Reklama

Niedziela Sandomierska

„Margaritae Baroci” rusza

Niedziela sandomierska 19/2016, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum autora

Festiwal „Margaritae Baroci”

Festiwal „Margaritae Baroci”

W Nowej Dębie rusza trzecia edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „Margaritae Baroci”. Jest to cykl koncertów kameralnych i organowych skupionych głównie wokół muzyki barokowej. Jego organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury (SOK) w Nowej Dębie. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”.

Reklama

Trzecia edycja obejmować będzie cykl ośmiu koncertów, w tym cztery kameralne, trzy organowe i jeden oratoryjno-symfoniczny. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Krystian Rzemień, dyrektor nowodębskiego SOK. – Po drugiej edycji Festiwalu wiele osób pytało mnie, kiedy będzie kolejna. Takie słowa mieszkańców naszej gminy powodują, że chce się wkładać trud w pozyskanie funduszy i organizację koncertów muzyki dawnej – komentuje Krystian Rzemień. Cztery koncerty kameralne, w tym jeden oratoryjno-symfoniczny, odbędą się w SOK. Jeden z koncertów organowych będzie można wysłuchać w kościele parafialnym w Chmielowie, a dwa koncerty organowe odbędą się w nowodębskich kościołach: Matki Bożej Królowej Polski oraz Podwyższenia Krzyża Świętego. W tegorocznej edycji Festiwal zawita do Cyganów, tam w kościele parafialnym odbędzie się koncert kameralny. Nowością będą również dwa kameralne koncerty edukacyjne dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych przygotowane na 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka o godz. 10 i 12 w SOK. Koncerty wykona: Krakowski Zespół Kameralny.

Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Obowiązują jedynie darmowe wejściówki na koncerty w SOK, które odbierać można w sekretariacie. Na koncerty w kościołach nie obowiązują wejściówki. Festiwal jest objęty patronatem honorowym oraz współfinansowaniem, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ideę Festiwalu dostrzegł również bp Krzysztof Nitkiewicz, który tegoroczną edycję objął swoim patronatem honorowym. Również nasza redakcja będzie towarzyszyć uczestnikom przedsięwzięcia.

2016-05-05 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Festiwalu „Gaude Mater” zabrzmiały pieśni Stanisława Moniuszko

[ TEMATY ]

Częstochowa

festiwal

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W ramach 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, dokładnie w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, wielkiego polskiego kompozytora, 5 maja w kościele ewangelicko-augsburskim w Częstochowie odbył się koncert zatytułowany „Śpiewnik domowy”.

Uczestnicy koncertu wysłuchali pieśni: Dziad i baba; Piosnka żołnierza; Dalibógże, powiem mamie; Niech się panie stroją w pasy; Moje bogactwa; Krakowiaczek; Nawrócona; Znasz-li ten kraj; Gdzieś uleciał, mój aniele; O Zosi sierocie; Kozak; Prząśniczka; Dwie zorze.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję