Reklama

Z Polski

Komentarz

Kościół w liczbach po 1050 latach

Polacy nie tylko przyjęli chrześcijaństwo, ale je tworzyli i tworzą” – napisali biskupi polscy w komunikacie po minionym zebraniu plenarnym. Widać to na różnych polach życia religijnego i społecznego. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego i Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego przeprowadzonych na 1050-lecie Chrztu Polski wynika, że w 2014 r. w naszej ojczyźnie było ponad 32,9 mln katolików skupionych w ponad 10 340 parafiach. Obecnie posługuje ok. 31 tys. księży, ponad 20 tys. sióstr zakonnych i ok. 1 tys. braci zakonnych. W latach 2008-14 notuje się stały procent przystępujących do Komunii św. (ok. 16 proc.) i stała pozostaje liczba uczestniczących w niedzielnej Mszy św. (ok. 40 proc.). Możemy się cieszyć, że do 2014 r. zostało ogłoszonych z naszej Ojczyzny 34 świętych i 225 błogosławionych. Tak więc Polska jest jednym z krajów, który ma najwięcej świętych i błogosławionych na świecie.

W naszej historii parafie i klasztory są miejscem troski o ducha i ciało. Praktycznie do XVIII wieku instytucje kościelne były głównym, a czasem jedynym miejscem edukacji oraz opieki społecznej. W XVIII wieku ok. 60 proc. parafii w Małopolsce miało swój tzw. „szpital”, czyli dom pomocy społecznej. W tym samym czasie ok. 40 proc. parafii w naszym kraju miało własną szkołę. Po wojnie, jeszcze w 1946 r., Caritas prowadziła 256 szpitali. Obecnie Kościół katolicki jest największą instytucją charytatywną w Polsce.

Cyfry wiele mówią. Ukazują one, jak bardzo chrześcijaństwo troszczy się o człowieka, bo – jak mawiał św. Jan Paweł II – człowiek jest drogą Kościoła.

Reklama

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Lublin

Prawo do życia jest prawem każdego człowieka

Prawo do życia jest nie tylko kwestią światopoglądu, prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Te słowa św. Jana Pawła II wielokrotnie padały w czasie VII Międzynarodowej Konferencji im. ks. prof. Tadeusza Stycznia, zatytułowanej „Instytucje broniące życia”. Konferencja zorganizowana przez prof. Urszulę Dudziak z okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia odbyła się w gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: prawosławny arcybiskup Abel z diecezji lubelsko-chełmskiej, Antoni Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, przedstawiciele licznych organizacji broniących życia oraz reprezentanci świata nauki z Polski i z zagranicy. Wśród partnerów medialnych obecna była „Niedziela”.

Wszyscy prelegenci jednogłośnie i z wielkim naciskiem podkreślali konieczność ochrony życia dziecka, które zaczyna się od momentu poczęcia.

ETK

Pieszo do Gniezna

360 km na 1050. rocznicę

W ciągu 6 dni 50-letni Michał Tęcza ze Zwolenia w diecezji radomskiej pokonał trasę ponad 360 km i dotarł do Gniezna na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Pielgrzym dziennie pokonywał ok. 60 km. Przyznał, że szedł w intencji swojej rodziny. Dodał, że pielgrzymka miała też charakter dziękczynny za 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Reklama

Michał Tęcza jest organistą w parafii Janowiec. Chodzi sportowo od 3 lat. Czasem przychodzi do pracy na piechotę, w sumie 24 km.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno – miłować.

Krótko

• Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Poznaniu dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i początków polskiej państwowości.

• Chrzest Polski uznawany jest przez Polaków za jedno z najbardziej znaczących i przełomowych wydarzeń dla losów naszego kraju – wynika z najnowszego badania CBOS. Blisko 90 proc. ankietowanych jest zdania, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I było działaniem właściwym.

• Sejm RP wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w miejsce Mirosława Granata, któremu kończy się kadencja. Przy okazji wyboru doszło do sporego zamieszania. Najpierw praktycznie cała opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu, licząc na zerwanie kworum. Później okazało się, że posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za Kornela Morawieckiego.

• Andrzej Melak objął mandat po zmarłym niedawno pośle PiS Arturze Górskim. Poseł Melak był jednym z założycieli Komitetu Katyńskiego w 1979 r.

• 2 rosyjskie samoloty bojowe wielokrotnie przeleciały w pobliżu amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS Donald Cook, który płynął po Bałtyku. Na pokładzie amerykańskiego okrętu był polski śmigłowiec.

• Leszek Miller, były premier i były szef SLD, przeprosi prof. Bogdana Chazana za swoje wypowiedzi sprzed niemal 2 lat. Miller przyznał, że jego wypowiedzi na temat profesora znanego z zaangażowania w ochronę życia były krzywdzące i niezasłużone.

• Jarosław Szymczyk został nowym komendantem głównym policji. Nadinspektor Szymczyk poprzednio był szefem śląskiego garnizonu policji.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-04-20 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

2020-07-09 20:50

[ TEMATY ]

szkoła

USA

religijność

nauczyciele

Vatican News

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa. Oznacza to, że szkoła katolicka będzie mogła pozbyć się nauczyciela o orientacji homoseksualnej, rozwiedzionego czy żyjącego na kocią łapę lub po prostu nie uczęszczającego co niedzielę na Mszę. Do tej pory takie działania mogły zostać uznane za dyskryminację w miejscu pracy.

Zdaniem sądu szkoły wyznaniowe muszą mieć prawo do wyboru swoich pracowników i zwolnienie jednego z nich, np. w związku z życiem niezgodnym z zasadami religijnymi danej placówki, nie może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy. Decyzja ta gwarantuje instytucjom wyznaniowym znacznie większą swobodę w działaniu i doborze pracowników niż dotychczas.

Sąd uznał, że nauczyciel w szkole wyznaniowej pełni ważną rolę nie tylko w zdobywaniu wiedzy przez uczniów, ale także w przekazywaniu im wiary, dlatego np. szkoła katolicka ma prawo dobrać sobie taki zespół, który będzie spełniał te cele. Nauczyciel musi być więc osobą nie tylko odpowiednio wykształconą, ale także spełniającą wymogi danej religii, również te moralne.

„Edukacja religijna i formacja uczniów jest główną przyczyną istnienia większości tych prywatnych szkół religijnych, dlatego też wybór nauczycieli, którym to zadanie szkoły powierzają, leży u podstaw ich misji”
– napisał w orzeczeniu sędzia Samuel Alito.

Nowe rozporządzenie obejmie także takie przypadki jak sprawa Małych Sióstr Jezusa, którym groziła wielomilionowa grzywna i utrata dofinansowania publicznego w związku ze sprzeciwem wobec konieczności rozpowszechniania antykoncepcji w prowadzonych przez siebie ośrodkach. Przepisy ustawy o służbie zdrowia w USA gwarantują, że każdy ośrodek zdrowia, korzystający z dofinansowania z ubezpieczeń społecznych, jest zobowiązany do udostępniania pacjentom środków antykoncepcyjnych, sterylizacji i tabletek wczesnoporonnych. Po decyzji Sądu Najwyższego siostry mają szansę utrzymać dofinansowanie bez konieczności działania wbrew swoim zasadom moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Katedra Notre Dame będzie jak dawniej, bez nowoczesnych modyfikacji

2020-07-10 17:10

[ TEMATY ]

Paryż

katedra Notre‑Dame

odbudowa

Vatican News

Katedra Notre Dame zostanie odbudowana w taki sposób, aby po remoncie była w miarę możliwości jak najbliższa stanowi sprzed pożaru. Decyzję tę podjęto na posiedzeniu Krajowej Komisji Dziedzictwa i Architektury. Prezydent Emmanuel Macron wycofał się z idei unowocześniania katedry.

Dyskusji nad kształtem odnowionej katedry towarzyszyło wiele emocji. Rozbudził ją sam prezydent, który nazajutrz po pożarze obiecał Francuzom, że odbudowa potrwa pięć lat, a katedra będzie po niej jeszcze piękniejsza niż przed pożarem. Macron dopuszczał bowiem możliwość, że dodany do niej zostanie jakiś element, „gest”, jak to nazwał, architektury współczesnej.

Taka deklaracja rozbudziła fantazję architektów, a zarazem zaniepokoiła konserwatorów zabytków. Proponowano na przykład, by nad sklepieniem katedry zrobić ogromny taras widokowy, miejsce rekreacji i wypoczynku, a dach odbudować w szkle i metalu. Clement Willemin, nawiązując do encykliki Laudato sì, gotów był zaprojektować na dachu Notre Dame wielki ogród, miejsce bioróżnorodności, w hołdzie dla wszystkich gatunków zwierząt i roślin, które wyginęły za sprawą człowieka. Bardziej umiarkowani architekci chcieli eksperymentować jedynie z iglicą.

Ze swej strony historycy sztuki i konserwatorzy zabytków wzywali do opamiętania. Już w dwa tygodnie po pożarze 1188 z nich wystosowało petycję do prezydenta, prosząc go o rozwagę. Ostatecznie to właśnie zwolennicy wiernej odbudowy katedry zdołali przekonać do swych racji zarówno prezydenta, jak i opinię publiczną. Pałac Elizejski podał, że prezydent Emmanuel Macron wycofuje się ze swych wcześniejszych pomysłów, a Krajowa Komisja Dziedzictwa i Architektury jednomyślnie zatwierdziła projekt wiernej odbudowy Notre Dame. Będzie się to odnosić zarówno do zewnętrznego kształtu katedry, jak i użytych materiałów. Oznacza to między innymi, że konstrukcja dachu zostanie wykonana z drewna, a iglica będzie pokryta ołowiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję