Reklama

Głos z Torunia

Konsekracja świątyni

W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i w 1050. rocznicę Chrztu Polski w diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski konsekrował kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II w Toruniu

Liturgia poświęcenia kościoła na Rubinkowie II odbyła się 14 maja o godz. 15. Rekolekcje przygotowujące wiernych do tej uroczystości odbyły się w dniach 11-13 maja i poprowadził je ks. prał. prof. dr hab. Jan Perszon.

Powitanie

Uroczystość poświęcenia kościoła rozpoczęto powitaniem bp. Andrzeja Suskiego przez przedstawicieli parafian. Słowo powitania wygłosił również proboszcz miejsca ks. kan. Jan Ropel. Bezpośrednio po tym Ksiądz Biskup pokropił ołtarz, ściany świątyni oraz wiernych. Następnie miała miejsce Liturgia Słowa, podczas której bp Andrzej Suski wygłosił słowo Boże.

Słowo Boże

Reklama

W homilii bp Andrzej Suski zwrócił szczególną uwagę na rolę ołtarza, który jako stół wieczernikowy jest jednoczącym znakiem Chrystusa. Ołtarz wzywa na ucztę Jezusową. Gdy człowiek odpowie na to wezwanie, staje się współuczestnikiem bóstwa Jezusa, ale zostaje też posłany, by iść i głosić Ewangelię. Kaznodzieja podkreślił, że świątynia jest wyrazem tęsknoty za Panem Bogiem, a każdy jej element jest wołaniem do kolejnych pokoleń, że nie można żyć bez Boga.
Bp Suski podziękował za pracę i każdy wdowi grosz przeznaczony na cel budowy kościoła na Rubinkowie II, a także za dar modlitwy i cierpienia ofiarowanych w tej intencji. Wyraził również wdzięczność wobec proboszczów ks. kan. Mirosława Owczarka i ks. kan. Jana Ropla, wszystkich kapłanów w niej posługujących oraz budowniczych kościoła. – Najważniejsze zadanie trwa i będzie trwać. To budowa świątyni duchowej. Niech dobry Bóg wam w tym błogosławi – zakończył Biskup Andrzej.

Konsekracja

Rozpoczynając główne elementy ceremonii poświęcenia kościoła, Biskup Andrzej odmówił modlitwę poświęcenia, wylał święte krzyżmo na środek ołtarza oraz w jego cztery rogi i dokonał namaszczenia ołtarza. Następnie celebrans i bp Józef Szamocki oraz ks. kan. Jan Ropel namaścili ściany kościoła, znacząc krzyżmem dwanaście krzyży. W obrzędzie okadzenia ołtarza i kościoła na obnażonym ołtarzu ustawiono kociołek do spalenia kadzidła, Biskup Andrzej okadził ołtarz, a proboszcz ściany kościoła, po czym nakryto ołtarz obrusem.
Ostatnim elementem było oświetlenie ołtarza i kościoła. Biskup Andrzej zapalił wniesione w procesji paschał, świece ołtarzowe i zacheuszki, czyli świece stawiane w miejscach namaszczenia ścian. Na zakończenie obrzędu kościół przystrojono kwiatami i rozpoczęto Liturgię Eucharystyczną, podczas której w darach ofiarnych wniesiono m.in. repliki przedstawienia Ostatniej Wieczerzy z prezbiterium kościoła, szaty i paramenty liturgiczne po raz pierwszy używane podczas liturgii konsekracyjnej.

Gratulacje i wdzięczność

Na zakończenie słowa gratulacji i wdzięczności za zwieńczoną konsekracją budowę świątyni wyrazili m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor biura wojewody kujawsko-pomorskiego Tomasz Łapicz, przedstawiciel marszałka województwa Andrzej Mazur, poseł Anna Sobecka i przedstawiciele rady parafialnej.
Ks. kan. Jan Ropel, dziękując wszystkim za obecność i udział w Liturgii, odczytał akt poświęcenia kościoła, który następnie uroczyście podpisali księża biskupi, dziekan dekanatu Toruń I, były i obecny proboszcz miejsca, a także architekci, inżynierowie i przedstawiciele władz.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz w Nowym Targu: spłacam dług wdzięczności wobec miasta

[ TEMATY ]

konsekracja

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Spłacam dług wdzięczności wobec miasta, wobec tego kościoła, do którego cztery lata przychodziłem się modlić w czasie nauki w tutejszym liceum - mówił kard. Stanisław Dziwisz w Nowym Targu. Metropolita krakowski konsekrował w niedzielę 8 listopada nowy ołtarz, zbudowany od podstaw w zabytkowym kościele św. Katarzyny.

- Dzisiejsza konsekracja nowego ołtarza w tej świątyni pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, stanowi kolejne wydarzenie w długich, liczących siedem stuleci historii wspólnoty chrześcijańskiej w Nowym Targu, stolicy Podhala - podkreślał kard. Stanisław Dziwisz. - To kościół, w którym i ja mam swoją cząstkę. Jako uczeń Liceum Seweryna Goszczyńskiego modliłem się tutaj zawsze - dodał ze wzruszeniem hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję