Reklama

Wizjonerka w habicie

Matka Angelika, klaryska, była prawdziwą osobowością radiową i telewizyjną. Założycielka katolickiej sieci medialnej EWTN zmarła w wieku 92 lat w czasie Świąt Paschalnych w Hanceville, w stanie Alabama

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 24-25

www.medjugorje.ws

Matka Angelica

W 1981 r. z przebudowanego garażu rozpoczęła nadawanie programu telewizyjnego o tematyce religijnej. W ciągu 20 lat rozwinęła działalność do tego stopnia, że Ewangelia za jej przyczyną głoszona była z głośników telewizorów, radioodbiorników, a później także w Internecie i mediach drukowanych. – Na początku walczyłyśmy, nie miałyśmy żadnych pieniędzy – powie po latach. – Dzieło rozrastało się i koszty też rosły. Zawsze, gdy ufałyśmy i gdy ufamy, sprawy same się rozwiązują. – W 2009 r. Benedykt XVI nagrodził ją Krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” za zasługi dla Kościoła katolickiego.

Wdzięczna za uzdrowienie

Przyszła Matka Angelika urodziła się jako Rita Antoinette Rizzo 20 kwietnia 1923 r. w Canton, w stanie Ohio, w społeczności afroamerykańskich i włoskich robotników. Była jedynym dzieckiem Johna i Helen Rizzo. Jej ojciec z zawodu był krawcem. Gdy dziewczynka miała 5 lat, rodzice się rozwiedli. Matka sprawowała pełną opiekę nad córką, ale zmagała się z przewlekłą depresją i ubóstwem. Z późniejszych wspomnień Matki Angeliki wyłania się następujący obraz: „Byłyśmy niczym para uchodźców. Biedne, głodne i ledwo utrzymujące się z dorywczych prac”. Młodej Ricie od 1939 r. dokuczał silny ból żołądka, który nie ustawał mimo usilnych prób leczenia. W 1943 r. jej modlitwy o uzdrowienie zostały wysłuchane. Ból ustał dosłownie w jednym momencie, a przyszła Matka Angelika uznała to wydarzenie za cudowne i zapragnęła całe swoje życie wynagradzać Panu Bogu otrzymane łaski swoją pracą na niwie ewangelizowania świata. Już w 1944 r. zaczęła rozważać ewentualność wstąpienia do zakonu. Za namową proboszcza odwiedzała różne zgromadzenia, ale dopiero wśród klarysek poczuła się jak w domu. Po rocznej formacji stała się jedną z nich. Co ciekawe, najbardziej w życiu zakonnym pociągały ją kontemplacja i zamknięcie przed światem. Jak się później okazało, potrafiła połączyć nieprzeciętne życie wewnętrzne z imponującym zaangażowaniem w sprawy mediów elektronicznych. Nie bała się kamer i reflektorów.

Współczesne areopagi

Od początku swego powołania młoda zakonnica marzyła o tym, by głosić Ewangelię potrzebującym. Jako osoba pochodząca z rodziny imigranckiej wiele wysiłku włożyła w katechizowanie Afroamerykanów. Później okazała wielki talent w komunikowaniu się ze światem. W 1962 r. zaczęła nagrywać swoje pierwsze rozmowy telewizyjne, które z każdym rokiem zyskiwały na popularności. Zauważył to miejscowy biskup, który w szczególny sposób docenił jej nieprzeciętną umiejętność porozumiewania się z laikatem. Zakonnica w tym samym czasie zaczęła nagrywać audycję radiową, a w 1972 r. wydała pierwszą książkę.

Reklama

Pewnego razu odwiedziła studio telewizyjne i zachwyciła się możliwościami, które dają współczesne technologie komunikacyjne. Z garażu będącego własnością zakonu zaczęła nadawanie programu, który z czasem stał się głosem katolików całej Ameryki i nie tylko. Z danych koncernu Matki Angeliki wynika, że obecnie ich sygnał dociera do ponad 260 mln gospodarstw na całym świecie. – Zaczynałam z 200 dolarami w kieszeni, nie bardzo wiedząc, jak się robi telewizję – wspominała po latach. – Pierwsze studio mieściło się w garażu domu zakonnego. Pierwszą audycję nadano 15 sierpnia 1981 r. w odpowiedzi na potrzebę zaistnienia treści katolickich w środkach przekazu.

Ostatnie lata życia upływały zakonnicy pod znakiem choroby i cierpienia. Ojciec Święty Franciszek, udając się na historyczne spotkanie z patriarchą Cyrylem na Kubę, przesłał swe osobiste błogosławieństwo cierpiącej Matce Angelice i poprosił wszystkich o modlitwę w jej intencji. Wielka apostołka słowa Bożego otrzymała łaskę śmierci w dzień Wielkanocy, odeszła w wieku 92 lat.

Obecnie EWTN (Eternal Word Television Network – Sieć Telewizyjna Wiecznego Słowa) z siedzibą w Birminghamie dociera do 140 krajów. Na całą tę sieć składają się: satelitarny kanał telewizyjny, programy radiowe na falach długich, średnich i krótkich oraz działalność wydawnicza. W 2014 r. EWTN połączyło się z latynoską Grupą ACI (ACI Prensa, ACI Stampa, ACI Digital i CNA), by stworzyć największą na świecie sieć religijnych środków przekazu, wykorzystujących także Internet. Głoszą one niezmiennie prawowierne nauczanie Kościoła katolickiego i odgrywają bardzo ważną rolę w ewangelizacji. Starają się przekazać odbiorcom nie tylko naukę, ale także piękno Kościoła. Stacje Matki Angeliki wkładają wielki wysiłek w prezentowanie spraw Kościoła; starają się czynić to wyjątkowo pieczołowicie, z uwzględnieniem oficjalnego nauczania. Wielką wagę przykładają też do obsługiwania papieskich pielgrzymek.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

[ TEMATY ]

chrzest

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Organy piszczałkowe – darem parafian w Żeroniach

2020-08-07 10:44

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Żeronie

kl. Krystian Lota

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej W Żeroniach ma od niedzieli 2 sierpnia nowe organy piszczałkowe.

Nowe Organy, które są wotum dziękczynnym parafian upamiętniającym 100 lecie urodzin Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II oraz Sługę Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego . Organy w pełni ufundowali parafianie, za co dziękował Ksiądz proboszcz Mariusz Kuligowski. Błogosławieństwo organów odbyło się podczas odpustu Św. Ignacego z Loyoli. Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił Ksiądz Prałat Ireneusz Kulesza-proboszcz parafii archikatedralnej. W kazaniu Ksiądz Prałat mówił o potrzebie zaufania Bogu w chwilach suszy czy nieurodzajów, bo Bóg w Cudownym rozmnożeniu chleba (Mt 14,13-21) daję nam chleb w nadmiarze. Po Mszy Świętej miał miejsce koncert organowy w wykonaniu Pana Dawida Długosza- organisty z Bazyliki Archikatedralnej Łódzkiej. We Mszy Świętej i procesji eucharystycznej uczestniczyli : kapłani, poczty sztandarowe, asysta, ministranci i lektorki, dzieci pierwszokomunijne, strażacy i grupy parafialne, oraz licznie zgromadzeni wierni i goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję