Reklama

Mozaika wiary i kultury

2016-03-29 14:04

Diana Golec
Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 58-59

Całą Polskę ogarnął płomień, którego iskrę 30 lat temu wzniecił Jan Paweł II. To się dzieje na naszych oczach. Tysiące młodych ludzi odnajduje w sobie niezwykłą siłę do coraz mocniejszego powiedzenia Bogu: TAK

W 1984 r. po raz pierwszy w historii Papież Polak zaprosił do Rzymu młodych ludzi z całego świata. Przyjechali w Niedzielę Palmową, żeby wspólnie z Janem Pawłem II przygotować się do Triduum Paschalnego. Tegoroczna Niedziela Palmowa była tego żywym odbiciem. Podobnie jak wtedy, tak i dzisiaj młodzi spotkali się ze swoimi biskupami, by wspólnie wejść w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Diecezjalne Dni Młodzieży – tak dzisiaj nazywamy te spotkania, podczas których lokalne wspólnoty tworzą dynamiczną i barwną mozaikę wiary. W wielu miastach uroczystości Niedzieli Palmowej trwały aż 3 dni i były wypełnione modlitwą, muzyką i sztuką.

Tarnów trafia w samo sedno

Tarnowskie spotkania okrzyknięte zostały biblijnym Synajem. Właśnie tę nazwę diecezja przyjęła na czas Światowych Dni Młodzieży. 3,5 tys. osób przeszło przez Bramę Miłosierdzia, co miało ogromne znaczenie symboliczne: – Spróbuj w tej bramie zostawić wszystko, o czym chcesz już zapomnieć – wołał ks. Artur Mularz. – Pamiętaj, że Jezus jako pierwszy przechodzi przez tę bramę. Więcej – to On jest tą Bramą!

Bp Andrzej Jeż rozmawiał z młodzieżą zupełnie bezpośrednio: – Bardzo bym chciał, żeby każdy z was zaangażował się w głoszenie Ewangelii swoim rówieśnikom. Często mówicie, że parafie są pozbawione świeżości, ale wszędzie tam, gdzie wy się angażujecie, parafie odżywają młodością Kościoła! – zapewniał biskup. I to jest prawdziwe sedno tych spotkań.

Co jest grane we Wrocławiu?

Codzienność każdego młodego człowieka wypełnia muzyka. Ten fakt wykorzystali organizatorzy Diecezjalnych Dni we Wrocławiu. Wolontariusze ŚDM wzięli tam udział w trzydniowych warsztatach muzycznych prowadzonych przez Annę Marię Mbayo, wokalistkę zespółu Gospel Life. Na tapecie były takie utwory, jak „Błogosław, duszo moja, Pana” czy „Zbliżam się w pokorze” w pięknej, gospelowej aranżacji. – To jest zastrzyk energii, entuzjazmu i szaleństwa. Nasze próby zawsze były ciekawe, ale nigdy tak szalenie radosne i żywiołowe – mówi jedna z chórzystek, Kamila. Warsztaty zakończył niedzielny występ chóru w katedrze.

Ale to nie koniec muzycznych niespodzianek we Wrocławiu. Niedzielna scena była źródłem energii, która rozgrzewała zmarznięte ręce i nogi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły rockowy zespół Fragua, hip-hopowy duet Kocik & Malej oraz grupa Gate of Heaven z nutą metalu. Nie zabrakło też ulubieńca młodzieży, czyli rapującego księdza Jakuba Bartczaka.

Reklama

Diecezja kaliska na szczycie

2 tys. młodych na Górze Krzyża – to wynik diecezji kaliskiej, która zebrała się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski – Kobylej Górze. I pomimo przejmującego zimna gorąca modlitewna atmosfera towarzyszyła młodym do końca, czyli do rozgrzania się ciepłą zupą. Po raz pierwszy młodzież na Górę Krzyża Jubileuszowego pielgrzymowała 16 kwietnia 2000 r., kiedy to poświęcony został stalowy krzyż o wysokości 20 m.

Częstochowa podejmuje wyzwanie

Niedziela Palmowa w Częstochowie była dla niektórych osób prawdziwym wyzwaniem. Niełatwo jest dzielić się swoimi duchowymi przeżyciami z rzeszą rówieśników, a takie właśnie zadanie stanęło przed młodzieżą z Ruchu Światło-Życie. Podczas 3-dniowych rekolekcji ewangelizacyjnych, w których młodzi brali udział, zostali oni poproszeni o podzielenie się ze swoimi kolegami i koleżankami, czym dla nich jest spotkanie z żywym Bogiem. Ich proste i szczere świadectwa spotkały się z gorącym przyjęciem przez młodzież bardzo licznie zgromadzoną na placu Jana Pawła II przed archikatedrą częstochowską.

Nie ma rzeczy małych w Rzeszowie

Światowe Dni Młodzieży to wspólne dzieło, w które może zaangażować się każdy z nas, nie tylko młodzi. Wolontariusze, którzy zajmą się pielgrzymami, oraz rodziny, które przyjmą gości z zagranicy pod swój dach, to dwa filary, bez których ŚDM nigdy by się nie odbyły. To oni zostali w szczególny sposób docenieni w diecezji rzeszowskiej. Ich imiona i nazwiska zostały spisane na kartkach, które złożono wraz z darami ofiarnymi podczas Eucharystii w katedrze. To pokazuje, jak niesamowicie ważny w Światowych Dniach Młodzieży jest każdy człowiek i jak wielkim darem jest nawet małe zaangażowanie.

Gdańsk stawia na słuchanie

Wiara rodzi się ze słuchania. Tę niezawodną prawdę wykorzystali rapujący DJ Fala Messenger, Edzio i Elf. Liderzy sceny nie tylko porwali gdańską młodzież podczas koncertu, ale też podzielili się swoimi historiami odkrywania miłości Boga. Droga do wiary nie jest łatwa, co pokazują osobiste świadectwa każdego z muzyków. Ale to właśnie dzięki temu ich słowa były autentyczne i dawały nadzieję dosłownie każdemu.

Białystok nie marnuje czasu

„Nie zmarnuj swojego życia” – z takim hasłem w Białymstoku wystąpił zespół RYMcerze.

– Tu nie chodzi o to, że musisz mieć hardcorowe życie. Bóg chce, żebyś Go po prostu zaprosił, a wtedy zmieni Twoje serce, nawet nie zorientujesz się, kiedy – przekonywał współpracujący z zespołem Maro En. Czy ten prosty przekaz trafił do serc? Odpowiedź dała Agnieszka, jedna z uczestniczek koncertu: – Dzisiejszy dzień był dla mnie wyjątkowy. Czułam żywą obecność Jezusa, byłam cała Nim przepełniona. W każdym słowie wypowiedzianym podczas koncertów słyszałam, że Bóg chce mi pomóc.

Bezcenna toruńska biżuteria

Piaszczysta droga, a na niej ojciec czekający z otwartymi ramionami. Ten obraz towarzyszył każdemu, kto podczas spowiedzi pozwolił się otulić Bożemu Miłosierdziu. W Toruniu każdy taki nawrócony „syn marnotrawny” dostał na palec pierścień z napisem „Dziecko Boże”. Jest to nawiązanie do przypowieści o miłosiernym ojcu, który podarował swojemu synowi pierścień – znak odzyskanej godności. Taka symbolika niesamowicie trafia do wyobraźni, dlatego obrączki cieszyły się dużym powodzeniem. Upomnieli się o nie nawet ci, którzy do spowiedzi poszli, zanim odbyła się Toruńska Strefa Miłosierdzia.

Opole premierowo

W Opolu podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży odbył się kolejny Prolog, czyli wstęp do tego, co nas czeka w lipcu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wzięło w nim udział 300 wolontariuszy, którzy będą pomagać w organizacji ŚDM. Oni właśnie zaskoczyli wszystkich podwójną premierą – występem chóru oraz zespołu teatralnego ŚDM.

Misterny obraz w Olsztynie

Na sztukę postawiono także w diecezji warmińskiej. Tam młodzież z Ruchu Światło-Życie wystawiła misterium zatytułowane „Blask Miłosierdzia”. Przedstawienie zrealizowane z wielkim rozmachem to historia grzechu tak silnego, jak pętające nas bezwzględnie sznury, ale i Miłości, która pozwala przybić się do krzyża. Misterium pokazuje triumf miłosierdzia, wypowiedzianego słowami zaczerpniętymi z „Dzienniczka” s. Faustyny.

Łowickie palmy do samego nieba

Pasiaste kolorowe spódnice i palmy do samego nieba – łowicki Festiwal Młodych oferował uczestnikom wiele atrakcji. Jedną z nich była pantomima o człowieku rozdartym wewnętrznie przez pokusy świata. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność nie tylko brawami, ale i łzami wzruszenia. Nie zabrakło też stałego elementu łowickiej kultury, czyli strojów regionalnych oraz corocznego konkursu palm. Najbardziej podziwiane były kilkumetrowe palmy zrobione z cukierków. Najwyższa palma miała aż 19 m.

*

Obchody Diecezjalnych Dni Młodzieży w tym roku pokazują, jak mocno łączą się ze sobą wiara i kultura. A te koniecznie muszą być przeżywane we wspólnocie, by stać się dynamiczną i barwną mozaiką. Te trzy elementy dają pełny obraz tego, za czym tak bardzo tęskni młodzież – pełni człowieczeństwa.

* * *

DIANA GOLEC
Dziennikarka związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Widzieliśmy ją w papieskim oknie w Watykanie w lipcu 2015 r., gdy papież Franciszek rozpoczął przy użyciu tabletu rejestrację uczestników ŚDM 2016

Tagi:
ŚDM w Krakowie

Campus Misericordiae: obchody 3. rocznicy ŚDM

2019-07-26 12:09

luk / Wieliczka (KAI)

Już po raz trzeci mieszkańcy Wieliczki oraz przyjezdni upamiętnią spotkanie papieża Franciszka z młodzieżą z całego świata, które odbyło się na Campus Misericordiae w 2016 r. W wydarzeniu weźmie udział emerytowany metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. screenshot/TVP

Obchody rozpoczną się w sobotę 27 lipca o godz. 19:00 - w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Strumianach odprawiona zostanie Eucharystia, po której wyruszy uroczysta pielgrzymka na Campus Misericordiae. Pielgrzymom będzie towarzyszyła figura Matki Bożej Loretańskiej.

- Ta kilkukilometrowa trasa ma pomóc nam przypomnieć sobie te wyjątkowe chwile braterstwa oraz radości wiary sprzed trzech lat, zwłaszcza słowa Ojca Świętego, które kierował tutaj do młodych chrześcijan z całego świata - zapowiada burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Następnie, około 21:00 na scenie plenerowej odbędzie się koncert uwielbienia, podczas którego wystąpią Play&Pray oraz Chór Gospel Voice. Na miejscu będzie obecny kard. Stanisław Dziwisz.

Odprawiona zostanie też Droga Krzyżowa. Dopełnieniem sobotniego wieczoru będzie zapalenie świec. - Będzie to symboliczny Płomień dla Młodych z wszystkich kontynentów globu jako podziękowanie za to, że 3 lata temu byli razem z nami i swego rodzaju znak pokoju i jedności - tłumaczy burmistrz.

Przez ostatnie lata na Campus Misericordiae stworzono wyjątkową przestrzenią nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności - działa tu Domu Miłosierdzia i Dom Chleba, z którego Caritas rozwiózł tony żywności dla ubogich. Jest również park, którego sercem jest kopia Bramy Miłosierdzia, przez którą 30 lipca 2016 r. przeszedł papież Franciszek z młodymi z całego świata rozpoczynając nocne czuwanie podczas ŚDM w Polsce. Cały czas trwa rozbudowa tej przestrzeni.

- Obecnie prowadzone są prace budowlane dotyczące Domu Młodych. Budynek zaprojektowano jako miejsce informacyjno-wspomnieniowe o ŚDM 2016. Powstanie w odpowiedzi na licznie przybywające grupy pielgrzymkowe, które chciałyby w tym miejscu spotkać się i zatrzymać - opisuje Artur Kozioł.

Obchody 3. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Brzegach zakończą się w niedzielę, 28 lipca. O godz. 19.00 na Campus Misericordiae odprawiona zostanie Msza św. polowa z oprawą muzyczną Chóru „Solnego Uwielbienia”, a po niej na scenie plenerowej dla przybyłych wystąpi największa kapela góralska w Polsce "Mała Armia Janosika". Wcześniej będzie można wziąć udział w Festiwalu „Poznajemy Kulturę Europy” z udziałem zespołów z Polski i Grecji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Symbole i zwyczaje Adwentu

Małgorzata Zalewska
Edycja podlaska 49/2002

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Bożena Sztajner

Wieniec adwentowy

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.

Świeca roratnia

Świeca jest symbolem chrześcijanina. Wosk wyobraża ciało, knot - duszę, a płomień - światło Ducha Świętego płonące w duszy człowieka.
Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa. Jesse był ojcem Dawida, a z tego rodu pochodziła Matka Boża.

Roraty

W Adwencie Kościół czci Maryję poprzez Mszę św. zwaną Roratami. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów pieśni na wejście: Rorate coeli, desuper... (Niebiosa spuśćcie rosę...). Rosa z nieba wyobraża łaskę, którą przyniósł Zbawiciel. Jak niemożliwe jest życie na ziemi bez wody, tak niemożliwe jest życie i rozwój duchowy bez łaski. Msza św. roratnia odprawiana jest przed świtem jako znak, że na świecie panowały ciemności grzechu, zanim przyszedł Chrystus - Światłość prawdziwa. Na Roraty niektórzy przychodzą ze świecami, dzieci robią specjalne lampiony, by zaświecić je podczas Mszy św. i wędrować z tym światłem do domów.
Według podania zwyczaj odprawiania Rorat wprowadziła św. Kinga, żona Bolesława Wstydliwego. Stały się one jednym z bardziej ulubionych nabożeństw Polaków. Stare kroniki mówią, że w Katedrze na Wawelu, a później w Warszawie przed rozpoczęciem Mszy św. do ołtarza podchodził król. Niósł on pięknie ozdobioną świecę i umieszczał ją na lichtarzu, który stał pośrodku ołtarza Matki Bożej. Po nim przynosili świece przedstawiciele wszystkich stanów i zapalając je mówili: "Gotów jestem na sąd Boży". W ten sposób wyrażali oni swoją gotowość i oczekiwanie na przyjście Pana.

Adwentowe zwyczaje

Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność.
Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: ogłoszono program uroczystości z udziałem papieża w okresie Bożego Narodzenia

2019-12-12 17:30

kg (KAI) / Watykan

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 12 grudnia program uroczystości w okresie Bożego Narodzenia, którym w Watykanie będzie przewodniczył Franciszek. Obrzędy świąteczne rozpoczną się Mszą świętą o godz. 21.30 w bazylice św. Piotra w wigilię Narodzenia Pańskiego - 24 grudnia br. a ostatnim ich punktem będzie liturgia o godz. 10 w tejże bazylice w uroczystość Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli) 6 stycznia 2020.

ks. Paweł Rytel-Andrianik
Choinka i szopka w Watykanie w 2014 r.

Oto szczegółowy plan uroczystości z udziałem i pod przewodnictwem Ojca Świętego:

Wtorek, 24 grudnia 2019, wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego

Bazylika Watykańska, godz. 21.30 - Ojciec Święty odprawi Mszę św. w Noc Narodzenia Pana. Eucharystię poprzedzi śpiew kolęd.

Środa, 25 grudnia 2019, uroczystość Narodzenia Pańskiego

Loggia Centralna Bazyliki Watykańskiej, godz. 12 - Ojciec Święty Franciszek skieruje swe Orędzie świąteczne do świata i udzieli błogosławieństwa «Urbi et Orbi».

Wtorek, 31 grudnia 2019, uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki

Bazylika Watykańska, godz. 17 - Ojciec Święty odprawi Pierwsze Nieszpory uroczystości Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki, po których nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, zostanie tradycyjnie odśpiewany hymn «Te Deum» (Ciebie, Boga, wysławiamy) na zakończenie roku świeckiego i będzie udzielone błogosławieństwo eucharystyczne.

Środa, 1 stycznia 2020, uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki

Bazylika Watykańska, godz. 10 - papież odprawi Mszę św. w uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki w oktawie Bożego Narodzenia, z jednoczesnymi obchodami 53. Światowego Dnia Pokoju.

Il Santo Padre Francesco celebrerà la Santa Messa della Solennità di Maria Santissima Madre di Dio nell’ottava di Natale, ricorrendo la LIII Giornata Mondiale della Pace.

Poniedziałek, 6 stycznia 2020, uroczystość Objawienia Pańskiego

Bazylika Watykańska, godz. 10 - Ojciec Święty odprawi Mszę św. w uroczystość Objawienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem