Reklama

Ze świata

Nikaragua

Kardynał bohaterem narodowym

Kard. Miguel Obando Bravo został Bohaterem Narodowym Pojednania i Pokoju. Z wnioskiem o takie odznaczenie wystąpił do Zgromadzenia Narodowego prezydent Nikaragui Daniel Ortega 2 lutego br., w dniu 90. urodzin byłego metropolity Managui, który przez kilka dziesięcioleci odgrywał pierwszoplanową rolę w dialogu politycznym w kraju.

Parlament przyjął tę propozycję w głosowaniu 2 marca. 65 deputowanych było za (wszyscy z rządzącej partii sandinistów), a 1 przeciw. W posiedzeniu nie wzięli udziału członkowie partii liberalnej, sprzeciwiający się odznaczeniu kardynała. Wcześniej wniosek rozpatrywała parlamentarna komisja ds. edukacji, kultury, sportu i środków przekazu.

Reklama

Kard. Obando stał na czele stołecznej archidiecezji w latach 1970 – 2005. Brał czynny udział w społeczno-politycznym życiu Nikaragui, m.in. broniąc praw człowieka i ludzi pracy zarówno w okresie dyktatorskich rządów rodziny Somozów, jak i po ich obaleniu w lipcu 1976 r. i objęciu władzy przez lewicowy, marksistowski Front Wyzwolenia Narodowego im. Augusto Sandino. Wielokrotnie ściągało to nań i na innych biskupów ostrą krytykę ze strony lewicy w kraju i za granicą, która zarzucała mu mieszanie się do polityki lub – odwrotnie – brak zaangażowania społecznego. W 2007 r. kard. Obando stanął na czele Narodowej Rady Pojednania i Pokoju, której celem było uleczenie wciąż jeszcze niezabliźnionych ran wojny domowej z lat 80. ubiegłego wieku.

Jest pierwszym bohaterem narodowym Nikaragui ogłoszonym jeszcze za życia.

KAI

Rocznik statystyczny

Kościół się rozwija

W ostatnich latach liczba katolików na świecie wzrastała w rytmie przewyższającym globalny przyrost ludności naszego globu. W 2014 r. było nas ok. 1 mld 272 mln, co stanowiło 17,8 proc. mieszkańców Ziemi – o pół procenta więcej niż 9 lat wcześniej, w 2005 r., kiedy wszystkich katolików było 1 mld 115 mln, czyli blisko 160 mln mniej. Wynika to z najświeższych danych opublikowanych w Watykanie. Ukazały się właśnie ostatnie wydania Rocznika Papieskiego oraz Rocznika Statystycznego Kościoła. Publikacje te opracował Centralny Urząd Statystyczny Kościoła. Ich prezentację opatrzono znamiennym tytułem „Dynamiczny Kościół w zmieniającym się świecie”.

Reklama

Przyrost liczby katolików w różnych częściach świata nie jest równomierny. W Europie, gdzie mieszka prawie jedna czwarta (23 proc.) światowej wspólnoty katolickiej, rozwój jest najmniej dynamiczny. Liczba katolików bardziej wzrasta w Ameryce i w Azji, a najsilniej w Afryce, gdzie Kościół katolicki ma obecnie ponad 200 mln wiernych (w 2014 r. – ok. 215 mln).

RV

Londyn

Powstało Centrum Benedykta XVI

Na Uniwersytecie Najświętszej Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham powstało Centrum Benedykta XVI dla Religii i Społeczeństwa. Ma to być miejsce międzynarodowych kontaktów i badań w dziedzinie religii i nauk społecznych. Inicjatywę zaakceptował Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Papież emeryt Benedykt XVI odwiedził ten londyński uniwersytet we wrześniu 2010 r.,w czasie swej podróży do Wielkiej Brytanii.

Założycielem i dyrektorem Centrum jest dr Stephen Bullivant. Inspiracją dla tej inicjatywy była myśl teologiczna kard. Josepha Ratzingera.

KAI

* * *

Trzeba być pokornym, ażeby łaska Boża mogła w nas działać, przeobrażać nasze życie i przynosić owoc dobra.

Jan Paweł II

Krótko

• Projekt raportu Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wyciekł do mediów. Tekst jako pierwsza opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

• Departament Stanu USA ostrzegł, że tzw. Państwo Islamskie, Al-Kaida, Boko Haram i inne grupy terrorystyczne przygotowują się do ataków. Szczególne zagrożenie dotyczy Europy, Bliskiego Wschodu i Ameryki.

• Barack Obama, prezydent USA, przedłużył o kolejny rok sankcje nałożone na Rosję w związku z jej polityką wobec Ukrainy.

• W Los Angeles zmarła Nancy Reagan, wdowa po prezydencie Ronaldzie Reaganie. Miała 94 lata. Nancy i Ronald Reagan poznali się w Hollywood jako aktorzy. Ich małżeństwo, pełne wzajemnego oddania stało się w USA swoistą legendą. Przetrwało 52 lata.

• Macedonia zamknęła swoją granicę z Grecją w związku z 22-tysięczną grupą uchodźców, którzy chcieli tą drogą dostać się na zachód Europy. Rozwścieczeni imigranci zaatakowali policjantów, którzy użyli gazu i granatów hukowych.

• Ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy zostało zabitych i rannych w trwającym od 2 lat konflikcie na wschodzie Ukrainy. Takie dane opublikowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

• Niemiecki Trybunał Konstytucyjny pracuje nad wnioskiem o delegalizację neonazistowskiej partii NPD. To już druga próba delegalizacji partii, która wiedzie prym w manifestacjach przeciw polityce imigracyjnej rządu Niemiec.

• Lord Jonathan Sacks, naczelny rabin Wielkiej Brytanii, został laureatem tegorocznej międzynarodowej Nagrody Templetona, uważanej za nieoficjalnego Nobla w dziedzinie religii.

• Wulkan Pacaya w Gwatemali był miejscem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, którą w ramach przygotowań na ŚDM w Krakowie zorganizowali członkowie tamtejszego Ruchu Królestwa Chrystusa. Nieśli ze sobą 2-metrowy krzyż.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję