Reklama

Aspekty

Znak Boga, który jest wszędzie

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani opuściły naszą diecezję. 5 marca w Jakubowie miało miejsce pożegnanie symboli, które następnie powędrowały do diecezji legnickiej

Znaki ŚDM od 25 lutego przybyły do prawie 30 miast naszej diecezji. W ich cieniu odbywały się spotkania w szkołach, domach dziecka, zakładach poprawczych, domach opieki społecznej i więzieniach, towarzyszyły nabożeństwu ekumenicznemu, zaniesione zostały do wielu kościołów, również do świątyni protestanckiej i cerkwi greckokatolickiej, trafiły do wyższych uczelni, hali sportowej, domu kultury, na Zamek Piastowski i do szpitala. Były obecne na spotkaniu z okazji 1050-lecia Chrztu Polski oraz na uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Modlili się przy nich chorzy i niepełnosprawni. Odbywały się Drogi Krzyżowe, procesje, adoracje i czuwania modlitewne. I choć peregrynacja była zorganizowana głównie z myślą o młodzieży, nie brakowało też dzieci i dorosłych pragnących choć przez chwilę dotknąć krzyża podarowanego przez Jana Pawła II młodzieży świata.

Reklama

Przedostatnim przystankiem na trasie peregrynacji był Zakład Poprawczy w Głogowie, gdzie modliło się ponad 40 wychowanków wraz z opiekunami, pracownikami zakładu i księżmi z głogowskich dekanatów. Chłopcy przygotowali montaż złożony z pieśni, wierszy znanych poetów i osobistych przemyśleń. Wysłuchali świadectwa nawrócenia byłego więźnia. Usłyszeli też, że nieważne, jak bardzo człowiek upadnie, liczy się to, czy się podniesie i zwróci ku Bogu. – Czasami nam się wydaje, że Pan Bóg jest tak święty i tak doskonały, że my sami musimy być prawie święci, żeby Go dotknąć, żeby w ogóle do niego gadać. Ale tak nie jest. Dla mnie krzyż, zwłaszcza ten, który tu stoi, jest znakiem Boga, który jest wszędzie. Można powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży są teraz tutaj, w tym miejscu. Bo wiele milionów ludzi przy tym krzyżu się modliło. Nie musimy być bez grzechu, nie musimy być idealni, mamy być sobą. Świętość to są małe rzeczy robione codziennie – powiedział chłopakom ks. Ryszard Stankiewicz.

Z Głogowa symbole pojechały do sanktuarium w Jakubowie. Tam młodzieży towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych i członkowie Bractwa św. Jakuba. Po Mszy św. diecezjanie pożegnali znaki, które odjechały do diecezji legnickiej.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się peregrynacja znaków ŚDM w archidiecezji lubelskiej

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Paweł Wysoki

Podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie rozpoczęła się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży. Uroczystemu powitaniu Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Niech krzyż naszego Pana stanie się naszym światłem i zbawieniem, a Maryja nauczy nas żywej, radosnej i apostolskiej wiary - mówił metropolita lubelski. Peregrynacja potrwa do 5 września.

W homilii podczas Eucharystii, która rozpoczęła peregrynację znaków ŚDM w archidiecezji lubelskiej, metropolita zwracał uwagę na to, że współczesny człowiek nadal potrzebuje odkupienia. – Nawet największe osiągnięcia cywilizacyjne nie zastąpią ludzkiej tęsknoty za światem sprawiedliwym, spokojnym oraz za życiem w harmonii, pokoju i szczęściu – podkreślił arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję