Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maturzyści zawierzyli swoje dziś i jutro

Niedziela sosnowiecka 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

maturzyści

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Przyszedł marzec, a wraz z nim swoje doroczne pielgrzymowanie do Matki i Królowej na Jasnej Górze rozpoczęli tegoroczni maturzyści. Wśród nich ponad tysięczna rzesza maturalnej młodzieży z diecezji sosnowieckiej wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, dyrektorami i rodzicami.

W czwartek 3 marca młodzież od rana przybywała pod jasnogórski szczyt, aby tu, w sanktuarium narodu powierzyć Czarnej Madonnie swoje dziś i swoje jutro. Jak podkreślali młodzi, pragną nie tylko zdać dobrze egzamin dojrzałości, ale w przyszłości dokonywać mądrych życiowych wyborów, na dalszą naukę, studia, ale i w życiu osobistym.

Reklama

Zanim rozpoczęła się konferencja w Bazylice Jasnogórskiej, którą wygłosił ks. dr Wojciech Kowalski – proboszcz parafii w Sławkowie, wieloletni wicerektor Seminarium Sosnowieckiego w Krakowie, młodzi pielgrzymi mieli okazję do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty oraz adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Myślą przewodnią słowa ks. Wojciecha do młodzieży był 15. rozdział Ewangelii według św. Łukasza. Prelegent wskazał na odpowiedzialność za życiowe wybory oraz wdzięczność za Boże dary. – Dar powołania należy odpowiednio wykorzystać, i zdecydować, do jakiej drogi powołał mnie Pan, po której stronie ołtarza chcę stać – podkreślił ks. Kowalski.

O godz. 11 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pasterz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji maturzystów. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani diecezji sosnowieckiej, na czele z ks. Michałem Bordą – dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz ks. Wojciechem Kowalskim. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na różne maryjne tytuły, jak np.: Uzdrowienie Chorych, Ucieczka Grzesznych, Niepokalane Poczęcie czy Królowa Rodzin. – Tytuły nadawane przez ludzi, a także przez Nią samą, świadczą o bogactwie osobowości Matki Bożej oraz Jej wrażliwości na człowieka. A wśród nich uwagę zwracają słowa Maryi wypowiedziane do św. Siostry Faustyny: „Jestem wam Matką z niezgłębionego Miłosierdzia Bożego”. Przybywamy więc do Matki, która ochrania, podtrzymuje, kocha, wlewa nadzieję. Zwróćmy jednak uwagę, że w słowach tych Matka Boża wskazuje na owoc tej matczynej opieki. To właśnie z niezgłębionego Miłosierdzia Bożego wynika Jej ogromna miłość – zauważył Kaznodzieja.

Na koniec Mszy św. głos należał do tegorocznych maturzystów. Weronika Zięba i Bartosz Laprus z Sosnowca przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia zawierzyli życiowe drogi i wybory wszystkich młodych, którzy stoją przed ważnymi życiowymi egzaminami: „Zostań naszą Matką, Panią i Królową. W Twoje ręce powierzamy nasze losy, nasze dziś i jutro, niech nasze życie będzie piękne i radosne, bogate w wiarę, nadzieję i miłość, których źródłem jest Jezus Chrystus. (…) Prowadź nas Matko do Jezusa i Jemu nas oddawaj!”.

Tegoroczna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę przypadła w szczególnym czasie – jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i roku Światowych Dni Młodzieży. Tak więc pielgrzymi mieli co polecać Bogu przez wstawiennictwo Matki i Królowej: nie tylko najważniejszy życiowy egzamin, swoje dziś i jutro, ale również te historyczne wydarzenia roku 2016.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzamin życia

– Jesteśmy tu razem, aby wyprosić przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej potrzebne dary Ducha Świętego nie tylko na czas egzaminu z mądrości i wiedzy, lecz także egzaminu życia. Dziękujemy Ci, Matko Chrystusa i Kościoła. Bądź z nami w każdy czas – mówił abp Wacław Depo do maturzystów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymujących na Jasną Górę 11 marca

Maturzyści archidiecezji częstochowskiej 2017 (ponad 1,2 uczestników ze wszystkich rejonów archidiecezji) wraz z dyrektorami szkół, wychowawcami, nauczycielami i katechetami, duszpasterzami, klerykami i rodzicami otwierali serca na głos Boga, na Jego miłość, aby dzielić się nią z braćmi, by z Panem iść dalej życiową drogą i z odwagą i entuzjazmem głosić światu prawdę, dobro i radość. Uczynili to w czasie Pielgrzymki Maturzystów Archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę 11 marca. Tam zawierzyli Maryi czas egzaminów oraz całą swoją przyszłość, a o dobry wybór zawodu i stanu modlili się w czasie Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który modlił się w ich intencji w najważniejszym momencie życia, przewodniczył Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej i wygłosił homilię oraz odmówił akt ofiarowania Matce Bożej. W homilii Arcybiskup Depo wyjaśniał młodym, że przychodzą do domu Matki, „aby potwierdzić dążenia do odkrycia prawdy o sobie, a przede wszystkim sensu życia”, aby uczyć się odpowiedzialności za własne wybory będące wyrazem wolności i wpatrywać się w oblicze Jezusa i Jego Matki, aby trwać przy źródle, którym jest Eucharystia, i pamiętać, że Chrystus jest obecny w Kościele. Nawiązując do Liturgii, kaznodzieja podkreślił, że miłość nieprzyjaciół nie oznacza zgody na zło, które nie jest normą dla człowieka. Dlatego warto z wiarą pójść za Odkupicielem, On bowiem jest Chlebem życia; a wiara – jak mówił – jak sztuką ciągłego wyboru.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję