Reklama

Niedziela Świdnicka

Caritas znaczy miłość

Niedziela Miłosierdzia Bożego to także doroczne święto Caritas. Kościół ma do spełnienia trzy funkcje: uświęcanie przez liturgię, świadczenie przez dzieła miłosierdzia i diakonię, czyli służbę biednym i chorym. Czyni to za pośrednictwem Caritas

Niedziela świdnicka 14/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Siedziba Caritas Diecezji Świdnickiej

To najchętniej wspomagana przez Polaków organizacja charytatywna. Aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju pytanych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej o organizację, którą byliby skłonni wspierać finansowo, wskazało właśnie Caritas.

I nic więc dziwnego, że już na początku istnienia diecezji świdnickiej ordynariusz bp Ignacy Dec stworzył diecezjalną Caritas. W akcie erekcyjnym przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, że „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie” oraz że „Kościół za swój naczelny obowiązek na każdym, a zwłaszcza na współczesnym etapie dziejów musi uznać głoszenie i wprowadzanie w życie tajemnicy miłosierdzia objawionej do końca w Jezusie Chrystusie”.

– Pragniemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pracy, ale i o potrzebach tych, których wspomagamy – mówił wtedy w wywiadzie dla „Niedzieli Świdnickiej” jej dyrektor ks. prał. dr Radosław Kisiel.

Reklama

I trzeba przyznać, że słowa te spełniły się w przysłowiowych stu procentach. Na początku należało stworzyć struktury, znaleźć miejsce do funkcjonowania, dostosować się do polskiego prawa, zorganizować ludzi do pracy. A dziś hasło przewodnie „Caritas znaczy miłość” jest w naszej diecezji realizowane poprzez sześć jadłodajni w Bielawie, Dzierżoniowie, Nowej Rudzie, Piławie Górnej, Świdnicy i w Wałbrzychu wydających dziennie ponad 1600 posiłków (w tym 300 dla dzieci), pracę z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, pomoc żywnościową. Diecezjalna Caritas prowadzi także dwie szkoły katolickie – w Wirach i w Świdnicy, punkty przedszkolne, świetlice w Świdnicy i Dzierżoniowie. W ramach Centrum Charytatywnego organizowane są wigilijne i wielkanocne Dzieła Pomocy Dzieciom, spotkania opłatkowe, bezpłatne porady prawne. W czasie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starym Wielisławiu przez siedem godzin odbywają się zajęcia w pracowniach: gospodarstwa domowego, plastycznej, muzycznej, komputerowej, rękodzielnictwa, stolarstwa. Ich uczestnicy rozwijają swoje umiejętności obejmujące czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej poprzez wykorzystywanie różnych technik terapii zajęciowej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się caritasowski Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy w Zagórzu Śląskim, dysponujący 146 miejscami noclegowymi w okresie letnim i ok. 100 w zimowym, kaplicą, dwiema świetlicami, salą telewizyjną, boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, placem zabaw dla dzieci, polem namiotowym, miejscem na grilla i ognisko. Prężnie działa również świdnicki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, o którym pisaliśmy na naszych łamach w związku z tegorocznymi obchodami Dnia Chorego. Nasza Caritas organizuje także kolonie letnie i zimowiska. Te wszystkie formy jej działalności są godne podkreślenia przede wszystkim z uwagi na fakt, że diecezja świdnicka dotknięta jest dużym bezrobociem i ubóstwem strukturalnym.

W należącym do Caritas zabytkowym świdnickim kościele pw. Świętego Krzyża prowadzona jest formacja duchowa dla pracowników, wolontariuszy oraz Szkolnych Kół Caritas. Co tydzień sprawowane są tutaj Eucharystie z Koronką do Miłosierdzia Bożego, po których oddawana jest cześć relikwiom św. Faustyny – patronki diecezjalnej Caritas. W każdą środę o godz. 19 zapraszamy do tej świątyni na specjalne katechezy dla dorosłych.

Reklama

Tak szeroka działalność jest możliwa dzięki ogromnemu, wysiłkowi, zaangażowaniu wszystkich pracowników, wolontariuszy, wielkiej życzliwości i pomocy ze strony naszych Księży Biskupów, duchowieństwa, a także wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i władz samorządowych różnych szczebli.

– Staramy się, aby nasza diecezjalna Caritas była instytucją widzialną i wspomagała charytatywną posługę Kościoła świdnickiego. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas w tej mierze wspierają. A z okazji święta Caritas wszystkim jej pracownikom i wolontariuszom życzę, aby nadal byli tak pięknie zaangażowani w swoją posługę – powiedział „Niedzieli Świdnickiej” ordynariusz diecezji bp Ignacy Dec.

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Birma: Kościół włącza się w pomoc ofiarom zejścia lawiny błotnej

2020-07-03 17:32

[ TEMATY ]

Caritas

Birma

lawina błotna

Vatican News

Birmańska Caritas włączyła się w akcję pomocy dla ofiar potężnej lawiny błotnej, w wyniku której zginęło ponad 160 osób, a kolejne sto wciąż jest poszukiwanych. Tragedia wydarzyła się w kopalni jadeitu na północy Birmy i jest najtragiczniejszym tego typu wypadkiem w ostatnich latach. Najbardziej ucierpieli najubożsi, którzy pracowali na czarno, bez należnych zabezpieczeń.

Do zdarzenia doszło w stanie Kaczin, blisko granicy z Chinami. Region stanowi światowe centrum dochodowego górnictwa jadeitu. Potężne osuwisko spowodowały ulewne deszcze. Akcja ratunkowa była prowadzona w bardzo trudnych warunkach, podczas deszczu, a biorący w niej udział strażacy i żołnierze obawiali się kolejnych lawin.

Rokrocznie przy wydobywaniu cennego jadeitu giną dziesiątki ludzi, ze względu na bardzo niebezpieczne warunki pracy, szczególnie podczas pory monsunowej.

Birma jest największym na świecie producentem jadeitu, a większość tego minerału jest eksportowana do Chin. Chociaż sektor ten przynosi wielomiliardowe zyski wciąż jest słabo uregulowany. W ostatnich latach doszło tam do kilku podobnych katastrof. W 2015 r. pod osuwiskiem zginęło 113 górników. W 2019 r. lawina błotna zabiła 55 ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Uroczystości pogrzebowe, zmarłego w wieku 96 lat, ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie.

Nie wiadomo czy weźmie w nich udział Benedykt XVI. Brat papieża seniora zostanie pochowany w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen.

Rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA, czy na pogrzeb swego brata przyjedzie papież senior, odpowiedział, że na razie nie posiada takie informacji. W czerwcu Benedykt XVI odwiedził chorego brata. Biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wspomina, że podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”.

Ks. Georg Ratzinger kierował przez 30 lat kierował ratyzbońskim chórem chłopięcym Regensburger Domspatzen, którego członkowie pożegnają go już w niedzielę 5 lipca, podczas nieszporów w intencji Zmarłęgo. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. Wierni nie mogą w nich uczestniczyć ze względu na panujące jeszcze przepisy związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

2020-07-03 20:05

[ TEMATY ]

ekologia

kampania

Andrzej Duda

PAP

Szklarska Poręba wizyta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Prezydent odwiedził w piątek popołudniu Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie przedstawił "Eko-Kartę" zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

"To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży" - powiedział Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest "cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat". "Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tzw. zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: "Czyste powietrze" - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; "Twój Prąd", czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; "Miasto z klimatem" i "Dom z klimatem", czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję