Reklama

Niedziela Świdnicka

Caritas znaczy miłość

Niedziela Miłosierdzia Bożego to także doroczne święto Caritas. Kościół ma do spełnienia trzy funkcje: uświęcanie przez liturgię, świadczenie przez dzieła miłosierdzia i diakonię, czyli służbę biednym i chorym. Czyni to za pośrednictwem Caritas

Niedziela świdnicka 14/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej

Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej

To najchętniej wspomagana przez Polaków organizacja charytatywna. Aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju pytanych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej o organizację, którą byliby skłonni wspierać finansowo, wskazało właśnie Caritas.

I nic więc dziwnego, że już na początku istnienia diecezji świdnickiej ordynariusz bp Ignacy Dec stworzył diecezjalną Caritas. W akcie erekcyjnym przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, że „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie” oraz że „Kościół za swój naczelny obowiązek na każdym, a zwłaszcza na współczesnym etapie dziejów musi uznać głoszenie i wprowadzanie w życie tajemnicy miłosierdzia objawionej do końca w Jezusie Chrystusie”.

Reklama

– Pragniemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pracy, ale i o potrzebach tych, których wspomagamy – mówił wtedy w wywiadzie dla „Niedzieli Świdnickiej” jej dyrektor ks. prał. dr Radosław Kisiel.

I trzeba przyznać, że słowa te spełniły się w przysłowiowych stu procentach. Na początku należało stworzyć struktury, znaleźć miejsce do funkcjonowania, dostosować się do polskiego prawa, zorganizować ludzi do pracy. A dziś hasło przewodnie „Caritas znaczy miłość” jest w naszej diecezji realizowane poprzez sześć jadłodajni w Bielawie, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Piławie Górnej, Świdnicy i w Wałbrzychu wydających dziennie ponad 1600 posiłków (w tym 300 dla dzieci), pracę z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, pomoc żywnościową. Diecezjalna Caritas prowadzi także dwie szkoły katolickie – w Wirach i w Świdnicy, punkty przedszkolne, świetlice w Świdnicy i Dzierżoniowie. W ramach Centrum Charytatywnego organizowane są wigilijne i wielkanocne Dzieła Pomocy Dzieciom, spotkania opłatkowe, bezpłatne porady prawne. W czasie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu przez siedem godzin odbywają się zajęcia w pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, muzycznej, komputerowej, rękodzielnictwa, stolarstwa. Ich uczestnicy rozwijają swoje umiejętności obejmujące czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej poprzez wykorzystywanie różnych technik terapii zajęciowej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się caritasowski Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Zagórzu Śląskim, dysponujący 146 miejscami noclegowymi w okresie letnim i ok. 100 w zimowym, kaplicą, dwiema świetlicami, salą telewizyjną, boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, placem zabaw dla dzieci, polem namiotowym, miejscem na grilla i ognisko. Prężnie działa również świdnicki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, o którym pisaliśmy na naszych łamach w związku z tegorocznymi obchodami Dnia Chorego. Nasza Caritas organizuje także kolonie letnie i zimowiska. Te wszystkie formy jej działalności są godne podkreślenia przede wszystkim z uwagi na fakt, że diecezja świdnicka dotknięta jest dużym bezrobociem i ubóstwem strukturalnym.

Reklama

W należącym do Caritas zabytkowym świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża prowadzona jest formacja duchowa dla pracowników, wolontariuszy oraz Szkolnych Kół Caritas. Co tydzień sprawowane są tutaj Eucharystie z Koronką do Miłosierdzia Bożego, po których oddawana jest cześć relikwiom św. Faustyny – patronki diecezjalnej Caritas. W każdą środę o godz. 19 zapraszamy do tej świątyni na specjalne katechezy dla dorosłych.

Tak szeroka działalność jest możliwa dzięki ogromnemu, wysiłkowi, zaangażowaniu wszystkich pracowników, wolontariuszy, wielkiej życzliwości i pomocy ze strony naszych Księży Biskupów, duchowieństwa, a także wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i władz samorządowych różnych szczebli.

– Staramy się, aby nasza diecezjalna Caritas była instytucją widzialną i wspomagała charytatywną posługę Kościoła świdnickiego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas w tej mierze wspierają. A z okazji święta Caritas wszystkim jej pracownikom i wolontariuszom życzę, aby nadal byli tak pięknie zaangażowani w swoją posługę – powiedział „Niedzieli Świdnickiej” ordynariusz diecezji bp Ignacy Dec.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tornister pełen uśmiechów

Niedziela toruńska 36/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas

Ogólnopolska akcja „Tornister pełen uśmiechów” realizowana jest corocznie w drugiej połowie sierpnia. Główny jej cel to zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w Polsce. W parafiach w całym kraju zbierane były podstawowe artykuły szkolne, które znalazły się w wyprawkach przygotowywanych przez wolontariuszy Caritas.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję