Reklama

Niedziela Legnicka

Przymierze miłości z Matką Bożą

Niedziela legnicka 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

czuwanie

ruch szensztacki

Marek Szyjkowski

Nowa członkini Ruchu Szensztackiego

Ponad 100-osobowa grupa członków Ruchu Szensztackiego z diecezji legnickiej uczestniczyła w ogólnopolskim nocnym czuwaniu Rodziny Szensztackiej na Jasnej Górze w Częstochowie, które odbyło się 5 marca.

Na Jasną Górę udali się czciciele Matki Trzykroć Przedziwnej: z Raciborowic, Jurkowa, Miłkowa, Nowogrodźca, Zabłocia, Milikowa, Brzeźnika, Ocic, Starego Łomu, Osetnicy i Bolesławca, a towarzyszyli im: ks. Krzysztof Słabicki, dziekan dekanatu Nowogrodziec, oraz ks. Ryszard Kamyk z Lwówka Śląskiego.

Po drodze pielgrzymi nawiedzili sanktuarium Matki Trzykroć Przedziwnej w Winowie k. Opola. Dla Ruchu Szensztackiego jest to miejsce szczególne, bo upamiętniające powstanie dzieła szensztackiego, które dokonało się 18 października 1914 r. Wtedy to założyciel Ruchu o. Józef Kentenich razem z grupą seminarzystów zawarł przymierze miłości z Matką Trzykroć Przedziwną, zawierzając Jej siebie, seminarzystów i tworzący się wówczas Ruch Szensztacki. Aktu tego dokonał w miejscowości Schönstatt – Vallendar k. Koblencji (Niemcy) w małej kapliczce, która stała się pierwszym sanktuarium szensztackim. Wszystkie sanktuaria szensztackie powstałe później, stanowią jego wierne kopie.

Reklama

Dla czterech osób to nawiedzenie było najważniejszym wydarzeniem, bowiem zawarły przymierze miłości z Matką Bożą. Przymierze miłości w Ruchu Szensztackim jest wyrazem i pragnieniem szczególnych relacji z Maryją, stanowi istotę duchowości Ruchu. Zawrzeć przymierze miłości z Maryją to oddać Jej klucze do swojego serca, do mieszkania, do pracy, oddać Jej swoje życie i powiedzieć: „Prowadź, Matko, bo wiem, że dokądkolwiek mnie poprowadzisz, na pewno będzie to droga, która wiedzie do Twojego Syna, a przez Niego w łasce Ducha Świętego – do Boga Ojca; a ja zobowiązuję się być Twoim gorliwym sługą i narzędziem, w wierności służyć Bogu i ludziom, wzrastając do świętości”.

Uroczystość zawarcia przymierza miłości w Winowie poprzedziła odprawiona w południe Msza św. przy oprawie liturgicznej służby ołtarza i scholi ze Starego Łomu i Osetnicy. Procesyjne przejście z kościoła do sanktuarium rozpoczęło akt zawarcia przymierza, które przyjął od pątników ks. Krzysztof Słabicki. Nad całością czuwała opiekunka Ruchu s. Damiana Czogała z Centrum Ruchu Szensztackiego w Świdrze. Po uroczystym nabożeństwie, podczas którego nie brakowało łez radości, pielgrzymi wyruszyli do Częstochowy.

Nocne czuwanie Rodziny Szensztackiej, przybywającej z całej Polski, a także z Niemiec i Białorusi zawsze jest pełnym radości i refleksji przeżyciem. W tym roku atmosfera była jednak szczególna, bowiem wiodącym tematem były zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, w których młodzież szensztacka weźmie znaczący udział.

Reklama

Podczas czuwania był czas modlitwy, konferencji i świadectw, adoracji Najświętszego Sakramentu, a o północy została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Pawła Cieślika, protektora Ruchu Szensztackiego w Polsce. Podczas Mszy św. z udziałem ok. 2 tys. pielgrzymów na pamiątkę Roku Świętego Miłosierdzia i Jubileuszu Chrztu Polski odbyło się uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrztu św.

Nabożeństwo „Gorzkich żali” zakończyło nocne czuwanie, które w tym roku odbywało się pod hasłem: „Maryjo, przejdź w nas przez nasze czasy”. Radością Ruchu Szensztackiego zawsze była obecność młodzieży. Tak było też podczas tej pielgrzymki. Liczny udział młodych, uczestnictwo rodzin zaangażowanych w Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej cieszy pokazuje, że nie zabraknie tych, przez których Maryja działa i chce prowadzić nas do swojego Syna.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mały jubileusz Ruchu Szensztackiego

Niedziela legnicka 16/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

ruch szensztacki

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyl bp Marek Mendyk

W Raciborowicach zainaugurowano obchody 10. rocznicy istnienia Apostolatu Matki Bożej Pielgrzymującej w diecezji legnickiej. Działa u nas 85 kręgów, skupiających blisko 850 rodzin

Maryja nie tylko czeka na swoje dzieci, ale sama pragnie wśród nich zamieszkać, dlatego członkowie ruchu zapraszają Maryję do swoich domów. Wizerunek Maryi w małej kapliczce nawiedza domy, by uczynić je miejscami obecności Boga, sanktuariami życia oraz Kościołami domowymi – mówił 6 kwietnia bp Marek Mendyk podczas jubileuszowej Eucharystii.

Apostolat ten jest częścią wielkiego Ruchu Szensztackiego, który założył o. Józef Kentenich w październiku 1914 r. Dziś w Ruchu Szensztackim istnieje ponad dwadzieścia różnych wspólnot: młodzież i dorośli, kobiety i mężczyźni, żyjący samotnie i rodziny, kapłani i świeccy. Głównym celem tego międzynarodowego ruchu jest współdziałanie Boga i człowieka w rozwoju duchowym człowieka. Maryja staje się doskonałym wzorem dla członków Ruchu. Razem z Nią wierni dążą do tego, by we współczesnym, silnie zlaicyzowanym świecie żyć według zasad Ewangelii i być aktywnym misjonarzem.

W diecezji legnickiej Apostolat istnieje od 6 kwietnia 2008 r. Wszystko zaczęło się od rodzin państwa Marka i Teresy Szyjkowskich z Bolesławca. – 11 lat temu przywieźliśmy pierwszą kapliczkę od naszej córki z Niemiec. To właściwie ona zaszczepiła w nas miłość do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – wspomina pani Teresa.

Wielkim orędownikiem sprawy stał się pan Marek (dziś już świętej pamięci, zmarł w 2017 r.). Z wizerunkiem Matki Bożej, sam lub w towarzystwie żony, jeździł po parafiach, odwiedzał księży proboszczów i mówił o niezwykłości tego Ruchu. Państwo Szyjkowscy, a wraz z nimi cała Rodzina Szensztacka, są przekonani, że Matka Boża chce ratować człowieka i rodziny.

Dzięki ich wierze, zaufaniu do Matki Bożej i wielkiej determinacji dziś w diecezji legnickiej istnieje 85 kręgów, skupiających blisko 850 rodzin.

– Naszym zadaniem i posłannictwem jest umacniać i odnawiać wartości chrześcijańskie, zwłaszcza w małżeństwie i rodzinie – mówi p. Teresa. Członkowie Rodziny Szensztackiej starają się być „solą ziemi i światłością świata” tam, dokąd Bóg ich posyła. Dzięki temu, że powstają kolejne kręgi rodzin, rozwija się dzieło apostolatu. Wspólna modlitwa całej rodziny oraz sąsiadów i znajomych staje się okazją do składania świadectwa chrześcijańskiego życia. – To ruch oddolny, ruch świeckich. Ważne jest, abyśmy otworzyli się najpierw na siebie w rodzinie, w relacjach małżeńskich oraz w relacjach z dziećmi. Potem przychodzi kolej na innych – dodaje p. Teresa.

W Raciborowicach, gdzie miały miejsce główne obchody jubileuszu, istnieje 8 kręgów, w tym krąg młodych rodzin, który rozpoczął swoją działalność apostolską podczas jubileuszowej uroczystości.

Danuta Lichwiarz z Raciborowic mówi, że te rodziny stały się jedną wielką rodziną i wspaniale oddziałują na swoje otoczenie. – Kręgi Rodzin Szensztackich to wielki skarb dla parafii i dla księdza proboszcza. To ludzie, którzy ewangelizują siebie i innych, są zawsze do dyspozycji w sprawach parafii i kościoła. Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej naprawdę zmienia ludzi” – wyznaje p. Danuta.

Obchodom jubileuszu towarzyszył obraz Matki Bożej, Królowej Nowej Ewangelizacji Europy (Auxiliar), który został przywieziony z głównego sanktuarium, z Szensztatu w Niemczech. W ramach przygotowań do uroczystości nawiedził on m.in. Bogatynię, Zgorzelec, Legnicę, Sosnówkę czy Nowogrodziec.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Marek Mendyk przypomniał główne założenia Ruchu Szensztackiego. Podkreślił też, że w zdobywaniu osobistej świętości, do której zachęcał założyciel Ruchu, musimy oprzeć się na Maryi. – Ona przez wypowiedziane swoje „fiat” stała się Pomocnicą Boga. Wybrana przez Boga, z wewnętrzną wolnością przyjęła ten wybór. My również powinniśmy takimi być, oczywiście w innej niż Ona mierze, „altera Maria – consors Christi”. Tylko tak powstanie nowy świat! – mówił bp Mendyk. Zachęcił też, by w swojej formacji i apostolacie zawsze wsłuchiwać się w Słowo Boże, jak czyniła to Maryja oraz czerpać ze skarbnicy łask Bożych płynących z Eucharystii. – Jedynie wówczas, gdy Kościół słucha Słowa i uczestniczy w Eucharystii, inaczej mówiąc, zasiada do obu Pańskich stołów, może uczynić każde swoje działanie w pełni skutecznym – podkreślił bp Mendyk.

W roku jubileuszu Apostolatu w diecezji legnickiej pozostaje życzyć wszystkim członkom powstawania kolejnych kręgów rodzin w kolejnych parafiach.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica, www.legnica.fm

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Letnia Szkoła Biblijna. Trwają zapisy

2020-07-14 20:50

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Biblijna

Dominikanie Hermanice

Ojcowie dominikanie z Hermanic organizują Letnią Szkołę Biblijną. Letnia Szkoła Biblijna pod hasłem: „Ewangelia i Listy św. Jana” odbędzie się od 3 do 8 sierpnia br. Będzie to już 5 edycja.

Poprowadzi ją wybitny biblista ks. dr hab. Adam Kubiś, który jest jest prezbiterem diecezji rzeszowskiej i adiunktem w Katedrze Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich KUL.

Zapisywać się można w zakrystii kościoła dominikanów w Ustroniu-Hermanicach (ul. Dominikańska 14, Ustroń) lub poprzez stronę internetową: hermanice.dominikanie.pl. W zajęciach szkoły będzie można również wziąć udział za pośrednictwem internetu, ale tylko po wcześniejszym zapisaniu się.

Więcej informacji na stronie internetowej i profilu facebookowym dominikanów z Hermanic.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej

2020-07-15 14:26

[ TEMATY ]

Warszawa

piesza pielgrzymka

archidiecezja.warszawa.pl

„Ten zwycięża, kto miłuje” - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego stały się hasłem 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Ze względy na epidemię koronawirusa na szlak wyruszy jedynie grupa ok. 50. przedstawicieli wszystkich pątników.

Dla pozostałych wiernych zorganizowano jednak możliwość pielgrzymowania duchowego poprzez specjalnie przygotowane rekolekcje z pt. "Jak rozkochać się we Mszy św." w kościele Świętego Ducha przy ul. Długiej w Warszawie.

Pielgrzymka Duchowa potrwa 9 dni - od 6 do 14 sierpnia. Wierni będą łączyć się duchowo z pielgrzymami na trasie, chociaż w części wypełniając praktyki religijne realizowane zazwyczaj podczas drogi. Pielgrzymowanie duchowe będzie odbywało się w kościele i w domach.

W tym roku w kościele pielgrzymkowym przy ul. Długiej 3 w Warszawie od 6 do 14 sierpnia podczas nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP, będą odbywały się rekolekcje pod hasłem: „Jak rozkochać się we Mszy Świętej?” Poprowadzi je o. Zbigniew Ptak – paulin. Nauki będą głoszone codziennie od godz. 9.30 do 11.00 oraz wieczorem od 17.30 do 19.00. Każdego dnia w godz. 14.00 do 17.00 będzie także możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski połączony z modlitwą różańcową.

Zapisy będą prowadzone w Warszawie przy ul. Długiej 3 w kościele pw. Ducha Świętego w dniach od 2 do 6 sierpnia, a także przez stronę internetową www.paulini.com.pl (od 1 lipca do 1 sierpnia). Każdy chętny uczestnik zostanie wpisany do Księgi Duchowego Pielgrzymowania. Za dobrowolną ofiarę otrzyma także pamiątkowy znaczek pielgrzymkowy oraz książeczkę pielgrzyma duchowego wraz z codziennymi czytaniami mszalnymi oraz trasą pielgrzymki. Duchowi pątnicy z Warszawy oraz najbliższych okolic będą mogli odebrać pakiet pielgrzyma (znaczek i książeczkę) w dniach 2-5 sierpnia w dolnym kościele przy ul. Długiej 3 w Warszawie. Dla pozostałych osób, po podaniu adresu, istnieje możliwość wysyłki pocztą.

Do specjalnego pojemnika, umieszczonego w kościele pielgrzymkowym przy ul. Długiej, każdy może złożyć intencje na 309 WPP, które do Matki Bożej na Jasną Górę zaniosą przewodnicy grup. Wystarczy wpisać nr grupy oraz treść intencji na specjalnie przygotowanych kartkach.

Pielgrzymi Duchowi zachęcani są do pełnego udziału we Mszy św., a w przypadku choroby uczestnictwa w niej przez środki masowego przekazu i komunii duchowej. Mają zadbać o stan łaski uświęcającej, przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Wezwani są do codziennego rozważanie tekstów biblijnych na poszczególne dni, modlitwy porannej, śpiewów „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP”, rozważania tekstów, podejmowanych na szlaku pielgrzymki lub innej lektury duchowej, a także do odmawiania modlitwy „Anioł Pański” o godzinie 12:00, modlitwy różańcowej, litanii do Matki Boskiej, Nowenny do MB Częstochowskiej, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Koronki do Miłosierdzia Bożego, a w piątki do praktyki pokutnej: postu, jałmużny, chwili milczenia, czynów miłosierdzia, oraz Apelu Jasnogórskiego.

Jak podkreśla kierownik 309 WPP, o. Krzysztof Wendlik, tegoroczna pielgrzymka nie mogła odbyć się w dotychczasowej formie ze względów sanitarnych oraz organizacyjnych. - Nie możemy dopuścić do organizacyjnego chaosu oraz do selekcji wśród pielgrzymów. Dlatego też Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę będzie w tym roku reprezentowana przez grupę ok. 50. osób. Decyzja ta jest podyktowana troską o zdrowie pielgrzymów, przyjmujących nas gospodarzy oraz służb zaangażowanych w bezpieczny przebieg pielgrzymki. Nie możemy nonszalancją wystawić na szwank dobra, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza, jej historia i jej przyszłość – wyjaśnił.

Duchowny dodał, że każda z dotychczasowych grup pielgrzymkowych będzie reprezentowana przez przedstawiciela, który w specjalnym plecaku zaniesie wszystkie intencje na Jasną Górę. - Jak dobrze wiecie pielgrzymka wymaga ofiary i wyrzeczenia, jednak jej tegoroczna forma, czyli pielgrzymowanie duchowe, dla większości z Was będzie być może najtrudniejszą pielgrzymką w życiu, bo wymagającą ofiary z tego, co dla pątników jest tak cenne. Ufam jednak, że przejdziemy tę drogę razem do Jasno Górskiej Matki – zapewnił kapłan.

O. Krzysztof Wendlik podkreślił, że główną intencją WPP jest przebłaganie za grzechu ciążących na sumieniach, a także na sumieniu kraju. - Zwłaszcza grzechów pychy, podziału i nieposzanowania życia najsłabszych. Pójdźmy przepraszać Maryję za wszystkie zniewagi jakich doznała w ostatnim czasie w naszej Ojczyźnie. Za profanację jej jasnogórskiego wizerunku – powiedział kapłan, zapewniając, że Miłosierdzie Boże objawia się wszędzie tam gdzie serce jest skruszone.

Piesze pielgrzymki mimo trudności, w zmienionej formie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, dotrą w tym roku na Jasną Górę. „Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki” – podkreśla Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

Duchowny podkreśla, że pielgrzymki piesze, zwłaszcza na Jasną Górę, odbywały się nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii, zawsze miały i mają wymiar pokutny. Epidemia wymusza konieczność wielu zmian, ale mimo to ich organizacja na dzień dzisiejszy jest nadal możliwa.

Możliwość uczestnictwa w pielgrzymce tylko zdrowych osób, obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarno-higienicznego oraz konieczność podporządkowania się instrukcjom i zaleceniom stacji sanitarno-epidemiologicznej – to niektóre z wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce. Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zaleca daleko idącą roztropność i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zwiększeniu liczby pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję