Reklama

Niedziela Podlaska

Dotrzeć z propozycją i zachętą do wszystkich

Z ks. Sylwestrem Falkowskim, zastępcą dyrektora Wydziału Młodzieży, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

Niedziela podlaska 15/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Marian Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: – Jak duszpasterstwo młodzieży diecezji drohiczyńskiej przeżywa Rok Miłosierdzia?

KS. SYLWESTER FALKOWSKI: – Odkąd dowiedzieliśmy się o decyzji papieża Franciszka odnośnie ustanowienia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wiedzieliśmy, że będzie to bardzo dobra okazja, żeby we wspólnocie młodzieży przybliżyć się do Boga Miłosiernego. Jak wiemy z własnego doświadczenia, łatwiej jest organizować pracę i spotkania modlitewne o konkretnej tematyce. W tym roku podczas ogólnoduszpasterskich spotkań zarówno w parafiach, jak i na szczeblu diecezjalnym skupiamy się po prostu na miłosierdziu Boga. Jednym z wielu ważnych wydarzeń była pielgrzymka maturzystów z naszej diecezji do Częstochowy 31 marca, którą przeżywaliśmy tak jak inne akcje pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni...”. Staramy się także zwrócić uwagę młodzieży na odwiedzanie kościołów stacyjnych, aby uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Cały czas kładziemy nacisk na stronę duchową i postawę miłości, której uczą nas sam Pan Bóg i Kościół. Powstaje przy tej okazji mnóstwo inicjatyw młodzieżowych, w których możemy brać udział przez modlitwę i włączanie się w spełnianie uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy. Za te inicjatywy serdecznie dziękujemy i prosimy o włączanie się we wspólne dzieło pełnienia miłosierdzia.

Reklama

– Co jest najważniejsze w tym roku w perspektywie młodzieży?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Każdy młody człowiek ma swoje plany i marzenia na dany czas. Dla jednych bogactwo wydarzeń, które czekają nas w najbliższym roku, którymi są: Rok Miłosierdzia, ŚDM, 1050. rocznica Chrztu Polski i 25. rocznica powstania diecezji drohiczyńskiej, to okazja do spełnienia marzeń, aby pojechać na spotkania młodzieżowe, które przy tej okazji w różnych miejscach naszego kraju i w Kościele w Polsce się odbywają. Młodzi ludzie chcą jeszcze bardziej podkreślić znaczenie obecności Boga w ich życiu i umocnić swoją wiarę. Jednak nie wszyscy są zainteresowani taką formą wiary jak wieczory modlitwy, adoracje, koncerty, konkursy itp. Mało tego, jest pewna grupa osób, którą – jestem przekonany – gdyby dzisiaj zapytać, jakie przeżywamy wydarzenia, to nie potrafiłaby ich wymienić. Stoi więc przed nami ważne zadanie, aby dotrzeć do wszystkich z propozycją i zachętą włączenia się w przeżywanie tych jubileuszy i ważnego dla młodzieży w Polsce spotkania w Krakowie na ŚDM, a jeszcze wcześniej na diecezjalnym Forum Młodzieży, które odbędzie się 10 i 11 czerwca na błoniach drohiczyńskich.
Najważniejsze na pewno jest jak zawsze to, żeby prowadzić młodzież do Jezusa poprzez rożne formy, w których oni odnajdą swoje miejsce. Wielka radość nas ogarnia, kiedy widzimy zapał i zaangażowanie wśród młodzieży odnośnie modlitwy, pomocy w swoich parafiach, angażowania się w diecezji, w tym, że wybierają się na ŚDM do Krakowa. Jednakże wszystko opiera się na wierze i chęciach i właśnie od tego trzeba zaczynać i o to nieraz bardzo mocno walczyć. W tym miejscu zachęcam wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji naszej młodzieży i dzieł, które podejmujemy, aby w ten sposób można było się cieszyć owocami, które wydamy.

– Czy 1050. rocznica Chrztu Polski jest jakoś szczególnie zauważona w planach duszpasterskich na ten rok?

– Oczywiście, nie wyobrażam sobie, żeby takie wydarzenie, które wpisało się w historię naszego państwa i dziejów narodu, teraz mogłoby zostać pominięte czy potraktowane z przymrużeniem oka. Zadaniem duszpasterstwa młodzieży jest organizować i uczestniczyć w sympozjach, spotkaniach modlitewnych, konferencjach o tematyce Chrztu Polski, powiem więcej – nie tylko organizować, ale i uczestniczyć. Mamy w tym roku okazję przeżyć na nowo swój chrzest, chociaż go nie pamiętamy. Każdy z nas ma swojego patrona od chrztu, mamy patronów w parafii i główne inicjatywy duszpasterskie z naszej strony opierają się właśnie na tym, aby wrócić do korzeni, do dziedzictwa, które posiadamy.
Centralnym wydarzeniem dla młodzieży z naszej diecezji będzie Dzień Podlasia obchodzony 10 czerwca, kiedy to będziemy przeżywać 25. rocznicę ustanowienia diecezji drohiczyńskiej. Wtedy to wspólnie z młodzieżą chcemy skupić się na patronach naszych parafii i własnych. Bierzemy też czynny udział w ogólnopolskich obchodach rocznicy chrztu, 16 kwietnia jedziemy do Poznania, gdzie z młodzieżą z całej Polski będziemy dziękować Panu Bogu za sakrament chrztu świętego.

– Jakie plany ma duszpasterstwo młodzieży diecezji drohiczyńskiej na najbliższe miesiące związane ze świętowaniem wszystkich rocznic?

– Planów zawsze jest dużo, tym bardziej że tworzymy wspólnotę i we wspólnocie, czy to kapłańskiej, czy młodzieżowej, podejmujemy wszystkie inicjatywy, poddajemy je dyskusji i staramy się wspólnymi siłami wprowadzić w życie.
Tak się składa, że mówiąc i patrząc przez pryzmat Wydziału Młodzieży, wszystkie nasze inicjatywy opierają się głównie i przygotowują do ŚDM. Nie znaczy to jednak, że nie robimy za dużo w kierunku Roku Miłosierdzia czy 1050. rocznicy Chrztu Polski i 25. naszej diecezji drohiczyńskiej. Wystarczy zajrzeć na strony internetowe, czy to diecezjalną, czy KSM-u i każdej innej wspólnoty czy parafii działającej w naszej diecezji, żeby zobaczyć, że trochę się u nas dzieje.
Plany, które nam towarzyszą w najbliższym czasie, to tak z tych największych: ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu, Dzień Podlasia 10 i 11 czerwca, Światowe Dni Młodzieży, Piesza Pielgrzymka do Częstochowy, obozy i kolonie wakacyjne, Diecezjalny Dzień Młodzieży w Serpelicach 14 września i inne mniejsze. Ktoś powie mało, ale zapraszamy, żeby wybrać sobie przynajmniej jedną z propozycji i z wiarą przeżywać spotkanie z młodzieżą i – co najważniejsze – z Panem Jezusem. Ktoś inny powie dużo. Pewnie, ale musimy mieć różne formy wyboru na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim. I jeszcze jedno. Nie możemy tu zapomnieć o wszelkiego rodzaju inicjatywach, które powstają w naszych parafiach, a które w rzeczywistości decydują i pokazują nam, jaka jest nasza wiara i na ile poważnie traktujemy Pana Boga, Kościół i wszystkich, którzy stają się inicjatorami tych wydarzeń.
Jest nam dane przeżywać wydarzenie historyczne, jakim jest Chrzest Polski, wydarzenie zbawcze – Rok Miłosierdzia i w końcu wydarzenie, które pomaga młodym ludziom budować więzi i przyjaźnie na całym świecie i z samym Jezusem Chrystusem, czyli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas tych wydarzeń wspierajmy się modlitwą i dobrym słowem, a nas niech wspiera swoim błogosławieństwem sam Bóg.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opowieść nie tylko dla wierzących

Niedziela warszawska 29/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

Łukasz Krzysztofka

Maciej Grabski

Maciej Grabski

Z Maciejem Grabskim, historykiem sztuki, pisarzem, autorem bestsellerowej serii powieści „Ksiądz Rafał”, rozmawia Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka: – Jest Pan autorem trzech powieści o młodym, energicznym księdzu Rafale – proboszczu małej, wiejskiej parafii, który odmienia jej oblicze i wnosi ożywcze tchnienie w smutną peerelowską rzeczywistość. Akcja toczy się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Dlaczego właśnie wtedy?
CZYTAJ DALEJ

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Porażka z Nawrockim zaskoczyła ich nie dlatego, że była „niemożliwa”. Zaskoczyła dlatego, że nie przewidzieli żadnego scenariusza poza zwycięstwem. I zamiast zmierzyć się z pytaniem „dlaczego przegraliśmy?”, wpadli w histerię. Najpierw – jak ujawniła Interia – Donald Tusk miał naciskać na marszałka Hołownię, by ten zablokował objęcie urzędu przez nowego prezydenta. De facto zamach stanu: „uśmiechnięty”, wsparty dywizją autorytetów prawniczych i gadających głów w mediach, ale jednak zamach. Gdy Hołownia – na szczęście – odmówił, w zanadrzu pojawił się nowy pomysł, czysto PR-owy: rekonstrukcja rządu. Kolejna zagrywka taktyczna w miejsce strategii. Jakby przesuwanie tych samych figur na tej samej planszy mogło nagle zmienić wynik gry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję