Reklama

Z Watykanu

Watykan – Polska

Kard. Parolin legatem papieskim na 1050-lecie Chrztu Polski

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin będzie legatem papieskim podczas uroczystości kościelno-państwowych, które w dniach 14-16 kwietnia br. odbędą się w Gnieźnie i w Poznaniu w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski.

„Kard. Pietro Parolin przybędzie do Gniezna późnym wieczorem 14 kwietnia br. i weźmie udział we wszystkich wydarzeniach przewidzianych na piątek 15 i sobotę 16 kwietnia” – napisał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, który przekazał tę informację.

Reklama

W Poznaniu w dniach 15 i 16 kwietnia br. odbywać się będą: posiedzenie Zgromadzenia Narodowego pod przewodnictwem Prezydenta RP, zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, Msza św. w katedrze i spotkanie ewangelizacyjne na stadionie dla ponad 30 tys. wiernych. Legat papieski będzie przewodniczył Mszy św. na poznańskim stadionie i wygłosi homilię z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Szczegółowe informacje na temat uroczystości jubileuszowych znajdują się na stronach: www.chrzest966.pl i www.stadion2016.pl .

BP KEP

24 Godziny dla Pana

Odrzucić ludzkie reguły i rygoryzmy

Ojciec Święty uczestniczył 4 marca br. w Bazylice św. Piotra w Rzymie w nabożeństwie pokutnym, które rozpoczęło inicjatywę „24 godziny dla Pana”. Najpierw sam się wyspowiadał u jednego z penitencjarzy bazyliki, a następnie zasiadł w konfesjonale, by samemu wyspowiadać kilkoro penitentów. Nabożeństwo pokutne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu odbyło się w wielu kościołach w centrum Rzymu; były one otwarte także w nocy, by umożliwić wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty.

– Nie pomniejszając wymagań Ewangelii, nie możemy udaremnić pragnienia grzesznika, by pojednać się z Ojcem, ponieważ powrót syna do domu jest tym, czego Ojciec oczekuje przede wszystkim – takie słowa papież Franciszek skierował do pasterzy Kościoła i wezwał ich do odrzucenia „ludzkich reguł, które znaczą więcej niż pragnienie przebaczenia”, a także „rygoryzmów, które mogłyby trzymać z dala od czułości Boga”. – Nie trwajmy, siedząc, podnieśmy się; odnajdźmy na nowo swoją duchową szlachetność, godność umiłowanych dzieci stojących przed Panem, aby spojrzał nam w oczy, przebaczył i stworzył na nowo – zachęcał Papież.

RV

Audiencja generalna

Otwarte serca

Reklama

O miłosierdziu Boga, który jak ojciec troszczy się o swoje dzieci, przebacza im, wychowuje je i napomina, kiedy popełniają błąd, mówił papież Franciszek 2 marca br. podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty nawiązał do pierwszego rozdziału Księgi proroka Izajasza.

Zaznaczył, że kara staje się środkiem, by pobudzić refleksję. – Do Boga trzeba zbliżać się z rękoma oczyszczonymi – stwierdził Papież i dodał: – Boży Lud, tzn. Kościół, nie potrzebuje brudnych pieniędzy. Potrzebuje otwartych serc na Boże Miłosierdzie. Papież zaapelował także, by pamiętać o uchodźcach, którzy przybywają do brzegów Europy i nie wiedzą, dokąd się udać.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Wyrzec się grzechu

Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Trwający Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia uświadamia nam, że do Boga trzeba zbliżać się z czystym sercem, wyrzekając się zła i grzechu, kierując się sprawiedliwością, dzieląc się z innymi dobrem i miłością. Niech nasze życie będzie ufnym pielgrzymowaniem do domu miłosiernego Ojca, który z radością dostrzega nasz żal, chęć przemiany, nawrócenie, postanowienie poprawy. Polecam Bogu w modlitwie wasze pragnienie wytrwania w dobrym i z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 2 marca 2016 r.

RV

Przed ŚDM 2016

Wizyta szefa MSZ

Ostateczna liczba uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie zależeć od sytuacji w Europie – stwierdził tuż po rozmowach w Watykanie min. Witold Waszczykowski. – Musimy wziąć pod uwagę także zagrożenie terrorystyczne – zaznaczył szef MSZ.

Podczas dwudniowej wizyty w Watykanie min. Waszczykowski spotkał się m.in. z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem, sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem oraz przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisławem Ryłką.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nie zapominajcie, że miłosierdzie Boga jest naszą tarczą i mocą przeciwko niesprawiedliwości, poniżeniu i uciemiężeniu.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję