Reklama

Głos z Torunia

Wielki Tydzień w diecezji

Niedziela toruńska 12/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Wiesław Ochotny

Wjazd Jezusa do Jerozolimy. Misterium w Grębocinie 2015 r.

Wjazd Jezusa do Jerozolimy. Misterium w Grębocinie 2015 r.

Tydzień, który będziemy przeżywać, nie bez powodu jest nazywany wielkim. Jest on przejściem do nowego życia z Bogiem. O tym właśnie czasie kard. Joseph Ratzinger mówi, że ma on 8 dni, bo rozpoczyna się i kończy w niedzielę. Obchody Wielkiego Tygodnia zaczynają się w Niedzielę Męki Pańskiej, zwaną też Niedzielą Palmową. Tego dnia (20 marca) o godz. 12.30 w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu Mszę św. celebruje bp Andrzej Suski w ramach diecezjalnego spotkania młodych przygotowującego do Światowych Dni Młodzieży. Po Eucharystii zebrani w katedrze uczestniczą w przemarszu ulicami Starówki na Rynek Nowomiejski, gdzie ok. godz. 14 w Galerii Tumult Magdalena Frączek zaprezentuje koncert.

Spełnienia się misji Chrystusa będziemy mogli doświadczyć w Wielką Środę w czasie misteriów Męki Pańskiej w Jabłonowie Pomorskim na Wzgórzu Zamkowym o godz. 18 czy Grębocinie (plac przy ul. Owocowej) o godz. 19.

Wielki Czwartek

Reklama

Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza św. Krzyżma będzie sprawowana w katedrze Świętych Janów w Toruniu o godz. 10 przez bp. Andrzeja Suskiego i zgromadzenie kapłanów. Mszę św. Wieczerzy Pańskiej odprawi w katedrze Świętych Janów o godz. 18 bp Andrzej Suski.

Liturgia Męki Pańskiej

W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św. Wieczorna Liturgia upamiętnia mękę Jezusa na krzyżu. W ten święty dzień w katedrze Świętych Janów o godz. 18 Liturgii Męki Pańskiej będzie przewodniczył bp Józef Szamocki, a bp Andrzej Suski w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu. O godz. 19 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a przy 12 stacji rozpocznie się celebracja Liturgii.

Liturgia Wigilii Paschalnej

W Wielką Sobotę w ciszy nawiedzamy grób Pański i adorujemy Najświętszy Sakrament. Po zapadnięciu zmroku o godz. 20 w katedrze Świętych Janów rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.

Zmartwychwstanie

Reklama

W niedzielę o świcie dzwony ogłoszą światu radość zmartwychwstania. O godz. 6 w katedrze Świętych Janów w Toruniu Mszę św. Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrował bp Andrzej Suski.

Święte obrzędy upamiętniają tajemnicę zbawienia. Jezus umarł i zmartwychwstał, by każdy z nas mógł żyć. Czy będziemy z Nim w tym czasie?

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Łukasz Kmita

Sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz „wypędzenia przekupniów” rozpoczną w niedzielę 13 kwietnia pasyjne obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Odkrywają miejsca pamięci

2021-07-25 10:27

TD

Odkrywają miejsca pamięci

„Klub Odkrywców Miejsc Pamięci” zaprasza do trzeciej edycji konkursu. Rywalizacja prowadzona jest głównie w Internecie – do odkrycia jest ok 450 miejsc. Najwięcej punktów otrzymują jednak te osoby, które osobiście wyruszą do historycznych punktów. W ubiegłym roku zwycięzca dotarł do ponad 360 miejsc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję