Reklama

Akt Zawierzenia Matce Bożej Łaskawej

Niedziela Ogólnopolska 19/2016, str. 8

[ TEMATY ]

akt

Wielka Boga-Człowieka Rodzicielko i Panno Najświętsza!

Tymi słowami przed trzystu sześćdziesięciu laty na stopniach ołtarza w tej lwowskiej katedrze król Jan Kazimierz w czasie niepokoju i wojny, pełen troski o swoje królestwo, zwrócił się do Ciebie, Łaskawa Pani, widząc w Tobie ratunek.

Przyszedł tutaj pełen wiary i zaufania, jak do Matki Syna Bożego, ale również jako do Królowej Królestwa Polskiego, Księstwa Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Żmudzkiego, Inflanckiego i Czernichowskiego, abyś odmieniła los Narodów, od tej chwili czczących Cię jako Królową.

Reklama

Dzisiaj, idąc królewskim śladem, przyszliśmy do Ciebie w równie trudnym czasie, kiedy wojna, bieda i niesprawiedliwość dotyka kolejny raz Twoich poddanych. Przywiodła nas tutaj wiara, zgromadziła nas nadzieja i pokaleczona miłość bliźniego. I w takim oto czasie wołamy za błogosławionym Jakubem Strzemię, Twoim wielkim czcicielem, a naszym Patronem – „Okaż się Matką!”.

Proszę o to w imieniu całej metropolii: archidiecezji lwowskiej, diecezji łuckiej, kamieniecko-podolskiej, kijowsko-żytomierskiej, charkowsko-zaporoskiej, odesko-symferopolskiej i zakarpackiej, powierzając Twojej Matczynej trosce teraźniejszość i przyszłość naszego Kościoła, wszystkie stany i wspólnoty, jakie współcześnie go stanowią. W ich imieniu uciekam się do Ciebie, bądź nam Matką tu i w niebie – Maryjo!

Wielka Boga-Człowieka Rodzicielko i Panno Najświętsza!

Spójrz, Królowo, również na nas, przybyłych z Polski. Reprezentujemy wszystkie stany, jak wówczas, kiedy król Jan Kazimierz upadł na kolana przed Twym świętym wizerunkiem. Przybyliśmy do miejsca, gdzie wybrana zostałaś na Królową Korony Polskiej.

Reklama

Jesteśmy z północy i południa, wschodu i zachodu Polski, jako spadkobiercy i potomkowie niełatwej historii naszego Narodu. Przybywamy do Ciebie, aby odnowić i kolejny raz potwierdzić naszą miłość i wdzięczność wobec swej Królowej i powtórzyć – Jestem, Pamiętam i Czuwam.

Przybywamy pełni troski o nasz dom, któremu na imię Polska, i prosimy, natchnij nas, abyśmy byli jedno, napełnij nas duchem odwagi w obronie najwyższych wartości. Powtórz nam słowa z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5), aby napełniły się stągwie naszych myśli, słów i uczynków prawdą Ewangelii oraz wiernością Krzyżowi i Kościołowi.

Powierzamy w Twoje ręce losy Ojczyzny, pomni tego, że nie opuściłaś nigdy tych, co się do Ciebie uciekają, Twej pomocy przyzywają i Ciebie o przyczynę proszą. Tyle razy stawałaś blisko nas w zawieruchach dziejowych, dlatego z wdzięcznością uwielbiamy Twoje święte Imię, Bogurodzico Dziewico, Bogiem sławiena Maryjo. I za Prymasem Kardynałem Augustem Hlondem powtarzamy, że zwycięstwo, gdy przyjdzie, będzie Twoim zwycięstwem. Dlatego świadomi tak przemożnego wstawiennictwa przyrzekamy uczynić wszystko, aby zwyciężać z Twoim Imieniem na ustach, ufając Bogu, miłując Ojczyznę i trwając w Kościele. Maryjo! Nasza Matko i Królowo, weź w porękę Naród cały, niechaj żyje dla Twej chwały.

Wielka Boga-Człowieka Rodzicielko i Panno Najświętsza!

W Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym Miłosierdzia Bożego, w dwudziestą piątą rocznicę odnowienia struktur Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Ukrainie i w trzysta sześćdziesiątą rocznicę ślubów króla Jana Kazimierza ślubujemy przed Tobą, Łaskawa Pani: nie zagubić wolności okupionej cierpieniem wielu wierzących, nie utracić wiary przekazanej nam przez naszych rodziców, służyć prawdzie, bo ona prowadzi ku wyzwoleniu z niewoli fałszu i obłudy.

Ślubujemy uczciwość, nawet wtedy, gdy wokół nas inni nie będą według niej żyli, szanować każde życie, od poczęcia aż po naturalną śmierć, wytrwać aż do końca w Kościele, gdzie jest obecny Twój Syn, światłość świata, nasza Droga, Prawda i Życie. Amen.

Lwów, 9 kwietnia 2016 roku

2016-05-04 10:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni odnowią Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Maryi

[ TEMATY ]

akt

Fotolia.com

Troska o małżeństwa i rodziny, prawo do życia każdego człowieka i godność kobiet - to główne przesłanie Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w zbliżającą się uroczystość Narodzenia Matki Bożej. W czerwcu Akt został odnowiony przez polskich biskupów, a teraz hierarchowie zapraszają do licznej obecności na Mszach świętych i do odnowienia w piątek 8 września historycznego Aktu.

Tegoroczny Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję