Reklama

Niedziela Podlaska

Akceptacja i miłość to podstawa

5 maja przypada Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tego dnia w całej Europie jest obchodzony także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Niedziela podlaska 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Martyna Katarzyna Zarzycka

Jego celem jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności oraz pokazanie możliwości i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. To ukazanie barier edukacyjnych, zawodowych, komunikacyjnych, prawnych i kulturalnych, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Dzień Godności wpisuje się w tradycje Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie i jest obchodzony od 2013 r. To radosne święto integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych jest okazją do wspólnej zabawy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni. Organizatorzy przygotowują dla wszystkich wiele atrakcji. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń ośrodka, podczas którego spotykamy się z naszymi przyjaciółmi, m.in. z: Warsztatem Terapii Zajęciowej w Jaworku, Środowiskowym Domem Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Miedznie, uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, przedstawicielami przedszkoli z terenu i okolic Węgrowa oraz z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy od kilku lat wspierają swoją obecnością i pomocą naszą inicjatywę. Tego dnia pragniemy pokazać naszym wychowankom, że jesteśmy tu przede wszystkim dla nich, aby im pomagać, wspierać, cieszyć się i bawić się razem z nimi. Aby zrozumieć dziecko, stań się jak dziecko. Idąc za tą myślą, nauczyciele wcielają się w bajkowe role, organizują zabawy i konkursy, aby pokazać dzieciom, że są dla nich najważniejsze. Entuzjazm, radość i optymizm – uczucia, które towarzyszą naszym uczniom, nie mają końca i są nie do opisania.

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to tylko jeden dzień w roku, ale w naszym ośrodku trwa przez cały czas. Zawód nauczyciela to pewnego rodzaju powołanie. Są trzy warunki, które należy spełnić, aby je dobrze wypełniać: trzeba mieć oczy, które widzą, uszy, które słyszą, i serce, które rozumie. Staramy się, aby nasi wychowankowie czuli się w szkole przede wszystkim bezpiecznie, aby byli rozumiani i szanowani. Nasza praca uczy pokory, cierpliwości i ogromnej otwartości. Wszystkie terapie i zajęcia, które stosujemy, mają znamienny wpływ na rozwój i funkcjonowanie naszych podopiecznych. Celem jest to, aby nasi uczniowie dążyli do jak największej samodzielności, na miarę swoich możliwości. Każdy gest, każde słowo, każdy mały postęp to nasz wielki sukces, z którego jesteśmy dumni. Stawiamy również na integrację, pragniemy, aby nasi podopieczni przełamywali własne lęki, słabości i bariery i próbowali żyć w społeczeństwie. Nasi uczniowie, wychodząc poza mury ośrodka, integrują się z innymi ludźmi, uczą się i próbują rozumieć relacje społeczne. Świadomość ludzi na temat osób niepełnosprawnych jest nadal bardzo mała. Ciężko jest im zaakceptować dzieci takimi, jakie są. Dziecko niepełnosprawne nie potrzebuje litości i dziwnych spojrzeń, lecz pragnie być kochane i akceptowane. W każdej życiowej sytuacji osoba niepełnosprawna powinna być traktowana z szacunkiem – podkreślają nauczyciele.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny poświęcił samochód dla niepełnosprawnych

Dziś abp Józef Kupny poświęcił samochód, który będzie służył podopiecznym warsztatu terapii zajęciowej w Małkowicach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - japońscy piłkarze przeprosili kibiców

2022-12-06 12:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/Neil Hall

Japońscy piłkarze przeprosili kibiców, że nie udało im się po raz pierwszy awansować do ćwierćfinału mistrzostw świata. "Mam nadzieję, że kiedyś się uda" - przyznał kapitan Maya Yoshida po porażce w rzutach karnych z Chorwacją w 1/8 finału turnieju w Katarze.

"Przepraszam, że nie awansowaliśmy do ćwierćfinału, co byłoby historycznym osiągnięciem i czymś nowym dla naszych fanów" - powiedział skrzydłowy Junya Ito.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję