Reklama

Niedziela Łódzka

Pożegnanie prof. Stanisława Liszewskiego

Ceniony geograf, znawca i miłośnik Łodzi, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego – prof. zw. dr hab. Stanisław Liszewski zmarł 23 kwietnia br. Mszy św. dziękczynnej za życie Profesora w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko przewodniczył bp Marek Marczak

Niedziela łódzka 20/2016, str. 8

[ TEMATY ]

pożegnanie

odszedł do Pana

Piotr Drzwiecki

Prof. zw. dr hab. Stanisław Liszewski

Prof. zw. dr hab. Stanisław Liszewski

W ostatniej drodze Panu Profesorowi towarzyszyli licznie zebrana rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz miasta, województwa, łódzkich wyższych uczelni, pracownicy naukowi z Polski i Europy oraz studenci i wychowankowie.

Prof. Stanisław Liszewski był autorem licznych publikacji naukowych, promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych. Był pomysłodawcą Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki oraz programu nauczania o Łodzi i regionie łódzkim. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół geografii osadnictwa, geografii miast oraz geografii turyzmu. Był prezesem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Od 1996 do 2002 r. był rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Edukacji Narodowej. W 2011 r. wyróżniony tytułem doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej, a w 2012 r. tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Preszowie. Jako znacząca postać dla Łodzi akademickiej i dla popularyzacji miasta i regionu w 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Uczestniczył też w pracach rady społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Łódzkim.

W homilii ks. dr Janusz Lewandowicz podkreślił, że prof. Liszewski był wybitnym specjalistą, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem. – Studenci i pracownicy naukowi cenili profesora za ogromną wiedzę, otwartość, serdeczną pomoc oraz bezgraniczne oddanie swojej pasji. Pan Profesor, mimo choroby, przyszedł na ostatnie seminarium magisterskie, gdyż nie chciał zostawić swoich studentów, których prace magisterskie prowadził. Był oddany swojej pracy i pasji do końca! – mówił ks. Lewandowicz. Na zakończenie Mszy św. bp Marek Marczak podkreślił, że kilka lat temu zmarły Profesor, podczas rozmowy, przyznał się, że siłę do pracy naukowej i tak dużej aktywności bierze z wiary w Boga.

Po zakończonej Eucharystii ciało śp. Profesora zostało złożone na cmentarzu św. Franciszka przy ul. Rzgowskiej.

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeszedł przez życie dobrze czyniąc

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

odszedł do Pana

Archiwum prywatne

Ks. dr Rafał Misiak kochał góry

Ks. dr Rafał Misiak kochał góry

W 13-letniej historii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego drugi raz stajemy przed doświadczeniem śmierci pracownika. Pierwszym był śp. ks. prof. Jan Flis, którego pożegnaliśmy 6 sierpnia 2016 r. Drugim jest śp. ks. dr Rafał Misiak, który po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej odszedł do Pana 23 lutego 2017 r. – w rozpoczętym 50. roku życia i w 24. roku kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję