Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biłgoraj

Rocznica katastrofy smoleńskiej

Od złożenia kwiatów pod Krzyżem Katyńskim w Biłgoraju 10 kwietnia rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. Obchody zorganizowane zostały przez struktury powiatowe Prawa i Sprawiedliwości na czele z posłem na Sejm RP Piotrem Olszówką. Poseł Olszówka podkreślał, iż wszyscy Polacy powinni pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach. – Dziś ci Polacy, którzy czczą naszą historię i tożsamość narodową, obchodzą 76. rocznicę zbrodni katyńskiej i 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Te dwa wydarzenia zostały nierozerwalnie związane, gdyż w 2010 r. delegacja polska, lecąc na 70. rocznicę obchodów zbrodni katyńskiej, swym życiem przypłaciła wierność prawdzie historycznej i tożsamości narodowej – mówił Piotr Olszówka.

Poseł dodał również, że biłgorajanie chcą jednoczyć się na wspólnej modlitwie za ofiary Katynia i Smoleńska. – Chcieliśmy rozpocząć ten dzień od złożenia kwiatów i upamiętnienia wszystkich ofiar, aby następnie wziąć udział we Mszy św. i modlić się w ich intencji, a także za naszą Ojczyznę – mówił Poseł.

Reklama

Na początku Mszy św., która stanowiła ciąg dalszy uroczystości, ks. Jan Borysowski przywoływał tragizm tamtych czasów, mówiąc: – Dziś w naszych modlitwach pamiętamy o tych, którzy przed sześciu laty zginęli podczas katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, o ich rodzinach i bliskich. Przywołujemy także w modlitewnej pamięci polskich oficerów i polską inteligencję zamordowaną z rozkazu władz sowieckich w 1940 r. Wierzymy, że dobry Bóg okaże im swoje miłosierdzie. Pragniemy modlić się za tych, którzy potracili swoich najbliższych, za dzieci, sieroty, tych, którzy stracili swojego współmałżonka, za tragicznie zmarłą Parę Prezydencką. Módlmy się również za Ojczyznę, aby szła ku dobremu, abyśmy tworzyli jedność jako naród i bronili tych wartości, które wypływają z chrześcijaństwa. Niech ten czas będzie dla nas czasem refleksji i zadumy nad kształtem naszego kraju – zachęcał do modlitwy ks. Borysowski.

Ks. proboszcz Stanisław Budzyński dziękował wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny: – Niech wspomagają nas dzisiaj wielcy i święci patronowie, począwszy od pierwszych męczenników polskich, skończywszy na dwóch ostatnich, którzy zginęli z rąk komunistycznej partyzantki w Peru. Niech wspomagają naszą Ojczyznę swoją modlitwą, a my pracą i cierpieniem to trudne dziś naszej Ojczyzny. Bóg zapłać za tę Mszę św. i wspólną modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej – dziękował ks. Budzyński.

Dalszą część uroczystości stanowił rodzinny rajd rowerowy, który wyruszył spod Urzędu Miasta na ponaddwudziestokilometrową trasę. Był to również czas na uczenie pamięci ofiar Katynia i katastrofy smoleńskiej. Jak przyznaje jedna z organizatorek rajdu, radna powiatowa Beata Strzałka, rajd to doskonała okazja, aby wymienić się poglądami: – Celem rajdu jest przybliżenie inicjatywy społecznej, takiej jak łączenie tradycji, historii i wspomnień o tym, co już zaistniało w Polsce na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat, z rozmowami i refleksjami na temat tego, co jeszcze przed nami – wskazała Beata Strzałka. Rajd zakończył się na szkółce leśnej na Rapach Dylańskich wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem dla uczestników.

Organizatorzy działający w biłgorajskich strukturach powiatowych PiS poprzez organizację obchodów ku czci ofiar, zarówno tych z Katynia, Charkowa czy Miednoje z 1940 r., jak i tych z 10 kwietnia 2010 r., kiedy to politycy i wybitni polscy działacze zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, pragną podkreślić i wyraźnie zaznaczyć, jak ważna w życiu każdego Polaka jest pamięć o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, którzy byli wielkimi Polakami i prawdziwymi patriotami, gdyż kraj był dla nich wartością najwyższą, zaś hasło „Bóg Honor Ojczyzna” stanowiło ich życiowe motto.

2016-04-21 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„L’Osservatore Romano” przypomina 67 rocznicę uwięzienia kard. Wyszyńskiego

2020-09-25 20:51

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

rocznica

aresztowanie

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

„Przed 67 laty, 25 września 1953 r. kardynał Stefan Wyszyński został aresztowany przez władze socjalistycznej Polski i internowany w tajnym miejscu pod nadzorem służb bezpieczeństwa” – przypomina na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” Massimiliano Signifredi.

Autor przedstawia czytelnikowi złożone dzieje relacji Kościoła z władzami komunistycznymi, podejmowane przez episkopat próby dialogu, i wreszcie zdecydowany protest biskupów przeciw uzurpacji komunistów, by podporządkować swej kontroli wszelkie nominacje kościelne. Kiedy biskupi stwierdzili, że nie mogą się zgodzić na dyktat, wówczas komuniści podjęli decyzję o aresztowaniu Księdza Prymasa. Signifredi przypomina, że Stolica Apostolska rzuciła ekskomunikę, na tych, którzy odważyli się świętokradzko podnieść rękę na Prymasa Polski, a na łamach „L’Osservatore Romano” ukazały się liczne artykuły i protesty przeciw aresztowaniu kard. Wyszyńskiego. Publikowano także niektóre jego wystąpienia i homilie. Przez szereg tygodni w wielu europejskich miastach odbywały się demonstracje solidarności z Kościołem Polskim pozbawionym swego przywódcy, a do chóru protestów przeciwko komunistom w Warszawie dołączył głos amerykańskiego prezydenta Eisenhowera.

Signifredi zaznacza, że kard. Wyszyński nie był o tym poinformowany, będąc odizolowanym od świata zewnętrznego, ale potrafił przemyśleć swoje powołanie jako chrześcijanin, kapłana i biskupa w niespokojnym okresie, między apokalipsą II wojny światowej a przejęciem władzy przez rząd podporządkowany Moskwie. Jego „Zapiski więzienne” są arcydziełem duchowości, a także żywym świadectwem cierpienia chrześcijan Europy Wschodniej. Autor podkreśla gotowość Księdza Prymasa do dialogu z komunistami, gdyż uważał, że Polska „przelała w okresie okupacji hitlerowskiej zbyt wiele krwi, by móc sobie pozwolić na dalsze jej przelewanie”. Dodaje, że pozbawiony wolności Prymas Polski stworzył długofalowy plan odbudowy Kościoła i społeczeństwa w perspektywie Tysiąclecia Chrztu Polski (966), prawdziwy plan oporu i wyzwolenia duchowego, przekonany, że o losach komunizmu zadecyduje „nie Rosja, ale Polska, poprzez swój katolicyzm”, ponieważ nawróciwszy się Polska stanie się „wielką siłą moralną, a komunizm sam się rozpadnie”.

Włoski dziennikarz przypomina, że do uwolnienia kard. Wyszyńskiego doszło po trzech latach 28 października 1956 r. na fali przemian. Mimo wszystko Polska przez szereg lat pozostawała pod władzą komunistyczną, ale polski Kościół zyskał tak wielki autorytet, że mógł odgrywać rolę publiczną, wyjątkową w bloku wschodnim i dać Kościołowi papieża. Stała się wyspą wolności, na której powoli i delikatnie dojrzewało marzenie o pokojowym wyjściu z komunizmu – stwierdza na łamach watykańskiego dziennika Massimiliano Signifredi.

CZYTAJ DALEJ

Wilno: Transmisja mszy z kościoła Wszystkich Świętych w TVP Wilno

2020-09-29 19:04

[ TEMATY ]

Wilno

transmisja

Krzysztof Tadej

W niedzielę, 4 października TVP Wilno zaprasza na transmisję Mszy św. z kościoła Wszystkich Świętych w Wilnie. W czasie II wojny światowej polscy kapłani z tego kościoła ratowali Żydów narażając własne życie. Początek transmisji o godz. 10.25 czasu litewskiego (godz. 9. 25 czasu polskiego). W Mszy św. mogą uczestniczyć wszyscy zainteresowani za pośrednictwem Internetu (transmisja na stronie www.wilno.tvp.pl)

Kościół Wszystkich Świętych został zbudowany w XVII wieku. Fundatorem świątyni był sekretarz króla Zygmunta III Wazy, Wojciech Chludziński.

Z kościołem Wszystkich Świętych w Wilnie związanych jest wiele wybitnych postaci. M. in. ks. Józef Fordon, który był proboszczem kościoła w latach 1905 - 1909 roku. Za obronę wiary otrzymał zakaz działalności duszpasterskiej od władz carskich. Później usunięto go z Wilna. Po kilku latach wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych. Był bardzo ceniony przez ojca Maksymiliana Kolbe. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ojca Melchiora Józefa Fordona.

Inny wybitny kapłan związany z tą świątynią to ks. Bolesław Sperskiego. Od 1917 roku był kapelanem w armii gen. Hallera. W 1936 roku został proboszczem kościoła Wszystkich Świętych w Wilnie. W czasie II wojny światowej, podczas niemieckiej okupacji Wilna, razem z ks. Witoldem Pietkunem ratował Żydów. Dzięki niemu w kościele do dzisiaj znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obraz ten towarzyszył ks. Bolesławowi przez całe jego kapłańskie życie. Zabierał go również poza granice kraju. Przed tym obrazem odbywały się nabożeństwa polowe m. in. w Kanadzie. Po wojnie, po zamknięciu kościoła w 1946 roku, obraz przez prawie 50 lat był ukrywany.

W latach 80 – tych XX wieku w kościele Wszystkich Świętych w Wilnie urządzono w Muzeum Litewskiej Sztuki Ludowej. Dopiero w 1991 roku kościół został zwrócony wiernym.

W kościele szczególnie kultem otoczona jest Matka Teresy z Kalkuty. Tu znajdują się relikwie pierwszego stopnia tej jednej z najbardziej znanych świętych w dziejach świata. W kościele modlą się siostry zakonne z założonego przez Matkę Teresę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Siostry codziennie opiekują się w Wilnie bezdomnymi, chorymi i cierpiącymi.

W pomoc biednym i potrzebujących zaangażowani są również kapłani i świeccy tej parafii. Na jej terenie znajduje się m. in. Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum dla Dzieci, Wspólnota Anonimowych Alkoholików, a także stowarzyszenie dla osób uzależnionych od narkotyków.

Obecnie na terenie parafii mieszka około 40 tysięcy osób. To Litwini, Polacy, Rosjanie, Białorusini. Msze św. odprawiane są w j. litewskim i j. polskim. Mszę św. transmitowaną przez TVP Wilno odprawi ks. Daniel Narkun, wikary parafii.

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję