Reklama

Mozaika wiary i kultury

Całą Polskę ogarnął płomień, którego iskrę 30 lat temu wzniecił Jan Paweł II. To się dzieje na naszych oczach. Tysiące młodych ludzi odnajduje w sobie niezwykłą siłę do coraz mocniejszego powiedzenia Bogu: TAK

W 1984 r. po raz pierwszy w historii Papież Polak zaprosił do Rzymu młodych ludzi z całego świata. Przyjechali w Niedzielę Palmową, żeby wspólnie z Janem Pawłem II przygotować się do Triduum Paschalnego. Tegoroczna Niedziela Palmowa była tego żywym odbiciem. Podobnie jak wtedy, tak i dzisiaj młodzi spotkali się ze swoimi biskupami, by wspólnie wejść w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Diecezjalne Dni Młodzieży – tak dzisiaj nazywamy te spotkania, podczas których lokalne wspólnoty tworzą dynamiczną i barwną mozaikę wiary. W wielu miastach uroczystości Niedzieli Palmowej trwały aż 3 dni i były wypełnione modlitwą, muzyką i sztuką.

Tarnów trafia w samo sedno

Tarnowskie spotkania okrzyknięte zostały biblijnym Synajem. Właśnie tę nazwę diecezja przyjęła na czas Światowych Dni Młodzieży. 3,5 tys. osób przeszło przez Bramę Miłosierdzia, co miało ogromne znaczenie symboliczne: – Spróbuj w tej bramie zostawić wszystko, o czym chcesz już zapomnieć – wołał ks. Artur Mularz. – Pamiętaj, że Jezus jako pierwszy przechodzi przez tę bramę. Więcej – to On jest tą Bramą!

Bp Andrzej Jeż rozmawiał z młodzieżą zupełnie bezpośrednio: – Bardzo bym chciał, żeby każdy z was zaangażował się w głoszenie Ewangelii swoim rówieśnikom. Często mówicie, że parafie są pozbawione świeżości, ale wszędzie tam, gdzie wy się angażujecie, parafie odżywają młodością Kościoła! – zapewniał biskup. I to jest prawdziwe sedno tych spotkań.

Co jest grane we Wrocławiu?

Reklama

Codzienność każdego młodego człowieka wypełnia muzyka. Ten fakt wykorzystali organizatorzy Diecezjalnych Dni we Wrocławiu. Wolontariusze ŚDM wzięli tam udział w trzydniowych warsztatach muzycznych prowadzonych przez Annę Marię Mbayo, wokalistkę zespółu Gospel Life. Na tapecie były takie utwory, jak „Błogosław, duszo moja, Pana” czy „Zbliżam się w pokorze” w pięknej, gospelowej aranżacji. – To jest zastrzyk energii, entuzjazmu i szaleństwa. Nasze próby zawsze były ciekawe, ale nigdy tak szalenie radosne i żywiołowe – mówi jedna z chórzystek, Kamila. Warsztaty zakończył niedzielny występ chóru w katedrze.

Ale to nie koniec muzycznych niespodzianek we Wrocławiu. Niedzielna scena była źródłem energii, która rozgrzewała zmarznięte ręce i nogi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły rockowy zespół Fragua, hip-hopowy duet Kocik & Malej oraz grupa Gate of Heaven z nutą metalu. Nie zabrakło też ulubieńca młodzieży, czyli rapującego księdza Jakuba Bartczaka.

Diecezja kaliska na szczycie

2 tys. młodych na Górze Krzyża – to wynik diecezji kaliskiej, która zebrała się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski – Kobylej Górze. I pomimo przejmującego zimna gorąca modlitewna atmosfera towarzyszyła młodym do końca, czyli do rozgrzania się ciepłą zupą. Po raz pierwszy młodzież na Górę Krzyża Jubileuszowego pielgrzymowała 16 kwietnia 2000 r., kiedy to poświęcony został stalowy krzyż o wysokości 20 m.

Częstochowa podejmuje wyzwanie

Niedziela Palmowa w Częstochowie była dla niektórych osób prawdziwym wyzwaniem. Niełatwo jest dzielić się swoimi duchowymi przeżyciami z rzeszą rówieśników, a takie właśnie zadanie stanęło przed młodzieżą z Ruchu Światło-Życie. Podczas 3-dniowych rekolekcji ewangelizacyjnych, w których młodzi brali udział, zostali oni poproszeni o podzielenie się ze swoimi kolegami i koleżankami, czym dla nich jest spotkanie z żywym Bogiem. Ich proste i szczere świadectwa spotkały się z gorącym przyjęciem przez młodzież bardzo licznie zgromadzoną na placu Jana Pawła II przed archikatedrą częstochowską.

Nie ma rzeczy małych w Rzeszowie

Reklama

Światowe Dni Młodzieży to wspólne dzieło, w które może zaangażować się każdy z nas, nie tylko młodzi. Wolontariusze, którzy zajmą się pielgrzymami, oraz rodziny, które przyjmą gości z zagranicy pod swój dach, to dwa filary, bez których ŚDM nigdy by się nie odbyły. To oni zostali w szczególny sposób docenieni w diecezji rzeszowskiej. Ich imiona i nazwiska zostały spisane na kartkach, które złożono wraz z darami ofiarnymi podczas Eucharystii w katedrze. To pokazuje, jak niesamowicie ważny w Światowych Dniach Młodzieży jest każdy człowiek i jak wielkim darem jest nawet małe zaangażowanie.

Gdańsk stawia na słuchanie

Wiara rodzi się ze słuchania. Tę niezawodną prawdę wykorzystali rapujący DJ Fala Messenger, Edzio i Elf. Liderzy sceny nie tylko porwali gdańską młodzież podczas koncertu, ale też podzielili się swoimi historiami odkrywania miłości Boga. Droga do wiary nie jest łatwa, co pokazują osobiste świadectwa każdego z muzyków. Ale to właśnie dzięki temu ich słowa były autentyczne i dawały nadzieję dosłownie każdemu.

Białystok nie marnuje czasu

„Nie zmarnuj swojego życia” – z takim hasłem w Białymstoku wystąpił zespół RYMcerze.

– Tu nie chodzi o to, że musisz mieć hardcorowe życie. Bóg chce, żebyś Go po prostu zaprosił, a wtedy zmieni Twoje serce, nawet nie zorientujesz się, kiedy – przekonywał współpracujący z zespołem Maro En. Czy ten prosty przekaz trafił do serc? Odpowiedź dała Agnieszka, jedna z uczestniczek koncertu: – Dzisiejszy dzień był dla mnie wyjątkowy. Czułam żywą obecność Jezusa, byłam cała Nim przepełniona. W każdym słowie wypowiedzianym podczas koncertów słyszałam, że Bóg chce mi pomóc.

Bezcenna toruńska biżuteria

Piaszczysta droga, a na niej ojciec czekający z otwartymi ramionami. Ten obraz towarzyszył każdemu, kto podczas spowiedzi pozwolił się otulić Bożemu Miłosierdziu. W Toruniu każdy taki nawrócony „syn marnotrawny” dostał na palec pierścień z napisem „Dziecko Boże”. Jest to nawiązanie do przypowieści o miłosiernym ojcu, który podarował swojemu synowi pierścień – znak odzyskanej godności. Taka symbolika niesamowicie trafia do wyobraźni, dlatego obrączki cieszyły się dużym powodzeniem. Upomnieli się o nie nawet ci, którzy do spowiedzi poszli, zanim odbyła się Toruńska Strefa Miłosierdzia.

Opole premierowo

W Opolu podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży odbył się kolejny Prolog, czyli wstęp do tego, co nas czeka w lipcu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wzięło w nim udział 300 wolontariuszy, którzy będą pomagać w organizacji ŚDM. Oni właśnie zaskoczyli wszystkich podwójną premierą – występem chóru oraz zespołu teatralnego ŚDM.

Misterny obraz w Olsztynie

Na sztukę postawiono także w diecezji warmińskiej. Tam młodzież z Ruchu Światło-Życie wystawiła misterium zatytułowane „Blask Miłosierdzia”. Przedstawienie zrealizowane z wielkim rozmachem to historia grzechu tak silnego, jak pętające nas bezwzględnie sznury, ale i Miłości, która pozwala przybić się do krzyża. Misterium pokazuje triumf miłosierdzia, wypowiedzianego słowami zaczerpniętymi z „Dzienniczka” s. Faustyny.

Łowickie palmy do samego nieba

Pasiaste kolorowe spódnice i palmy do samego nieba – łowicki Festiwal Młodych oferował uczestnikom wiele atrakcji. Jedną z nich była pantomima o człowieku rozdartym wewnętrznie przez pokusy świata. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność nie tylko brawami, ale i łzami wzruszenia. Nie zabrakło też stałego elementu łowickiej kultury, czyli strojów regionalnych oraz corocznego konkursu palm. Najbardziej podziwiane były kilkumetrowe palmy zrobione z cukierków. Najwyższa palma miała aż 19 m.

*

Obchody Diecezjalnych Dni Młodzieży w tym roku pokazują, jak mocno łączą się ze sobą wiara i kultura. A te koniecznie muszą być przeżywane we wspólnocie, by stać się dynamiczną i barwną mozaiką. Te trzy elementy dają pełny obraz tego, za czym tak bardzo tęskni młodzież – pełni człowieczeństwa.

* * *

DIANA GOLEC
Dziennikarka związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Widzieliśmy ją w papieskim oknie w Watykanie w lipcu 2015 r., gdy papież Franciszek rozpoczął przy użyciu tabletu rejestrację uczestników ŚDM 2016

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fantastyczna okazja

Niedziela małopolska 32/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Maria Fortuna-Sudor

Pielgrzymi, chwalący gościnność Polaków, swoją radością i różnorodnością wypełnili Kraków

Pielgrzymi, chwalący gościnność Polaków, swoją radością i różnorodnością
wypełnili Kraków

Wypełnili młodością, radością i optymizmem Kraków. Głośni, roześmiani, rozśpiewani i kolorowi. W różnych językach mówią, że bardzo im się u nas podoba. Podkreślają naszą serdeczność i gościnność

Oczywiście, nie jest doskonale. Ci, którzy uwierzyli, że trzeba się ewakuować, wyjechali z miasta. Inni narzekają, ile się da. Naburmuszona pani w średnim wieku, choć niepytana, głośno wyraża swe obawy na przystanku. Mówi, że jedzie do pracy i się boi, bo przecież nikt nie zadba o jej bezpieczeństwo, gdy pielgrzymi będą zwiedzać wystawę, której ona pilnuje. Ekspedientka w osiedlowym sklepie przekonuje, że dziś to jeszcze jest nieźle, ale „zobaczy pani, co się będzie działo…” i robi minę, jakby już jutro świat miał przestać istnieć. I są tacy, którzy próbują się dorobić na pielgrzymach – np. oszuści zbierający na organizację ŚDM. A w wielu krakowskich kantorach skupują obce waluty po zdecydowanie obniżonym kursie...

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję