Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Tylko dla wybrańców

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MR

Ks. Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Ks.  Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Dwa tysiące sto osób – to limit dla tegorocznej Pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej do Centrum św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która 30 kwietnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

– Zapisy potrwają tylko do 3 kwietnia. Jeśli liczba zgłoszeń przekroczy 2100 osób, to listy zamkniemy wcześniej. Na razie nie jesteśmy w stanie zorganizować pielgrzymki dla większej liczby pątników na takim poziomie, jaki był w poprzednich latach – wyjaśnia Irena Papla z biura pielgrzymkowego.

W pierwszym roku pielgrzymowania wyruszyło z Bielska-Białej do Łagiewnik 792 osoby. W drugim – 1087, a w trzecim – 1371. Z tego względu 4. edycja pielgrzymki została dostosowana do tego trendu, a ze względu na duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży limit przyjęć zwiększono o 600 miejsc. To sprawia, że do istniejących grup doszły dwie nowe: św. Maksymiliana Kolbego i św. Matki Teresy z Kalkuty. O kolejne miejscowości rozrosła się również przestrzeń noclegowa. Po raz pierwszy uczestnicy pielgrzymki będą nocować w Nowej Wsi k. Kęt, Kleczy Dolnej, Marcyporębie, Gajach i Libertowie. Nie zmienia się za to liczba kilometrów do przejścia ani trasa. Do pokonania będzie ok. 100-kilometrowy dystans, który podzielony jest na 4 dni marszu.

Reklama

Zapisy na pielgrzymkę można dokonać w księgarniach katolickich: na Rynku w Kętach, „Św. Rity” w Bielsku-Białej, „Emaus” w Andrychowie, oraz w parafiach: św. Jerzego w Cieszynie, św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Cięcinie, św. Maksymiliana w Oświęcimiu, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipniku i w Żywcu. Zapisać się można także poprzez Internet. W ub.r. w ten sposób zapisało się 350 osób.

– Chciałbym zwrócić uwagę na przedział wiekowy osób, które biorą udział w pielgrzymce. Na pierwszej najwięcej osób było z przedziału wiekowego 51-60 lat, a na drugiej i trzeciej – z przedziału wiekowego 11-20, czyli młodzież gimnazjalno-licealna – mówił ks. Mikołaj Szczygieł, dyrektor pielgrzymki.

W historii Sanktuarium w Łagiewnikach podbeskidzka pielgrzymka zapisała się jako pierwsza pielgrzymka diecezjalna. Dotychczas podobne piesze grupy trafiały tam z poszczególnych miast. Zainteresowanie podbeskidzką pielgrzymką zaczyna już wykraczać poza granice diecezji.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie trwa

Niedziela małopolska 34/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Magdalena Pijewska

Wchodzimy na częstochowskie Aleje NMP, w oddali widać już wieżę klasztoru na Jasnej Górze. A więc jesteśmy! Wyobrażam sobie, że Maryja czeka na nas. Może nawet wygląda, czy już idziemy? Tak, idziemy! Choć w deszczu, to śpiewamy na całe gardła. Czuję radość, że doszliśmy, że to już tak blisko. Ludzie zatrzymują się i patrzą na nas. Pewnie są przyzwyczajeni do widoku zmokniętych pielgrzymów. Im bliżej, tym więcej ludzi, niektórzy biją brawo. Witają nas biskupi. Nadchodzi ten moment, kiedy stajemy przed polowym ołtarzem, wszyscy razem. Wyczytują nas, grupę 17. Kiedy klękamy na ziemi, aby w podziękowaniu za dojście oddać pokłon Bogu, mam ochotę z wdzięczności dotknąć czołem chodnika. Czuję niesamowity pokój. Jak bym wróciła do domu!”, zapisałam w swoim pamiętniku dwa lata temu, podczas pieszej pielgrzymki do sanktuarium w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

205 lat temu powstało Towarzystwo Filomatów

2022-10-01 07:56

[ TEMATY ]

nauka

studenci

Adobe Stock

205 lat temu, 1 października 1817 r., na Uniwersytecie Wileńskim powstało tajne Towarzystwo Filomatyczne. "Filomaci byli najważniejszą grupą w pokoleniu, które przeprowadziło przemianę oświeceniowo-romantyczną w Polsce. To wśród nich najwcześniej pojawili się młodzi autorzy, którzy torowali drogę romantyzmowi" - powiedział PAP prof. Bogusław Dopart, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Określenie "filomaci" ma źródłosłów grecki. "Tym wyrazem grono studentów określiło swą postawę jako +miłość wiedzy+, zamiłowanie do wiedzy" – wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Bogusław Dopart. Filomaci byli studentami lub absolwentami Uniwersytetu Wileńskiego. "W tamtym czasie, po reformie w roku 1803, był to najznaczniejszy uniwersytet na ziemiach byłej Rzeczypospolitej, a także największa i najlepsza uczelnia akademicka w Cesarstwie Rosyjskim" – podkreślił literaturoznawca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję