Reklama

Niedziela Legnicka

Jelenia Góra

Nowa kaplica Miłosierdzia

Niedziela legnicka 14/2016, str. 8

[ TEMATY ]

projekt

Ks. Piotr Nowosielski

Projekt baptysterium w kościele pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze

Projekt baptysterium w kościele pw. św. Judy Tadeusza
w Jeleniej Górze

W kościele pw. św. Judy Tadeusza na os. Czarne w Jeleniej Górze powstaje kaplica upamiętniająca Rok Święty Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski. Projekt został przedstawiony parafianom 6 marca przez proboszcza i artystę realizującego przedsięwzięcie.

Reklama

Z racji ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wierni pod koniec ubiegłego roku przyszli z zapytaniem, czy z tej okazji mógłby się znaleźć w ich świątyni obraz Jezusa Miłosiernego – mówi o tym wydarzeniu „Niedzieli” proboszcz parafii ks. Mariusz Majewski. – Bardzo ochoczo podjąłem temat. Zaczęliśmy rozmawiać, w którym miejscu obraz mógłby się znaleźć. To, co przyszło mi na myśl, to połączenie tematu chrztu z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego. A przecież w Niedzielę Miłosierdzia Bożego postać Chrystusa Zmartwychwstałego jest nam szczególnie ukazywana. Jezus ukazuje się nam w białej szacie, w białą niedzielę i podkreśla wartość miłosierdzia doświadczanego w sakramencie chrztu czy pokuty. Ponieważ pierwszym doświadczeniem Bożego miłosierdzia jest sakrament chrztu, dlatego wybrałem takie miejsce (naturalnie stworzone w murach świątyni) gdzie pod chórem może znaleźć się obraz i chrzcielnica – mówi. – Szukając wykonawcy, zwróciłem się z zapytaniem do artysty, który do tej pory był proszony o wykonanie wystroju świątyni. Po pierwszych rozmowach i spotkaniach powstał projekt kaplicy ukazującej tematykę chrztu, a potem pomysł, aby wykorzystać cały tył kościoła na przedstawienie tematyki chrzcielnej, drogi wielkopostnej – czyli niedzielne Ewangelie z Roku A. W kolejne niedziele czytamy o kuszeniu Chrystusa, mamy scenę Przemienienia, spotkanie z Samarytanką, uzdrowienie niewidomego od urodzenia, wskrzeszenie Łazarza i spotkanie ze Zmartwychwstałym. Potem okazało się, że mamy jeszcze możliwość ukazania kolejnych scen z tzw. Drogi Światła. To daje możliwość, aby uczestniczący w liturgii, wychodząc z kościoła, mogli je sobie na nowo przypomnieć i uświadomić, że Chrystus nieustannie idzie z nami, a my razem z Nim. W obecnym roku chcemy wykonać kaplicę Miłosierdzia z obrazem i freskami, a także miejscem dla Paschału z udokumentowaniem historii 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i w tej parafii – opowiada.

– Do udziału w uroczystości otwarcia kaplicy w naszym kościele zapraszam w niedzielę 3 kwietnia o godz. 15 na Koronkę Bożego Miłosierdzia, a po niej na Mszę św. i poświęcenie obrazu oraz kaplicy – mówi ks. Mariusz Majewski.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Połączył je król Jan III Sobieski

W Radrużu, przy cerkwi, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w gminie Horyniec-Zdrój i - dwa tygodnie później - nad zalewem „Wędrowiec” w Cieszanowie (21 lipca br.) odbyły się 2 duże plenerowe imprezy, będące efektem realizacji projektu „Szlak Jana III Sobieskiego parasolowym produktem rozwoju regionalnego Polski Wschodniej”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję