Reklama

Z Polski

2016-04-20 08:33


Niedziela Ogólnopolska 17/2016, str. 7

Komentarz

Kościół w liczbach po 1050 latach

Polacy nie tylko przyjęli chrześcijaństwo, ale je tworzyli i tworzą” – napisali biskupi polscy w komunikacie po minionym zebraniu plenarnym. Widać to na różnych polach życia religijnego i społecznego. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego i Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadzonych na 1050-lecie Chrztu Polski wynika, że w 2014 r. w naszej ojczyźnie było ponad 32,9 mln katolików skupionych w ponad 10 340 parafiach. Obecnie posługuje ok. 31 tys. księży, ponad 20 tys. sióstr zakonnych i ok. 1 tys. braci zakonnych. W latach 2008-14 notuje się stały procent przystępujących do Komunii św. (ok. 16 proc.) i stała pozostaje liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy św. (ok. 40 proc.). Możemy się cieszyć, że do 2014 r. zostało ogłoszonych z naszej Ojczyzny 34 świętych i 225 błogosławionych. Tak więc Polska jest jednym z krajów, który ma najwięcej świętych i błogosławionych na świecie.

W naszej historii parafie i klasztory są miejscem troski o ducha i ciało. Praktycznie do XVIII wieku instytucje kościelne były głównym, a czasem jedynym miejscem edukacji oraz opieki społecznej. W XVIII wieku ok. 60 proc. parafii w Małopolsce miało swój tzw. „szpital”, czyli dom pomocy społecznej. W tym samym czasie ok. 40 proc. parafii w naszym kraju miało własną szkołę. Po wojnie, jeszcze w 1946 r., Caritas prowadziła 256 szpitali. Obecnie Kościół katolicki jest największą instytucją charytatywną w Polsce.

Cyfry wiele mówią. Ukazują one, jak bardzo chrześcijaństwo troszczy się o człowieka, bo – jak mawiał św. Jan Paweł II – człowiek jest drogą Kościoła.

Reklama

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Lublin

Prawo do życia jest prawem każdego człowieka

Prawo do życia jest nie tylko kwestią światopoglądu, prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Te słowa św. Jana Pawła II wielokrotnie padały w czasie VII Międzynarodowej Konferencji im. ks. prof. Tadeusza Stycznia, zatytułowanej „Instytucje broniące życia”. Konferencja zorganizowana przez prof. Urszulę Dudziak z okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia odbyła się w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: prawosławny arcybiskup Abel z diecezji lubelsko-chełmskiej, Antoni Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przedstawiciele licznych organizacji broniących życia oraz reprezentanci świata nauki z Polski i z zagranicy. Wśród partnerów medialnych obecna była „Niedziela”.

Wszyscy prelegenci jednogłośnie i z wielkim naciskiem podkreślali konieczność ochrony życia dziecka, które zaczyna się od momentu poczęcia.

ETK

Pieszo do Gniezna

360 km na 1050. rocznicę

W ciągu 6 dni 50-letni Michał Tęcza ze Zwolenia w diecezji radomskiej pokonał trasę ponad 360 km i dotarł do Gniezna na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pielgrzym dziennie pokonywał ok. 60 km. Przyznał, że szedł w intencji swojej rodziny. Dodał, że pielgrzymka miała też charakter dziękczynny za 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Michał Tęcza jest organistą w parafii Janowiec. Chodzi sportowo od 3 lat. Czasem przychodzi do pracy na piechotę, w sumie 24 km.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno – miłować.

Krótko

• Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Poznaniu dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i początków polskiej państwowości.

• Chrzest Polski uznawany jest przez Polaków za jedno z najbardziej znaczących i przełomowych wydarzeń dla losów naszego kraju – wynika z najnowszego badania CBOS. Blisko 90 proc. ankietowanych jest zdania, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I było działaniem właściwym.

• Sejm RP wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce Mirosława Granata, któremu kończy się kadencja. Przy okazji wyboru doszło do sporego zamieszania. Najpierw praktycznie cała opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu, licząc na zerwanie kworum. Później okazało się, że posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornela Morawieckiego.

• Andrzej Melak objął mandat po zmarłym niedawno pośle PiS Arturze Górskim. Poseł Melak był jednym z założycieli Komitetu Katyńskiego w 1979 r.

• 2 rosyjskie samoloty bojowe wielokrotnie przeleciały w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Donald Cook, który płynął po Bałtyku. Na pokładzie amerykańskiego okrętu był polski śmigłowiec.

• Leszek Miller, były premier i były szef SLD, przeprosi prof. Bogdana Chazana za swoje wypowiedzi sprzed niemal 2 lat. Miller przyznał, że jego wypowiedzi na temat profesora znanego z zaangażowania w ochronę życia były krzywdzące i niezasłużone.

• Jarosław Szymczyk został nowym komendantem głównym policji. Nadinspektor Szymczyk poprzednio był szefem śląskiego garnizonu policji.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Reklama

Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu w Szczyrku

2019-12-05 11:57

wpolityce.pl

Tragiczne wieści ze Szczyrku. Odnaleziono ósmą ofiarę wybuchu gazu. Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków.

wpolityce.pl

Została odnaleziona ósma ofiara wybuchu gazu w Szczyrku — poinformował wojewoda śląski.

Wojewoda o odnalezieniu kolejnej ofiary wybuchu gazu w Szczyrku poinformował na konferencji prasowej o godz. 9.

Z bólem muszę przekazać kolejną smutną informację. Została odnaleziona szósta ofiara tej tragedii. Jest to osoba dorosła —powiedział Wieczorek. Jak zaznaczył, poszukiwania cały czas są w toku.

Szef śląskich strażaków nadbrygadier Jacek Kleszczewski wskazał, że od 15 godzin ratownicy powtarzają te same czynności.

Przerzucamy, odgarniamy, wynosimy i robimy dostęp do miejsc, w których szukamy poszkodowanych —powiedział. Zapytany o procentowy postęp prac zaznaczył, że trudno jest podawać konkretne liczby, ale strażacy systematycznie posuwają się do przodu.

Jest już coraz więcej materiału usuniętego —zaznaczył strażak.

Do wybuchu doszło w środę wieczorem, około godz. 18.30. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono sześć ofiar. To cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci.

Wojewoda zapewnił, że bliscy ofiar zostali otoczeni wsparciem i opieką wszystkich służb – zarówno samorządowych, jak i wojewódzkich.

Na miejscu katastrofy pracuje około 100 strażaków, a przez akcję przewinęło się ich już ponad 200, pracujących na zmiany. Kolejnych 50 dojeżdża na miejsce. Strażacy przeszukali już ponad połowę rumowiska, ale na razie trudno ocenić, jak długo potrwa jeszcze akcja ratownicza.

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała PAP w nocy ze środy na czwartek, że „najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy w Szczyrku w środę wieczorem było uszkodzenie gazociągu średniego ciśnienia podczas robót wykonywanych przez firmę AQUA System”.

PGS przekazała, że „roboty budowlane nie dotyczyły systemu gazowniczego, ani nie były wykonywane na zlecenie spółki gazownictwa”.

Nie były także nadzorowane przez specjalistów gazownictwa —wskazano. Spółka przekazała, że powołano specjalną komisję, która zbada bezpośrednią przyczynę uszkodzenia gazociągu, wynik jej prac powinien być znany w ciągu doby od momentu rozpoczęcia prac ekspertów.

Śledztwo w sprawie wybuchu będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej – przekazała PAP rzeczniczka tej jednostki Agnieszka Michulec. Postępowanie będzie prowadzone pod kątem art. 163 i 155 Kodeksu karnego. Chodzi o sprowadzenie katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślne spowodowanie śmierci. Formalna decyzja o wszczęciu postępowania jeszcze nie zapadła. Prokuratorzy chcą najpierw przeprowadzić oględziny w miejscu katastrofy - kiedy tylko będzie to możliwe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jemeńczycy muszą wypracować pokój, ale świat musi na to pozwolić

2019-12-05 18:17

Krzysztof Bronk/vaticannews / Sana (KAI)

To nie przypadek, że świat zapomina o wojnie w Jemenie. Zbyt wielu na niej zarabia, zbyt wiele krajów czerpie zyski ze sprzedaży broni, którą walczy się w tym kraju – uważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej, do której należy również Jemen.

Vatican News / ANSA

Szwajcarski biskup misyjny podkreśla, że aktualna sytuacja jest bardzo złożona. Dla zakończenia wojny niezbędny jest impuls z zewnątrz, ze wspólnoty międzynarodowej. Z drugiej strony przyszłość kraju musi spoczywać w rękach samych Jemeńczyków – mówi bp Hinder.

„Jemen to kraj bardzo zróżnicowany. Przyszła konstytucja kraju musi uszanować, że są różne interesy oraz grupy etniczne. Również pod względem topograficznym ten kraj jest bardzo zróżnicowany. Jeśli tego nie weźmie się pod uwagę, nigdy nie dojdziemy do trwałego rozwiązania obecnych konfliktów. Państwo na przykład całkowicie scentralizowane nie zda egzaminu na dłuższą metę. Świat arabski zawsze taki był. Zawsze były tu różne plemiona, które niekiedy toczyły wojny, a czasami żyły w dobrych relacjach. Łączyły ich małżeństwa, handel, wspólne interesy. Trzeba powrócić do tego dawnego systemu, odkryć wspólne korzyści z pokoju i współpracy. Są też jednak niestety wpływy z zewnątrz. Interesy tych, którym bardziej niż na pokoju zależy na zyskach ze sprzedaży broni. Takie są realia i to nie służy pokojowi.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem