Reklama

Z Polski

Nowa akcja Caritas

Mleko dla Kurdystanu

Caritas Polska rozpoczęła nową akcję humanitarną – „Mleko dla Kurdystanu”. Jej celem jest sfinansowanie zakupu mleka modyfikowanego w proszku dla niemowląt i małych dzieci przebywających w obozach dla uchodźców w Kurdystanie Irackim. W ok. 30 takich obozach mieszka ponad 300 tys. osób, wśród nich rodziny z małymi dziećmi. Wiele matek nie ma pokarmu, by wyżywić swoje dzieci.

Od 2010 r. do Kurdystanu Irackiego przybywają uchodźcy z Syrii oraz Iraku, by chronić się przed prześladowaniami ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Obecnie, jak poinformował Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, na terenie tego autonomicznego regionu przebywa ok. 1,8 mln uchodźców.

Aby wspomóc akcję „Mleko dla Kurdystanu”, wystarczy wysłać SMS z hasłem „MLEKO” pod nr 72052 (koszt – 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konta Caritas z dopiskiem: „MLEKO”.

Reklama

Caritas Polska oprócz rozpoczęcia zbiórki postanowiła przekazać na natychmiastowe wsparcie dla dzieci kwotę 100 tys. zł. Środki te pochodzą z akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015”.

Inicjatywa „Mleko dla Kurdystanu” prowadzona jest we współpracy z Wyższą Szkołą Opieki Zdrowotnej i Pracy Społecznej im. św. Elżbiety w Bratysławie, która prowadzi w Iraku mobilne kliniki.

KAI

Czuwanie Rodziny Arnoldowej

Pierwsza edycja Nagrody im. o. Mariana Żelazka

Poraz pierwszy ogłoszono laureatów Nagrody im. o. Mariana Żelazka. Księża werbiści pragną uhonorować nią osoby bądź instytucje, które w wybitny sposób wspierają lub propagują działalność misyjną tego zgromadzenia. Laureatami pierwszej edycji nagrody zostali: Anna Pietraszek – autorka filmów dokumentalnych i dziennikarka, Zygmunt Cholewa – prezes koła misyjnego w Koluszkach oraz Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Różnorodny charakter zaangażowania laureatów wskazuje na wielość możliwości wspierania misji.

Reklama

Patronem nagrody jest o. Marian Żelazek (1918 – 2006) – najbardziej znany polski werbista, który 56 lat pracował w Indiach, z czego większość czasu spędził wśród trędowatych. Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, a Senat RP ogłosił go Człowiekiem Roku 2006. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 1 kwietnia br. na Jasnej Górze w trakcie czuwania Rodziny Arnoldowej, które przypadło w 10. rocznicę śmierci o. Żelazka.

Autorką statuetki z sylwetką patrona nagrody jest artystka rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz Kapituły Nagrody im. o. Mariana Żelazka

Warszawa

Protest przeciwko domom publicznym

Pod ratuszem prezydenta Warszawy 2 kwietnia br. odbyła się pikieta przeciw profanacji ulicy noszącej imię św. Jana Pawła II. Protest został zorganizowany przez Krąg Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Protestujący domagali się od władz natychmiastowej decyzji wypowiedzenia umów wynajmu znajdującym się przy tej ulicy domom publicznym.

Prezes Kręgu i dyrektor Teatru Fijewskich – znakomita reżyser i aktorka Barbara Dobrzyńska podkreśliła, że być Polakiem to znaczy znać i rozumieć swoją historię i kulturę, która jest kulturą chrześcijańską od momentu przyjęcia chrztu. Godzenie się na istnienie domów publicznych przy al. Jana Pawła II jest sprawą kompromitującą nas jako Polaków, a szczególnie warszawiaków, którzy winni szanować każdy centymetr warszawskiej ziemi, tak obficie przesiąkniętej krwią.

Adam Polski

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie wystarczy mieć serce, trzeba mieć ład serca.

Krótko

• Aplikacja Faustyna.pl na smartfony i tablety – mobilna wersja strony: www.faustyna.pl jest już dostępna w sklepie Google Play. Powstała, by ułatwić pielgrzymom z różnych stron świata – zwłaszcza podczas ŚDM – dostęp do najistotniejszych treści związanych z orędziem miłosierdzia i łagiewnickim sanktuarium.

• Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymały pośmiertnie s. Celina Kędzierska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz Józefa Zychora i Zenobia Owczarowa. Ceremonia odbyła się w ramach konferencji „«Inny» w żydowskiej i katolickiej tradycji: Uchodźcy w dzisiejszym świecie”.

• Adoptuj Życie to pierwsza na świecie interaktywna aplikacja pro-life, autorstwa Fundacji Małych Stópek. Mobilnego asystenta Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego od 4 kwietnia br. może mieć każdy posiadacz telefonu z systemem Android.

• Prof. Zyta Gilowska – była wicepremier w rządzie PiS, minister finansów i członkini Rady Polityki Pieniężnej, od października 2015 r. członkini Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – zmarła 5 kwietnia br. Miała 66 lat.

• Rząd przyjął projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. Zakłada on zwolnienie z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

• Alina Petrowa-Wasilewicz – dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej została laureatką tegorocznej nagrody „Ślad”. Wyróżnienie to jest przyznawane przez dziennikarzy dziennikarzom oraz innym ludziom mediów i upamiętnia zmarłego w 2001 r. bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię!”.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 sierpnia – 29. rocznica śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

2020-08-09 11:28

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

facebook.com/meczennicy.pariacoto

9 sierpnia 2020 roku mija 29 lat od śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy-męczenników, którzy zostali zamordowani w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski pracowali w Pariacoto w Peru od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. – Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna - często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra – podkreśla Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto.

W opublikowanym na kanale YouTube 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto” franciszkanin pracujący w Peru o. Dariusz Mazurek dzieli się historią swojego powołania zakonnego i misyjnego, które zawdzięcza właśnie świadectwu życia bł. Michała i Zbigniewa. – Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie. Z tej śmierci, z tej przelanej krwi Zbyszka i Michała zrodziło się ziarenko mego powołania – misyjnego, franciszkańskiego i kapłańskiego. (…) Jestem ziarnem, które pojawiło się jako jeden z owoców ich męczeńskiej śmierci – mówi o. Mazurek.

Z kolei o. Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

Alex Cordero, autor książki „Pasja Michała i Zbigniewa”, który osobiście znał polskich franciszkanów podkreśla ich głęboką duchowość i oddanie miejscowej ludności. – Oni dzisiaj żyją w naszych sercach, zapisani są w pamięci Pariacoto i Peru, ponieważ są błogosławionymi męczennikami naszego Kościoła katolickiego – mówi Alex Cordero.

– 9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję – apeluje br. Jan Hruszowiec OFMConv – promotor kultu Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). – Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata – dodaje br. Hruszowiec.

Od beatyfikacji błogosławionych męczenników z Pariacoto mija w tym roku 5 lat. To bardzo intensywny czas dla Biura Promocji Męczenników z Pariacoto, które organizuje m.in.wyjazdy z relikwiami I stopnia do parafii w Polsce i na świecie owocujące spotkaniami, rekolekcjami i łaskami, które wierni otrzymują za pośrednictwem błogosławionych. Po wyniesieniu męczenników na ołtarze ich relikwie I stopnia trafiły do blisko 400 świątyń na całym świecie, a do kultu prywatnego przekazano ponad 400 tys. obrazków z relikwiami II stopnia i ponad 70 tys. różańców z relikwiami II stopnia. Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto przeprowadziło ponad 300 akcji wyjazdowych, tzw. misyjnych dni męczenników (w tym w Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, Holandii, Niemczech, Rosji, Rwandzie).

Błogosławieni Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. 6 grudnia 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień, w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Śnieżka: modlitwa na szczycie w intencji ludzi gór z udziałem kard. Duki i Vaclava Klausa

2020-08-10 17:48

[ TEMATY ]

modlitwa

Ks. Waldemar Wesołowski

Już po raz 39. w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca 10 sierpnia odbyła się na Śnieżce, szczycie Karkonoszy, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W spotkaniu wziął udział b. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300 lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi odprawiona została z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora i inicjatora tego wydarzenia Jerzego Pokoja oraz emerytowanego prezydenta i premiera Republiki Czeskiej Vaclava Klausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach. Licznie reprezentowani byli ludzie gór: przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek. Kard. Duka zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Kardynał wspomniał też, że tę Mszę św. sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść nowy plon, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu.

- Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, narody polski, czeski i niemiecki, które tu przybywają, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia, ale je oddał, wiedząc, że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił biskup legnicki.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, ratownik górski i b. szef Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dziękując wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe 40. spotkanie za rok.

Uroczystość zakończyła się w Kotle Łomniczki modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję