Reklama

Wyprawa do źródeł

2016-04-27 08:50

Marta Kowalczyk
Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 11

Zakończyła się 80. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. W nawiązaniu do 1050. rocznicy Chrztu Polski przebiegała ona pod hasłem: „Wyprawa do źródeł”

U stóp Jasnogórskiej Matki Królowej Polski w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. na spotkaniu środowisk akademickich z całej Polski obecni byli rektorzy, nauczyciele, duszpasterze akademiccy oraz studenci i absolwenci.

Nasze akademickie pielgrzymowanie rozpoczęliśmy wieczorem 22 kwietnia od powitania najważniejszej Osoby – Gospodyni tego miejsca, czyli Maryi, podczas nabożeństwa maryjnego oraz Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie. Wraz z naszymi nauczycielami akademickimi i duszpasterzami odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Rozważania oparte były na świadectwie studentki chorej na stwardnienie rozsiane.

Następnego dnia, 23 kwietnia, odbyła się seria konferencji. Słowo wprowadzające miał ks. Michał Orlicki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie. Pielgrzymkę środowisk akademickich ubogacili goście specjalni, którzy dzielili się świadectwem poznania Boga, ale również doświadczeniem życia z Nim na co dzień. W ramach punktu „Czerpać ze źródła” odbyły się dwa spotkania, które na pewno pozostaną długo w pamięci studentów i studentek. Była to konferencja aktorki Dominiki Figurskiej, która mówiła o współczesnej misji kobiet. Do mężczyzn skierowana była konferencja Roberta Friedricha „Litzy”. Dla rektorów i nauczycieli akademickich konferencję wygłosił prof. Krzysztof Ożóg, autor wydanej ostatnio słynnej książki pt. „966. Chrzest Polski”.

Reklama

W Godzinie Miłosierdzia uczestnicy pielgrzymki spotkali się na modlitwie i konferencji w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Ks. dr Krzysztof Grzywocz wygłosił konferencję, po której wszyscy uroczyście przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

Centralnym punktem tego dnia pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W homilii mówił on na temat wyprawy do źródła. Źródłem jest i powinna być dla młodych Polaków Maryja, która zawsze wskazuje drogę do Jezusa. Źródłem dla młodych Polaków jest odwaga i czyn Mieszka I, który przyjął chrzest, oddając w ten sposób Bogu nie tylko swoje życie, ale również losy Państwa Polskiego, a więc losy każdego pokolenia, czyli także nas.

Pielgrzymi zostali wieczorem ugoszczeni przez Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która przygotowała gorący posiłek, podawany wprost z kuchni polowej. Tak umocnieni również fizycznie stawili się na Apel Jasnogórski, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynno-uwielbieniowy zespołu 2 Tm 2,3.

Doroczną pielgrzymkę zakończyła Msza św. odprawiona rano w niedzielę 24 kwietnia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Słowa powitania wygłosił o. Kamil Szustak, paulin. – Można by powiedzieć, że całe dzieje Kościoła, trwające już prawie 2 tys. lat, są historią tego, co nowe, nowej rzeczywistości, której fundamentem ostatecznym jest miłość, będąca istotą życia Trójcy Przenajświętszej, miłość, którą uczniowie Syna Bożego muszą żyć i o niej świadczyć – mówił podczas homilii abp Jędraszewski.

Warto podkreślić, że spotkanie dla studentów oraz nauczycieli akademickich oprócz wymiaru duchowego miało również charakter integracyjny. Młodzież akademicka z całej Polski mogła zjednoczyć się jak wspólnota rodzinna w Domu Mamy. Zapewne wspólne czerpanie ze źródła pozwoli młodym ludziom tworzyć Polskę silną Bogiem i wiarą.

Autorka należy do Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie, współorganizatora pielgrzymki

Kraków: archeologiczne odkrycia w kryptach kościoła franciszkanów

2019-12-06 14:47

md / Kraków (KAI)

Ok. 100 nieznanych dotąd pochówków odkryli archeolodzy badający krypty klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie. Znaleźli także XVII i XVIII-wieczne dewocjonalia i męskie stroje. Badania rozpoczęły się w 2017 r. Poszukiwania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła.

franciszkanska.pl

Za pomocą georadaru zlokalizowano 18 krypt, z których dokładnie przebadano 9. Dodatkowe 4 znajdują się pod krużgankami klasztoru. W tych miejscach odkryto niemal 100 pochówków, pochodzących z XVII i XVIII wieku.

Oprócz zakonników spoczywają w nich krakowianie: szlachta i bogaci mieszczanie. - Pod kaplicą bł. Salomei natrafiliśmy na trumny ze szczątkami rodziny szlacheckiej: rodziców i szóstki dzieci, a pod kaplicą Męki Pańskiej pochowani zostali członkowie Arcybractwa Dobrej Śmierci, co było dla nas ciekawym odkryciem - mówiła w rozmowie z KAI kierująca badaniami u franciszkanów prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Część ciał była zmumifikowana. Większość z nich zachowała się jednak w bardzo złym stanie. Szczątki w trumnach były ułożone z rękami złożonymi na piersiach. Trumny były malowane, a najczęściej obijane tkaninami - wełną lub jedwabiem.

Przy zmarłych badacze znaleźli rośliny, które umieszczane były w poduszkach lub materacach: chaber, wrotycz, rumianek, żmijowiec, lawenda. Służyły do balsamowania zwłok, miały odstraszać owady i zapobiegać nieprzyjemnym zapachom. Jednym z niezwykłych odkryć było znalezienie szkieletu, w ustach którego połyskiwała złota blaszka. Okazało się, że była to proteza górnego podniebienia.

Zachowały się jedwabne stroje zmarłych. - Wśród męskich strojów narodowych są egzemplarze, których nie ma żadne polskie muzeum, np. ferezja – podkreślała prof. Drążkowska. Ferezja to męskie nakrycie wierzchnie pochodzenia wschodniego. Ma ono formę obszernego, długiego płaszcza z szerokimi ramionami, który narzucany był przez szlachciców na ramiona.

Jak dodała, badania na tak szeroką skalę nie były dotąd prowadzone w kryptach żadnego polskiego kościoła. W pracach uczestniczyło 4 badaczy. Oprócz prof. Drążkowskiej uczestniczyli w nich Marcin Nowak, Monika Łyczak i Michał Mleczko, wspierani przez architektów, historyków sztuki, chemików i inżynierów włókiennictwa.

Krypty zostały zinwentaryzowane przy użyciu techniki skanowania 3D. Skatalogowano wszystkie elementy wyposażenia grobowego i odzieży zmarłych, a szczątki poddane zostały badaniom antropologicznym. Do badań mikrobiologicznych specjaliści pobrali próbki, a architekci opisali wygląd pomieszczeń i ich zmiany w ciągu kolejnych stuleci.

Prace archeologiczne już zakończono. Obecnie trwa konserwacja znalezionych obiektów. Jednym z efektów projektu ma być wydanie książki.

Projekt „Krypty grobowe kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Krakowie w świetle badań interdyscyplinarnych” został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Uzyskał niemal 1,2 mln zł wsparcia w ramach konkursu Opus 12.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radio Maryja świętuje 28 lat istnienia

2019-12-07 12:40

lk, Radio Maryja / Toruń (KAI)

Radio Maryja świętuje w sobotę i niedzielę 28 lat istnienia. Jak w poprzednich latach miejscem głównego dziękczynienia za działalność toruńskiej rozgłośni będzie hala widowiskowo-sportowa „Arena Toruń”. - Zapraszamy na wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych oraz za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami - zachęca dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk.

Katarzyna Cegielska

Głównym punktem sobotnich uroczystości będzie popołudniowa Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Poprzedzą ją różaniec ze słuchaczami i koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. Transmisję z uroczystości przeprowadzą sama rozgłośnia oraz TV Trwam.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu jak co roku zaprasza założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. W liście do słuchaczy redemptorysta przypomina, że urodziny rozgłośni zbiegają się z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Zwraca uwagę, że wciąż jest dużo bluźnierstw i zniewag Matki Bożej, dlatego zachęca do włączenia się w cykliczne, pierwszosobotnie modlitwy wynagradzające za te akty.

"Niech ta pierwsza sobota grudnia, 28 lat po powstaniu radia Matki Najświętszej, będzie wielkim wynagrodzeniem podjętym przez wszystkich naszych Rodaków – od najmłodszych do najstarszych – Matce Najświętszej za zniewagi Jej wyrządzane w Ojczyźnie i świecie. I tak rozpocznijmy wszyscy odprawianie przynajmniej pięciu pierwszych sobót miesiąca" - napisał o. Rydzyk.

"Poprzez modlitwę ratujmy siebie, wszystkich ludzi, Ojczyznę. Raz jeszcze zapraszamy do Torunia na to wielkie dziękczynienie za 28 lat działalności Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych; za całą posługę apostolskiej Rodziny Radia Maryja w całej Ojczyźnie i poza jej granicami" - dodał redemptorysta.

W niedzielę powstanie Radia Maryja świętować będą także mieszkańcy Bydgoszczy. Z tej okazji Mszy św. o godz. 18.00 w tamtejszej katedrze będzie przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem