Reklama

Ze świata

2016-04-20 08:33


Niedziela Ogólnopolska 17/2016, str. 5

Papież Franciszek o wizycie na Lesbos

Papież widział wiele łez

W niedzielę 17 kwietnia br. po modlitwie „Regina Caeli” Ojciec Święty podziękował wiernym za duchowe towarzyszenie jego wizycie na wyspie Lesbos w Grecji, która miała miejsce 16 kwietnia br. Wyznał, że podczas spotkań z uchodźcami był świadkiem wielu przelanych łez. Powiedział: – Uchodźcom i narodowi greckiemu zaniosłem solidarność Kościoła. Byli ze mną patriarcha ekumeniczny Bartłomiej oraz arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim, aby zaznaczyć jedność w miłości wszystkich uczniów Pana. Odwiedziliśmy jeden z obozów dla uchodźców, którzy pochodzą z Iraku, Afganistanu, Syrii, z wielu krajów. Pozdrowiliśmy tych trzystu uchodźców, każdego z osobna wszyscy trzej: patriarcha Bartłomiej, arcybiskup Hieronim i ja. Wielu spośród tych uchodźców to dzieci. Niektóre z nich były świadkami śmierci swoich rodziców i współtowarzyszy podróży; niektórzy zmarli, utopiwszy się w morzu. Widziałem wiele cierpienia. Chcę opowiedzieć o pewnym szczególnym przypadku: Młody człowiek, którego tam spotkałem, z dwojgiem dzieci, nie miał jeszcze 40 lat. Jest muzułmaninem, ale ożenił się z chrześcijanką. Kochali się i szanowali nawzajem. Niestety, ona została ścięta przez terrorystów, bo nie chciała zaprzeć się Chrystusa i wyrzec swej wiary. To męczenniczka. Ten człowiek wylał wiele łez...

Ojciec Święty zabrał z greckiej wyspy Lesbos trzy muzułmańskie rodziny z Syrii. Dołączyły one do dwóch rodzin, które już od jesieni mieszkają w Rzymie pod opieką Watykanu.

KAI

Rzym

Krwawa fontanna

W Rzymie 29 kwietnia br. dojdzie do wymownego wydarzenia – o godz. 20 fontanna di Trevi zabarwi się na czerwono, by w ten sposób upamiętnić krew męczenników, także dziś przelewaną za Chrystusa. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które chce w ten sposób przypomnieć o dramacie tysięcy chrześcijan prześladowanych każdego dnia za swą wiarę.

Reklama

W tym dniu ta najsłynniejsza fontanna świata stanie się też sceną, na której zabrzmią świadectwa męczeństwa. O trudnej sytuacji wyznawców Chrystusa w Syrii będzie mówił m.in. Antoine Audo – chaldejski biskup Aleppo.

RV

Lista wstydu polskich europosłów

Parlament Europejski przyjął 13 kwietnia 2016 r. rezolucję wymierzoną w polski rząd. Wyrażono w niej zaniepokojenie sytuacją w Polsce i wezwano do opublikowania stanowiska Trybunału Konstytucyjnego. Projekt przygotowywała m.in. członkini partii komunistycznej w NRD. Za poparciem rezolucji opowiedziało się 513 posłów, 142 głosowało przeciw, 30 wstrzymało się od głosu. Przeciwko rezolucji głosowali węgierscy eurodeputowani z partii Fidesz, a także część europosłów z obozu Zielonych oraz kręgów liberalnych. Za rezolucją godzącą w Polskę stanęli politycy części polskiej opozycji – europosłowie PO, PSL i SLD (wyjątek stanowił tylko Jacek Saryusz-Wolski, który nie głosował w ogóle), a także chadecy, socjaliści i lewacy. Oto pełna lista polskich europosłów, którzy opowiedzieli się za rezolucją PE: Michał Boni, Jerzy Buzek, Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Danuta Jazłowiecka, Jarosław Kalinowski, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Dariusz Rosati, Czesław Siekierski, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Bogdan Zdrojewski, Jarosław Wałęsa, Tadeusz Zwiefka, Bogusław Liberadzki, Janusz Zemke, Danuta Hübner, Julia Pitera, Krystyna Łybacka, Bogdan Wenta, Adam Gierek, Marek Plura, Lidia Geringer de Oedenberg.

Red.

* * *

Nienawiść, fanatyzm i terroryzm profanują imię Boga i zniekształcają prawdziwy wizerunek człowieka.
Jan Paweł II

Krótko

• W tajnym głosowaniu Parlament Europejski zaopiniował negatywnie kandydaturę europosła PiS Janusza Wojciechowskiego na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Mimo tego polski rząd zapowiedział, że podtrzymuje tę kandydaturę.

• Rząd RP przedstawi nowych kandydatów do Komisji Weneckiej. Kończące się kadencje polskich członków: prof. Hanny Suchockiej i prof. Krzysztofa Drzewickiego nie zostaną przedłużone.

• Barack Obama – prezydent Stanów Zjednoczonych przyznał się do największego błędu swojej prezydentury. Chodzi o nieprzygotowanie działań po upadku libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Dziś Libia ogarnięta jest chaosem.

• W Syrii na terenach kontrolowanych przez siły rządowe odbyły się wybory do parlamentu. Amerykanie i Brytyjczycy określili je mianem „marnej fasady”.

• Prezydent Izraela Re’uwen Riwlin podczas spotkania z przedstawicielami Rady Religijnej, które odbyło się w jego rezydencji w Jerozolimie, zaapelował do zwierzchników religijnych Ziemi Świętej o walkę z przemocą.

• Austria przygotowuje się do wprowadzenia kontroli na granicy z Włochami. W przełęczy Brenner rozpoczęto budowę płotu, który oddzieli oba kraje.

• Arsenij Jaceniuk – premier Ukrainy złożył spodziewaną dymisję. Jego miejsce zajął Wołodymyr Hrojsman – dotychczasowy przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Coquimbo stała się, według chilijskich mediów, wzorcową placówką oświatową w tym kraju dzięki pomocy Polaków. Od kilku lat chilijska szkoła, do której uczęszcza 250 uczniów, wysyła grupę dzieci na wymianę do Polski. Współpracę z placówką prowadzi Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie.

50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka

2019-12-13 08:23

KAI

13 grudnia papież Franciszek będzie świętował 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Z tej okazji mieszkańcy diecezji Rzymu będą modlić się specjalną modlitwą.

Grzegorz Gałązka

“Módlmy się za papieża Franciszka, który 13 grudnia będzie obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich. Niech Pan, który powołał go do bycia szafarzem Świętych Misteriów i biskupem Rzymu, prowadzi go i wspiera łaską Swego Ducha oraz obdarza pociechą, pochodzącą z modlitwy całego Kościoła” – tak brzmi specjalna intencja modlitwy wiernych, którą w najbliższą niedzielę 8 grudnia będą modlić się wierni we wszystkich kościołach rzymskiej diecezji.

Vatican.news

Poczta Watykańska uczciła dwoma znaczkami przypadającą 13 grudnia 50. rocznicę święceń kapłańskich Jorge Mario Bergoglio – papieża Franciszka.

Pierwszy znaczek, o wartości 1,10 euro, przedstawia młodego Bergoglio w czarnej sutannie na tle jego parafialnego kościoła św. Józefa w Buenos Aires i wizerunku Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, który odkrył w Niemczech i upowszechnił w stolicy Argentyny. Drugi znaczek, o wartości 1,15 euro, przedstawia Franciszka w białej sutannie na tle bazyliki św. Piotra w Watykanie i wizerunku Jezusa Miłosiernego (z wizji św. Faustyny Kowalskiej), przypominającego słowa papieża, że „kapłan, na wzór Dobrego Pasterza, jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliski swojemu ludowi i sługą wszystkich. Kapłan jest tym, kto leczy rany”.

Autorem wykorzystanych na znaczkach obrazów jest malarz Raúl Berzosa z Malagi w Hiszpanii. Jest on autorem m.in. portretu Benedykta XVI.

Z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich papieża Franciszka, wikariusz generalny Rzymu kard. Angelo de Donatis, napisał do wiernych list, w którym zachęca do wspólnego dziękczynienia za posługę kapłańską obecnego papieża. Wspomina też dzień wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową i przypomina o nieustającej prośbie papieża Franciszka o modlitwę w jego intencji.

Papież Bergoglio przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbiteratu 13 grudnia 1969 r. z rąk abp. Ramón José Castellano. Z okazji jubileuszu Poczta Watykańska wprowadziła do obiegu pamiątkowe znaczki pocztowe o nominale 1,10 oraz 1,15 euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem