Reklama

Wyprawa do źródeł

Zakończyła się 80. Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. W nawiązaniu do 1050. rocznicy Chrztu Polski przebiegała ona pod hasłem: „Wyprawa do źródeł”

U stóp Jasnogórskiej Matki Królowej Polski w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. na spotkaniu środowisk akademickich z całej Polski obecni byli rektorzy, nauczyciele, duszpasterze akademiccy oraz studenci i absolwenci.

Nasze akademickie pielgrzymowanie rozpoczęliśmy wieczorem 22 kwietnia od powitania najważniejszej Osoby – Gospodyni tego miejsca, czyli Maryi, podczas nabożeństwa maryjnego oraz Apelu Jasnogórskiego, któremu przewodniczył ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego pw. św. Anny w Warszawie. Wraz z naszymi nauczycielami akademickimi i duszpasterzami odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Rozważania oparte były na świadectwie studentki chorej na stwardnienie rozsiane.

Następnego dnia, 23 kwietnia, odbyła się seria konferencji. Słowo wprowadzające miał ks. Michał Orlicki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie. Pielgrzymkę środowisk akademickich ubogacili goście specjalni, którzy dzielili się świadectwem poznania Boga, ale również doświadczeniem życia z Nim na co dzień. W ramach punktu „Czerpać ze źródła” odbyły się dwa spotkania, które na pewno pozostaną długo w pamięci studentów i studentek. Była to konferencja aktorki Dominiki Figurskiej, która mówiła o współczesnej misji kobiet. Do mężczyzn skierowana była konferencja Roberta Friedricha „Litzy”. Dla rektorów i nauczycieli akademickich konferencję wygłosił prof. Krzysztof Ożóg, autor wydanej ostatnio słynnej książki pt. „966. Chrzest Polski”.

W Godzinie Miłosierdzia uczestnicy pielgrzymki spotkali się na modlitwie i konferencji w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Ks. dr Krzysztof Grzywocz wygłosił konferencję, po której wszyscy uroczyście przemaszerowali Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.

Centralnym punktem tego dnia pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. W homilii mówił on na temat wyprawy do źródła. Źródłem jest i powinna być dla młodych Polaków Maryja, która zawsze wskazuje drogę do Jezusa. Źródłem dla młodych Polaków jest odwaga i czyn Mieszka I, który przyjął chrzest, oddając w ten sposób Bogu nie tylko swoje życie, ale również losy Państwa Polskiego, a więc losy każdego pokolenia, czyli także nas.

Reklama

Pielgrzymi zostali wieczorem ugoszczeni przez Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która przygotowała gorący posiłek, podawany wprost z kuchni polowej. Tak umocnieni również fizycznie stawili się na Apel Jasnogórski, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, delegata Episkopatu ds. duszpasterstwa akademickiego. Następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert dziękczynno-uwielbieniowy zespołu 2 Tm 2,3.

Doroczną pielgrzymkę zakończyła Msza św. odprawiona rano w niedzielę 24 kwietnia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której studenci złożyli ślubowanie. Słowa powitania wygłosił o. Kamil Szustak, paulin. – Można by powiedzieć, że całe dzieje Kościoła, trwające już prawie 2 tys. lat, są historią tego, co nowe, nowej rzeczywistości, której fundamentem ostatecznym jest miłość, będąca istotą życia Trójcy Przenajświętszej, miłość, którą uczniowie Syna Bożego muszą żyć i o niej świadczyć – mówił podczas homilii abp Jędraszewski.

Warto podkreślić, że spotkanie dla studentów oraz nauczycieli akademickich oprócz wymiaru duchowego miało również charakter integracyjny. Młodzież akademicka z całej Polski mogła zjednoczyć się jak wspólnota rodzinna w Domu Mamy. Zapewne wspólne czerpanie ze źródła pozwoli młodym ludziom tworzyć Polskę silną Bogiem i wiarą.

Autorka należy do Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie, współorganizatora pielgrzymki

2016-04-27 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

[ TEMATY ]

zmarły

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Urodził się 30 listopada 1989 r. w Lublinie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję