Reklama

Wyprawa do źródeł

Zakończyła się 80. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. W nawiązaniu do 1050. rocznicy Chrztu Polski przebiegała ona pod hasłem: „Wyprawa do źródeł”

U stóp Jasnogórskiej Matki Królowej Polski w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. na spotkaniu środowisk akademickich z całej Polski obecni byli rektorzy, nauczyciele, duszpasterze akademiccy oraz studenci i absolwenci.

Nasze akademickie pielgrzymowanie rozpoczęliśmy wieczorem 22 kwietnia od powitania najważniejszej Osoby – Gospodyni tego miejsca, czyli Maryi, podczas nabożeństwa maryjnego oraz Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie. Wraz z naszymi nauczycielami akademickimi i duszpasterzami odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Rozważania oparte były na świadectwie studentki chorej na stwardnienie rozsiane.

Następnego dnia, 23 kwietnia, odbyła się seria konferencji. Słowo wprowadzające miał ks. Michał Orlicki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie. Pielgrzymkę środowisk akademickich ubogacili goście specjalni, którzy dzielili się świadectwem poznania Boga, ale również doświadczeniem życia z Nim na co dzień. W ramach punktu „Czerpać ze źródła” odbyły się dwa spotkania, które na pewno pozostaną długo w pamięci studentów i studentek. Była to konferencja aktorki Dominiki Figurskiej, która mówiła o współczesnej misji kobiet. Do mężczyzn skierowana była konferencja Roberta Friedricha „Litzy”. Dla rektorów i nauczycieli akademickich konferencję wygłosił prof. Krzysztof Ożóg, autor wydanej ostatnio słynnej książki pt. „966. Chrzest Polski”.

Reklama

W Godzinie Miłosierdzia uczestnicy pielgrzymki spotkali się na modlitwie i konferencji w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Ks. dr Krzysztof Grzywocz wygłosił konferencję, po której wszyscy uroczyście przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

Centralnym punktem tego dnia pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W homilii mówił on na temat wyprawy do źródła. Źródłem jest i powinna być dla młodych Polaków Maryja, która zawsze wskazuje drogę do Jezusa. Źródłem dla młodych Polaków jest odwaga i czyn Mieszka I, który przyjął chrzest, oddając w ten sposób Bogu nie tylko swoje życie, ale również losy Państwa Polskiego, a więc losy każdego pokolenia, czyli także nas.

Pielgrzymi zostali wieczorem ugoszczeni przez Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która przygotowała gorący posiłek, podawany wprost z kuchni polowej. Tak umocnieni również fizycznie stawili się na Apel Jasnogórski, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynno-uwielbieniowy zespołu 2 Tm 2,3.

Reklama

Doroczną pielgrzymkę zakończyła Msza św. odprawiona rano w niedzielę 24 kwietnia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Słowa powitania wygłosił o. Kamil Szustak, paulin. – Można by powiedzieć, że całe dzieje Kościoła, trwające już prawie 2 tys. lat, są historią tego, co nowe, nowej rzeczywistości, której fundamentem ostatecznym jest miłość, będąca istotą życia Trójcy Przenajświętszej, miłość, którą uczniowie Syna Bożego muszą żyć i o niej świadczyć – mówił podczas homilii abp Jędraszewski.

Warto podkreślić, że spotkanie dla studentów oraz nauczycieli akademickich oprócz wymiaru duchowego miało również charakter integracyjny. Młodzież akademicka z całej Polski mogła zjednoczyć się jak wspólnota rodzinna w Domu Mamy. Zapewne wspólne czerpanie ze źródła pozwoli młodym ludziom tworzyć Polskę silną Bogiem i wiarą.

Autorka należy do Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie, współorganizatora pielgrzymki

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2020-07-08 08:40

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

teolog

Adobe Stock

Pytanie czytelnika:

Wierzę, że Bóg istnieje i jest wszędzie. Czy zatem muszę chodzić do kościoła, żeby Go spotkać i  z Nim rozmawiać?

Wierzymy, że Bóg stworzył świat, w którym żyjemy, i że jest wszędzie, że możemy Go spotkać na łonie przyrody, porozmawiać z Nim w domu. To wszystko prawda, jednak jedynie w świątyni Bóg daje nam się w sakramentach.

W naszych kościołach otrzymujemy pokarm Bożego słowa, gdyż tam jest ono najczęściej głoszone. Tylko we wspólnocie i w tajemnicy Kościoła, w praktykowaniu wiary, chodząc do kościoła, człowiek może otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie oraz zjednoczyć się z Chrystusem, przyjmując Jego Ciało w Komunii św. A to jest najpełniejsze zjednoczenie z Bogiem.

Św. Augustyn w swoich Wyznaniach zapisał słowa, którymi Bóg do niego przemówił: „Jam pokarm dorosłych, dorośnij, a będziesz mnie pożywał – i nie wchłoniesz mnie w siebie, jak się wchłania cielesny pokarm, lecz ty się we mnie przemienisz” ( Księga VII, 10). Oczywiście, żywą świątynią Boga jest każdy ochrzczony człowiek, jednak z kart Pisma Świętego wiemy, że Bóg zapragnął mieć dom, świątynię.

W 1. Księdze Kronik znajdujemy słowa Dawida skierowane do Salomona: „Synu mój, ja sam zamierzałem zbudować świątynię dla imienia Pana, Boga mego” (22, 7). To jednak Salomon, spełniając wolę Boga, zbuduje świątynię. Potwierdza to tekst biblijny: „On to zbuduje dom dla imienia mego” (1 Krn 22, 10). Już wcześniej Mojżesz zbudował Namiot Spotkania, który był miejscem modlitwy. W Księdze Wyjścia czytamy: „Mojżesz zaś wziął namiot i rozbił go za obozem, i nazwał go Namiotem Spotkania. A ktokolwiek chciał się zwrócić do Pana, szedł do Namiotu Spotkania, który był poza obozem” (33, 7).

Również sam Jezus w świątyni był ofiarowany Panu. Do świątyni jerozolimskiej pielgrzymował co roku z Rodzicami. W czasie swojej publicznej działalności w tej świątyni nauczał. Kiedy Rodzice odnaleźli Go w świątyni, wyjaśnił, że był tam w sprawach Ojca. świątynię nazwał domem Ojca. Gdy był w Nazarecie, w dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi (por. Łk 4, 16).

Bóg w Trójcy Świętej ma swój dom – kościół. Droga do kościoła to droga do Boga, która nadaje sens życiu człowieka.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

CZYTAJ DALEJ

PKW: w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych z wyborami

2020-07-12 10:46

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Paweł Supernak

Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych; w porównaniu do pierwszej tury mamy wzrost wykroczeń związanych wyborami, odnotowano m.in. 42 przypadki naruszenia ciszy wyborczej - poinformował w niedzielę rano szef PKW Sylwester Marciniak.

Marciniak zaznaczył, że całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 27 tys. lokali. Także poza Polską w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się o godz. 7.00 ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Jak dodał, ponad 200 tys. członków komisji wyborczych do godz. 21.00 jest gotowych przyjąć karty do głosowania od blisko 30 mln osób uprawnionych do głosowania.

"Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem glosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informację z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio 167 o tej samej porze" - poinformował Marciniak.

Dotyczy to przede wszystkim takich wykroczeń, jak niedozwolone umieszczenie plakatów (21 przypadków), naruszenie ciszy wyborczej (41 przypadków) oraz 148 uszkodzeń ogłoszeń wyborczych - poinformował przewodniczący PKW.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję