Reklama

Misterium na Cytadeli

Plac pod Dzwonem Pokoju w Poznaniu wkrótce zmieni się w biblijną Jerozolimę. Już po raz 15. największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej – zostanie wystawione na Cytadeli 19 marca 2016 r., w sobotę przed Niedzielą Palmową o godz. 19

Wszystko zaczęło się podczas śpiewania utworów pasyjnych w Poznańskim Chórze „Polihymnia” w latach 1994-97. Potem pojawili się odpowiedni ludzie – w podobnym wieku, o podobnych poglądach i chętni do współpracy. Dzisiaj dołączają do nich nowi. Jest kilka osób, których przyjaźń została wypróbowana i bez których trudno wyobrazić sobie Misterium. To przygoda, wspaniale spędzony czas i dobra okazja do ofiarowania czegoś ważnego bliźniemu. Misterium jest spełnieniem niejednego marzenia, by przeżyć życie w ciekawy sposób.

Radość i wzruszenie

Jeśli ktoś chce, w każdej chwili może dołączyć do organizatorów i występować w Tłumie. To niesamowite doświadczenie. Prób nie ma zbyt wiele, a przeżycia – bezcenne. Nie ma co się zastanawiać, tylko zapisać się i wystąpić w tym wyjątkowym roku. O wszystkich aspektach, połączonych chórach poznańskich, rozmachu wydarzenia, nagłośnieniu i świetle można przeczytać na stronie: www.misterium.eu .

Reklama

Artyści cieszą się, kiedy podczas Misterium ludzie się wzruszają. Wtedy myślą sobie, że warto było, i wiedzą, że dla takich przeżyć realizują Misterium od wielu lat. Pewnie dlatego pracują niemal w tym samym gronie osób przygotowujących.

Misterium Męki Pańskiej jest już stałym wydarzeniem w Poznaniu, wpisującym się w tradycję Wielkiego Postu. Poznaniacy i Wielkopolanie pokochali to widowisko. Stało się ono ważną częścią życia duchowego i artystycznego, tradycją, dzięki której wchodzą w atmosferę Wielkiego Tygodnia i przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy. Dzięki Misterium przenoszą się w czasy Jezusa Chrystusa i uczestniczą w Ostatniej Wieczerzy, wspólnie przeżywają wydarzenia w Ogrodzie Oliwnym, obrady Sanhedrynu, decyzję Poncjusza Piłata. Wraz z Jezusem uczestniczą w Jego drodze krzyżowej, są świadkami ukrzyżowania i śmierci Zbawiciela, a na koniec doznają wzruszeń w akcie Zmartwychwstania oraz gdy pojawia się obraz Jezusa Miłosiernego, który wprowadza w scenę finałową poświęconą Bożemu Miłosierdziu i Janowi Pawłowi II. Ważnym elementem jest wniesienie przez wspaniałych tancerzy Polskiego Teatru Tańca ewangeliarza, który jest swoistą klamrą dotyczącą życia Jana Pawła II i nawiązuje do symbolicznego znaku z pogrzebu Papieża, a także pokazuje, na jakim fundamencie oparte jest Misterium. Całemu widowisku towarzyszy niesamowita gra światła i dźwięku połączona z muzyką pasyjną wykonywaną przez Poznański Chór „Polihymnia” oraz chóry poznańskie i orkiestrę symfoniczną. Podczas widowiska używane są gigantyczne reflektory lotnicze, wytwarzające światło, jakiego nie da się uzyskać z żadnych innych źródeł. To wszystko trzeba zobaczyć i przeżyć osobiście.

Imponująca skala

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli to ogromne przedsięwzięcie. Co roku tworzy je zespół ok. 1000 osób. Spośród 200 aktorów większość to amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy, nauczyciele akademiccy, handlowcy czy urzędnicy. W widowisku uczestniczą także harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Przygotowanie scenografii złożonej z pałacu Piłata, świątyni jerozolimskiej, bramy Jerozolimy oraz podestu pod drogę krzyżową i Golgotę, składającej się z kilku ton rusztowań, zajmuje tydzień, a realizatorzy dźwięku i światła, aby spotęgować nastrój powagi i skupienia, precyzyjnie ustawiają reflektory oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni. Efektem jest doskonale stworzone widowisko, które porusza serca zarówno głęboko wierzących, jak i tych, którzy oglądają spektakl dla doznań artystycznych. Podczas sceny Ostatniej Wieczerzy widzowie zostają obdarowani chlebem. Co roku specjalnie na tę okazję pieczonych jest 1000 bochenków pszennego chleba – odpowiedzialna za to jest poznańska piekarnia Fortuna, która wypieka te chleby od pierwszego Misterium. Uczestnicy widowiska odrywają kawałki chleba i przekazują bochenek ludziom stojącym obok. Jest to symbol konieczności dzielenia się dobrami w wymiarze zarówno doczesnym, jak i wiecznym.

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej będzie nawiązywało w jednej ze scen do tematu i symboliki chrztu św. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję