Reklama

Dookoła Polski

Złożenie sporo ponad 2 mln wniosków – wobec 2,7 mln oczekiwanych – o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” można uznać za sukces. Tak też ocenia to współautorka programu, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

500+ na plus

Pierwszy miesiąc funkcjonowania programu minister oceniła lepiej niż… dobrze. – To naprawdę imponujący rezultat – oceniła Rafalska. – To ok. 75 proc. wniosków, na które liczymy – dodała. Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Zdaniem minister Rafalskiej, największymi beneficjentami są rodziny wielodzietne. Jak oceniła szefowa resortu pracy, już teraz widać „radykalną poprawę sytuacji rodzin wielodzietnych”.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył od kwietnia. Zgodnie z jego zapisami, świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach – również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez Internet. Dotychczas wpłynęło już ich ponad 2 mln (przy 2,7 mln uprawnionych rodzin).

Reklama

Abp warszawsko-praski Henryk Hoser uważa, że program jest szansą na wzrost liczby urodzeń. – Ludzie boją się przyszłości, nie mają zaufania do przyszłości – stwierdził. – „Program 500 plus” przyczynia się do zatrzymania tendencji spadku narodzin, rezygnacji z posiadania dzieci – zauważył abp Hoser.

* * *

IPN zmienia się

Nowy tryb wyboru prezesa IPN zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy. Wyboru prezesa Instytutu ma dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Zmianie ulegną struktura Instytutu i kompetencje prezesa. W miejsce obecnej Rady IPN ma powstać Kolegium powoływane przez Sejm, Senat i prezydenta. Przewidywana jest też likwidacja zbioru zastrzeżonego znajdującego się w archiwum Instytutu.

Opozycja ma największe zastrzeżenia do trybu powoływania prezesa IPN i działania Kolegium Instytutu, zaproponowanego w projekcie. Ze względu na tryb powoływania członków Kolegium „czysto polityczny, bez preselekcji kandydatów przez ośrodki akademickie i prawnicze”, tylko zgłaszanych przez Sejm, Senat i prezydenta, wybór ma mieć charakter „wyłącznie dekoracyjny”.

Reklama

Zdaniem polityków ruchu Kukiz’15, zmiany w projekcie „generalnie idą w dobrym kierunku”. Mogą one rzeczywiście posłużyć zdynamizowaniu funkcjonowania tej instytucji.

* * *

Szanse na kompromis

Poważne szanse na kompromis w sprawie Trybunału Konstytucyjnego widzi Jarosław Kaczyński, lider PiS. Jak ocenia, dialog polityczny w tej sprawie jest potrzebny, ale co więcej – możliwy. Sejm podejmuje prace nad nową ustawą o TK, a partie będą mogły przedstawić swoje propozycje zmian.

Nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu w następstwie wydanej w marcu br. przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o TK. W opinii podkreślono, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa”. Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe. Przedstawiciele opozycji złożenie przez PiS w kwietniu kandydatury prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na kolejnego sędziego Trybunału odebrali jako dowód, że PiS nie chce doprowadzić do kompromisu w sprawie TK.

* * *

Zmiany w ambasadach

Szef dyplomacji Witold Waszczykowski jeszcze latem chce wymienić ambasadorów w 30 krajach. To jedna trzecia polskich przedstawicielstw. Większość z nich wróci do kraju po lipcowym szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Witold Waszczykowski chce wymienić ambasadorów m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Portugalii, Holandii, Norwegii, a także w Waszyngtonie i w Rzymie.

W rządzącym PiS słychać opinie, że zmiany ambasadorów są zbyt wolne. Tak czy inaczej, wymiana jest nieunikniona, bo spora część ambasadorów pełniła funkcje ponad cztery lata. W kluczowych ambasadach w Waszyngtonie czy Berlinie już dawno, zdaniem polityków PiS, powinniśmy mieć zaufanych ludzi, a nie przedstawicieli poprzedniej ekipy, którzy nie chcą realizować nowej polityki.

Od początku kadencji odwołano tylko kilku ambasadorów, m.in. Tomasza Arabskiego z Hiszpanii. – Szukamy ludzi, którzy realizowaliby nasz program, odchodzący trochę od poprzedniej polityki – przyznaje minister Waszczykowski.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy Boga, ale czy Bóg ma nas?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

W tym roku „wybierzmowałem” już ponad tysiąc osób. Gdyby zebrać dane o liczbie bierzmowanych od każdego polskiego biskupa, okazałoby się, że mamy ogromną armię młodych ludzi, którzy zostali napełnieni Duchem Świętym i którzy zadeklarowali, że „pragną mężnie wyznawać wiarę”. Z tą radością wobec hojności Ducha Świętego miesza się jednak pewne rozczarowanie. Dobrze wiemy, że tylko mała część tych młodych ludzi wchodzi w nowe życie w Duchu Świętym. Trochę podobnie dzieje się z innymi sakramentami. Zastanawiamy się, dlaczego tylu ochrzczonych ludzi zachowuje się jak poganie, dlaczego zwiększająca się liczba przyjmowanych Komunii św. nie przekłada się na budowanie wspólnot chrześcijańskich. Mamy Ducha, ale Duch nie ma nas! Mamy Boga, ale Bóg nie ma nas. Często próbuję zrozumieć, dlaczego święte i przecież skuteczne od strony Pana Boga działania sakramentalne nie wszystkich nas przemieniają. Co zrobić, żeby każdy przyjęty sakrament działał jak przełącznik, który nas przestawi z życia światowego na duchowe, z pogańskiego na prawdziwie chrześcijańskie?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Proces ws. nadużyć finansowych będzie kontynuowany w październiku

2021-07-27 17:54

Monika Książek

Przed Trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się proces osób oskarżonych w aferze związanej z inwestycjami finansowymi Sekretariatu Stanu w Londynie. Pozew skierowano wobec osób duchownych i świeckich, pracowników Sekretariatu Stanu oraz wysokich rangą funkcjonariuszy ówczesnego Urzędu Informacji Finansowej, a także osób z zewnątrz, działających w świecie międzynarodowych finansów. Jest wśród także kardynał – były substytut w Sekretariacie Stanu i prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Angelo Becciu. Kolejna rozprawa odbędzie się 5 października.

Oskarżonymi przez watykańską prokuraturę są:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję