Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Akcje młodych

Niedziela rzeszowska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Paweł Ciupak

Młodzi rozdawali na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej co miesiąc odbywają się spotkania cyklu „Deo Profil” przygotowujące młodzież w parafiach w każdym dekanacie. Jest to czas na Eucharystię, adorację, konferencję oraz tzw. celebrację znaku, np. wpisanie imienia do księgi, obmycie wodą święconą itp. Każdego miesiąca w Domu Diecezjalnym Tabor odbywają się spotkania Sztabu ŚDM, który organizuje przygotowania do ŚDM w diecezji i kwestie wyjazdu do Krakowa.

Do końca maja trwają zapisy młodzieży z diecezji rzeszowskiej do wyjazdu na spotkanie do Krakowa. Na chwilę obecną są parafie, gdzie chęć wyjazdu zadeklarowała jedna osoba, ale też i takie, gdzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybiera się pięćdziesiąt osób. By się zapisać, trzeba zgłosić się do księdza w swojej parafii. On za pośrednictwem Internetu wyśle niezbędne dane do Diecezjalnego Centrum ŚDM. Takiego zapisu może dokonać każdy ksiądz również osobiście w Diecezjalnym Centrum ŚDM, które mieści się w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

Młodzież z duszpasterzami szuka różnych metod zdobycia pieniędzy na wyjazd do Krakowa, organizując różnego typu akcje. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wolontariusze rejonu strzyżowskiego rozdawali pod kościołem w Strzyżowie „słodkie cegiełki” – kremówki. Chcieli tym samym upamiętnić św. Jana Pawła II, którego rocznica śmierci przypadła dzień wcześniej, ale i w sposób szczególny, jako apostołowie Miłosierdzia, zaznaczyć ważność święta Miłosierdzia Bożego. Podobne akcje miały miejsce w innych parafiach diecezji.

Reklama

Nie brakuje też ludzi dobrej woli. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle młodzież wsparli członkowie i członkinie Róż Różańcowych, którzy na pakiety dla młodzieży zebrali prawie 10 tys. zł.

Młodzież z diecezji organizuje się nie tylko na zbieranie pieniędzy. Z racji Roku Miłosierdzia podejmuje również akcje, które mają o nim przypominać. W grudniu rozdawała na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”. Zachęcała również do włączenia się w przygotowania do ŚDM i modlitwę za owoce tego spotkania. W marcu rzeszowscy wolontariusze wspólnie z ks. Jakubem Nagim, koordynatorem rejonu rzeszowskiego, odwiedzili pacjentów przebywających w Oddziale Paliatywno-Hospicyjnym przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Był to czas na wspólną modlitwę i rozmowę z chorymi. Podobne akcje były również organizowane przez Młodych Misjonarzy Miłosierdzia z Kolbuszowej oraz przez siostrę Magdalenę Białorudzką z parafii Budziwój.

W centralnych wydarzeniach w Krakowie może wziąć udział nawet 2,5 mln osób. Wcześniej w dniach 20-25 lipca odbędą się tzw. Dni w Diecezji. Swój przyjazd do diecezji rzeszowskiej na ten czas zadeklarowało na ten moment 2123. Dużą liczbę stanowić będą Ukraińcy (ok. 900 osób). Ponad 200 osób będą również liczyć grupy z Francji, Włoch i Niemiec. Obecni będą również wyznawcy obrządku koptyjskiego z Egiptu.

Reklama

Wszyscy pielgrzymi będą zakwaterowani u rodzin. Zgłosiło się ich blisko 2,5 tys. chętnych na przyjęcie 6541 pielgrzymów. W czasie ich pobytu w diecezji posługiwać będzie ok. 400 wolontariuszy.

Główne wydarzenia w diecezji w trakcie ŚDM w diecezji rzeszowskiej będą miały miejsce: 23 lipca – Festiwal Młodych w Hali Podpromie i 25 lipca – Msza Posłania w Parku Papieskim. Wcześniej pielgrzymi będą zwiedzać ciekawe miejsca w diecezji, np. muzea, trasy turystyczne.

Szczegółowe informacje o przygotowaniach są dostępne na stronie: sdmrzeszow.pl .

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję