Reklama

Wolność religijna i wolność sumienia w Polsce

Zdecyduj, czy chcesz być wolny

Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób chciało posłuchać wykładów na temat wolności religijnej i wolności sumienia w Polsce. Byli z nami zarówno przedstawiciele różnych ośrodków naukowych, jak i uczestnicy, których po prostu zainteresował temat – mówi „Niedzieli” Karolina Mazur, doktorantka Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a zarazem aplikantka radcowska w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. To ona, wraz z drugą doktorantką – Dorotą Stokłosą-Bieniarą, z zawodu pielęgniarką, ale też bioetykiem i pracownikiem naukowym Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, zainicjowała ogólnopolskie sympozjum „Wolność religijna i wolność sumienia w Polsce”. Wydarzenie odbyło się 3 marca br. w auli uczelni przy ul. Bernardyńskiej 3.

Reklama

Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia, który w homilii wskazał, że zło ogranicza naszą wolność, a szatan traktuje nas przedmiotowo. Z kolei Chrystus, walcząc ze złem, wyzwala nas. Od poszczególnej osoby zależy, czy zechce realizować dar wolności. Bp Ryś przytoczył przykład szczura, który choć przegryza pręty, zostaje w klatce, w której umieszczono ser. Możemy mieć możliwość wolności, ale jeśli zdecydujemy się zostać w klatce, sami pozwolimy się stłamsić i ograniczyć.

Podczas sesji profesorskiej zastanawiano się, czy istnieje prawo do zawarcia jednego instytucyjnie spójnego małżeństwa oraz czy w Polsce przestrzegane jest prawo do rezygnacji z przynależności do Kościołów i innych związków wyznaniowych. Podjęto również temat prawa rodziców do wychowywania religijnego dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, jak również na przykładzie najnowszego orzecznictwa sądów zbadano konkretne przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Z kolei sesja studencka uświadomiła zebranym, jakimi tematami zajmują się młodzi naukowcy. Podjęto zagadnienia m.in. klauzuli sumienia (na przykładzie „sprawy” prof. Bogdana Chazana), prawa do świętowania niedzieli czy kwestię uczestniczenia katolików we władzy państwowej przy obowiązku zachowania przez nich bezstronności światopoglądowej.

Dodatkową wartość sympozjum zyskało dzięki pytaniom i uwagom uczestników. – W czasie dyskusji zastanawiano się np., jak powinno się prawnie unormować wolność świętowania niedzieli, by przepisy lepiej chroniły prawa katolików czy osób należących do innych Kościołów. Mamy nadzieję, że monografia, którą opublikujemy po konferencji, wskaże jasne stanowisko środowisk naukowych i sformułuje konkretne postulaty wobec prawodawców, dzięki czemu gwarantowana w Konstytucji RP wolność religijna i wolność sumienia będzie mogła być w praktyce lepiej realizowana – podsumowała Karolina Mazur.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję