Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bilet dla brata

Z ks. Łukaszem Pasternakiem – diecezjalnym koordynatorem akcji „Bilet dla brata” – rozmawia Piotr Lorenc

Niedziela sosnowiecka 17/2016, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Światowe Dni Młodzieży

Jarosław Ciszek

Podczas spektaklu „Ja, Klara i Ten trzeci”

Podczas spektaklu „Ja, Klara i Ten trzeci”

PIOTR LORENC: – Projekt „Bilet dla brata” wchodzi w końcową fazę…

KS. ŁUKASZ PASTERNAK: – Akcja potrwa do końca czerwca, jest więc jeszcze trochę czasu na zbiórkę funduszy. Później zebrane pieniądze zostaną przekazane dla potrzebującej młodzieży, głównie z Europy Wschodniej. Grup ubiegających się o wsparcie jest bardzo dużo. Charakteryzując akcję muszę wyjaśnić, że jest to pewna forma odwdzięczenia się za pomoc, jaką Polacy otrzymywali w ubiegłych latach od organizatorów ŚDM. Staramy się pomóc młodym głównie z Mołdawii, Azerbejdżanu, Gruzji, Rosji, Ukrainy.

– Pomoc trafia też do konkretnych grup, m.in. z Wierszyny czy Ukrainy...

– Tak, chcemy zebrać fundusze, by na ŚDM przybyła do diecezji sosnowieckiej 20-osobowa grupa młodzieży z Wierszyny na Syberii. Wierszyna to niewielka wieś założona przez Polaków, w której od wieków kultywuje się polskie zwyczaje i język. Plan jest taki, by grupa uczestniczyła w spotkaniu z Papieżem oraz przez tydzień przebywała w Zagłębiu Dąbrowskim. Prośbę bp. Grzegorza Kaszaka o wsparcie przyjazdu 40-osobowej grupy z Ukrainy złożył także ks. Rafał Hajduga, prezbiter naszej diecezji pracujący na wschodzie.

– Jak zdobywacie fundusze na „Bilet dla brata”?

– Na dwa sposoby – można przesyłać, wpłacać, wysyłać SMS-y bezpośrednio na konto ogólnopolskie, ale też każda diecezja może zbierać pieniądze na swoje konto, które później rozdysponuje według zgłoszonych do diecezji potrzeb.

Reklama

– Nazwa projektu sugeruje, że jest to zbiórka na pokrycie kosztów podróży...

– Istnieje możliwość porycia kosztów przejazdu czy przelotu, ale głównie skupiamy się na finansowaniu pakietu pobytu. Możliwość pomocy jest szeroka.

– Kiedy akcja rozpoczęła się w diecezji i jak przebiega?

– Zaczęliśmy od peregrynacji symboli ŚDM w lutym 2015 r. Pierwszą akcją była zbiórka podczas samej peregrynacji. Podjęliśmy się także organizacji kilku inicjatyw kulturalnych, które wpisały się w akcję. Były to koncerty „Starego Dobrego Małżeństwa” we wrześniu 2015 r., a w listopadzie 2015 r. miał miejsce koncert Mai i Andrzeja Sikorowskich. Obydwa koncerty odbyły się w sosnowieckiej Muzie. Wcześniej zbieraliśmy fundusze podczas akcji „Kino wokół wartości”. Z każdego biletu została odprowadzona cegiełka na potrzeby naszej akcji. W Wielkim Poście także przeprowadziliśmy zbiórkę ofiar. Zorganizowaliśmy kwestę na placu Papieskim. Wtedy też rozprowadzaliśmy gry planszowe i płyty. Jak jesteśmy przy płytach to nadmienię, że kolportowaliśmy także CD z kolędami i pastorałkami naszego diecezjalnego zespołu „Pielgrzym”. Przy okazji zorganizowaliśmy koncert kolęd w wykonaniu zespołu w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

– Ostatni projekt kulturalny to spektakl „Ja, Klara i Ten trzeci”. Jak doszło do powstania tego widowiska?

– Pomysł zrodził się we wrześniu ub.r. Była to forma zachęcenia młodzieży do większej aktywności w projekcie. Nie ukrywam, że podsunął mi go Tomasz Cioch, który napisał i ostatecznie wyreżyserował przedstawienie. Premiera spektaklu, opowiadającego losy św. Klary i św. Franciszka, odbyła się 7 kwietnia w sosnowieckiej Muzie, po kilku miesiącach prób. Owacja na stojąco po zakończeniu spektaklu dodała nam skrzydeł. Spektakl będzie jeszcze można zobaczyć w Olkuszu, Jaworznie i Sosnowcu.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: katechezy dla pielgrzymów w 283 lokalizacjach i w ponad 30 językach

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

które później zaśpiewają

W Lublinie trwają ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

W Lublinie trwają ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Katechezy dla pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 odbywać się będą w 283 lokalizacjach i w ponad 30 językach – informuje Komitet Organizacyjny w raporcie o stanie przygotowań na dwa miesiące przed wydarzeniem.

Głównym miejscem katechez będą kościoły, ale ze względu na przewidywaną dużą liczbę uczestników świątynie nie będą w stanie pomieścić wszystkich pielgrzymów. Dlatego miejscem głoszenia nauk będą także miejskie place i w hale sportowe. Wiadomo, że katechezy w języku angielskim będą głoszone m.in. na Tauron Arenie a jednym z miejsc katechez w języku polskim będzie stadion Cracovii.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

[ TEMATY ]

Kraków

dominikanie

hocpicjum

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Hasło najbliższej edycji brzmi “Wiele dla Niewielkich”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Krakowskie Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Jest to hospicjum domowe, którego podopiecznymi są najmłodsi pacjenci, zmagający się z nieuleczalnymi chorobami. Dzieło to zapewnia każdemu choremu opiekę medyczną oraz psychologiczną w jego domu, gwarantując potrzebny sprzęt i aparaturę w znajomym, komfortowym i bezpiecznym środowisku. Hospicjum zajmuje się opieką perinatalną już od poczęcia, pomocą przy nagłej chorobie dziecka, a także wspiera rodziny cierpiące po jego odejściu.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję