Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Cześć Boga przekłada się na służbę bliźniemu

Podczas audiencji generalnej 27 kwietnia br. papież Franciszek odniósł się w swojej katechezie do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Podkreślił, że „lekceważenie ludzkiego cierpienia jest lekceważeniem Boga”. Przypomniał, że prawo Boże nakazywało spieszenie z pomocą człowiekowi znajdującemu się w potrzebie. Tymczasem dwaj ludzie powiązani z kultem świątynnym – kapłan i lewita przeszli z dala, nie zatrzymując się. – Nie jest czymś automatycznym, że ci, którzy uczęszczają do domu Boga i znają Jego miłosierdzie, wiedzą, jak miłować bliźniego. Kapłan i lewita widzą, ale lekceważą; patrzą, ale się nie troszczą. A przecież nie ma prawdziwej czci Boga, jeśli nie przekłada się ona na służbę bliźniemu. Nigdy nie zapominajmy: w obliczu cierpienia tak wielu ludzi wyczerpanych z głodu, przemocy i niesprawiedliwości nie możemy pozostać jedynie widzami.

Analizując postawę Samarytanina, pogardzanego żydowskiego schizmatyka, Ojciec Święty podkreślił jego współczucie, zestrojenie jego serca z sercem samego Boga. – W gestach i działaniach dobrego Samarytanina rozpoznajemy miłosierne działanie Boga w całej historii zbawienia. To jest to samo współczucie, z którym nasz Pan wychodzi naprzeciw każdemu z nas: On nas nie lekceważy, zna nasze cierpienia, wie, jak bardzo potrzebujemy pomocy i pociechy. Przychodzi do nas blisko i nigdy nas nie opuszcza – powiedział Ojciec Święty.

RV

Włochy

Kolejny synod – o pokoju?

Reklama

Co religie mogą zrobić dla pokoju na świecie? Jak powstrzymać wojny motywowane religijnie? – taka może być tematyka kolejnego zgromadzenia synodu biskupów. Sugerują to włoskie media po spotkaniu Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, które odbywało się w dniach 18-19 kwietnia br. w Watykanie z udziałem papieża Franciszka. Omawiano na nim propozycje tematyki kolejnego zgromadzenia.

Z nieoficjalnych informacji, które przedostały się do mediów, wynika, że wśród propozycji przedstawionych na spotkaniu Rady były ekumenizm oraz żonaci księża. Według tych doniesień, Papież byłby jednak bardziej zainteresowany znalezieniem sposobów zaangażowania wszystkich religii we wspólną inicjatywę na rzecz pokoju na świecie, powiedzenia raz na zawsze „nie” wojnie.

Dwa poprzednie zgromadzenia – nadzwyczajne w 2014 r. i zwyczajne w 2015 r. – dotyczyły rodziny, a ich owocem jest adhortacja apostolska „Amoris laetitia”.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Czyńcie miłosierdzie!

Reklama

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Bracia i Siostry, w dniach trwającego jubileuszu Pan Jezus mówi do nas: „Idź i czyń miłosierdzie”. Jesteśmy wezwani, by pójść do dotkniętych cierpieniem i potrzebujących, by leczyć ich zranienia, które odbierają chęć do życia. Spójrzmy na nasze rodziny, środowisko pracy, parafie, a usłyszymy raz jeszcze słowa Pana: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 27 kwietnia 2016 r.

RV

Dar Benedykta XVI

35 tys. euro dla Afryki

Papież senior Benedykt XVI w prywatnych apartamentach Watykanu przyjął delegację Papieskiego Dzieła Misyjnego MISSIO z Monachium pod przewodnictwem Wolfganga Hubera. Benedykt XVI z uznaniem mówił o pracy tego katolickiego dzieła pomocy i ofiarował 35 tys. euro na dwa projekty edukacyjne w Ugandzie i Burkina Faso.

– Kształcenie katechistów, przede wszystkim w Afryce, jest dla Kościoła koniecznym do życia zadaniem – powiedział Papież senior, który przed wyborem na Stolicę Piotrową, gdy był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, pełnił także funkcję przewodniczącego MISSIO – Monachium.

RV

Nowi święci i błogosławieni

Zgoda na publikację dekretów

Ojciec Święty upoważnił prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angela Amato SDB do opublikowania 11 dekretów. 1 z nich dotyczy cudu do kanonizacji, 1 – cudu do beatyfikacji, 2 – męczeństwa: arcybiskupa Durrës Mikołaja Wincentego Prennushiego OFM i grupy katolików albańskich oraz benedyktynów hiszpańskich Józefa Antoniego Gomeza i 3 Towarzyszy. Pozostałe 7 dekretów dotyczy cnót heroicznych sług Bożych. Wśród nich jest polski franciszkanin konwentualny o. Wenanty Katarzyniec.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nadzieja chrześcijańska jest darem, którym obdarza nas Bóg, jeśli wychodzimy z naszych ograniczeń i otwieramy się na Niego.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

To nie jest szkoła przetrwania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 13

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

Camino

Franciszek Mróz

Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.

Czwarte – rzuca z kuchni Jacek. – Pierwsze, Camino del Norte, było w 2016 r. Rok później – 3 tygodnie na trasie francuskiej. W 2020 r., ze względu na pandemię COVID-19 – po raz pierwszy Polska, bajeczne Beskidy...

CZYTAJ DALEJ

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję