta

Arkadiusz Bednarczyk

W jednym z bocznych ołtarzy rzeszowskiego kościoła farnego znajdujemy przepiękny, osiemnastowieczny obraz. Zbolała Matka trzyma na kolanach martwe Ciało Syna. W tej tragicznej samotności towarzyszy Jej anioł, który składa pocałunek na ręce martwego Jezusa.

Edycja sandomierska

„Odświeżyć” bohaterów

Ks. Adam Stachowicz

Bohater, który nie szczędził życia dla Ojczyzny, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, napisał: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny.

Cześć Ich pamięci

Ks. Adam Stachowicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Uroczystości w diecezji jednak rozpoczęły się już w niedzielę 28 lutego i nadal trwają.

Mąż, ojciec, mężczyzna

Katarzyna Woynarowska

W kalendarzu liturgicznym czytamy: 19 marca – uroczystość św. Józefa. Dzień szczególnej modlitwy za mężczyzn...

Edycja sosnowiecka

Maturzyści zawierzyli swoje dziś i jutro

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Przyszedł marzec, a wraz z nim swoje doroczne pielgrzymowanie do Matki i Królowej na Jasnej Górze rozpoczęli tegoroczni maturzyści. Wśród nich ponad tysięczna rzesza maturalnej młodzieży z diecezji sosnowieckiej wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, dyrektorami i rodzicami.

Dzień, który zmieni twoje życie

Piotr Lorenc

Z Magdaleną Kielską, dyrektor Katolickich Szkół Fundacji „Kana”, rozmawia Piotr Lorenc.

Razem w chwili narodzin

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Z mgr Małgorzatą Skowron, instruktorem Szkoły Rodzenia przy Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu, rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek.

Edycja świdnicka

Franciszek i ŚDM

Julia A. Lewandowska

Dokładnie trzy lata temu na Stolicę Piotrową kardynałowie z całego świata wybrali Jorge Mario Bergoglio. Argentyński jezuita przyjął imię Franciszek.

Modlitwa jest wielką mądrością życia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bp Ignacy Dec przewodniczył 4 marca Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie czuwania „24 godziny dla Pana”.

Konferencja historyczna o 1050. rocznicy Chrztu Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Polska 966-2016. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” – to temat konferencji historycznej zorganizowanej 5 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy.

W stałym kontakcie z Najwyższym Sternikiem

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Ponad sześciuset uczniów ze szkół gimnazjalnych i licealnych w ramach rekolekcji szkolnych wysłuchało świadectwa „Wyrwanych z niewoli” – Jacka Zajkowskiego i Piotra Zalewskiego z Białegostoku oraz małżeństwa Igi i Konrada Grzybowskich z Warszawy z Fundacji „Ster na Miłość”.

Uzdrowienie i zbawienie dla wierzących

Bp Ignacy Dec

Krótko po rozpoczęciu swojej publicznej działalności Jezus przybył do rodzinnego miasta – Nazaretu. W synagodze usiłował przekonać rodaków, że jest Mesjaszem, że słowa proroka Izajasza, które odczytał, odnoszą się do Niego.

Edycja szczecińsko-kamieńska

Obraz Bożej miłości

Patrycja Skrobańska

Dnia 19 marca Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi, przybranego ojca Jezusa i patrona ojców.

Krzyżowanie u Rzymian

Justyna Wołoszka

Jako symbol Męki Chrystusa krzyż ma dla nas szczególną wymowę i znaczenie. Należy jednak sobie zdać sprawę z faktu, że w starożytnym świecie przybijanie skazańców do krzyża uchodziło za najbardziej okrutną i szczególnie hańbiącą karę śmierci.

„Pełnić wolę Twoją” – hołd dla śp. abp. Kazimierza Majdańskiego

Ks. Robert Gołębiowski

1 marca na Wydziale Teologicznym US poprzez sesję naukową: „Facere Voluntatem Tuam" uczczono śp. abp. Kazimierza Majdańskiego.

Edycja toruńska

Brama życia

Maria Galińska

W życiu każdego z nas jest taka ważna data, o której nie zawsze pamiętamy. Tego dnia doświadczyliśmy łaski Boga, który uwolnił nas od grzechu pierworodnego.

Żyją Jezusem

Joanna Kruczyńska

Z Jolantą Zatorską, wicedyrektorem szkoły, oraz z Izabelą i Tomaszem Chmielewskimi, jednymi z pierwszych członków szkoły, rozmawia Joanna Kruczyńska.

Apostoł miłosierdzia

Tomasz Strużanowski

Otrzymał od papieża Franciszka mandat na misjonarza miłosierdzia. Ojciec Święty udzielił mu i ponad 1,1 tys. innym kapłanom z całego świata (w tym 76 z Polski) władzy absolucji z grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej.

Maturzyści 2016 na Jasnej Górze

Beata Pieczykura

Maturzyści diecezji toruńskiej wraz z duszpasterzami, dyrektorami szkół, wychowawcami, nauczycielami i katechetami otwierali serca na głos Boga, na Jego miłość, aby dzielić się nią z braćmi, odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne i jeszcze raz wybrali Jezusa Chrystusa jedynym Panem i Zbawicielem.

Edycja warszawska

Póki czas

Milena Kindziuk, redaktor prowadzący

Droga Krzyżowa w intencji prześladowanych w świecie chrześcijan – o której piszmy obok – jest jak najbardziej na czasie. Rocznie na całym świecie giną dziesiątki tysięcy chrześcijan tylko dlatego, że wyznają wiarę w Chrystusa.

Wszystkie książki omadlają

Witold Dudziński

Kilkadziesiąt książek rocznie, trzy miesięczniki słusznej objętości... miesiąc w miesiąc. Do tego albumy płytowe, akcydensy. Wydawnictwo Sióstr Loretanek w warszawskim Rembertowie to potężne przedsiębiorstwo.

Misterium powielkanocne

Wojciech Dudkiewicz

Po raz pierwszy od sześciu lat w Górze Kalwarii w Niedzielę Palmową nie będzie Misterium Męki Pańskiej. W kwietniu i we wrześniu odbędą się natomiast dwa misteria blisko powiązane z historią Polski.

Edycja wrocławska

O ewangelizacji muzułmanów

AS

We wrocławskim oddziale Civitas Christiana odbyło się spotkanie z bp. Andrzejem Siemieniewskim. Tematem wykładu oraz późniejszej dyskusji było pytanie: „Ewangelia dla muzułmanów?”.

Nerka miłosierdzia – dar życia

Magdalena Lewandowska

31 marca minie 50 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki od dawcy żyjącego. Dokonał go we Wrocławiu prof. Wiktor Bross.

Jedna zapałka rozpala ogień

Lilianna Sicińska

22 lutego, jak co roku w Dzień Myśli Braterskiej, harcerze i skauci jak świat długi i szeroki świętowali, wspominając swojego założyciela sir Roberta Baden-Powella.

Edycja zamojsko-lubaczowska

O zapachu Chrystusa

Bp Marian Rojek

Przez przyjęcie darów Ducha Świętego mamy głosić we wszystkich miejscach zbawienie Chrystusa.

Więźniów pocieszać

Małgorzata Godzisz

Jednego z uczynków miłosierdzia względem ciała podjął się po raz pierwszy niewidomy Mirosław Berbecki z Tomaszowa Lubelskiego, który przyjechał do Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych Książnicy Zamojskiej, by spotkać się z więźniami.

Tomaszowskie Misterium Męki Pańskiej

Organizatorzy

W Niedzielę Palmową 20 marca, dzięki współpracy Burmistrza Miasta, Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i Tomaszowskiego Domu Kultury, o godz. 17 w sali teatralnej TDK odbędzie się premiera widowiska „Misterium Męki Pańskiej”.

Wizyta Ambasadora Iranu

Bartłomiej Surmacz

Miesiąc temu USA i Unia Europejska zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków gospodarczych i finansowych.

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Śpiesz się powoli

Kamil Krasowski

Trwamy jeszcze w Wielkim Poście. Za kilkanaście dni przeżywać będziemy śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Znak Boga, który jest wszędzie

Katarzyna Jaskólska

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani opuściły naszą diecezję. 5 marca w Jakubowie miało miejsce pożegnanie symboli, które następnie powędrowały do diecezji legnickiej.

Katolicki punkt widzenia

Kamil Krasowski

Ukazują się z mniejszą lub większą częstotliwością w naszej diecezji i w całej Polsce. Redagowane są zarówno w miejskich, jak i w wiejskich parafiach, a swoim zasięgiem obejmują nieraz dekanaty.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem