Reklama

Niedziela Małopolska

Kto rządzi światem?

Światem targają niepokoje. Wystarczy włączyć telewizor, radio, internet, by zacząć się bać. Nawet w krakowskich tramwajach na ekranach wyświetlane są wiadomości, które sprawiają, że pasażerom już od rana rzedną miny. Karmieni takimi informacjami, zastanawiamy się, kto rządzi światem? Putin, Obama, oficjele unijni, NATO?

Dobrze, że nadszedł maj. Miesiąc poświęcony Maryi, Królowej Polski. To okazja, by na nowo uświadomić sobie, że na Ziemi nie jesteśmy sami. Mamy Matkę, daną nam przez Jezusa w najbardziej dramatycznej chwili Jego życia. Umierając za nas na krzyżu, Jezus powiedział ukochanemu uczniowi: „Oto Matka twoja” (J 19, 27). I tak faktycznie jest. Nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, Ona przy nas dyskretnie czuwa. A tym, którzy się do Niej zwracają o pośrednictwo u Syna – On nie szczędzi łask.

Dowody mają na to, m.in., wierni z parafii pw. Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, którzy 5 maja, w czasie Mszy św. odprawionej o godz. 18, uroczyście obchodzić będą 25-lecie koronacji obrazu Matki Błogosławionego Macierzyństwa. Przed laty aktu tego dokonał kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski.

Reklama

Proboszcz, ks. Bogusław Pociask SCJ, zapraszając naszych czytelników na parafialne święto, wyjawia „Niedzieli”: – Ostatnio jedna z parafianek podzieliła się wiadomością o cudownym uzdrowieniu chorującej na nowotwór złośliwy siostry. Lekarze nie dawali jej szans. Modlitwy przed wizerunkiem płaszowskiej Pani nie ustawały. Ostatecznie wstawiennictwo u Maryi okazało się skuteczniejsze niż medyczne rokowania... Przed wizerunkiem Matki Błogosławionego Macierzyństwa szczególnie chętnie modlą się małżonkowie, pragnący powiększyć swoją rodzinę. W każdą trzecią środę, w sercańskiej świątyni przy ul. Saskiej 2 o godz. 18 odprawiana jest Msza św. o dar potomstwa i błogosławieństwo dla matek spodziewających się dziecka.

Już dziś zapraszamy też mieszkańców archidiecezji oraz gości na uroczystą procesję ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Odbędzie się ona w niedzielę 8 maja, początek o godz. 9. przy Wzgórzu Wawelskim, zakończenie Mszą św. o godz. 10 na Skałce. Święty ze Szczepanowa, w znaku swoich relikwii, wspólnie z innymi świętymi i błogosławionymi, przejdzie ulicami Krakowa, by przypomnieć, że nie musimy się niczego bać. Bo światem rządzi Bóg.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Matką Jezusa w jasnogórskiej Kanie

W bieżącym roku duszpasterskim, w którym przyświeca nam hasło „Wierzę w Syna Bożego”, odwołujemy się do ewangelijnych znaków objawienia się Bożego synostwa Jezusa z Nazaretu. Pierwszym z tych znaków, według Ewangelii Janowej, była cudowna przemiana wody w wino, której dokonał Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej. Objawił wówczas swoją boską chwałę i uwierzyli w Niego obecni tam uczniowie (por. J 2, 11). Ewangelista zaznaczył przy tym obecność w Kanie Matki Jezusa i Jej szczególny udział w dokonanym przez Jej Syna cudownym znaku. „Maryja obecna jest w Kanie Galilejskiej jako Matka Jezusa – i w sposób znamienny przyczynia się do owego «początku znaków»” – podkreślił papież Jan Paweł II w Maryjnej encyklice „Redemptoris Mater” (nr 21). Odczytując ewangelię Kany, można zatem powiedzieć, że obecna w misterium swojego Syna Matka, odkrywająca prawdę o tym misterium, staje się już tym samym obecna we wspólnocie wiary Jego uczniów, we wspólnocie rodzącego się Kościoła. To ewangelijne misterium Kany trwa przez wieki historii Kościoła, objawiając się na różne sposoby. Szczególnym, wyjątkowym jego objawieniem jest Sanktuarium Jasnogórskie. Jasna Góra – polska Kana – stanowi wymowny znak obecności Maryi w misterium Chrystusa i Jego Kościoła. Ciągle na nowo odczytujemy ten znak, a wyjątkową ku temu okazją jest doroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję