Reklama

Niedziela Łódzka

Strzeżcie rodziny!

Niedziela łódzka 14/2016, str. 6

[ TEMATY ]

uroczystość

S. Janina Sabat

Z darami szło jedno z łódzkich małżeństw z dziećmi

Z darami szło jedno z łódzkich małżeństw z dziećmi

„Szczęśliwy, kto sobie patrona Józefa ma za opiekuna; niechaj się niczego nie boi, gdy św. Józef przy nim stoi, nie zginie!” – słowami tej pieśni rozpoczęły się obchody związane z uroczystością Patrona archidiecezji łódzkiej, św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Głównym uroczystościom przewodniczył bp senior diecezji kaliskiej Stanisław Napierała. Obecni byli: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, abp senior Władysław Ziółek, bp senior Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Marek Marczak. Przybyli także księża, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup, witając zebranych, przypomniał o trwającej w Kościele polskim 1050. rocznicy chrztu oraz o postaci św. Józefa, który jest patronem Kościoła powszechnego i Kościoła łódzkiego.

– Panu Bogu dziękujemy za to, że Polska za przyczyną wielu, z wielką nabożnością czczonych przez nią świętych, w tym również za przyczyną św. Józefa, przez te ponad 1000 lat okazała się wierną Bogu. Dzisiaj dziękujemy św. Józefowi za to, że tak jak kiedyś wspierał Maryję w Jej wierze i Jej pielgrzymowaniu przez wiarę, tak teraz wspiera w tej samej wierze i w pielgrzymowaniu przez wiarę lud polski zamieszkujący archidiecezję łódzką – mówił Metropolita Łódzki, witając zebranych.

Bp Stanisław Napierała przypomniał postać św. Józefa, który jest otaczany wielką czcią w bazylice – sanktuarium kaliskim oraz wskazał, że Patron Kościoła ma w swojej opiece wszystkie małżeństwa, rodziny, a w szczególności wszystkich ojców. – Małżeństwo, rodzina, ojcostwo to sprawy, w których powinniśmy dziś przyzywać wstawiennictwa św. Józefa. To wartości podstawowe, którym w naszych czasach patronuje św. Józef. On wartości te reprezentuje. Ten, który jest milczący na kartach Ewangelii, zdaje się wołać dziś na alarm: uważajcie na małżeństwo, uważajcie na rodzinę, uważajcie na ojcostwo. Małżeństwo, rodzina, ojcostwo, są dziś w największym niebezpieczeństwie! – podkreślał.

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki już po raz kolejny wręczył odznaczenia (Złoty i Srebrny Krzyż Archidiecezji Łódzkiej) dla najbardziej zasłużonych dla Kościoła łódzkiego. W tym roku krzyże otrzymało 12 osób – 11 osób złoty i 1 osoba srebrny. Osoby odznaczone Złotym Krzyżem Archidiecezji Łódzkiej: Stefan Andryszek, Walentyna Kantyka, Janusz Moos, Mieczysław Jędraszek, Bogdan Kaźmierczak, Ryszard Kopka, Stanisław Tetera, Jolanta Szulc, Jerzy Marciniak, Marian Grabarczyk, Wacław Łęcki. Srebrny Krzyż otrzymał Wiesław Serwach. Wręczono także medal „Mater Verbi”, przyznawany przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” – otrzymało go 8 osób.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: Prymas Polski z pielgrzymami w sanktuarium w Midland

[ TEMATY ]

uroczystość

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Tradycyjnie w niedzielę poprzedzającą uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland zgromadziło się ponad 10 tys. Polaków mieszkających w kanadyjskiej prowincji Ontario. Przed rozpoczęciem Eucharystii zgromadzeni przywitali grupę 450 pielgrzymów, którzy w ubiegły poniedziałek wyruszyli pieszo z Toronto do sanktuarium w Midland.

Mszy przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski, który zachęcał zgromadzonych, by „w uroczystość Wniebowzięcia zapatrzeć się w niebo”, gdyż Kościół nieustannie przeżywa próby i wyzwania wiążące się z konfliktem pomiędzy Bogiem a złem tego świata. „Wniebowzięta walczy wraz z nami, wspiera nas w walce z szatanem i ze złem. W trudnych sytuacjach, gdy siły zła zdają się władać ludzkimi umysłami i sercami, zdają się nad człowiekiem dominować – te czasy nie są i od tego wolne – Ona wciąż przypomina nam słowa hymnu Magnificat” – powiedział abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję