Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość

Wizyta Ambasadora Iranu

Początki wymiany handlowej między Iranem a Polską sięgają aż XVI wieku, wcześniej niż nawiązanie relacji dyplomatycznych, mających przecież pięćsetletnią historię. Irańscy kupcy i karawany handlowe, przemierzające szlaki prowadzące ku Europie Zachodniej, utrzymywali kontakty i wymieniali towary również z kupcami polskimi. W późniejszych czasach, wraz z przedłużającym się okresem rozbiorów i obcej okupacji w XVIII i XIX stuleciach, nastąpiła przerwa w bezpośrednich relacjach handlowych obydwu nacji. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę ponownie zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne i w ślad za tym nastąpiła restytucja kontaktów gospodarczych obydwu krajów.

Miesiąc temu USA i Unia Europejska zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków gospodarczych i finansowych. To wydarzenie było impulsem dla rynków europejskich, by wykorzystać tę szansę do przywrócenia współpracy gospodarczej z Iranem. Zamojscy przedsiębiorcy, nie próżnując, pod kierownictwem Unii Szefów Firm Zamojszczyzny wraz z Polsko-Irańską Izbą Handlową zaaranżowali spotkanie w celu omówienia sposobów rozwinięcia współpracy gospodarczej.

Reklama

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy naszym regionem a Republiką Iranu było głównym elementem tamtejszego spotkania w jednym z zamojskich hoteli. Całość rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów, na której ambasador Iranu Ramin Mehmanparast stwierdził, że Polska może być ważnym partnerem strategicznym dla Iranu. – Za pomocą polskich firm możemy pokryć potrzeby Iranu i krajów ościennych (Azja Środkowa). Jesteśmy przekonani, że Polska może być bardzo ważnym krajem strategicznym w Europie dla Iranu. Jeśli chodzi o jakość dostarczanych produktów naszych firm, Polska jest na poziomie firm zachodnich, czasem nawet lepsza. Uważam, że warunki gospodarcze Polski i Iranu są podobne, dzięki czemu możemy się nawzajem uzupełniać. W branży rolniczej jest zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy, środki ochrony roślin i żywność. Rośnie popyt na maszyny górnicze, występuje także bardzo duże zapotrzebowanie w transporcie kolejowym i drogowym – mówił Ramin Mehmanparast.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk ustalił z przedstawicielami z Iranu, że występuje połączenie kolejowe między Polską a Iranem. Prezydent również wyraził chęć, by powstało centrum logistyczne na terenie zamojskiej podstrefy ekonomicznej. – Ustaliliśmy, że jest połączenie między Iranem a Polską poprzez tzw. szeroki tor, który jest szansą dla Zamościa, co wpłynie na intensyfikację handlu z tym regionem. Bardzo chcielibyśmy, aby w Zamościu powstało centrum logistyczne, dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej i chcielibyśmy je zaoferować w tym celu – podkreślił A. Wnuk.

Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny przypomniał o historii współpracy między naszymi państwami i o przyszłych perspektywach rozwojowych. – Iran to kraj ogromnych możliwości gospodarczych, jednocześnie Polska ma dobre doświadczenia z narodem irańskim. Trzeba przypomnieć choćby przyjęcie żołnierzy Andersa, którzy uciekli ze Związku Radzieckiego w latach 40. XX wieku w liczbie 120 tys. Również Iran jako jeden z trzech krajów na świecie nie uznał rozbiorów Polski. Irańczycy są bardzo pozytywnie nastawieni na współpracę gospodarczą z Polską. Plasują nas w czwórce największych przyszłych partnerów gospodarczych, a to oznacza możliwość eksportowania rolno-spożywczych towarów, na które jest zapotrzebowanie w Iranie – mówił prezes Socha. W programie wizyty znalazło się również sympozjum gospodarcze. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sposobach rozwoju kontaktów gospodarczych obu krajów.

Warto wspomnieć, że zniesienie wszystkich restrykcji będzie rozłożone na 10 lat. Zostaną one przywrócone, jeśli Iran naruszy porozumienie. Władze w Teheranie zgodziły się na nadzór Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Iran ma drugie co wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego. Zniesienie sankcji oznacza także, że europejskie firmy – w tym polskie – będą mogły rozpocząć relacje biznesowe z irańskimi bankami i zacząć inwestować w irański transport.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W maju kard. Parolin odwiedzi Litwę i Łotwę

[ TEMATY ]

wizyta

Grzegorz Gałązka

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin odwiedzi Łotwę w dniach 11-13 maja br. – poinformował tamtejszy episkopat. Natomiast, jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w dniach 6-8 maja najbliższy współpracownik papieża będzie reprezentował Ojca Świętego podczas Litewskiego Kongresu Miłosierdzia w Wilnie.

Powodem wizyty na Łotwie jest 25 rocznica wznowienia relacji dyplomatycznych. Kwestie związane z tym wydarzeniem arcybiskup Rygi, Zbigniew Stankiewicz omawiał z ministrem spraw zagranicznych Edgarse Rinkevičsem. Oprócz spotkań z przedstawicielami Kościoła i władz planowane są również rozmowy watykańskiego gościa z prezydentem kraju, Raimondsem Vejonisem.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję