Reklama

Niedziela Sandomierska

Dzień Otwartej Furty

Niedziela sandomierska 20/2016, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

Sandomierz

Ks. Adam Stachowicz

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Pamiątkowe zdjęcie z Księdzem Biskupem

Już szesnasty raz Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu otworzyło swoje podwoje dla gości. 30 kwietnia do sandomierskiej uczelni przybyli autokarami i indywidualnie z całej diecezji młodzi i starsi, dołączyło do nich sporo turystów zwiedzających Sandomierz oraz przedstawiciele Przyjaciół Seminarium. – Wiele elementów decyduje o tym, że Dzień Otwartej Furty należy do dni niezwykłych i wyjątkowych. Rozpoczyna się od Mszy św., a po jej zakończeniu zgromadzeni przedłużają świętowanie na wirydarzu seminaryjnym. Chcemy, aby w czasie tego spotkania każdy poczuł się dobrze, by ten dzień był swego rodzaju darem, a także dniem powołaniowym, bo wtedy wielu młodych ma okazję popatrzeć za mury seminaryjne i zapytać: A może i mnie Pan Jezus powołuje? Tego typu spotkania wewnątrz Seminarium „urealniają obraz”, jaki mają młodzi ludzie o miejscu, gdzie kształtują się przyszli kapłani. Taki dzień pokazuje również drogę, którą powinni iść powołani, ci którzy mają ten wewnętrzny głos, aby pójść za głosem Chrystusa – powiedział ks. Jan Biedroń, rektor Seminarium.

Reklama

Ksiądz Rektor przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Dnia. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli także alumni i wychowawcy z Seminarium diecezji warszawsko-praskiej. Głównym miejscem spotkania był seminaryjny wirydarz i ogrody. Organizatorzy informują: – Każdy mógł spróbować seminaryjnej kuchni, która serwowała bigos i kiełbaski z grilla. Przez cały czas trwała loteria. Uczestnicy mogli wygrać maskotkę, ale i ciekawą książkę lub inny upominek. W seminaryjnych ogrodach można było pogimnastykować się na trampolinie, a na boisku ministranci rozgrywali mecze piłkarskie i rywalizowali w różnych konkursach sprawnościowych. Każdy z przybyłych mógł pozwiedzać wnętrza seminarium, obejrzeć aule wykładowe i kleryckie pokoje. W aulach zorganizowano także wystawę misyjną, ekspozycję przedstawiającą życie i pracę duszpasterską sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła oraz Oratorium sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Przez cały czas trwania spotkania zabawy prowadził zespół wodzirejski „Trio z Rio”. A na seminaryjnym wirydarzu koncertował zespół „NiemaGotu”.

Z uczestnikami Dnia Otwartej Furty spotkał się także bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał do modlitwy za powołanych i o dobre powołania kapłańskie. – Chrystus powołuje do swojej służby, ale odkrycie powołania, jego dojrzewanie, dokonuje się najczęściej w rodzinie oraz w duszpasterstwie. Dzisiejsze spotkanie zgromadziło osoby, które są protagonistami tej wspaniałej historii obok oczywiście samych kleryków. Przyjechali po to, żeby wspólnie się pomodlić, spotkać znajomych, wziąć udział w zabawie. Widziałem również dziewczęta i chłopców, którzy włączyli się czynnie w organizację spotkania. Oni już są aktywni w parafiach i nawet jeśli podjęli wyższe studia, gdzieś z daleka od domu, chętnie wracają przy takich okazjach jak dzisiejsza. To jest znak dla kleryków i seminaryjnych wychowawców, że mają ogromne wsparcie i życzliwość z różnych stron. To także zobowiązuje do jeszcze intensywniejszej modlitwy i pracy – podkreślał Ksiądz Biskup.

Podsumowaniem seminaryjnego spotkania było nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

2016-05-12 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozśpiewani klerycy

W niedzielę, 21 stycznia o godzinie 17:00 w kościele seminaryjnym odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej oraz przy gościnnym udziale Scholi Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Całość przygotował i poprowadził już po raz dziewiąty ks. Marek Cisowski. Odnotować jednak należy, iż tradycja seminaryjnego kolędowania liczy już dwanaście lat.

Licznie zgromadzeni słuchacze wypełnili wszystkie ławy kościoła. Wśród słuchaczy był biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej ks. bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję