Reklama

Mozaika wiary i kultury

Całą Polskę ogarnął płomień, którego iskrę 30 lat temu wzniecił Jan Paweł II. To się dzieje na naszych oczach. Tysiące młodych ludzi odnajduje w sobie niezwykłą siłę do coraz mocniejszego powiedzenia Bogu: TAK

W 1984 r. po raz pierwszy w historii Papież Polak zaprosił do Rzymu młodych ludzi z całego świata. Przyjechali w Niedzielę Palmową, żeby wspólnie z Janem Pawłem II przygotować się do Triduum Paschalnego. Tegoroczna Niedziela Palmowa była tego żywym odbiciem. Podobnie jak wtedy, tak i dzisiaj młodzi spotkali się ze swoimi biskupami, by wspólnie wejść w tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Diecezjalne Dni Młodzieży – tak dzisiaj nazywamy te spotkania, podczas których lokalne wspólnoty tworzą dynamiczną i barwną mozaikę wiary. W wielu miastach uroczystości Niedzieli Palmowej trwały aż 3 dni i były wypełnione modlitwą, muzyką i sztuką.

Tarnów trafia w samo sedno

Tarnowskie spotkania okrzyknięte zostały biblijnym Synajem. Właśnie tę nazwę diecezja przyjęła na czas Światowych Dni Młodzieży. 3,5 tys. osób przeszło przez Bramę Miłosierdzia, co miało ogromne znaczenie symboliczne: – Spróbuj w tej bramie zostawić wszystko, o czym chcesz już zapomnieć – wołał ks. Artur Mularz. – Pamiętaj, że Jezus jako pierwszy przechodzi przez tę bramę. Więcej – to On jest tą Bramą!

Bp Andrzej Jeż rozmawiał z młodzieżą zupełnie bezpośrednio: – Bardzo bym chciał, żeby każdy z was zaangażował się w głoszenie Ewangelii swoim rówieśnikom. Często mówicie, że parafie są pozbawione świeżości, ale wszędzie tam, gdzie wy się angażujecie, parafie odżywają młodością Kościoła! – zapewniał biskup. I to jest prawdziwe sedno tych spotkań.

Co jest grane we Wrocławiu?

Codzienność każdego młodego człowieka wypełnia muzyka. Ten fakt wykorzystali organizatorzy Diecezjalnych Dni we Wrocławiu. Wolontariusze ŚDM wzięli tam udział w trzydniowych warsztatach muzycznych prowadzonych przez Annę Marię Mbayo, wokalistkę zespółu Gospel Life. Na tapecie były takie utwory, jak „Błogosław, duszo moja, Pana” czy „Zbliżam się w pokorze” w pięknej, gospelowej aranżacji. – To jest zastrzyk energii, entuzjazmu i szaleństwa. Nasze próby zawsze były ciekawe, ale nigdy tak szalenie radosne i żywiołowe – mówi jedna z chórzystek, Kamila. Warsztaty zakończył niedzielny występ chóru w katedrze.

Ale to nie koniec muzycznych niespodzianek we Wrocławiu. Niedzielna scena była źródłem energii, która rozgrzewała zmarznięte ręce i nogi. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wystąpiły rockowy zespół Fragua, hip-hopowy duet Kocik & Malej oraz grupa Gate of Heaven z nutą metalu. Nie zabrakło też ulubieńca młodzieży, czyli rapującego księdza Jakuba Bartczaka.

Reklama

Diecezja kaliska na szczycie

2 tys. młodych na Górze Krzyża – to wynik diecezji kaliskiej, która zebrała się na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski – Kobylej Górze. I pomimo przejmującego zimna gorąca modlitewna atmosfera towarzyszyła młodym do końca, czyli do rozgrzania się ciepłą zupą. Po raz pierwszy młodzież na Górę Krzyża Jubileuszowego pielgrzymowała 16 kwietnia 2000 r., kiedy to poświęcony został stalowy krzyż o wysokości 20 m.

Częstochowa podejmuje wyzwanie

Niedziela Palmowa w Częstochowie była dla niektórych osób prawdziwym wyzwaniem. Niełatwo jest dzielić się swoimi duchowymi przeżyciami z rzeszą rówieśników, a takie właśnie zadanie stanęło przed młodzieżą z Ruchu Światło-Życie. Podczas 3-dniowych rekolekcji ewangelizacyjnych, w których młodzi brali udział, zostali oni poproszeni o podzielenie się ze swoimi kolegami i koleżankami, czym dla nich jest spotkanie z żywym Bogiem. Ich proste i szczere świadectwa spotkały się z gorącym przyjęciem przez młodzież bardzo licznie zgromadzoną na placu Jana Pawła II przed archikatedrą częstochowską.

Nie ma rzeczy małych w Rzeszowie

Światowe Dni Młodzieży to wspólne dzieło, w które może zaangażować się każdy z nas, nie tylko młodzi. Wolontariusze, którzy zajmą się pielgrzymami, oraz rodziny, które przyjmą gości z zagranicy pod swój dach, to dwa filary, bez których ŚDM nigdy by się nie odbyły. To oni zostali w szczególny sposób docenieni w diecezji rzeszowskiej. Ich imiona i nazwiska zostały spisane na kartkach, które złożono wraz z darami ofiarnymi podczas Eucharystii w katedrze. To pokazuje, jak niesamowicie ważny w Światowych Dniach Młodzieży jest każdy człowiek i jak wielkim darem jest nawet małe zaangażowanie.

Reklama

Gdańsk stawia na słuchanie

Wiara rodzi się ze słuchania. Tę niezawodną prawdę wykorzystali rapujący DJ Fala Messenger, Edzio i Elf. Liderzy sceny nie tylko porwali gdańską młodzież podczas koncertu, ale też podzielili się swoimi historiami odkrywania miłości Boga. Droga do wiary nie jest łatwa, co pokazują osobiste świadectwa każdego z muzyków. Ale to właśnie dzięki temu ich słowa były autentyczne i dawały nadzieję dosłownie każdemu.

Białystok nie marnuje czasu

„Nie zmarnuj swojego życia” – z takim hasłem w Białymstoku wystąpił zespół RYMcerze.

– Tu nie chodzi o to, że musisz mieć hardcorowe życie. Bóg chce, żebyś Go po prostu zaprosił, a wtedy zmieni Twoje serce, nawet nie zorientujesz się, kiedy – przekonywał współpracujący z zespołem Maro En. Czy ten prosty przekaz trafił do serc? Odpowiedź dała Agnieszka, jedna z uczestniczek koncertu: – Dzisiejszy dzień był dla mnie wyjątkowy. Czułam żywą obecność Jezusa, byłam cała Nim przepełniona. W każdym słowie wypowiedzianym podczas koncertów słyszałam, że Bóg chce mi pomóc.

Bezcenna toruńska biżuteria

Piaszczysta droga, a na niej ojciec czekający z otwartymi ramionami. Ten obraz towarzyszył każdemu, kto podczas spowiedzi pozwolił się otulić Bożemu Miłosierdziu. W Toruniu każdy taki nawrócony „syn marnotrawny” dostał na palec pierścień z napisem „Dziecko Boże”. Jest to nawiązanie do przypowieści o miłosiernym ojcu, który podarował swojemu synowi pierścień – znak odzyskanej godności. Taka symbolika niesamowicie trafia do wyobraźni, dlatego obrączki cieszyły się dużym powodzeniem. Upomnieli się o nie nawet ci, którzy do spowiedzi poszli, zanim odbyła się Toruńska Strefa Miłosierdzia.

Opole premierowo

W Opolu podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży odbył się kolejny Prolog, czyli wstęp do tego, co nas czeka w lipcu w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wzięło w nim udział 300 wolontariuszy, którzy będą pomagać w organizacji ŚDM. Oni właśnie zaskoczyli wszystkich podwójną premierą – występem chóru oraz zespołu teatralnego ŚDM.

Misterny obraz w Olsztynie

Na sztukę postawiono także w diecezji warmińskiej. Tam młodzież z Ruchu Światło-Życie wystawiła misterium zatytułowane „Blask Miłosierdzia”. Przedstawienie zrealizowane z wielkim rozmachem to historia grzechu tak silnego, jak pętające nas bezwzględnie sznury, ale i Miłości, która pozwala przybić się do krzyża. Misterium pokazuje triumf miłosierdzia, wypowiedzianego słowami zaczerpniętymi z „Dzienniczka” s. Faustyny.

Łowickie palmy do samego nieba

Pasiaste kolorowe spódnice i palmy do samego nieba – łowicki Festiwal Młodych oferował uczestnikom wiele atrakcji. Jedną z nich była pantomima o człowieku rozdartym wewnętrznie przez pokusy świata. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność nie tylko brawami, ale i łzami wzruszenia. Nie zabrakło też stałego elementu łowickiej kultury, czyli strojów regionalnych oraz corocznego konkursu palm. Najbardziej podziwiane były kilkumetrowe palmy zrobione z cukierków. Najwyższa palma miała aż 19 m.

*

Obchody Diecezjalnych Dni Młodzieży w tym roku pokazują, jak mocno łączą się ze sobą wiara i kultura. A te koniecznie muszą być przeżywane we wspólnocie, by stać się dynamiczną i barwną mozaiką. Te trzy elementy dają pełny obraz tego, za czym tak bardzo tęskni młodzież – pełni człowieczeństwa.

* * *

DIANA GOLEC
Dziennikarka związana ze Światowymi Dniami Młodzieży. Widzieliśmy ją w papieskim oknie w Watykanie w lipcu 2015 r., gdy papież Franciszek rozpoczął przy użyciu tabletu rejestrację uczestników ŚDM 2016

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

„Kupuj świadomie – Produkt polski”. Kampania na terenie Dolnego Śląska

2020-08-05 14:56

Marzena Cyfert

Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu Tomasz Krzeszowiec

Kampanię prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jej celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat patriotyzmu konsumenckiego i jego wpływu na krajową gospodarkę, zachęcanie konsumentów do kupowania produktów z oznaczeniem „Produkt polski”, a także informowanie producentów o korzyściach oraz warunkach stosowania znaku na swoich wyrobach.

W Oddziale Terenowym KOWR we Wrocławiu 5 sierpnia miała miejsce konferencja rozpoczynająca kampanię na terenie Dolnego Śląska. Jej uczestnikami byli: zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Sebastian Pieńkowski, Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu Tomasz Krzeszowiec, Poseł na Sejm RP Marcin Gwóźdź, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko, Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Suduł.  

Zobacz zdjęcia: Konferencja


Dyrektor Tomasz Krzeszowiec podkreślił, jak ważne jest to, abyśmy kupowali produkty oznaczone logo „Produkt polski”. – Tak najbardziej uzmysłowi nam to informacja, że gdybyśmy w przypadku naszych zakupów kierowali się patriotyzmem i wydali 1% więcej na zakup konsumenckich produktów, które są produktami stricte polskimi, to w naszej gospodarce zostałoby ok. 8 mld zł więcej. Według ostatnich badań, 7 na 10 konsumentów wskazuje, że ważnym jest dla nich, aby produkt wytworzony był na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej – my coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby cały cykl produkcyjny odbywał się na terytorium RP. Nie tylko na to, aby wyprodukowane towary pochodziły z przedsiębiorstw, które znajdują się na terenie RP, ale również aby produkty użyte do ich wytworzenia pochodziły od lokalnych wytwórców czy też od lokalnych rolników. Nie chodzi tylko o warzywa, mięso, chodzi o całość produkcji, dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali szczególną uwagę na logo „Produkt polski”, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wprowadzają do lokalnych produktów.

Dyrektor Sebastian Pieńkowski przypomniał, jakie produkty mogą otrzymać logo „Produkt polski”. – Ustawą z 1 stycznia 2017 r. wszedł znak „Produkt polski”. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez agendę jaka jest KOWR promuje właśnie produkt polski. Aby coś było produktem polskim, musi mieć minimum 75% wkładu powstałego na terenie naszego kraju, z naszych surowców w Polsce wyprodukowanych. Wtedy każdy producent może sobie taki znaczek ściągnąć, nie musi mieć pozwolenia, i może go używać. Ministerstwo Rolnictwa wyszło ze słusznego stwierdzenia, że wierzymy naszym producentom.

Dyrektor podkreślił, że kupowanie takich produktów daje ogromny zastrzyk finansowy dla gospodarki, ale daje przede wszystkim wsparcie rolnikom. – Polscy rolnicy są ewenementem w skali Europy i świata. Eksport polskich produktów żywnościowych za 2019 r. to jest ponad 30 mld euro. Gdyby nie pandemia, poprawilibyśmy ten wynik dzisiaj. Mimo że ustawa funkcjonuje już kolejny rok, to szczególnie ważne jest, aby w tym trudnym okresie, który obecnie przeżywamy, wspierać polski produkt i polskie rolnictwo. Z każdej złotówki, która jest zainwestowana w produkt polski, prawie 80 groszy zostaje w Polsce. Przez tę wspólnotę, którą tworzymy, kupując polskie produkty, działamy na własną korzyść. Kraje zachodnie, które mówią o wspólnej Europie też działają na własną korzyść, oni świadomie kupują tylko swoje produkty, dlatego i my musimy być świadomym klientem i wspierać nasze rolnictwo i nasz przemysł.

Poseł Marcin Gwóźdź zwrócił uwagę na jakość polskich produktów i na wspomnienia, jakie się z tym wiążą. – Z czym kojarzy się produkt polski? Kojarzy się przede wszystkim ze wspomnieniami. W moim przypadku ze wspomnieniami z dzieciństwa, z tymi dobrymi smakami i dobrą jakością. Bo produkt polski to przede wszystkim jakość, która jest doceniana na całym świecie a my mamy ją na co dzień. Wystarczy tylko korzystać z tej jakości, zachwalać polski produkt, kupować i tym wspierać rolników i polską gospodarkę. A polska gospodarka w czasie pandemii potrzebuje takiego wsparcia. Rozwijamy się bardzo dobrze, ale możemy rozwijać się jeszcze lepiej. Dlatego wspierajmy polskie produkty, zasmakujmy się w Polsce, zasmakujmy się w zdrowym dobrym jedzeniu. Bardzo serdecznie zachęcam Polaków do korzystania z polskich produktów dla zdrowia, dla siebie i przede wszystkim dla niepowtarzalnych smaków.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko przedstawił działania, które podejmuje samorząd województwa dolnośląskiego, aby wpierać produkty wytwarzane lokalnie i regionalnie. – Dolny Śląsk jest jednym z 46 regionów w Europie, który przynależy do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Na naszej liście ministerialnej znajdują się 52 produkty lokalne, które mają tradycję przynajmniej 25-letnią. Wydawałoby się to mało, ale wśród tych produktów jest m.in. karp milicki, którego hodowla jest datowana na prawie 800 lat. A zatem jest wiele produktów, którymi możemy się pochwalić – odradzające się winiarnie i miody. Jako samorząd województwa wspieramy producentów m.in. poprzez odpowiednie wydawnictwa. Wydajemy pisma, w których informujemy o produktach lokalnych oraz cyklicznych imprezach, na których są one promowane. Jeździmy na targi do Kolonii, Berlina, Paryża i wielu innych miast. Całokształt tych działach powoduje, że możemy się pochwalić odradzającą się lokalną kuchnią i lokalnymi produktami, które jeszcze dodatkowo są wspierane przez takie akcje informacyjne jak akcja KOWR i Ministerstwa Rolnictwa. Koordynacja tych działań może pomóc naszej lokalnej gospodarce, a kupowanie lokalnych produktów u lokalnych przedsiębiorców staje się formą nowoczesnego patriotyzmu.

Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Suduł zasygnalizował, że jesteśmy jednym z niewielu regionów, który uczestniczy w największych targach żywnościowych na świecie, jakie mają miejsce w Berlinie. – Rokrocznie wykupujemy przestrzeń i udostępniamy ją przedsiębiorcom i wytwórcom produktów lokalnych. To jest wspaniały czas i miejsce na to, aby zdobywać nowe doświadczenia. Przedsiębiorcy są bardzo zadowoleni z tej formy prezentacji swoich produktów i wymiany doświadczeń z innymi wytwórcami. Reasumując, warto, aby każdy z nas oglądał produkt, który kupuje. Często jest tak, że automatycznie wrzucamy produkty do koszyka, ale warto je oglądać i przyglądać się nie tylko dacie przydatności do spożycia. Warto spoglądać na artykuły ze znakiem „Produkt polski”, czy z innymi znakami – np. biała czapka kucharska na niebieskim tle, to też jest produkt polski. Mówiąc o produkcie polskim, nie zapominajmy, że są to w dużej mierze również produkty tradycyjne i regionalne.

Konferencja połączona była z degustacją polskich produktów.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Japonii i USA wezwali do modlitwy z okazji 75. rocznicy ataków atomowych

2020-08-05 20:51

[ TEMATY ]

Nagasaki

Hiroszima

Adobe Stock

Biskupi w Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do wspólnej modlitwy w związku z 75. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo amerykańskie bomb atomowych na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki.

We wspólnym apelu arcybiskup Joseph Mitsuaki Takami z Nagasaki i biskup David Malloy z Rockfordu w amerykańskim stanie Illinois ostrzegli przed nowym wyścigiem zbrojeń.

„Dopóty, dopóki będzie obowiązywał pogląd, że broń może budować pokój, trudno będzie zmniejszyć zasoby broni jądrowej, nie mówiąc już o jej likwidacji” – stwierdził 4 sierpnia w wideoprzesłaniu przewodniczący Konferencji Biskupów Japonii, abp Takami, który sam urodził się w marcu 1946 w Nagasaki. Zrzucenie bomby atomowej na swe rodzinne miasto przeżył w łonie matki. W jego rodzinie było wiele ofiar śmiertelnych.

A biskup Malloy w tym samym orędziu dodał, że wszystkie narody muszą znaleźć środki do całkowitego rozbrojenia. Podkreślił, że potrzebne jest tu wspólne zaangażowanie i zaufanie. Obaj hierarchowie wyrazili zaniepokojenie, że dotychczas niedostateczną uwagę zwraca się na niszczycielską moc broni jądrowej.

Już wcześniej o swojej solidarności z narodem japońskim zapewniła Konferencja Biskupów Katolickich USA. Wspólnie bolejemy nad losem niewinnych ludzi, którzy stracili życie na skutek zrzucenia bomb i później wskutek promieniowania, stwierdził przewodniczący episkopatu arcybiskup Los Angeles José Horacio Gómez. Jednocześnie zaapelował do przywódców państw o likwidację wszelkiego rodzaju broni masowego rażenia.

W lipcu br. episkopat Japonii ogłosił dokument w sprawie zniesienia energii nuklearnej. Obok obu miast wspomniano w nim też o skutkach stopienia reaktora w elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011.

W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 dwa amerykańskie samoloty wojskowe zrzuciły dwie bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. Zginęło wówczas ponad 250 tys. osób, z których część zmarła później w wyniku poparzeń i promieniowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję