Reklama

Polska

Dookoła Polski

Wezwanie przez abp. Stanisława Gądeckiego do ewangelizowania swojego otoczenia wielu wiernym przypomniało o tym, że każdy powinien być ewangelizatorem

Ku czci św. Wojciecha

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił w homilii wygłoszonej 24 kwietnia br. podczas uroczystej Mszy św. w Gnieźnie ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, że nikt z nas nie jest zwolniony z ewangelizowania innych, „niezależnie od swojej funkcji w Kościele i od wykształcenia”. Jak uczy papież Franciszek – na mocy otrzymanego chrztu św. każdy z nas stał się uczniem, a jednocześnie misjonarzem. Abp Gądecki wskazał na odwagę takich ludzi, jak św. Wojciech, dzięki którym chrześcijaństwo przyniosło naszej ojczyźnie nowy system wartości.

Rzymskiemu prawu siły chrześcijaństwo przeciwstawiło służbę bliźniemu. Kultowi sukcesu – ducha ofiary. Taką właśnie Ewangelię przyniósł nam z Czech św. Wojciech – powiedział abp Gądecki.

Dwudniowe uroczystości w Gnieźnie (23-24 kwietnia) przebiegały pod znakiem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Modlącym się towarzyszyły relikwie św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych świętych i błogosławionych, a także symbole Światowych Dni Młodzieży.

* * *

Zmiany w TVP

Celem pakietu ustaw tzw. dużej ustawy medialnej, które trafiły do Sejmu, jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv powszechną składką audiowizualną, ściąganą wraz z opłatą za prąd.

Przekształcenie to miałoby nastąpić 1 lipca tego roku. Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce byłoby ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego.

– To chyba największa po 1989 r. zmiana w mediach publicznych – ocenia nową ustawę Joanna Lichocka, posłanka PiS. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański uważa, że projekty gwarantują niezależność mediom publicznym, niezależność dziennikarską i wolność słowa. Składka audiowizualna ma wynosić, według projektu, 15 zł, ale ta suma może się zmienić podczas pracy nad ustawą w Sejmie. W tej chwili media publiczne są utrzymywane przez 7 proc. obywateli.

Reklama

* * *

Bez dekarbonizacji

Oficjalnie podpisane przez Beatę Szydło paryskie porozumienie klimatyczne spełnia polskie oczekiwania. – To jest dobre porozumienie dla Polski. Przede wszystkim dlatego, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę – powiedziała premier Szydło dziennikarzom.

Celem porozumienia zawartego w zeszłym roku w Paryżu przez prawie 200 państw jest obniżenie średniej temperatury na świecie. Wynegocjowany dokument jest korzystny dla Polski, bo nie mówi o dekarbonizacji, która oznaczałaby dla nas likwidację kopalń.

– Wracamy do polityki, która z jednej strony ma chronić klimat, a z drugiej – nie uderza w naszą gospodarkę – powiedziała Beata Szydło. – Będziemy na pewno promowali te wszystkie działania, które chronią klimat, przy zachowaniu specyfiki naszych gospodarek. Jeżeli mówimy o przemyśle wydobywczym, górnictwie, które zawsze budzi emocje, mówimy: tak, chcemy rozwijać górnictwo w oparciu o nowoczesne technologie – dodała.

* * *

Buntownicy z rad

Czy rząd rozwiąże rady miejskie w Łodzi i w Warszawie? To możliwe, choć nieprawdopodobne. Powodem ma być przyjęcie stanowiska i uchwały w sprawie stosowania się władz miejskich do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jak ogłoszono, władze będą stosować się do nich, nawet jeśli nie zostaną opublikowane.

Posłowie PiS uznali to za działania anarchizujące życie w Polsce, a posłanka prof. Krystyna Pawłowicz nazwała te decyzje buntem. Jej zdaniem, „PO-wskie zbuntowane Rady naśladujące zbuntowany TK narażają się na przewidziane konstytucją sankcje”. Jedną z tych sankcji może być rozwiązanie rad. Mógłby tego dokonać Sejm na wniosek premiera.

Mógłby, ale najpewniej nie zostanie do tego zmuszony. Nadzór nad działaniami samorządów ma wojewoda, który ma prawo uchylać nielegalne uchwały. „Oczekuję, że Sejm i Prezes Rady Ministrów podejmą zdecydowane działania dla zatrzymania anarchii państwa dokonywanej przez niepogodzoną z przegraną w wyborach PO i jej sojuszników” – napisała na Facebooku Pawłowicz.

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję