Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

Akcje młodych

Niedziela rzeszowska 18/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Paweł Ciupak

Młodzi rozdawali na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”

Młodzi rozdawali na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji rzeszowskiej co miesiąc odbywają się spotkania cyklu „Deo Profil” przygotowujące młodzież w parafiach w każdym dekanacie. Jest to czas na Eucharystię, adorację, konferencję oraz tzw. celebrację znaku, np. wpisanie imienia do księgi, obmycie wodą święconą itp. Każdego miesiąca w Domu Diecezjalnym Tabor odbywają się spotkania Sztabu ŚDM, który organizuje przygotowania do ŚDM w diecezji i kwestie wyjazdu do Krakowa.

Do końca maja trwają zapisy młodzieży z diecezji rzeszowskiej do wyjazdu na spotkanie do Krakowa. Na chwilę obecną są parafie, gdzie chęć wyjazdu zadeklarowała jedna osoba, ale też i takie, gdzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybiera się pięćdziesiąt osób. By się zapisać, trzeba zgłosić się do księdza w swojej parafii. On za pośrednictwem Internetu wyśle niezbędne dane do Diecezjalnego Centrum ŚDM. Takiego zapisu może dokonać każdy ksiądz również osobiście w Diecezjalnym Centrum ŚDM, które mieści się w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

Młodzież z duszpasterzami szuka różnych metod zdobycia pieniędzy na wyjazd do Krakowa, organizując różnego typu akcje. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wolontariusze rejonu strzyżowskiego rozdawali pod kościołem w Strzyżowie „słodkie cegiełki” – kremówki. Chcieli tym samym upamiętnić św. Jana Pawła II, którego rocznica śmierci przypadła dzień wcześniej, ale i w sposób szczególny, jako apostołowie Miłosierdzia, zaznaczyć ważność święta Miłosierdzia Bożego. Podobne akcje miały miejsce w innych parafiach diecezji.

Nie brakuje też ludzi dobrej woli. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle młodzież wsparli członkowie i członkinie Róż Różańcowych, którzy na pakiety dla młodzieży zebrali prawie 10 tys. zł.

Młodzież z diecezji organizuje się nie tylko na zbieranie pieniędzy. Z racji Roku Miłosierdzia podejmuje również akcje, które mają o nim przypominać. W grudniu rozdawała na ulicach Rzeszowa jabłka z napisem „Bóg pamięta o Tobie”. Zachęcała również do włączenia się w przygotowania do ŚDM i modlitwę za owoce tego spotkania. W marcu rzeszowscy wolontariusze wspólnie z ks. Jakubem Nagim, koordynatorem rejonu rzeszowskiego, odwiedzili pacjentów przebywających w Oddziale Paliatywno-Hospicyjnym przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Był to czas na wspólną modlitwę i rozmowę z chorymi. Podobne akcje były również organizowane przez Młodych Misjonarzy Miłosierdzia z Kolbuszowej oraz przez siostrę Magdalenę Białorudzką z parafii Budziwój.

Reklama

W centralnych wydarzeniach w Krakowie może wziąć udział nawet 2,5 mln osób. Wcześniej w dniach 20-25 lipca odbędą się tzw. Dni w Diecezji. Swój przyjazd do diecezji rzeszowskiej na ten czas zadeklarowało na ten moment 2123. Dużą liczbę stanowić będą Ukraińcy (ok. 900 osób). Ponad 200 osób będą również liczyć grupy z Francji, Włoch i Niemiec. Obecni będą również wyznawcy obrządku koptyjskiego z Egiptu.

Wszyscy pielgrzymi będą zakwaterowani u rodzin. Zgłosiło się ich blisko 2,5 tys. chętnych na przyjęcie 6541 pielgrzymów. W czasie ich pobytu w diecezji posługiwać będzie ok. 400 wolontariuszy.

Główne wydarzenia w diecezji w trakcie ŚDM w diecezji rzeszowskiej będą miały miejsce: 23 lipca – Festiwal Młodych w Hali Podpromie i 25 lipca – Msza Posłania w Parku Papieskim. Wcześniej pielgrzymi będą zwiedzać ciekawe miejsca w diecezji, np. muzea, trasy turystyczne.

Szczegółowe informacje o przygotowaniach są dostępne na stronie: sdmrzeszow.pl .

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: blisko 300 wolontariuszy hybrydowych szkoli się przed ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Wiesław Ochotny

Do niedzieli 10 lipca Departament Wolontariatu Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) prowadzi szkolenia wolontariuszy hybrydowych ŚDM. Będą oni pełnili posługę w trzech obszarach: podczas katechez, przy kwaterze polskiej oraz w centrum medialnym.

„Wolontariusze hybrydowi, którzy przyjechali do nas z diecezji, dali sekcji wolontariatu dużo motywacji. Zobaczyłam w nich duży zapał, motywację, których nam nie brakowało, ale których potrzebowaliśmy na ten ostatni okres, gdy pojawia się mnóstwo problemów i awaryjnych sytuacji, wymagających zaradzenia. Wolontariusze pokazali nam, że ŚDM to jest to, co chcieliśmy przygotowywać, na co czekaliśmy, co chcieliśmy robić” – powiedziała KAI Kamila Skupień z Departamentu Wolontariatu KO ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję