Reklama

Bilet dla brata

2016-04-21 11:41

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 17/2016, str. 6

Jarosław Ciszek
Podczas spektaklu „Ja, Klara i Ten trzeci”

Z ks. Łukaszem Pasternakiem – diecezjalnym koordynatorem akcji „Bilet dla brata” – rozmawia Piotr Lorenc

PIOTR LORENC: – Projekt „Bilet dla brata” wchodzi w końcową fazę…

KS. ŁUKASZ PASTERNAK: – Akcja potrwa do końca czerwca, jest więc jeszcze trochę czasu na zbiórkę funduszy. Później zebrane pieniądze zostaną przekazane dla potrzebującej młodzieży, głównie z Europy Wschodniej. Grup ubiegających się o wsparcie jest bardzo dużo. Charakteryzując akcję muszę wyjaśnić, że jest to pewna forma odwdzięczenia się za pomoc, jaką Polacy otrzymywali w ubiegłych latach od organizatorów ŚDM. Staramy się pomóc młodym głównie z Mołdawii, Azerbejdżanu, Gruzji, Rosji, Ukrainy.

– Pomoc trafia też do konkretnych grup, m.in. z Wierszyny czy Ukrainy...

– Tak, chcemy zebrać fundusze, by na ŚDM przybyła do diecezji sosnowieckiej 20-osobowa grupa młodzieży z Wierszyny na Syberii. Wierszyna to niewielka wieś założona przez Polaków, w której od wieków kultywuje się polskie zwyczaje i język. Plan jest taki, by grupa uczestniczyła w spotkaniu z Papieżem oraz przez tydzień przebywała w Zagłębiu Dąbrowskim. Prośbę bp. Grzegorza Kaszaka o wsparcie przyjazdu 40-osobowej grupy z Ukrainy złożył także ks. Rafał Hajduga, prezbiter naszej diecezji pracujący na wschodzie.

– Jak zdobywacie fundusze na „Bilet dla brata”?

– Na dwa sposoby – można przesyłać, wpłacać, wysyłać SMS-y bezpośrednio na konto ogólnopolskie, ale też każda diecezja może zbierać pieniądze na swoje konto, które później rozdysponuje według zgłoszonych do diecezji potrzeb.

– Nazwa projektu sugeruje, że jest to zbiórka na pokrycie kosztów podróży...

– Istnieje możliwość porycia kosztów przejazdu czy przelotu, ale głównie skupiamy się na finansowaniu pakietu pobytu. Możliwość pomocy jest szeroka.

– Kiedy akcja rozpoczęła się w diecezji i jak przebiega?

– Zaczęliśmy od peregrynacji symboli ŚDM w lutym 2015 r. Pierwszą akcją była zbiórka podczas samej peregrynacji. Podjęliśmy się także organizacji kilku inicjatyw kulturalnych, które wpisały się w akcję. Były to koncerty „Starego Dobrego Małżeństwa” we wrześniu 2015 r., a w listopadzie 2015 r. miał miejsce koncert Mai i Andrzeja Sikorowskich. Obydwa koncerty odbyły się w sosnowieckiej Muzie. Wcześniej zbieraliśmy fundusze podczas akcji „Kino wokół wartości”. Z każdego biletu została odprowadzona cegiełka na potrzeby naszej akcji. W Wielkim Poście także przeprowadziliśmy zbiórkę ofiar. Zorganizowaliśmy kwestę na placu Papieskim. Wtedy też rozprowadzaliśmy gry planszowe i płyty. Jak jesteśmy przy płytach to nadmienię, że kolportowaliśmy także CD z kolędami i pastorałkami naszego diecezjalnego zespołu „Pielgrzym”. Przy okazji zorganizowaliśmy koncert kolęd w wykonaniu zespołu w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

– Ostatni projekt kulturalny to spektakl „Ja, Klara i Ten trzeci”. Jak doszło do powstania tego widowiska?

– Pomysł zrodził się we wrześniu ub.r. Była to forma zachęcenia młodzieży do większej aktywności w projekcie. Nie ukrywam, że podsunął mi go Tomasz Cioch, który napisał i ostatecznie wyreżyserował przedstawienie. Premiera spektaklu, opowiadającego losy św. Klary i św. Franciszka, odbyła się 7 kwietnia w sosnowieckiej Muzie, po kilku miesiącach prób. Owacja na stojąco po zakończeniu spektaklu dodała nam skrzydeł. Spektakl będzie jeszcze można zobaczyć w Olkuszu, Jaworznie i Sosnowcu.

Tagi:
wywiad Światowe Dni Młodzieży

Reklama

Zadbajmy o swoją płodność

2019-11-26 12:50

Rozmawia Magdalena Wojtak
Edycja warszawska 48/2019, str. 6

Z Anną Koźlik, nauczycielką Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny oraz założycielką strony www.plodna.pl, rozmawia Magdalena Wojtak

Archiwum prywatne
Anna Koźlik

MAGDALENA WOJTAK: – Dlaczego ważna jest wiedza na temat płodności?

ANNA KOŹLIK: – Tak jak staramy się zdobywać wiedzę na temat tego, jaki wpływ na nasze zdrowie ma odżywianie i aktywność fizyczna, podobnie każde małżeństwo czy narzeczeni przygotowujący się do tego sakramentu prędzej czy później muszą zmierzyć się z zagadnieniami dotyczącymi swojej płodności dla ich prawdziwego szczęścia. Ważne jest, aby zdobywana wiedza była przekazywana w sposób profesjonalny, rzetelny i motywujący. Metody rozpoznawania płodności pełnią ważną rolę w profilaktyce zdrowia kobiety.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Powodem opóźnienia beatyfikacji abp. Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano

2019-12-06 07:19

abpsheen.pl

Przedstawiciel diecezji Peoria, ks. prałat James Kruse, który jest zaangażowany w proces beatyfikacyjny Fultona Sheena, postanowił zabrać głos w sprawie odwołania zaplanowanej na 21 grudnia br. uroczystości. Okazuje się, że powodem opóźnienia beatyfikacji arcybiskupa Sheena jest prośba biskupa Salvatore Matano z diecezji Rochester (którą Fulton Sheen kierował w latach 1966 – 1969).

pl.wikipedia.org
Abp Fulton Sheen

Po ogłoszeniu daty beatyfikacji Fultona Sheena, biskup Matano zwrócił się do Watykanu z ostrzeżeniem, że nazwisko Sheena może znajdować się wśród ponad 70 spraw o molestowanie dzieci, które prowadzone są przeciwko diecezji Rochester.

Konkretnie chodzi o byłego księdza Geralda Guli, który służył w Rochester na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Zanim Fulton Sheen przybył do Rochester, ks. Guli został oskarżony o molestowanie seksualne i przeniesiony do parafii w stanie Zachodnia Wirginia.

W 1967 r., gdy biskup Sheen kierował diecezją Rochester, ks. Guli powrócił do tego miasta, by zająć się chorymi rodzicami. Poprosił też o przydzielenie do jednej z parafii, lecz Sheen odmówił. Ponadto Gerald Guli, który ma 95 lat i wciąż żyje w Rochester, rozmawiał z prałatem Kruse kilka miesięcy temu i potwierdził, że Sheen nigdy nie przydzielił go do żadnej parafii w Rochester. Jednakże w 1969 r., niedługo po tym, jak Fulton Sheen opuścił Rochester, jego następca, biskup Hogan, przydzielił księdza Guli do jednej z parafii, gdzie ów został oskarżony o ponowny przypadek molestowania seksualnego.

Zarówno Peoria, jak i Watykan bardzo dokładnie zbadały tę sprawę i oczyściły Fultona Sheena z wszelkich podejrzeń. A mimo to właśnie sprawa księdza Guli stała się pretekstem i podstawą do odwołania przez Stolicę Apostolską uroczystości beatyfikacyjnych abpa Sheena. Wniosek biskupa Matano miał być konsultowany przez kilku prominentnych arcybiskupów amerykańskich, a ostateczną decyzję podjął ksiądz kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zalinkowany artykuł podaje dalsze przyczyny takiego obrotu sprawy. Sugeruje się w nich nienawiść Rochester wobec biskupa Sheena za decyzje podejmowane przez niego w latach, w których kierował tą diecezją. Sugeruje się ponadto, że lokalny biskup nie odważyłby się na taką interwencję bez zgody aktualnego ordynariusza archidiecezji nowojorskiej, kardynała Dolana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radio Maryja świętuje 28 lat istnienia

2019-12-07 12:40

lk, Radio Maryja / Toruń (KAI)

Radio Maryja świętuje w sobotę i niedzielę 28 lat istnienia. Jak w poprzednich latach miejscem głównego dziękczynienia za działalność toruńskiej rozgłośni będzie hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. - Zapraszamy na wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych oraz za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami - zachęca dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

Katarzyna Cegielska

Głównym punktem sobotnich uroczystości będzie popołudniowa Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Poprzedzą ją różaniec ze słuchaczami i koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. Transmisję z uroczystości przeprowadzą sama rozgłośnia oraz TV Trwam.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu jak co roku zaprasza założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. W liście do słuchaczy redemptorysta przypomina, że urodziny rozgłośni zbiegają się z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Zwraca uwagę, że wciąż jest dużo bluźnierstw i zniewag Matki Bożej, dlatego zachęca do włączenia się w cykliczne, pierwszosobotnie modlitwy wynagradzające za te akty.

"Niech ta pierwsza sobota grudnia, 28 lat po powstaniu radia Matki Najświętszej, będzie wielkim wynagrodzeniem podjętym przez wszystkich naszych Rodaków – od najmłodszych do najstarszych – Matce Najświętszej za zniewagi Jej wyrządzane w Ojczyźnie i świecie. I tak rozpocznijmy wszyscy odprawianie przynajmniej pięciu pierwszych sobót miesiąca" - napisał o. Rydzyk.

"Poprzez modlitwę ratujmy siebie, wszystkich ludzi, Ojczyznę. Raz jeszcze zapraszamy do Torunia na to wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych; za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami" - dodał redemptorysta.

W niedzielę powstanie Radia Maryja świętować będą także mieszkańcy Bydgoszczy. Z tej okazji Mszy św. o godz. 18.00 w tamtejszej katedrze będzie przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem