Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

U źródeł chrzcielnych Polski

Alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie uczestniczyli w uroczystościach rocznicy Chrztu Polski

W dniach 15-17 kwietnia br. całą wspólnotą naszego seminarium udaliśmy się na centralne uroczystości obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Nie był to dla nas zwykły wyjazd, ale przeżyliśmy go jako pielgrzymkę. W piątkowe popołudnie po błogosławieństwie i rozesłaniu przez wicerektora ks. dr. Arkadiusza Wieczorka wyjechaliśmy do pierwszego miejsca na naszej mapie – Rokitna. Jest to główne sanktuarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, w którym czci się Matkę Bożą Cierpliwie Słuchającą. Tu przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia i modliliśmy się przed obrazem Dziewicy z Rokitniańskiego Wzgórza, zawierzając Jej naszą wspólnotę i pielgrzymkę do źródeł chrzcielnych naszej Ojczyzny. Pojechaliśmy w dalszą podróż do Pniew, znajduje się tam dom macierzysty Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Pana Jezusa Konającego, które zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską. Po klasztorze i sanktuarium Matki Założycielki oprowadziła nas siostra Ewa. W Pniewach siostry prowadzą przedszkole i szkoły. W kaplicy sióstr, gdzie znajdują się doczesne szczątki św. matki Urszuli, odprawiliśmy wieczorną modlitwę Kościoła – Nieszpory. Późnym wieczorem dojechaliśmy do Mosiny, niewielkiego miasteczka pod Poznaniem, gdzie nocowaliśmy – w pielgrzymich warunkach – u kilku rodzin.

Następnego dnia, w sobotę, z samego rana pojechaliśmy do Poznania, zwiedzanie tego miasta zaczęliśmy od katedry, w której zostały złożone doczesne szczątki pierwszych polskich władców, także jest pochowany m.in. pierwszy biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiej abp Jerzy Stroba. Po wizycie na Ostrowie Tumskim przejechaliśmy na stadion Lecha Poznań, gdzie tego dnia odbywały się główne obchody uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski. Od samego rana na scenie ustawionej na murawie odbywały się czuwania, koncerty, konferencje związane z tym wydarzeniem, a także można było wysłuchać różnych świadectw. Punktem kulminacyjnym była Msza św., której przewodniczył legat papieski kard. Pietro Parolin, koncelebrowali księża kardynałowie, arcybiskupi, a wśród nich Pasterz naszej archidiecezji abp Andrzej Dzięga, biskupi i kapłani licznie zgromadzeni na stadionie. Wieczorem miał miejsce musical „Jesus Christ Superstar”.

Niedzielę spędziliśmy w pielgrzymowaniu do innych prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski. Pierwszym przystankiem było Gniezno, gdzie uczestniczyliśmy wraz z braćmi alumnami z tamtejszego seminarium w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył znany łacinnik i patrolog ks. kan. Bogdan Czyżewski. Po Mszy św. spędziliśmy czas przy wspólnym obiedzie i na kawie w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Z pierwszej stolicy Polski pojechaliśmy na wyspę Ostrów Lednicki, tam zobaczyliśmy średniowieczne ruiny grodu piastowego – kolejne z możliwych miejsc, z którym wytrysnęło źródło chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie, wskazuje na to dobrze zachowane baptysterium z tamtego okresu. Po drugiej stronie jeziora są znane Pola Lednickie – miejsce spotkań młodzieży, które zainicjował śp. o. Jan Góra OP. Przeszliśmy przez Bramę III Tysiąclecia – rybę, która od początków chrześcijaństwa jest jego symbolem. To było ostatnie miejsce naszej pielgrzymki, które odwiedziliśmy. Pełni duchowych wrażeń, spotkań i braterstwa późnym wieczorem wróciliśmy do naszego biskupiego Szczecina, który witał nas pięknym blaskiem zachodzącego na horyzoncie słońca. Wdzięczni Panu Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.

2016-04-28 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dla KAI: jubileusz wymaga refleksji nad własnym chrztem

[ TEMATY ]

biskupi

Chrzest Polski

Bp Marek Solarczyk

Rocznica 1050-lecia chrztu Polski powinna zobowiązywać każdego ochrzczonego do namysłu nad swoją tożsamością i odnowy zobowiązań chrzcielnych - mówili KAI w Gnieźnie i Poznaniu polscy biskupi.

Abp Stanisław Gądecki powiedział, że rocznicowe obchody skłaniają do przemyśleń nad tożsamością chrztu, ponieważ wydarzenie sprzed ponad 1000 lat determinuje naszą tożsamość. Dlatego ważne jest, by wrócić do przeszłości i zastanowić się nad całym dziedzictwem związanym z przyjęciem chrześcijaństwa. "Czy mamy lamentować, że rozpraszamy dziedzictwo ponad 1000 lat czy raczej poważnie zastanowić się nad tym, co w tej chwili jest do zrobienia, żeby ożywić wiarę?" - pytał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję