Reklama

Kard. Duka otworzył Szlak św. Wojciecha

W dniach 22-24 kwietnia br. w Pradze odbyły się uroczystości związane z inauguracją Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. W inauguracji Roku, którego tematem jest 1050. rocznica Chrztu Polski, udział wziął kard. Dominik Duka – prymas Czech.

Uroczystości rozpoczęły się 22 kwietnia w Instytucie Polskim w Pradze, gdzie w obecności Grażyny Bernatowicz – ambasador RP w Republice Czeskiej odbyła się prezentacja I etapu Szlaku św. Wojciecha. Autorami projektu są Julian Golak i prof. Konrad Czapliński. Szlak rozpoczyna się w Pradze, skąd św. Wojciech wyruszył w swoją historyczną misję, i prowadzi przez Wrocław, Poznań, Gdańsk do Elbląga. Rozważane jest jego przedłużenie aż do Magdeburga. Celem projektu jest przybliżenie postaci św. Wojciecha i umożliwienie zwiedzenia miejsc związanych z jego działalnością.

Reklama

W sobotę 23 kwietnia w praskiej katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciecha kard. Duka oficjalnie zainaugurował Polsko-Czeski Rok Kulturalny 2016 i otworzył I etap Szlaku św. Wojciecha. Po Mszy św. kard. Duka wspólnie z Julianem Golakiem odsłonił monumentalny obraz pt. „Chrzest Polski” autorstwa Ivana i Ireny Malińskich, który jest pierwszą częścią powstającego tryptyku.

Poprzedniego dnia w Ośrodku Kultury Chrześcijańskiej Ojców Dominikanów w Pradze otwarto wystawę dokumentującą 27 lat historii Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. – To tu się wszystko zaczęło, 27 lat temu wspólnie z kard. Dominikiem Duką, obecnym prymasem Czech, rozmawialiśmy o przygotowaniu I Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej – mówił Julian Golak, główny organizator wydarzenia. – W warunkach wciąż zamkniętej granicy, wielu stereotypów i problemów historycznych było to wielkie wyzwanie. Udało się i jak dotąd zorganizowaliśmy ponad 1,6 tys. różnorodnych wydarzeń po obu stronach granicy.

Otwarcia wystawy dokonali Arkadiusz Ignasiak – konsul honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu oraz Cezary Przybylski – marszałek woj. dolnośląskiego.

Reklama

Wydarzenia związane z inauguracją Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego odbyły się także w kościele św. Bartłomieja w Pradze-Kyje, gdzie proboszcz – ks. Edward Walczyk w ramach inauguracji PczRK zorganizował koncert jazzowy w wykonaniu czeskiego zespołu MK-3 oraz polsko-czeskie spotkanie integracyjne.

Głównym organizatorem PczRK jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Roku objęli m.in.: Ambasador RP w Pradze, Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie oraz prymasi Polski i Czech.

2016-05-04 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję