Reklama

Jasna Góra

Talenty, które wzrastają pod okiem Maryi

1 marca 2016 r. na stałe zapisze się w annałach Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie. Tego dnia uroczyście poświęcono i oddano do użytku nową siedzibę szkoły, która odtąd mieści się przy al. Jana Pawła II 126/130

Niedziela Ogólnopolska 11/2016, str. 28-29

[ TEMATY ]

szkoła

Magdalena Niebudek

Otwarcie nowego budynku Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Otwarcie nowego  budynku Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Jak przystało na szkołę mającą w nazwie przymiotnik „jasnogórska” – która za cel stawia sobie uczenie piękna, wrażliwości, miłości do Ojczyzny i przywiązania do wiary – uroczystość rozpoczęła Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Koncelebransami byli m.in.: ks. prał. Andrzej Sobota – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, o. Nikodem Kilnar OSPPE – krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski i prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska, a zarazem kapelan szkoły, o. Jan Poteralski OSPPE – podprzeor Jasnej Góry oraz o. Włodzimierz Ogorzałek OSPPE – opiekun chórów jasnogórskich.

Nowy początek, nowe perspektywy

Zgromadzonych gości powitał o. Nikodem Kilnar. Zwrócił uwagę, że nowa siedziba szkoły to dobra zmiana zapowiadająca nowe perspektywy rozwoju tej jedynej w swoim rodzaju placówki edukacyjnej, nawiązującej do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej, założonej przez ojców paulinów w I połowie XVI wieku.

Reklama

– Kiedy dzisiaj modlimy się za wspólnotę szkoły muzycznej – mówił w homilii abp Wacław Depo – warto zamyślić się nad słowami narodowego wizjonera dziejów Polski, naszego wybitnego malarza Jana Matejki. Tworząc wielkie dzieła, jeszcze w czasie rozbiorów, kiedy nie było Polski na mapach Europy i świata, powiedział: „Sztuka jest obecnie dla nas pewnego rodzaju orężem w ręku i oddzielać sztuki od miłości Boga i Ojczyzny nie wolno”. Dlatego życzę wam i modlę się za was, żebyście byli ludźmi wewnętrznymi, którzy tworzą piękno muzyki i śpiewu, a jednocześnie przez to mówią o miłości do Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny. Tych spraw od własnego serca nie wolno oddzielać.

Ze słowami tego przesłania i po odśpiewaniu „Magnificat” w uroczystym przemarszu, z obrazem Pani Jasnogórskiej na czele, młodzi adepci szkoły wyruszyli na dalszą część uroczystości już w nowej siedzibie.

Całe to zamieszanie jest dla was

Tymi słowami powitała uczniów dyrektor placówki Jolanta Sosińska. Z nieukrywanym wzruszeniem dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że niemożliwe stało się realne – zarówno władzom kościelnym, jak i samorządowym, a także sponsorom, rodzicom, którzy wykonali wręcz tytaniczną pracę, jak to określiła, by drugi semestr roku szkolnego 2015/2016 mógł się rozpocząć w nowym miejscu. Po uroczystym przecięciu wstęgi poprosiła Metropolitę Częstochowskiego o poświęcenie pomieszczeń szkoły, a zaproszeni goście przeszli do Sali Kolumnowej. Tam oprócz zwyczajowych w takich okolicznościach powitań i przemówień przedstawicieli władz różnych szczebli, którzy z tej okazji życzyli sukcesu, odczytano listy gratulacyjne, które na ręce dyrektor placówki wystosowali m.in. prezydent Andrzej Duda (odczytał go współinicjator powstania szkoły Jarosław Jasiura, prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, jasnogórski organista, dyrygent i kompozytor) oraz europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Można było też wysłuchać Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina i Sonaty h-moll Ferenca Liszta. Wszak muzyczny charakter szkoły zobowiązuje.

Wreszcie u siebie

Reklama

Placówka została powołana 15 lutego 2011 r. decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, a działalność edukacyjną rozpoczęła 1 września tegoż roku. Miejscem jej funkcjonowania była m.in. Szkoła Podstawowa nr 18 przy ul. św. Barbary. – Nasza szkoła się rozrasta – mówiła w rozmowie z „Niedzielą” dyr. Sosińska – bo wychowanie, które oferujemy, oparte na wartościach chrześcijańskich, patriotycznych, ale jednocześnie mające podstawy wychowania muzycznego, uwrażliwiające dzieci, powoduje, że cieszy się ona wzrastającym zainteresowaniem. Po 5 latach działalności coraz bardziej istniejemy też w świadomości społeczności częstochowskiej. Nadeszła więc pora, ale i potrzeba, by poszukać własnego miejsca, w którym będziemy czuć się u siebie, a tym samym będziemy mogli swobodnie rozwijać pasje naszych podopiecznych. Ten dzień właśnie nadszedł, co mnie ogromnie cieszy.

Obecnie w klasach od I do V obowiązek szkolny realizuje 94 uczniów. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, a więzi z Jasną Górą i Matką Bożą – łatwo się domyślić – są bardzo silne. Zresztą tak naprawdę wszystko zaczęło się od Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani” (obecnie swoje pasje rozwija tam 7 uczniów). Wielu chórzystów kontynuowało swoją edukację w szkołach muzycznych, łącząc dwie szkoły – muzyczną i podstawową. Stąd pomysł o. Nikodema Kilnara, by taką możliwość stworzyć w jednej placówce. I tak się zaczęło. Dziś wspólnota szkolna przeżywa I Komunie św., rocznice, początek i zakończenie roku, jasełka czy koncerty kolęd – jakżeby inaczej! – na Jasnej Górze. W trosce o piękno liturgii w Sanktuarium Narodu Polskiego wprowadzono w szkole zajęcia dodatkowe – śpiew liturgiczny, który prowadzi s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. A efekty są spektakularne, co potwierdziła oprawa liturgiczna Eucharystii w Bazylice Jasnogórskiej 1 marca br.

Choć nie wszyscy uczniowie zostaną wybitnymi pianistami, kompozytorami czy chórzystami, na pewno wyrosną na ludzi wrażliwych na piękno, szanujących wartości patriotyczne i własny kraj, a nade wszystko kochających Boga. Wszak „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – mówi przysłowie.

Warto zauważyć, że jest to druga tego typu placówka w Polsce – po Katedralnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Poznaniu.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liderzy już w akcji

W Polsce jest niemal sto Szkół Nowej Ewangelizacji. Lecz tylko w jednym miejscu w kraju - na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie - kształci się przyszłych liderów nowej ewangelizacji. Pierwsi absolwenci tej uczelni właśnie odebrali dyplomy

Kiedy Piotr Chomik na spotkaniu animatorów zaproponował, że wygłosi katechezę, jego znajomi byli kompletnie zaskoczeni. 25-letni pracownik Uniwersytetu Medycznego do Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Lublinie należy od dekady i przez ten czas zawsze stanowczo odmawiał publicznych wystąpień. Tymczasem pod koniec listopada ubiegłego roku nie tylko sam się zgłosił, ale jeszcze wyraził chęć wygłoszenia katechezy na nieznany temat.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję